N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/NOK · Norjan kruunu · vuosi 2024 Norjan kruunun kurssi 2024

Euro vahvistui Norjan kruunua vastaan 4,93 % vuonna 2024

Vuonna 2024 EKP julkaisi Norjan kruunun viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 11,6290 Norjan kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 12,1108 5.8.2024 ja matalimmillaan 11,2685 21.6.2024. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2024 oli 11,7950.

Keskikurssi 2024
11,6290
Muutos vuoden aikana
▲ +4,93 %
Ylin
12,1108 5.8.2024
Alin
11,2685 21.6.2024

Kurssikehitys

EUR/NOK vuonna 2024

256 julkaisua 2.1.2024–31.12.2024.

Näin monta Norjan kruunua eurolla sai vuonna 2024

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2024

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/NOK: kuukausien keskikurssit 2024
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu11,350111,276511,446011,351022
Helmikuu11,384311,302011,492011,492021
Maaliskuu11,521411,339511,699011,699020
Huhtikuu11,682811,566511,815011,815021
Toukokuu11,598811,383011,843011,383022
Kesäkuu11,417811,268511,512011,396520
Heinäkuu11,716011,401512,082511,817523
Elokuu11,789511,641012,110811,662022
Syyskuu11,785211,612011,940511,764521
Lokakuu11,790711,656011,938511,938523
Marraskuu11,740811,568011,960011,680521
Joulukuu11,744711,620511,868511,795020
Koko vuosi11,629011,268512,110811,7950256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2024

