N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/NOK · Norjan kruunu · vuosi 2006 Norjan kruunun kurssi 2006

Euro vahvistui Norjan kruunua vastaan 3,17 % vuonna 2006

Vuonna 2006 EKP julkaisi Norjan kruunun viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 8,0472 Norjan kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 8,4760 19.10.2006 ja matalimmillaan 7,7480 4.5.2006. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2006 oli 8,2380.

Keskikurssi 2006
8,0472
Muutos vuoden aikana
▲ +3,17 %
Ylin
8,4760 19.10.2006
Alin
7,7480 4.5.2006

Kurssikehitys

EUR/NOK vuonna 2006

255 julkaisua 2.1.2006–29.12.2006.

Näin monta Norjan kruunua eurolla sai vuonna 2006

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2006

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/NOK: kuukausien keskikurssit 2006
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu8,03667,92958,12908,092022
Helmikuu8,05938,01558,13758,024020
Maaliskuu7,97757,93858,02907,967523
Huhtikuu7,84137,75707,91657,757018
Toukokuu7,79887,74807,83907,815522
Kesäkuu7,85597,76037,97107,936022
Heinäkuu7,93867,86157,99057,861521
Elokuu7,99207,87058,07958,079523
Syyskuu8,25728,10708,38958,235021
Lokakuu8,39608,28758,47608,332022
Marraskuu8,24468,16608,30058,166022
Joulukuu8,15758,09458,23808,238019
Koko vuosi8,04727,74808,47608,2380255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2006

