N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/NOK · Norjan kruunu · vuosi 2023 Norjan kruunun kurssi 2023

Euro vahvistui Norjan kruunua vastaan 6,91 % vuonna 2023

Vuonna 2023 EKP julkaisi Norjan kruunun viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 11,4248 Norjan kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 12,0045 31.5.2023 ja matalimmillaan 10,5135 2.1.2023. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2023 oli 11,2405.

Keskikurssi 2023
11,4248
Muutos vuoden aikana
▲ +6,91 %
Ylin
12,0045 31.5.2023
Alin
10,5135 2.1.2023

Kurssikehitys

EUR/NOK vuonna 2023

255 julkaisua 2.1.2023–29.12.2023.

Näin monta Norjan kruunua eurolla sai vuonna 2023

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2023

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/NOK: kuukausien keskikurssit 2023
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu10,714910,513510,908310,908322
Helmikuu10,952910,821311,125310,971320
Maaliskuu11,285811,036511,448711,394023
Huhtikuu11,518711,234511,791011,791018
Toukokuu11,733011,518012,004512,004522
Kesäkuu11,716411,476011,967011,704022
Heinäkuu11,347411,127511,708511,180521
Elokuu11,412711,148511,580011,580023
Syyskuu11,452511,253511,568811,253521
Lokakuu11,628411,322511,873511,873522
Marraskuu11,795811,670011,945011,720022
Joulukuu11,533311,235511,825011,240519
Koko vuosi11,424810,513512,004511,2405255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2023

