N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/NOK · Norjan kruunu · vuosi 2015 Norjan kruunun kurssi 2015

Euro vahvistui Norjan kruunua vastaan 6,20 % vuonna 2015

Vuonna 2015 EKP julkaisi Norjan kruunun viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 8,9496 Norjan kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 9,6160 30.12.2015 ja matalimmillaan 8,3275 7.5.2015. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2015 oli 9,6030.

Keskikurssi 2015
8,9496
Muutos vuoden aikana
▲ +6,20 %
Ylin
9,6160 30.12.2015
Alin
8,3275 7.5.2015

Kurssikehitys

EUR/NOK vuonna 2015

256 julkaisua 2.1.2015–31.12.2015.

Näin monta Norjan kruunua eurolla sai vuonna 2015

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2015

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/NOK: kuukausien keskikurssit 2015
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu8,93208,70559,17958,833521
Helmikuu8,61888,54808,74258,574020
Maaliskuu8,64348,54208,90008,703522
Huhtikuu8,50578,37258,73008,384520
Toukokuu8,41038,32758,53608,536020
Kesäkuu8,75508,67558,83108,791022
Heinäkuu8,93578,74359,07009,001523
Elokuu9,18158,99559,50209,358521
Syyskuu9,30759,17609,58209,524522
Lokakuu9,28929,15809,45659,393022
Marraskuu9,25729,17559,34109,193521
Joulukuu9,46429,14059,61609,603022
Koko vuosi8,94968,32759,61609,6030256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2015

