N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/NOK · Norjan kruunu · vuosi 2025 Norjan kruunun kurssi 2025

Euro vahvistui Norjan kruunua vastaan 0,41 % vuonna 2025

Vuonna 2025 EKP julkaisi Norjan kruunun viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 11,7173 Norjan kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 12,1195 9.4.2025 ja matalimmillaan 11,2745 2.4.2025. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2025 oli 11,8430.

Keskikurssi 2025
11,7173
Muutos vuoden aikana
▲ +0,41 %
Ylin
12,1195 9.4.2025
Alin
11,2745 2.4.2025

Kurssikehitys

EUR/NOK vuonna 2025

255 julkaisua 2.1.2025–31.12.2025.

Näin monta Norjan kruunua eurolla sai vuonna 2025

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2025

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/NOK: kuukausien keskikurssit 2025
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu11,745611,696511,817011,737322
Helmikuu11,657411,574511,724511,724520
Maaliskuu11,547211,294011,820011,413021
Huhtikuu11,838011,274512,119511,809020
Toukokuu11,596811,484011,788511,540821
Kesäkuu11,584111,417511,834511,834521
Heinäkuu11,853711,774011,967511,774023
Elokuu11,865311,746511,954011,746521
Syyskuu11,670211,556511,753011,726522
Lokakuu11,663311,582911,772511,648523
Marraskuu11,740211,648011,848011,764520
Joulukuu11,842811,755011,985811,843021
Koko vuosi11,717311,274512,119511,8430255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2025