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/NOK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2023
Päivä1 EUR = NOK1 NOK = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.10,51350,09512±0,00 %
ti 3.1.10,52800,09498+0,14 %
ke 4.1.10,73800,09313+1,99 %
to 5.1.10,72480,09324−0,12 %
pe 6.1.10,80700,09253+0,77 %
ma 9.1.10,61080,09424−1,82 %
ti 10.1.10,67850,09365+0,64 %
ke 11.1.10,73800,09313+0,56 %
to 12.1.10,72280,09326−0,14 %
pe 13.1.10,69450,09351−0,26 %
ma 16.1.10,69450,09351±0,00 %
ti 17.1.10,74630,09306+0,48 %
ke 18.1.10,65530,09385−0,85 %
to 19.1.10,74600,09306+0,85 %
pe 20.1.10,71350,09334−0,30 %
ma 23.1.10,68350,09360−0,28 %
ti 24.1.10,71930,09329+0,34 %
ke 25.1.10,78960,09268+0,66 %
to 26.1.10,76200,09292−0,26 %
pe 27.1.10,76000,09294−0,02 %
ma 30.1.10,79250,09266+0,30 %
ti 31.1.10,90830,09167+1,07 %
Helmikuu
ke 1.2.10,85690,09211−0,47 %
to 2.2.10,95350,09130+0,89 %
pe 3.2.10,97830,09109+0,23 %
ma 6.2.11,04280,09056+0,59 %
ti 7.2.11,12530,08989+0,75 %
ke 8.2.11,02600,09069−0,89 %
to 9.2.10,91230,09164−1,03 %
pe 10.2.10,87100,09199−0,38 %
ma 13.2.10,82130,09241−0,46 %
ti 14.2.10,87780,09193+0,52 %
ke 15.2.10,91930,09158+0,38 %
to 16.2.10,95130,09131+0,29 %
pe 17.2.11,01500,09079+0,58 %
ma 20.2.10,96830,09117−0,42 %
ti 21.2.10,94680,09135−0,20 %
ke 22.2.10,96650,09119+0,18 %
to 23.2.10,95450,09129−0,11 %
pe 24.2.10,93700,09143−0,16 %
ma 27.2.10,96350,09121+0,24 %
ti 28.2.10,97130,09115+0,07 %
Maaliskuu
ke 1.3.11,03650,09061+0,59 %
to 2.3.11,08500,09021+0,44 %
pe 3.3.11,06100,09041−0,22 %
ma 6.3.11,11090,09000+0,45 %
ti 7.3.11,19350,08934+0,74 %
ke 8.3.11,22050,08912+0,24 %
to 9.3.11,27150,08872+0,45 %
pe 10.3.11,29000,08857+0,16 %
ma 13.3.11,38930,08780+0,88 %
ti 14.3.11,33500,08822−0,48 %
ke 15.3.11,34000,08818+0,04 %
to 16.3.11,44870,08735+0,96 %
pe 17.3.11,42180,08755−0,23 %
ma 20.3.11,42100,08756−0,01 %
ti 21.3.11,31250,08840−0,95 %
ke 22.3.11,33200,08825+0,17 %
to 23.3.11,28400,08862−0,42 %
pe 24.3.11,30650,08844+0,20 %
ma 27.3.11,33800,08820+0,28 %
ti 28.3.11,32400,08831−0,12 %
ke 29.3.11,30050,08849−0,21 %
to 30.3.11,35700,08805+0,50 %
pe 31.3.11,39400,08777+0,33 %
Huhtikuu
ma 3.4.11,25150,08888−1,25 %
ti 4.4.11,23450,08901−0,15 %
ke 5.4.11,39900,08773+1,46 %
to 6.4.11,38550,08783−0,12 %
ti 11.4.11,54350,08663+1,39 %
ke 12.4.11,47450,08715−0,60 %
to 13.4.11,45700,08728−0,15 %
pe 14.4.11,40200,08770−0,48 %
ma 17.4.11,36400,08800−0,33 %
ti 18.4.11,46750,08720+0,91 %
ke 19.4.11,53350,08670+0,58 %
to 20.4.11,60400,08618+0,61 %
pe 21.4.11,65050,08583+0,40 %
ma 24.4.11,64700,08586−0,03 %
ti 25.4.11,69500,08551+0,41 %
ke 26.4.11,72200,08531+0,23 %
to 27.4.11,71400,08537−0,07 %
pe 28.4.11,79100,08481+0,66 %
Toukokuu
ti 2.5.11,76200,08502−0,25 %
ke 3.5.11,88600,08413+1,05 %
to 4.5.11,82820,08454−0,49 %
pe 5.5.11,68950,08555−1,17 %
ma 8.5.11,55050,08658−1,19 %
ti 9.5.11,57500,08639+0,21 %
ke 10.5.11,54850,08659−0,23 %
to 11.5.11,51800,08682−0,26 %
pe 12.5.11,63100,08598+0,98 %
ma 15.5.11,58300,08633−0,41 %
ti 16.5.11,61300,08611+0,26 %
ke 17.5.11,72950,08526+1,00 %
to 18.5.11,73700,08520+0,06 %
pe 19.5.11,70100,08546−0,31 %
ma 22.5.11,77650,08491+0,65 %
ti 23.5.11,79200,08480+0,13 %
ke 24.5.11,81750,08462+0,22 %
to 25.5.11,76950,08497−0,41 %
pe 26.5.11,82180,08459+0,44 %
ma 29.5.11,91750,08391+0,81 %
ti 30.5.11,87450,08421−0,36 %
ke 31.5.12,00450,08330+1,09 %
Kesäkuu
to 1.6.11,96700,08356−0,31 %
pe 2.6.11,84500,08442−1,02 %
ma 5.6.11,82750,08455−0,15 %
ti 6.6.11,87750,08419+0,42 %
ke 7.6.11,79750,08476−0,67 %
to 8.6.11,75800,08505−0,33 %
pe 9.6.11,61200,08612−1,24 %
ma 12.6.11,63400,08595+0,19 %
ti 13.6.11,62350,08603−0,09 %
ke 14.6.11,47600,08714−1,27 %
to 15.6.11,50250,08694+0,23 %
pe 16.6.11,51700,08683+0,13 %
ma 19.6.11,63350,08596+1,01 %
ti 20.6.11,71550,08536+0,70 %
ke 21.6.11,74700,08513+0,27 %
to 22.6.11,59900,08621−1,26 %
pe 23.6.11,85650,08434+2,22 %
ma 26.6.11,70800,08541−1,25 %
ti 27.6.11,75630,08506+0,41 %
ke 28.6.11,83950,08446+0,71 %
to 29.6.11,76450,08500−0,63 %
pe 30.6.11,70400,08544−0,51 %
Heinäkuu