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/NOK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2015
Päivä1 EUR = NOK1 NOK = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.9,04200,1106±0,00 %
ma 5.1.9,10750,1098+0,72 %
ti 6.1.9,17950,1089+0,79 %
ke 7.1.9,15000,1093−0,32 %
to 8.1.9,02800,1108−1,33 %
pe 9.1.9,06050,1104+0,36 %
ma 12.1.9,12750,1096+0,74 %
ti 13.1.9,11500,1097−0,14 %
ke 14.1.9,05600,1104−0,65 %
to 15.1.8,91400,1122−1,57 %
pe 16.1.8,79850,1137−1,30 %
ma 19.1.8,83250,1132+0,39 %
ti 20.1.8,80150,1136−0,35 %
ke 21.1.8,82500,1133+0,27 %
to 22.1.8,83100,1132+0,07 %
pe 23.1.8,70550,1149−1,42 %
ma 26.1.8,73450,1145+0,33 %
ti 27.1.8,81300,1135+0,90 %
ke 28.1.8,79500,1137−0,20 %
to 29.1.8,82300,1133+0,32 %
pe 30.1.8,83350,1132+0,12 %
Helmikuu
ma 2.2.8,72250,1146−1,26 %
ti 3.2.8,63700,1158−0,98 %
ke 4.2.8,63050,1159−0,08 %
to 5.2.8,63700,1158+0,08 %
pe 6.2.8,57150,1167−0,76 %
ma 9.2.8,61450,1161+0,50 %
ti 10.2.8,56650,1167−0,56 %
ke 11.2.8,60200,1163+0,41 %
to 12.2.8,74250,1144+1,63 %
pe 13.2.8,65350,1156−1,02 %
ma 16.2.8,60350,1162−0,58 %
ti 17.2.8,57250,1167−0,36 %
ke 18.2.8,54800,1170−0,29 %
to 19.2.8,64500,1157+1,13 %
pe 20.2.8,59300,1164−0,60 %
ma 23.2.8,64050,1157+0,55 %
ti 24.2.8,62500,1159−0,18 %
ke 25.2.8,63250,1158+0,09 %
to 26.2.8,56400,1168−0,79 %
pe 27.2.8,57400,1166+0,12 %
Maaliskuu
ma 2.3.8,60850,1162+0,40 %
ti 3.3.8,60950,1162+0,01 %
ke 4.3.8,61450,1161+0,06 %
to 5.3.8,54600,1170−0,80 %
pe 6.3.8,54200,1171−0,05 %
ma 9.3.8,57850,1166+0,43 %
ti 10.3.8,63950,1157+0,71 %
ke 11.3.8,65700,1155+0,20 %
to 12.3.8,59100,1164−0,76 %
pe 13.3.8,62550,1159+0,40 %
ma 16.3.8,68600,1151+0,70 %
ti 17.3.8,79150,1137+1,21 %
ke 18.3.8,90000,1124+1,23 %
to 19.3.8,63550,1158−2,97 %
pe 20.3.8,71250,1148+0,89 %
ma 23.3.8,62750,1159−0,98 %
ti 24.3.8,59350,1164−0,39 %
ke 25.3.8,59300,1164−0,01 %
to 26.3.8,60050,1163+0,09 %
pe 27.3.8,64500,1157+0,52 %
ma 30.3.8,65450,1155+0,11 %
ti 31.3.8,70350,1149+0,57 %
Huhtikuu
ke 1.4.8,66950,1153−0,39 %
to 2.4.8,65060,1156−0,22 %
ti 7.4.8,73000,1145+0,92 %
ke 8.4.8,67660,1153−0,61 %
to 9.4.8,66200,1154−0,17 %
pe 10.4.8,61300,1161−0,57 %
ma 13.4.8,54800,1170−0,75 %
ti 14.4.8,48200,1179−0,77 %
ke 15.4.8,41500,1188−0,79 %
to 16.4.8,37250,1194−0,51 %
pe 17.4.8,39700,1191+0,29 %
ma 20.4.8,44200,1185+0,54 %
ti 21.4.8,42500,1187−0,20 %
ke 22.4.8,44300,1184+0,21 %
to 23.4.8,51600,1174+0,86 %
pe 24.4.8,47500,1180−0,48 %
ma 27.4.8,43450,1186−0,48 %
ti 28.4.8,39200,1192−0,50 %
ke 29.4.8,38500,1193−0,08 %
to 30.4.8,38450,1193−0,01 %
Toukokuu
ma 4.5.8,46300,1182+0,94 %
ti 5.5.8,44750,1184−0,18 %
ke 6.5.8,41300,1189−0,41 %
to 7.5.8,32750,1201−1,02 %
pe 8.5.8,38150,1193+0,65 %
ma 11.5.8,42450,1187+0,51 %
ti 12.5.8,39450,1191−0,36 %
ke 13.5.8,35700,1197−0,45 %
to 14.5.8,43280,1186+0,91 %
pe 15.5.8,37450,1194−0,69 %
ma 18.5.8,38150,1193+0,08 %
ti 19.5.8,35450,1197−0,32 %
ke 20.5.8,39750,1191+0,51 %
to 21.5.8,43300,1186+0,42 %
pe 22.5.8,41350,1189−0,23 %
ma 25.5.8,39000,1192−0,28 %
ti 26.5.8,36850,1195−0,26 %
ke 27.5.8,42550,1187+0,68 %
to 28.5.8,49100,1178+0,78 %
pe 29.5.8,53600,1172+0,53 %
Kesäkuu
ma 1.6.8,70650,1149+2,00 %
ti 2.6.8,67550,1153−0,36 %
ke 3.6.8,71450,1148+0,45 %
to 4.6.8,73700,1145+0,26 %
pe 5.6.8,80850,1135+0,82 %
ma 8.6.8,82700,1133+0,21 %
ti 9.6.8,77800,1139−0,56 %
ke 10.6.8,69900,1150−0,90 %
to 11.6.8,78600,1138+1,00 %
pe 12.6.8,69500,1150−1,04 %
ma 15.6.8,71200,1148+0,20 %
ti 16.6.8,72300,1146+0,13 %
ke 17.6.8,72450,1146+0,02 %
to 18.6.8,83100,1132+1,22 %
pe 19.6.8,82550,1133−0,06 %
ma 22.6.8,74200,1144−0,95 %
ti 23.6.8,72550,1146−0,19 %
ke 24.6.8,76900,1140+0,50 %
to 25.6.8,75950,1142−0,11 %
pe 26.6.8,77300,1140+0,15 %
ma 29.6.8,80650,1136+0,38 %
ti 30.6.8,79100,1138−0,18 %
Heinäkuu
ke 1.7.8,74350,1144−0,54 %
to 2.7.8,79500,1137+0,59 %
pe 3.7.8,85000,1130+0,63 %
