N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/NOK · Norjan kruunu · vuosi 2009 Norjan kruunun kurssi 2009

Euro heikkeni Norjan kruunua vastaan 14,87 % vuonna 2009

Vuonna 2009 EKP julkaisi Norjan kruunun viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 8,7278 Norjan kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 9,6950 2.1.2009 ja matalimmillaan 8,2840 14.10.2009. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2009 oli 8,3000.

Keskikurssi 2009
8,7278
Muutos vuoden aikana
▼ −14,87 %
Ylin
9,6950 2.1.2009
Alin
8,2840 14.10.2009

Kurssikehitys

EUR/NOK vuonna 2009

256 julkaisua 2.1.2009–31.12.2009.

Näin monta Norjan kruunua eurolla sai vuonna 2009

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2009

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/NOK: kuukausien keskikurssit 2009
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu9,21648,80009,69508,887521
Helmikuu8,78388,64109,03908,886020
Maaliskuu8,83888,63459,02808,890022
Huhtikuu8,78678,69008,89608,724520
Toukokuu8,79438,62008,96158,878520
Kesäkuu8,93888,77259,09909,018022
Heinäkuu8,94948,71509,08408,715023
Elokuu8,66028,55508,82658,607021
Syyskuu8,59648,46008,68008,460022
Lokakuu8,35968,28408,44708,391522
Marraskuu8,41438,33708,51358,512521
Joulukuu8,40668,30008,49158,300022
Koko vuosi8,72788,28409,69508,3000256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2009