ma 3.7.11,69450,08551−0,08 %
ti 4.7.11,59580,08624−0,84 %
ke 5.7.11,64550,08587+0,43 %
to 6.7.11,63700,08593−0,07 %
pe 7.7.11,70850,08541+0,61 %
ma 10.7.11,56350,08648−1,24 %
ti 11.7.11,45200,08732−0,96 %
ke 12.7.11,33100,08825−1,06 %
to 13.7.11,24800,08890−0,73 %
pe 14.7.11,21050,08920−0,33 %
ma 17.7.11,24200,08895+0,28 %
ti 18.7.11,33950,08819+0,87 %
ke 19.7.11,26600,08876−0,65 %
to 20.7.11,15550,08964−0,98 %
pe 21.7.11,17750,08947+0,20 %
ma 24.7.11,19250,08935+0,13 %
ti 25.7.11,16050,08960−0,29 %
ke 26.7.11,20000,08929+0,35 %
to 27.7.11,12750,08987−0,65 %
pe 28.7.11,16800,08954+0,36 %
ma 31.7.11,18050,08944+0,11 %
Elokuu
ti 1.8.11,21100,08920+0,27 %
ke 2.8.11,16150,08959−0,44 %
to 3.8.11,27650,08868+1,03 %
pe 4.8.11,18580,08940−0,80 %
ma 7.8.11,14850,08970−0,33 %
ti 8.8.11,29500,08853+1,31 %
ke 9.8.11,20630,08924−0,79 %
to 10.8.11,17850,08946−0,25 %
pe 11.8.11,42250,08755+2,18 %
ma 14.8.11,43400,08746+0,10 %
ti 15.8.11,47050,08718+0,32 %
ke 16.8.11,45300,08731−0,15 %
to 17.8.11,49850,08697+0,40 %
pe 18.8.11,58000,08636+0,71 %
ma 21.8.11,52050,08680−0,51 %
ti 22.8.11,51950,08681−0,01 %
ke 23.8.11,57300,08641+0,46 %
to 24.8.11,57750,08637+0,04 %
pe 25.8.11,51800,08682−0,51 %
ma 28.8.11,57050,08643+0,46 %
ti 29.8.11,56450,08647−0,05 %
ke 30.8.11,54600,08661−0,16 %
to 31.8.11,58000,08636+0,29 %
Syyskuu
pe 1.9.11,48600,08706−0,81 %
ma 4.9.11,50050,08695+0,13 %
ti 5.9.11,54350,08663+0,37 %
ke 6.9.11,49200,08702−0,45 %
to 7.9.11,48050,08710−0,10 %
pe 8.9.11,42200,08755−0,51 %
ma 11.9.11,42400,08754+0,02 %
ti 12.9.11,45400,08731+0,26 %
ke 13.9.11,47830,08712+0,21 %
to 14.9.11,50380,08693+0,22 %
pe 15.9.11,42200,08755−0,71 %
ma 18.9.11,56880,08644+1,29 %
ti 19.9.11,49050,08703−0,68 %
ke 20.9.11,48200,08709−0,07 %
to 21.9.11,52700,08675+0,39 %
pe 22.9.11,42700,08751−0,87 %
ma 25.9.11,43000,08749+0,03 %
ti 26.9.11,44000,08741+0,09 %
ke 27.9.11,36100,08802−0,69 %
to 28.9.11,31600,08837−0,40 %
pe 29.9.11,25350,08886−0,55 %
Lokakuu
ma 2.10.11,32250,08832+0,61 %
ti 3.10.11,42580,08752+0,91 %
ke 4.10.11,51350,08685+0,77 %
to 5.10.11,57030,08643+0,49 %
pe 6.10.11,60900,08614+0,33 %
ma 9.10.11,48280,08709−1,09 %
ti 10.10.11,49650,08698+0,12 %
ke 11.10.11,49530,08699−0,01 %
to 12.10.11,51650,08683+0,18 %
pe 13.10.11,51600,08684±0,00 %
ma 16.10.11,51700,08683+0,01 %
ti 17.10.11,57600,08639+0,51 %
ke 18.10.11,59500,08624+0,16 %
to 19.10.11,69730,08549+0,88 %
pe 20.10.11,68080,08561−0,14 %
ma 23.10.11,79850,08476+1,01 %
ti 24.10.11,82550,08456+0,23 %
ke 25.10.11,83800,08447+0,11 %
to 26.10.11,85500,08435+0,14 %
pe 27.10.11,82850,08454−0,22 %
ma 30.10.11,79050,08481−0,32 %
ti 31.10.11,87350,08422+0,70 %
Marraskuu
ke 1.11.11,79600,08477−0,65 %
to 2.11.11,87430,08422+0,66 %
pe 3.11.11,85350,08436−0,18 %
ma 6.11.11,82350,08458−0,25 %
ti 7.11.11,92200,08388+0,83 %
ke 8.11.11,93050,08382+0,07 %
to 9.11.11,93350,08380+0,03 %
pe 10.11.11,87250,08423−0,51 %
ma 13.11.11,87700,08420+0,04 %
ti 14.11.11,94500,08372+0,57 %
ke 15.11.11,74600,08514−1,67 %
to 16.11.11,76750,08498+0,18 %
pe 17.11.11,81100,08467+0,37 %
ma 20.11.11,72000,08532−0,77 %
ti 21.11.11,67000,08569−0,43 %
ke 22.11.11,70200,08546+0,27 %
to 23.11.11,71100,08539+0,08 %
pe 24.11.11,73450,08522+0,20 %
ma 27.11.11,68400,08559−0,43 %
ti 28.11.11,71650,08535+0,28 %
ke 29.11.11,69650,08550−0,17 %
to 30.11.11,72000,08532+0,20 %
Joulukuu
pe 1.12.11,69800,08548−0,19 %
ma 4.12.11,67800,08563−0,17 %
ti 5.12.11,78650,08484+0,93 %
ke 6.12.11,79600,08477+0,08 %
to 7.12.11,75350,08508−0,36 %
pe 8.12.11,72700,08527−0,23 %
ma 11.12.11,79500,08478+0,58 %
ti 12.12.11,77800,08490−0,14 %
ke 13.12.11,82500,08457+0,40 %
to 14.12.11,51800,08682−2,60 %
pe 15.12.11,44950,08734−0,59 %
ma 18.12.11,34850,08812−0,88 %
ti 19.12.11,36550,08799+0,15 %
ke 20.12.11,28950,08858−0,67 %
to 21.12.11,31500,08838+0,23 %
pe 22.12.11,27050,08873−0,39 %
ke 27.12.11,23550,08900−0,31 %
to 28.12.11,26250,08879+0,24 %
pe 29.12.11,24050,08896−0,20 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Norjan kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026