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/NOK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2025
Päivä1 EUR = NOK1 NOK = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.11,71730,08534−0,66 %
pe 3.1.11,71300,08538−0,04 %
ma 6.1.11,70950,08540−0,03 %
ti 7.1.11,73850,08519+0,25 %
ke 8.1.11,73800,08519±0,00 %
to 9.1.11,76050,08503+0,19 %
pe 10.1.11,75700,08506−0,03 %
ma 13.1.11,70900,08540−0,41 %
ti 14.1.11,71950,08533+0,09 %
ke 15.1.11,70350,08544−0,14 %
to 16.1.11,69650,08550−0,06 %
pe 17.1.11,75900,08504+0,53 %
ma 20.1.11,76650,08499+0,06 %
ti 21.1.11,81700,08462+0,43 %
ke 22.1.11,75250,08509−0,55 %
to 23.1.11,73050,08525−0,19 %
pe 24.1.11,74950,08511+0,16 %
ma 27.1.11,80950,08468+0,51 %
ti 28.1.11,77850,08490−0,26 %
ke 29.1.11,77850,08490±0,00 %
to 30.1.11,76150,08502−0,14 %
pe 31.1.11,73730,08520−0,21 %
Helmikuu
ma 3.2.11,71380,08537−0,20 %
ti 4.2.11,72100,08532+0,06 %
ke 5.2.11,66930,08569−0,44 %
to 6.2.11,65850,08577−0,09 %
pe 7.2.11,62500,08602−0,29 %
ma 10.2.11,57450,08640−0,43 %
ti 11.2.11,57550,08639+0,01 %
ke 12.2.11,66200,08575+0,75 %
to 13.2.11,71450,08536+0,45 %
pe 14.2.11,65150,08583−0,54 %
ma 17.2.11,64150,08590−0,09 %
ti 18.2.11,65900,08577+0,15 %
ke 19.2.11,62900,08599−0,26 %
to 20.2.11,60900,08614−0,17 %
pe 21.2.11,62900,08599+0,17 %
ma 24.2.11,63550,08594+0,06 %
ti 25.2.11,66380,08574+0,24 %
ke 26.2.11,68950,08555+0,22 %
to 27.2.11,70150,08546+0,10 %
pe 28.2.11,72450,08529+0,20 %
Maaliskuu
ma 3.3.11,69500,08551−0,25 %
ti 4.3.11,80800,08469+0,97 %
ke 5.3.11,82000,08460+0,10 %
to 6.3.11,71600,08535−0,88 %
pe 7.3.11,75900,08504+0,37 %
ma 10.3.11,67050,08569−0,75 %
ti 11.3.11,63400,08595−0,31 %
ke 12.3.11,60850,08614−0,22 %
to 13.3.11,59750,08623−0,09 %
pe 14.3.11,62000,08606+0,19 %
ma 17.3.11,52830,08674−0,79 %
ti 18.3.11,52800,08675±0,00 %
ke 19.3.11,50500,08692−0,20 %
to 20.3.11,50250,08694−0,02 %
pe 21.3.11,40100,08771−0,88 %
ma 24.3.11,37950,08788−0,19 %
ti 25.3.11,30900,08843−0,62 %
ke 26.3.11,35850,08804+0,44 %
to 27.3.11,34350,08816−0,13 %
pe 28.3.11,29400,08854−0,44 %
ma 31.3.11,41300,08762+1,05 %
Huhtikuu
ti 1.4.11,31800,08835−0,83 %
ke 2.4.11,27450,08870−0,38 %
to 3.4.11,42350,08754+1,32 %
pe 4.4.11,68150,08561+2,26 %
ma 7.4.11,95450,08365+2,34 %
ti 8.4.11,95050,08368−0,03 %
ke 9.4.12,11950,08251+1,41 %
to 10.4.11,98150,08346−1,14 %
pe 11.4.12,10050,08264+0,99 %
ma 14.4.12,02050,08319−0,66 %
ti 15.4.11,97260,08352−0,40 %
ke 16.4.12,07250,08283+0,83 %
to 17.4.11,96550,08357−0,89 %
ti 22.4.11,88850,08411−0,64 %
ke 23.4.11,89100,08410+0,02 %
to 24.4.11,82850,08454−0,53 %
pe 25.4.11,84150,08445+0,11 %
ma 28.4.11,86150,08431+0,17 %
ti 29.4.11,80450,08471−0,48 %
ke 30.4.11,80900,08468+0,04 %
Toukokuu
pe 2.5.11,75850,08504−0,43 %
ma 5.5.11,78850,08483+0,26 %
ti 6.5.11,70150,08546−0,74 %
ke 7.5.11,67150,08568−0,26 %
to 8.5.11,68800,08556+0,14 %
pe 9.5.11,67250,08567−0,13 %
ma 12.5.11,59600,08624−0,66 %
ti 13.5.11,57330,08641−0,20 %
ke 14.5.11,57150,08642−0,02 %
to 15.5.11,65000,08584+0,68 %
pe 16.5.11,63500,08595−0,13 %
ma 19.5.11,59550,08624−0,34 %
ti 20.5.11,59550,08624±0,00 %
ke 21.5.11,48400,08708−0,96 %
to 22.5.11,51550,08684+0,27 %
pe 23.5.11,52200,08679+0,06 %
ma 26.5.11,48400,08708−0,33 %
ti 27.5.11,50600,08691+0,19 %
ke 28.5.11,49450,08700−0,10 %
to 29.5.11,48800,08705−0,06 %
pe 30.5.11,54080,08665+0,46 %
Kesäkuu
ma 2.6.11,51000,08688−0,27 %
ti 3.6.11,53300,08671+0,20 %
ke 4.6.11,51850,08682−0,13 %
to 5.6.11,52650,08676+0,07 %
pe 6.6.11,52400,08678−0,02 %
ma 9.6.11,50900,08689−0,13 %
ti 10.6.11,50730,08690−0,01 %
ke 11.6.11,56600,08646+0,51 %
to 12.6.11,57400,08640+0,07 %
pe 13.6.11,44350,08739−1,13 %
ma 16.6.11,46700,08721+0,21 %
ti 17.6.11,41750,08758−0,43 %
ke 18.6.11,44350,08739+0,23 %
to 19.6.11,53150,08672+0,77 %
pe 20.6.11,59800,08622+0,58 %
ma 23.6.11,66350,08574+0,56 %
ti 24.6.11,71300,08538+0,42 %
ke 25.6.11,78200,08488+0,59 %
to 26.6.11,81250,08466+0,26 %
pe 27.6.11,79200,08480−0,17 %
ma 30.6.11,83450,08450+0,36 %
Heinäkuu
ti 1.7.11,84450,08443+0,08 %
ke 2.7.11,87800,08419+0,28 %