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/NOK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2009
Päivä1 EUR = NOK1 NOK = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.9,69500,1031−0,56 %
ma 5.1.9,39500,1064−3,09 %
ti 6.1.9,38500,1066−0,11 %
ke 7.1.9,39150,1065+0,07 %
to 8.1.9,48250,1055+0,97 %
pe 9.1.9,49750,1053+0,16 %
ma 12.1.9,41300,1062−0,89 %
ti 13.1.9,45750,1057+0,47 %
ke 14.1.9,43100,1060−0,28 %
to 15.1.9,42750,1061−0,04 %
pe 16.1.9,21250,1085−2,28 %
ma 19.1.9,12000,1096−1,00 %
ti 20.1.9,19150,1088+0,78 %
ke 21.1.9,05550,1104−1,48 %
to 22.1.9,03000,1107−0,28 %
pe 23.1.8,99400,1112−0,40 %
ma 26.1.8,89350,1124−1,12 %
ti 27.1.8,89750,1124+0,04 %
ke 28.1.8,88700,1125−0,12 %
to 29.1.8,80000,1136−0,98 %
pe 30.1.8,88750,1125+0,99 %
Helmikuu
ma 2.2.8,94150,1118+0,61 %
ti 3.2.9,03900,1106+1,09 %
ke 4.2.8,89200,1125−1,63 %
to 5.2.8,77900,1139−1,27 %
pe 6.2.8,77300,1140−0,07 %
ma 9.2.8,66200,1154−1,27 %
ti 10.2.8,64100,1157−0,24 %
ke 11.2.8,69000,1151+0,57 %
to 12.2.8,81550,1134+1,44 %
pe 13.2.8,71900,1147−1,09 %
ma 16.2.8,77700,1139+0,67 %
ti 17.2.8,79400,1137+0,19 %
ke 18.2.8,86000,1129+0,75 %
to 19.2.8,67900,1152−2,04 %
pe 20.2.8,74950,1143+0,81 %
ma 23.2.8,71900,1147−0,35 %
ti 24.2.8,73500,1145+0,18 %
ke 25.2.8,74600,1143+0,13 %
to 26.2.8,77800,1139+0,37 %
pe 27.2.8,88600,1125+1,23 %
Maaliskuu
ma 2.3.9,02800,1108+1,60 %
ti 3.3.9,01250,1110−0,17 %
ke 4.3.8,94000,1119−0,80 %
to 5.3.8,90600,1123−0,38 %
pe 6.3.8,95300,1117+0,53 %
ma 9.3.8,97400,1114+0,23 %
ti 10.3.8,93600,1119−0,42 %
ke 11.3.8,83200,1132−1,16 %
to 12.3.8,89200,1125+0,68 %
pe 13.3.8,82300,1133−0,78 %
ma 16.3.8,76500,1141−0,66 %
ti 17.3.8,83150,1132+0,76 %
ke 18.3.8,80900,1135−0,25 %
to 19.3.8,64500,1157−1,86 %
pe 20.3.8,65000,1156+0,06 %
ma 23.3.8,63450,1158−0,18 %
ti 24.3.8,63650,1158+0,02 %
ke 25.3.8,72750,1146+1,05 %
to 26.3.8,81750,1134+1,03 %
pe 27.3.8,80000,1136−0,20 %
ma 30.3.8,95100,1117+1,72 %
ti 31.3.8,89000,1125−0,68 %
Huhtikuu
ke 1.4.8,88500,1125−0,06 %
to 2.4.8,84800,1130−0,42 %
pe 3.4.8,79750,1137−0,57 %
ma 6.4.8,78500,1138−0,14 %
ti 7.4.8,80850,1135+0,27 %
ke 8.4.8,89600,1124+0,99 %
to 9.4.8,79300,1137−1,16 %
ti 14.4.8,78800,1138−0,06 %
ke 15.4.8,84050,1131+0,60 %
to 16.4.8,83700,1132−0,04 %
pe 17.4.8,74400,1144−1,05 %
ma 20.4.8,79250,1137+0,55 %
ti 21.4.8,79400,1137+0,02 %
ke 22.4.8,76050,1141−0,38 %
to 23.4.8,69000,1151−0,80 %
pe 24.4.8,69000,1151±0,00 %
ma 27.4.8,76300,1141+0,84 %
ti 28.4.8,76400,1141+0,01 %
ke 29.4.8,73200,1145−0,37 %
to 30.4.8,72450,1146−0,09 %
Toukokuu
ma 4.5.8,69000,1151−0,40 %
ti 5.5.8,68700,1151−0,03 %
ke 6.5.8,73500,1145+0,55 %
to 7.5.8,62000,1160−1,32 %
pe 8.5.8,64150,1157+0,25 %
ma 11.5.8,70200,1149+0,70 %
ti 12.5.8,75100,1143+0,56 %
ke 13.5.8,84000,1131+1,02 %
to 14.5.8,83200,1132−0,09 %
pe 15.5.8,81700,1134−0,17 %
ma 18.5.8,77850,1139−0,44 %
ti 19.5.8,74500,1144−0,38 %
ke 20.5.8,81000,1135+0,74 %
to 21.5.8,83820,1131+0,32 %
pe 22.5.8,87500,1127+0,42 %
ma 25.5.8,86200,1128−0,15 %
ti 26.5.8,95100,1117+1,00 %
ke 27.5.8,87100,1127−0,89 %
to 28.5.8,96150,1116+1,02 %
pe 29.5.8,87850,1126−0,93 %
Kesäkuu
ma 1.6.8,81000,1135−0,77 %
ti 2.6.8,77250,1140−0,43 %
ke 3.6.8,92100,1121+1,69 %
to 4.6.8,90550,1123−0,17 %
pe 5.6.8,97000,1115+0,72 %
ma 8.6.8,93600,1119−0,38 %
ti 9.6.8,91350,1122−0,25 %
ke 10.6.8,84300,1131−0,79 %
to 11.6.8,91400,1122+0,80 %
pe 12.6.8,88450,1126−0,33 %
ma 15.6.8,90550,1123+0,24 %
ti 16.6.8,91700,1121+0,13 %
ke 17.6.8,91800,1121+0,01 %
to 18.6.8,88250,1126−0,40 %
pe 19.6.8,89950,1124+0,19 %
ma 22.6.8,98600,1113+0,97 %
ti 23.6.9,09900,1099+1,26 %
ke 24.6.9,00900,1110−0,99 %
to 25.6.9,07600,1102+0,74 %
pe 26.6.9,04000,1106−0,40 %
ma 29.6.9,03400,1107−0,07 %
ti 30.6.9,01800,1109−0,18 %
Heinäkuu
ke 1.7.8,98000,1114−0,42 %
to 2.7.8,93750,1119−0,47 %
pe 3.7.8,96600,1115+0,32 %