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/NOK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2006
Päivä1 EUR = NOK1 NOK = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.7,98050,1253−0,06 %
ti 3.1.7,96150,1256−0,24 %
ke 4.1.7,93350,1260−0,35 %
to 5.1.7,93250,1261−0,01 %
pe 6.1.7,92950,1261−0,04 %
ma 9.1.7,93500,1260+0,07 %
ti 10.1.7,98100,1253+0,58 %
ke 11.1.8,03100,1245+0,63 %
to 12.1.8,07800,1238+0,59 %
pe 13.1.8,04750,1243−0,38 %
ma 16.1.8,04900,1242+0,02 %
ti 17.1.8,10650,1234+0,71 %
ke 18.1.8,12400,1231+0,22 %
to 19.1.8,12900,1230+0,06 %
pe 20.1.8,08450,1237−0,55 %
ma 23.1.8,04950,1242−0,43 %
ti 24.1.8,04600,1243−0,04 %
ke 25.1.8,03100,1245−0,19 %
to 26.1.8,06900,1239+0,47 %
pe 27.1.8,08800,1236+0,24 %
ma 30.1.8,12750,1230+0,49 %
ti 31.1.8,09200,1236−0,44 %
Helmikuu
ke 1.2.8,05850,1241−0,41 %
to 2.2.8,05050,1242−0,10 %
pe 3.2.8,02250,1246−0,35 %
ma 6.2.8,04700,1243+0,31 %
ti 7.2.8,04650,1243−0,01 %
ke 8.2.8,01650,1247−0,37 %
to 9.2.8,01550,1248−0,01 %
pe 10.2.8,07550,1238+0,75 %
ma 13.2.8,10200,1234+0,33 %
ti 14.2.8,13600,1229+0,42 %
ke 15.2.8,13750,1229+0,02 %
to 16.2.8,10700,1234−0,37 %
pe 17.2.8,06000,1241−0,58 %
ma 20.2.8,05550,1241−0,06 %
ti 21.2.8,05450,1242−0,01 %
ke 22.2.8,05750,1241+0,04 %
to 23.2.8,04600,1243−0,14 %
pe 24.2.8,04650,1243+0,01 %
ma 27.2.8,02650,1246−0,25 %
ti 28.2.8,02400,1246−0,03 %
Maaliskuu
ke 1.3.8,02900,1245+0,06 %
to 2.3.8,00950,1249−0,24 %
pe 3.3.8,01200,1248+0,03 %
ma 6.3.7,97900,1253−0,41 %
ti 7.3.7,98750,1252+0,11 %
ke 8.3.8,00750,1249+0,25 %
to 9.3.8,02350,1246+0,20 %
pe 10.3.7,97350,1254−0,62 %
ma 13.3.7,97550,1254+0,03 %
ti 14.3.7,96000,1256−0,19 %
ke 15.3.7,96800,1255+0,10 %
to 16.3.7,99950,1250+0,40 %
pe 17.3.7,97650,1254−0,29 %
ma 20.3.7,95350,1257−0,29 %
ti 21.3.7,95300,1257−0,01 %
ke 22.3.7,94350,1259−0,12 %
to 23.3.7,96700,1255+0,30 %
pe 24.3.7,96900,1255+0,03 %
ma 27.3.7,96700,1255−0,03 %
ti 28.3.7,93850,1260−0,36 %
ke 29.3.7,94500,1259+0,08 %
to 30.3.7,97700,1254+0,40 %
pe 31.3.7,96750,1255−0,12 %
Huhtikuu
ma 3.4.7,91650,1263−0,64 %
ti 4.4.7,88400,1268−0,41 %
ke 5.4.7,88650,1268+0,03 %
to 6.4.7,89200,1267+0,07 %
pe 7.4.7,87600,1270−0,20 %
ma 10.4.7,85750,1273−0,23 %
ti 11.4.7,82250,1278−0,45 %
ke 12.4.7,82630,1278+0,05 %
to 13.4.7,85620,1273+0,38 %
ti 18.4.7,85400,1273−0,03 %
ke 19.4.7,81050,1280−0,55 %
to 20.4.7,79000,1284−0,26 %
pe 21.4.7,84300,1275+0,68 %
ma 24.4.7,83100,1277−0,15 %
ti 25.4.7,84750,1274+0,21 %
ke 26.4.7,79700,1283−0,64 %
to 27.4.7,79600,1283−0,01 %
pe 28.4.7,75700,1289−0,50 %
Toukokuu
ti 2.5.7,77500,1286+0,23 %
ke 3.5.7,76150,1288−0,17 %
to 4.5.7,74800,1291−0,17 %
pe 5.5.7,76700,1287+0,25 %
ma 8.5.7,78650,1284+0,25 %
ti 9.5.7,79950,1282+0,17 %
ke 10.5.7,76700,1287−0,42 %
to 11.5.7,76100,1288−0,08 %
pe 12.5.7,76450,1288+0,05 %
ma 15.5.7,78850,1284+0,31 %
ti 16.5.7,83600,1276+0,61 %
ke 17.5.7,82100,1279−0,19 %
to 18.5.7,83900,1276+0,23 %
pe 19.5.7,80500,1281−0,43 %
ma 22.5.7,80600,1281+0,01 %
ti 23.5.7,82300,1278+0,22 %
ke 24.5.7,82550,1278+0,03 %
to 25.5.7,81600,1279−0,12 %
pe 26.5.7,82300,1278+0,09 %
ma 29.5.7,81950,1279−0,04 %
ti 30.5.7,82500,1278+0,07 %
ke 31.5.7,81550,1280−0,12 %
Kesäkuu
to 1.6.7,78350,1285−0,41 %
pe 2.6.7,77650,1286−0,09 %
ma 5.6.7,76030,1289−0,21 %
ti 6.6.7,76550,1288+0,07 %
ke 7.6.7,80450,1281+0,50 %
to 8.6.7,83100,1277+0,34 %
pe 9.6.7,81650,1279−0,19 %
ma 12.6.7,78800,1284−0,36 %
ti 13.6.7,80800,1281+0,26 %
ke 14.6.7,83700,1276+0,37 %
to 15.6.7,84750,1274+0,13 %
pe 16.6.7,86050,1272+0,17 %
ma 19.6.7,85550,1273−0,06 %
ti 20.6.7,89800,1266+0,54 %
ke 21.6.7,91400,1264+0,20 %
to 22.6.7,97100,1255+0,72 %
pe 23.6.7,91800,1263−0,66 %
ma 26.6.7,92850,1261+0,13 %
ti 27.6.7,94350,1259+0,19 %
ke 28.6.7,90350,1265−0,50 %
to 29.6.7,88250,1269−0,27 %
pe 30.6.7,93600,1260+0,68 %
Heinäkuu