to 3.7.11,87500,08421−0,03 %
pe 4.7.11,84700,08441−0,24 %
ma 7.7.11,87550,08421+0,24 %
ti 8.7.11,82950,08453−0,39 %
ke 9.7.11,83000,08453±0,00 %
to 10.7.11,80300,08472−0,23 %
pe 11.7.11,83050,08453+0,23 %
ma 14.7.11,80300,08472−0,23 %
ti 15.7.11,87150,08424+0,58 %
ke 16.7.11,94600,08371+0,63 %
to 17.7.11,96750,08356+0,18 %
pe 18.7.11,83350,08451−1,12 %
ma 21.7.11,86600,08427+0,27 %
ti 22.7.11,88450,08414+0,16 %
ke 23.7.11,84150,08445−0,36 %
to 24.7.11,87650,08420+0,30 %
pe 25.7.11,89950,08404+0,19 %
ma 28.7.11,86250,08430−0,31 %
ti 29.7.11,81650,08463−0,39 %
ke 30.7.11,77950,08489−0,31 %
to 31.7.11,77400,08493−0,05 %
Elokuu
pe 1.8.11,81280,08465+0,33 %
ma 4.8.11,87450,08421+0,52 %
ti 5.8.11,85700,08434−0,15 %
ke 6.8.11,85150,08438−0,05 %
to 7.8.11,89030,08410+0,33 %
pe 8.8.11,95400,08365+0,54 %
ma 11.8.11,90500,08400−0,41 %
ti 12.8.11,89380,08408−0,09 %
ke 13.8.11,94400,08372+0,42 %
to 14.8.11,92150,08388−0,19 %
pe 15.8.11,89600,08406−0,21 %
ma 18.8.11,88400,08415−0,10 %
ti 19.8.11,92800,08384+0,37 %
ke 20.8.11,95050,08368+0,19 %
to 21.8.11,85050,08438−0,84 %
pe 22.8.11,83250,08451−0,15 %
ma 25.8.11,80850,08468−0,20 %
ti 26.8.11,83600,08449+0,23 %
ke 27.8.11,78600,08485−0,42 %
to 28.8.11,74800,08512−0,32 %
pe 29.8.11,74650,08513−0,01 %
Syyskuu
ma 1.9.11,73150,08524−0,13 %
ti 2.9.11,67400,08566−0,49 %
ke 3.9.11,70000,08547+0,22 %
to 4.9.11,75300,08508+0,45 %
pe 5.9.11,75050,08510−0,02 %
ma 8.9.11,71250,08538−0,32 %
ti 9.9.11,71050,08539−0,02 %
ke 10.9.11,61950,08606−0,78 %
to 11.9.11,61200,08612−0,06 %
pe 12.9.11,58450,08632−0,24 %
ma 15.9.11,55650,08653−0,24 %
ti 16.9.11,59000,08628+0,29 %
ke 17.9.11,62600,08601+0,31 %
to 18.9.11,58700,08630−0,34 %
pe 19.9.11,67050,08569+0,72 %
ma 22.9.11,70250,08545+0,27 %
ti 23.9.11,67200,08568−0,26 %
ke 24.9.11,68800,08556+0,14 %
to 25.9.11,68900,08555+0,01 %
pe 26.9.11,71050,08539+0,18 %
ma 29.9.11,67750,08563−0,28 %
ti 30.9.11,72650,08528+0,42 %
Lokakuu
ke 1.10.11,65800,08578−0,58 %
to 2.10.11,67500,08565+0,15 %
pe 3.10.11,67450,08566±0,00 %
ma 6.10.11,62100,08605−0,46 %
ti 7.10.11,60250,08619−0,16 %
ke 8.10.11,61250,08611+0,09 %
to 9.10.11,62400,08603+0,10 %
pe 10.10.11,67750,08563+0,46 %
ma 13.10.11,67900,08562+0,01 %
ti 14.10.11,77250,08494+0,80 %
ke 15.10.11,72250,08531−0,42 %
to 16.10.11,73400,08522+0,10 %
pe 17.10.11,72930,08526−0,04 %
ma 20.10.11,74150,08517+0,10 %
ti 21.10.11,66930,08569−0,61 %
ke 22.10.11,64300,08589−0,23 %
to 23.10.11,58290,08633−0,52 %
pe 24.10.11,61850,08607+0,31 %
ma 27.10.11,63200,08597+0,12 %
ti 28.10.11,63350,08596+0,01 %
ke 29.10.11,63850,08592+0,04 %
to 30.10.11,66480,08573+0,23 %
pe 31.10.11,64850,08585−0,14 %
Marraskuu
ma 3.11.11,64800,08585±0,00 %
ti 4.11.11,72650,08528+0,67 %
ke 5.11.11,74900,08511+0,19 %
to 6.11.11,72650,08528−0,19 %
pe 7.11.11,78000,08489+0,46 %
ma 10.11.11,68850,08555−0,78 %
ti 11.11.11,66050,08576−0,24 %
ke 12.11.11,64950,08584−0,09 %
to 13.11.11,67400,08566+0,21 %
pe 14.11.11,72850,08526+0,47 %
ma 17.11.11,70050,08547−0,24 %
ti 18.11.11,73330,08523+0,28 %
ke 19.11.11,74800,08512+0,13 %
to 20.11.11,74050,08518−0,06 %
pe 21.11.11,79400,08479+0,46 %
ma 24.11.11,79450,08479±0,00 %
ti 25.11.11,84800,08440+0,45 %
ke 26.11.11,84680,08441−0,01 %
to 27.11.11,80300,08472−0,37 %
pe 28.11.11,76450,08500−0,33 %
Joulukuu
ma 1.12.11,77100,08495+0,06 %
ti 2.12.11,78900,08482+0,15 %
ke 3.12.11,75800,08505−0,26 %
to 4.12.11,78200,08488+0,20 %
pe 5.12.11,75500,08507−0,23 %
ma 8.12.11,78600,08485+0,26 %
ti 9.12.11,78450,08486−0,01 %
ke 10.12.11,80900,08468+0,21 %
to 11.12.11,82500,08457+0,14 %
pe 12.12.11,85600,08435+0,26 %
ma 15.12.11,90750,08398+0,43 %
ti 16.12.11,98500,08344+0,65 %
ke 17.12.11,98580,08343+0,01 %
to 18.12.11,95450,08365−0,26 %
pe 19.12.11,91500,08393−0,33 %
ma 22.12.11,88750,08412−0,23 %
ti 23.12.11,84900,08440−0,32 %
ke 24.12.11,80400,08472−0,38 %
ma 29.12.11,82700,08455+0,19 %
ti 30.12.11,82600,08456−0,01 %
ke 31.12.11,84300,08444+0,14 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Norjan kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026