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/NOK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2024
Päivä1 EUR = NOK1 NOK = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.11,28150,08864+0,36 %
ke 3.1.11,32000,08834+0,34 %
to 4.1.11,28450,08862−0,31 %
pe 5.1.11,30900,08843+0,22 %
ma 8.1.11,36200,08801+0,47 %
ti 9.1.11,30800,08843−0,48 %
ke 10.1.11,29150,08856−0,15 %
to 11.1.11,32830,08827+0,33 %
pe 12.1.11,27650,08868−0,46 %
ma 15.1.11,31400,08839+0,33 %
ti 16.1.11,33350,08823+0,17 %
ke 17.1.11,43350,08746+0,88 %
to 18.1.11,44600,08737+0,11 %
pe 19.1.11,41000,08764−0,31 %
ma 22.1.11,44100,08740+0,27 %
ti 23.1.11,42980,08749−0,10 %
ke 24.1.11,41550,08760−0,13 %
to 25.1.11,39050,08779−0,22 %
pe 26.1.11,33250,08824−0,51 %
ma 29.1.11,30500,08846−0,24 %
ti 30.1.11,33830,08820+0,29 %
ke 31.1.11,35100,08810+0,11 %
Helmikuu
to 1.2.11,36650,08798+0,14 %
pe 2.2.11,38700,08782+0,18 %
ma 5.2.11,46500,08722+0,68 %
ti 6.2.11,45800,08728−0,06 %
ke 7.2.11,37600,08790−0,72 %
to 8.2.11,41200,08763+0,32 %
pe 9.2.11,39900,08773−0,11 %
ma 12.2.11,32000,08834−0,69 %
ti 13.2.11,30200,08848−0,16 %
ke 14.2.11,33750,08820+0,31 %
to 15.2.11,36100,08802+0,21 %
pe 16.2.11,35550,08806−0,05 %
ma 19.2.11,30450,08846−0,45 %
ti 20.2.11,32750,08828+0,20 %
ke 21.2.11,33450,08823+0,06 %
to 22.2.11,35600,08806+0,19 %
pe 23.2.11,38900,08780+0,29 %
ma 26.2.11,42850,08750+0,35 %
ti 27.2.11,43100,08748+0,02 %
ke 28.2.11,46750,08720+0,32 %
to 29.2.11,49200,08702+0,21 %
Maaliskuu
pe 1.3.11,44300,08739−0,43 %
ma 4.3.11,43250,08747−0,09 %
ti 5.3.11,47500,08715+0,37 %
ke 6.3.11,46800,08720−0,06 %
to 7.3.11,39400,08777−0,65 %
pe 8.3.11,33950,08819−0,48 %
ma 11.3.11,44050,08741+0,89 %
ti 12.3.11,46730,08720+0,23 %
ke 13.3.11,48050,08710+0,12 %
to 14.3.11,46700,08721−0,12 %
pe 15.3.11,52050,08680+0,47 %
ma 18.3.11,55650,08653+0,31 %
ti 19.3.11,59850,08622+0,36 %
ke 20.3.11,57250,08641−0,22 %
to 21.3.11,54300,08663−0,25 %
pe 22.3.11,61700,08608+0,64 %
ma 25.3.11,60500,08617−0,10 %
ti 26.3.11,62600,08601+0,18 %
ke 27.3.11,68250,08560+0,49 %
to 28.3.11,69900,08548+0,14 %
Huhtikuu
ti 2.4.11,70800,08541+0,08 %
ke 3.4.11,65800,08578−0,43 %
to 4.4.11,61250,08611−0,39 %
pe 5.4.11,61180,08612−0,01 %
ma 8.4.11,59050,08628−0,18 %
ti 9.4.11,59300,08626+0,02 %
ke 10.4.11,56650,08646−0,23 %
to 11.4.11,61800,08607+0,45 %
pe 12.4.11,58700,08630−0,27 %
ma 15.4.11,62600,08601+0,34 %
ti 16.4.11,67450,08566+0,42 %
ke 17.4.11,69600,08550+0,18 %
to 18.4.11,73750,08520+0,35 %
pe 19.4.11,76500,08500+0,23 %
ma 22.4.11,71850,08534−0,40 %
ti 23.4.11,73100,08524+0,11 %
ke 24.4.11,73300,08523+0,02 %
to 25.4.11,71400,08537−0,16 %
pe 26.4.11,79950,08475+0,73 %
ma 29.4.11,78350,08486−0,14 %
ti 30.4.11,81500,08464+0,27 %
Toukokuu
to 2.5.11,84300,08444+0,24 %
pe 3.5.11,70800,08541−1,14 %
ma 6.5.11,66630,08572−0,36 %
ti 7.5.11,69800,08548+0,27 %
ke 8.5.11,75700,08506+0,50 %
to 9.5.11,72150,08531−0,30 %
pe 10.5.11,67350,08566−0,41 %
ma 13.5.11,68000,08562+0,06 %
ti 14.5.11,68150,08561+0,01 %
ke 15.5.11,64900,08584−0,28 %
to 16.5.11,64200,08590−0,06 %
pe 17.5.11,63300,08596−0,08 %
ma 20.5.11,61150,08612−0,18 %
ti 21.5.11,58300,08633−0,25 %
ke 22.5.11,58500,08632+0,02 %
to 23.5.11,51650,08683−0,59 %
pe 24.5.11,49530,08699−0,18 %
ma 27.5.11,41500,08760−0,70 %
ti 28.5.11,40700,08767−0,07 %
ke 29.5.11,41700,08759+0,09 %
to 30.5.11,40650,08767−0,09 %
pe 31.5.11,38300,08785−0,21 %
Kesäkuu
ma 3.6.11,38850,08781+0,05 %
ti 4.6.11,48900,08704+0,88 %
ke 5.6.11,47500,08715−0,12 %
to 6.6.11,50000,08696+0,22 %
pe 7.6.11,48650,08706−0,12 %
ma 10.6.11,51200,08687+0,22 %