ma 3.7.7,98000,1253+0,55 %
ti 4.7.7,97000,1255−0,13 %
ke 5.7.7,95450,1257−0,19 %
to 6.7.7,93900,1260−0,19 %
pe 7.7.7,95300,1257+0,18 %
ma 10.7.7,98600,1252+0,41 %
ti 11.7.7,99050,1251+0,06 %
ke 12.7.7,94750,1258−0,54 %
to 13.7.7,92800,1261−0,25 %
pe 14.7.7,91550,1263−0,16 %
ma 17.7.7,90500,1265−0,13 %
ti 18.7.7,92950,1261+0,31 %
ke 19.7.7,96900,1255+0,50 %
to 20.7.7,93200,1261−0,46 %
pe 21.7.7,93300,1261+0,01 %
ma 24.7.7,95400,1257+0,26 %
ti 25.7.7,94000,1259−0,18 %
ke 26.7.7,93400,1260−0,08 %
to 27.7.7,90650,1265−0,35 %
pe 28.7.7,88250,1269−0,30 %
ma 31.7.7,86150,1272−0,27 %
Elokuu
ti 1.8.7,87450,1270+0,17 %
ke 2.8.7,87450,1270±0,00 %
to 3.8.7,87050,1271−0,05 %
pe 4.8.7,88350,1268+0,17 %
ma 7.8.7,87850,1269−0,06 %
ti 8.8.7,90950,1264+0,39 %
ke 9.8.7,94500,1259+0,45 %
to 10.8.7,95000,1258+0,06 %
pe 11.8.7,95650,1257+0,08 %
ma 14.8.7,99800,1250+0,52 %
ti 15.8.8,02900,1245+0,39 %
ke 16.8.8,01600,1248−0,16 %
to 17.8.8,07800,1238+0,77 %
pe 18.8.8,07200,1239−0,07 %
ma 21.8.8,04800,1243−0,30 %
ti 22.8.8,02750,1246−0,25 %
ke 23.8.8,04300,1243+0,19 %
to 24.8.8,07550,1238+0,40 %
pe 25.8.8,06550,1240−0,12 %
ma 28.8.8,03450,1245−0,38 %
ti 29.8.8,04250,1243+0,10 %
ke 30.8.8,06550,1240+0,29 %
to 31.8.8,07950,1238+0,17 %
Syyskuu
pe 1.9.8,10700,1234+0,34 %
ma 4.9.8,12600,1231+0,23 %
ti 5.9.8,13200,1230+0,07 %
ke 6.9.8,14650,1228+0,18 %
to 7.9.8,18750,1221+0,50 %
pe 8.9.8,21850,1217+0,38 %
ma 11.9.8,30800,1204+1,09 %
ti 12.9.8,29500,1206−0,16 %
ke 13.9.8,38250,1193+1,05 %
to 14.9.8,33200,1200−0,60 %
pe 15.9.8,27750,1208−0,65 %
ma 18.9.8,28300,1207+0,07 %
ti 19.9.8,27350,1209−0,11 %
ke 20.9.8,27900,1208+0,07 %
to 21.9.8,28100,1208+0,02 %
pe 22.9.8,34550,1198+0,78 %
ma 25.9.8,38950,1192+0,53 %
ti 26.9.8,31350,1203−0,91 %
ke 27.9.8,26500,1210−0,58 %
to 28.9.8,22300,1216−0,51 %
pe 29.9.8,23500,1214+0,15 %
Lokakuu
ma 2.10.8,34250,1199+1,31 %
ti 3.10.8,37350,1194+0,37 %
ke 4.10.8,39950,1191+0,31 %
to 5.10.8,37800,1194−0,26 %
pe 6.10.8,43150,1186+0,64 %
ma 9.10.8,42000,1188−0,14 %
ti 10.10.8,36100,1196−0,70 %
ke 11.10.8,41800,1188+0,68 %
to 12.10.8,45300,1183+0,42 %
pe 13.10.8,42850,1186−0,29 %
ma 16.10.8,46100,1182+0,39 %
ti 17.10.8,47100,1180+0,12 %
ke 18.10.8,47100,1180±0,00 %
to 19.10.8,47600,1180+0,06 %
pe 20.10.8,41350,1189−0,74 %
ma 23.10.8,42600,1187+0,15 %
ti 24.10.8,38550,1193−0,48 %
ke 25.10.8,33800,1199−0,57 %
to 26.10.8,28750,1207−0,61 %
pe 27.10.8,31100,1203+0,28 %
ma 30.10.8,33350,1200+0,27 %
ti 31.10.8,33200,1200−0,02 %
Marraskuu
ke 1.11.8,30050,1205−0,38 %
to 2.11.8,24300,1213−0,69 %
pe 3.11.8,24450,1213+0,02 %
ma 6.11.8,25100,1212+0,08 %
ti 7.11.8,25100,1212±0,00 %
ke 8.11.8,24300,1213−0,10 %
to 9.11.8,23150,1215−0,14 %
pe 10.11.8,20050,1219−0,38 %
ma 13.11.8,19700,1220−0,04 %
ti 14.11.8,21200,1218+0,18 %
ke 15.11.8,24600,1213+0,41 %
to 16.11.8,22250,1216−0,28 %
pe 17.11.8,26800,1209+0,55 %
ma 20.11.8,26200,1210−0,07 %
ti 21.11.8,26600,1210+0,05 %
ke 22.11.8,25200,1212−0,17 %
to 23.11.8,26000,1211+0,10 %
pe 24.11.8,26250,1210+0,03 %
ma 27.11.8,26900,1209+0,08 %
ti 28.11.8,28100,1208+0,15 %
ke 29.11.8,25200,1212−0,35 %
to 30.11.8,16600,1225−1,04 %
Joulukuu
pe 1.12.8,16250,1225−0,04 %
ma 4.12.8,15650,1226−0,07 %
ti 5.12.8,13000,1230−0,32 %
ke 6.12.8,13500,1229+0,06 %
to 7.12.8,09450,1235−0,50 %
pe 8.12.8,11800,1232+0,29 %
ma 11.12.8,12200,1231+0,05 %
ti 12.12.8,13200,1230+0,12 %
ke 13.12.8,15200,1227+0,25 %
to 14.12.8,15000,1227−0,02 %
pe 15.12.8,16000,1225+0,12 %
ma 18.12.8,14100,1228−0,23 %
ti 19.12.8,16400,1225+0,28 %
ke 20.12.8,16100,1225−0,04 %
to 21.12.8,13300,1230−0,34 %
pe 22.12.8,17700,1223+0,54 %
ke 27.12.8,22800,1215+0,62 %
to 28.12.8,23750,1214+0,12 %
pe 29.12.8,23800,1214+0,01 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Norjan kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026