ma 6.7.8,90950,1122+0,67 %
ti 7.7.8,98300,1113+0,82 %
ke 8.7.9,07000,1103+0,97 %
to 9.7.9,01850,1109−0,57 %
pe 10.7.8,90050,1124−1,31 %
ma 13.7.8,90350,1123+0,03 %
ti 14.7.8,99250,1112+1,00 %
ke 15.7.8,94050,1119−0,58 %
to 16.7.8,85800,1129−0,92 %
pe 17.7.8,88050,1126+0,25 %
ma 20.7.8,89550,1124+0,17 %
ti 21.7.8,91650,1122+0,24 %
ke 22.7.8,89900,1124−0,20 %
to 23.7.8,96300,1116+0,72 %
pe 24.7.8,99550,1112+0,36 %
ma 27.7.9,04200,1106+0,52 %
ti 28.7.9,02150,1108−0,23 %
ke 29.7.8,99750,1111−0,27 %
to 30.7.8,94300,1118−0,61 %
pe 31.7.9,00150,1111+0,65 %
Elokuu
ma 3.8.9,00050,1111−0,01 %
ti 4.8.9,00150,1111+0,01 %
ke 5.8.8,99550,1112−0,07 %
to 6.8.9,02600,1108+0,34 %
pe 7.8.9,04100,1106+0,17 %
ma 10.8.9,02600,1108−0,17 %
ti 11.8.9,08350,1101+0,64 %
ke 12.8.9,07600,1102−0,08 %
to 13.8.9,07450,1102−0,02 %
pe 14.8.9,13750,1094+0,69 %
ma 17.8.9,15850,1092+0,23 %
ti 18.8.9,15550,1092−0,03 %
ke 19.8.9,16800,1091+0,14 %
to 20.8.9,23250,1083+0,70 %
pe 21.8.9,27450,1078+0,45 %
ma 24.8.9,36900,1067+1,02 %
ti 25.8.9,38850,1065+0,21 %
ke 26.8.9,50200,1052+1,21 %
to 27.8.9,40250,1064−1,05 %
pe 28.8.9,34000,1071−0,66 %
ma 31.8.9,35850,1069+0,20 %
Syyskuu
ti 1.9.9,35600,1069−0,03 %
ke 2.9.9,30150,1075−0,58 %
to 3.9.9,27300,1078−0,31 %
pe 4.9.9,21650,1085−0,61 %
ma 7.9.9,26450,1079+0,52 %
ti 8.9.9,22450,1084−0,43 %
ke 9.9.9,20000,1087−0,27 %
to 10.9.9,17600,1090−0,26 %
pe 11.9.9,27100,1079+1,04 %
ma 14.9.9,25700,1080−0,15 %
ti 15.9.9,25650,1080−0,01 %
ke 16.9.9,23850,1082−0,19 %
to 17.9.9,21650,1085−0,24 %
pe 18.9.9,23700,1083+0,22 %
ma 21.9.9,22050,1085−0,18 %
ti 22.9.9,21450,1085−0,07 %
ke 23.9.9,23700,1083+0,24 %
to 24.9.9,46300,1057+2,45 %
pe 25.9.9,51300,1051+0,53 %
ma 28.9.9,58200,1044+0,73 %
ti 29.9.9,52200,1050−0,63 %
ke 30.9.9,52450,1050+0,03 %
Lokakuu
to 1.10.9,45650,1057−0,71 %
pe 2.10.9,41250,1062−0,47 %
ma 5.10.9,38700,1065−0,27 %
ti 6.10.9,37650,1066−0,11 %
ke 7.10.9,25800,1080−1,26 %
to 8.10.9,21850,1085−0,43 %
pe 9.10.9,18950,1088−0,31 %
ma 12.10.9,15800,1092−0,34 %
ti 13.10.9,26900,1079+1,21 %
ke 14.10.9,24000,1082−0,31 %
to 15.10.9,21700,1085−0,25 %
pe 16.10.9,20050,1087−0,18 %
ma 19.10.9,18500,1089−0,17 %
ti 20.10.9,23550,1083+0,55 %
ke 21.10.9,26250,1080+0,29 %
to 22.10.9,27400,1078+0,12 %
pe 23.10.9,25250,1081−0,23 %
ma 26.10.9,22600,1084−0,29 %
ti 27.10.9,36300,1068+1,48 %
ke 28.10.9,42000,1062+0,61 %
to 29.10.9,36700,1068−0,56 %
pe 30.10.9,39300,1065+0,28 %
Marraskuu
ma 2.11.9,33700,1071−0,60 %
ti 3.11.9,34100,1071+0,04 %
ke 4.11.9,32750,1072−0,14 %
to 5.11.9,30650,1075−0,23 %
pe 6.11.9,27150,1079−0,38 %
ma 9.11.9,28750,1077+0,17 %
ti 10.11.9,27650,1078−0,12 %
ke 11.11.9,22300,1084−0,58 %
to 12.11.9,32400,1073+1,10 %
pe 13.11.9,33200,1072+0,09 %
ma 16.11.9,30500,1075−0,29 %
ti 17.11.9,23700,1083−0,73 %
ke 18.11.9,23350,1083−0,04 %
to 19.11.9,25560,1080+0,24 %
pe 20.11.9,20350,1087−0,56 %
ma 23.11.9,17550,1090−0,30 %
ti 24.11.9,20900,1086+0,37 %
ke 25.11.9,18100,1089−0,30 %
to 26.11.9,19300,1088+0,13 %
pe 27.11.9,18850,1088−0,05 %
ma 30.11.9,19350,1088+0,05 %
Joulukuu
ti 1.12.9,20150,1087+0,09 %
ke 2.12.9,14050,1094−0,66 %
to 3.12.9,17400,1090+0,37 %
pe 4.12.9,24950,1081+0,82 %
ma 7.12.9,32650,1072+0,83 %
ti 8.12.9,56750,1045+2,58 %
ke 9.12.9,53700,1049−0,32 %
to 10.12.9,43700,1060−1,05 %
pe 11.12.9,53850,1048+1,08 %
ma 14.12.9,56950,1045+0,32 %
ti 15.12.9,49450,1053−0,78 %
ke 16.12.9,55550,1047+0,64 %
to 17.12.9,51100,1051−0,47 %
pe 18.12.9,50000,1053−0,12 %
ma 21.12.9,55850,1046+0,62 %
ti 22.12.9,54300,1048−0,16 %
ke 23.12.9,52700,1050−0,17 %
to 24.12.9,51200,1051−0,16 %
ma 28.12.9,53800,1048+0,27 %
ti 29.12.9,51150,1051−0,28 %
ke 30.12.9,61600,1040+1,10 %
to 31.12.9,60300,1041−0,14 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Norjan kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026