ma 6.7.9,05400,1104+0,98 %
ti 7.7.9,05650,1104+0,03 %
ke 8.7.9,07700,1102+0,23 %
to 9.7.9,07400,1102−0,03 %
pe 10.7.9,08400,1101+0,11 %
ma 13.7.9,07000,1103−0,15 %
ti 14.7.9,03550,1107−0,38 %
ke 15.7.9,01900,1109−0,18 %
to 16.7.9,00150,1111−0,19 %
pe 17.7.8,99600,1112−0,06 %
ma 20.7.9,00850,1110+0,14 %
ti 21.7.8,95150,1117−0,63 %
ke 22.7.8,92000,1121−0,35 %
to 23.7.8,92500,1120+0,06 %
pe 24.7.8,86000,1129−0,73 %
ma 27.7.8,80100,1136−0,67 %
ti 28.7.8,76600,1141−0,40 %
ke 29.7.8,78900,1138+0,26 %
to 30.7.8,74900,1143−0,46 %
pe 31.7.8,71500,1147−0,39 %
Elokuu
ma 3.8.8,68000,1152−0,40 %
ti 4.8.8,70400,1149+0,28 %
ke 5.8.8,66850,1154−0,41 %
to 6.8.8,66350,1154−0,06 %
pe 7.8.8,75150,1143+1,02 %
ma 10.8.8,69400,1150−0,66 %
ti 11.8.8,82650,1133+1,52 %
ke 12.8.8,73250,1145−1,06 %
to 13.8.8,60800,1162−1,43 %
pe 14.8.8,61650,1161+0,10 %
ma 17.8.8,72650,1146+1,28 %
ti 18.8.8,67350,1153−0,61 %
ke 19.8.8,67000,1153−0,04 %
to 20.8.8,59550,1163−0,86 %
pe 21.8.8,55500,1169−0,47 %
ma 24.8.8,58450,1165+0,34 %
ti 25.8.8,60950,1162+0,29 %
ke 26.8.8,62400,1160+0,17 %
to 27.8.8,64400,1157+0,23 %
pe 28.8.8,62900,1159−0,17 %
ma 31.8.8,60700,1162−0,25 %
Syyskuu
ti 1.9.8,61200,1161+0,06 %
ke 2.9.8,68000,1152+0,79 %
to 3.9.8,62000,1160−0,69 %
pe 4.9.8,60800,1162−0,14 %
ma 7.9.8,58500,1165−0,27 %
ti 8.9.8,56900,1167−0,19 %
ke 9.9.8,61100,1161+0,49 %
to 10.9.8,66350,1154+0,61 %
pe 11.9.8,63400,1158−0,34 %
ma 14.9.8,66850,1154+0,40 %
ti 15.9.8,63900,1158−0,34 %
ke 16.9.8,60650,1162−0,38 %
to 17.9.8,62650,1159+0,23 %
pe 18.9.8,64100,1157+0,17 %
ma 21.9.8,65000,1156+0,10 %
ti 22.9.8,62800,1159−0,25 %
ke 23.9.8,56400,1168−0,74 %
to 24.9.8,51000,1175−0,63 %
pe 25.9.8,50200,1176−0,09 %
ma 28.9.8,52750,1173+0,30 %
ti 29.9.8,51500,1174−0,15 %
ke 30.9.8,46000,1182−0,65 %
Lokakuu
to 1.10.8,44550,1184−0,17 %
pe 2.10.8,44700,1184+0,02 %
ma 5.10.8,44600,1184−0,01 %
ti 6.10.8,38500,1193−0,72 %
ke 7.10.8,36400,1196−0,25 %
to 8.10.8,35330,1197−0,13 %
pe 9.10.8,30250,1204−0,61 %
ma 12.10.8,32750,1201+0,30 %
ti 13.10.8,32800,1201+0,01 %
ke 14.10.8,28400,1207−0,53 %
to 15.10.8,33500,1200+0,62 %
pe 16.10.8,35000,1198+0,18 %
ma 19.10.8,35250,1197+0,03 %
ti 20.10.8,32250,1202−0,36 %
ke 21.10.8,32800,1201+0,07 %
to 22.10.8,32700,1201−0,01 %
pe 23.10.8,32750,1201+0,01 %
ma 26.10.8,32550,1201−0,02 %
ti 27.10.8,38500,1193+0,71 %
ke 28.10.8,40000,1190+0,18 %
to 29.10.8,38350,1193−0,20 %
pe 30.10.8,39150,1192+0,10 %
Marraskuu
ma 2.11.8,43000,1186+0,46 %
ti 3.11.8,51350,1175+0,99 %
ke 4.11.8,44150,1185−0,85 %
to 5.11.8,43650,1185−0,06 %
pe 6.11.8,43400,1186−0,03 %
ma 9.11.8,41950,1188−0,17 %
ti 10.11.8,38350,1193−0,43 %
ke 11.11.8,36000,1196−0,28 %
to 12.11.8,39150,1192+0,38 %
pe 13.11.8,36450,1196−0,32 %
ma 16.11.8,33700,1199−0,33 %
ti 17.11.8,34750,1198+0,13 %
ke 18.11.8,35200,1197+0,05 %
to 19.11.8,39200,1192+0,48 %
pe 20.11.8,42500,1187+0,39 %
ma 23.11.8,37600,1194−0,58 %
ti 24.11.8,37650,1194+0,01 %
ke 25.11.8,41600,1188+0,47 %
to 26.11.8,50000,1176+1,00 %
pe 27.11.8,49200,1178−0,09 %
ma 30.11.8,51250,1175+0,24 %
Joulukuu
ti 1.12.8,48050,1179−0,38 %
ke 2.12.8,42100,1188−0,70 %
to 3.12.8,43900,1185+0,21 %
pe 4.12.8,49000,1178+0,60 %
ma 7.12.8,46750,1181−0,27 %
ti 8.12.8,49150,1178+0,28 %
ke 9.12.8,46500,1181−0,31 %
to 10.12.8,43550,1185−0,35 %
pe 11.12.8,44350,1184+0,09 %
ma 14.12.8,46850,1181+0,30 %
ti 15.12.8,47350,1180+0,06 %
ke 16.12.8,36950,1195−1,23 %
to 17.12.8,40500,1190+0,42 %
pe 18.12.8,39550,1191−0,11 %
ma 21.12.8,35200,1197−0,52 %
ti 22.12.8,36500,1195+0,16 %
ke 23.12.8,35250,1197−0,15 %
to 24.12.8,33650,1200−0,19 %
ma 28.12.8,34400,1198+0,09 %
ti 29.12.8,32850,1201−0,19 %
ke 30.12.8,32200,1202−0,08 %
to 31.12.8,30000,1205−0,26 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Norjan kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026