ti 11.6.11,49100,08702−0,18 %
ke 12.6.11,46750,08720−0,20 %
to 13.6.11,43150,08748−0,31 %
pe 14.6.11,40250,08770−0,25 %
ma 17.6.11,48600,08706+0,73 %
ti 18.6.11,44800,08735−0,33 %
ke 19.6.11,35400,08807−0,82 %
to 20.6.11,29150,08856−0,55 %
pe 21.6.11,26850,08874−0,20 %
ma 24.6.11,34900,08811+0,71 %
ti 25.6.11,32650,08829−0,20 %
ke 26.6.11,39450,08776+0,60 %
to 27.6.11,39800,08773+0,03 %
pe 28.6.11,39650,08775−0,01 %
Heinäkuu
ma 1.7.11,43150,08748+0,31 %
ti 2.7.11,47950,08711+0,42 %
ke 3.7.11,45830,08727−0,18 %
to 4.7.11,40150,08771−0,50 %
pe 5.7.11,44800,08735+0,41 %
ma 8.7.11,45750,08728+0,08 %
ti 9.7.11,48900,08704+0,27 %
ke 10.7.11,60700,08615+1,03 %
to 11.7.11,67250,08567+0,56 %
pe 12.7.11,70250,08545+0,26 %
ma 15.7.11,74600,08514+0,37 %
ti 16.7.11,78150,08488+0,30 %
ke 17.7.11,75750,08505−0,20 %
to 18.7.11,74800,08512−0,08 %
pe 19.7.11,82550,08456+0,66 %
ma 22.7.11,91650,08392+0,77 %
ti 23.7.11,96350,08359+0,39 %
ke 24.7.11,94200,08374−0,18 %
to 25.7.12,08250,08276+1,18 %
pe 26.7.11,93700,08377−1,20 %
ma 29.7.11,91550,08392−0,18 %
ti 30.7.11,88850,08411−0,23 %
ke 31.7.11,81750,08462−0,60 %
Elokuu
to 1.8.11,74650,08513−0,60 %
pe 2.8.11,92900,08383+1,55 %
ma 5.8.12,11080,08257+1,52 %
ti 6.8.12,00050,08333−0,91 %
ke 7.8.11,78100,08488−1,83 %
to 8.8.11,88250,08416+0,86 %
pe 9.8.11,82950,08453−0,45 %
ma 12.8.11,77450,08493−0,46 %
ti 13.8.11,79700,08477+0,19 %
ke 14.8.11,76650,08499−0,26 %
to 15.8.11,74550,08514−0,18 %
pe 16.8.11,81850,08461+0,62 %
ma 19.8.11,73450,08522−0,71 %
ti 20.8.11,68250,08560−0,44 %
ke 21.8.11,68300,08559±0,00 %
to 22.8.11,76850,08497+0,73 %
pe 23.8.11,80200,08473+0,28 %
ma 26.8.11,77850,08490−0,20 %
ti 27.8.11,72300,08530−0,47 %
ke 28.8.11,71200,08538−0,09 %
to 29.8.11,64100,08590−0,61 %
pe 30.8.11,66200,08575+0,18 %
Syyskuu
ma 2.9.11,73000,08525+0,58 %
ti 3.9.11,76600,08499+0,31 %
ke 4.9.11,80500,08471+0,33 %
to 5.9.11,78950,08482−0,13 %
pe 6.9.11,80150,08473+0,10 %
ma 9.9.11,94050,08375+1,18 %
ti 10.9.11,90200,08402−0,32 %
ke 11.9.11,93700,08377+0,29 %
to 12.9.11,93400,08379−0,03 %
pe 13.9.11,84950,08439−0,71 %
ma 16.9.11,78000,08489−0,59 %
ti 17.9.11,78850,08483+0,07 %
ke 18.9.11,77530,08492−0,11 %
to 19.9.11,66780,08571−0,91 %
pe 20.9.11,73300,08523+0,56 %
ma 23.9.11,68600,08557−0,40 %
ti 24.9.11,61200,08612−0,63 %
ke 25.9.11,68400,08559+0,62 %
to 26.9.11,78650,08484+0,88 %
pe 27.9.11,75750,08505−0,25 %
ma 30.9.11,76450,08500+0,06 %
Lokakuu
ti 1.10.11,73050,08525−0,29 %
ke 2.10.11,67350,08566−0,49 %
to 3.10.11,71950,08533+0,39 %
pe 4.10.11,68450,08558−0,30 %
ma 7.10.11,65600,08579−0,24 %
ti 8.10.11,68700,08557+0,27 %
ke 9.10.11,78600,08485+0,85 %
to 10.10.11,79200,08480+0,05 %
pe 11.10.11,73930,08518−0,45 %
ma 14.10.11,74650,08513+0,06 %
ti 15.10.11,76600,08499+0,17 %
ke 16.10.11,80150,08473+0,30 %
to 17.10.11,87350,08422+0,61 %
pe 18.10.11,81150,08466−0,52 %
ma 21.10.11,83800,08447+0,22 %
ti 22.10.11,82300,08458−0,13 %
ke 23.10.11,85250,08437+0,25 %
to 24.10.11,81550,08463−0,31 %
pe 25.10.11,81950,08461+0,03 %
ma 28.10.11,91200,08395+0,78 %
ti 29.10.11,84150,08445−0,59 %
ke 30.10.11,87850,08419+0,31 %
to 31.10.11,93850,08376+0,51 %
Marraskuu
pe 1.11.11,96000,08361+0,18 %
ma 4.11.11,94650,08371−0,11 %
ti 5.11.11,96000,08361+0,11 %
ke 6.11.11,90900,08397−0,43 %
to 7.11.11,74850,08512−1,35 %
pe 8.11.11,77350,08494+0,21 %
ma 11.11.11,78650,08484+0,11 %
ti 12.11.11,73850,08519−0,41 %
ke 13.11.11,76450,08500+0,22 %
to 14.11.11,75900,08504−0,05 %
pe 15.11.11,69900,08548−0,51 %
ma 18.11.11,71700,08535+0,15 %
ti 19.11.11,65950,08577−0,49 %
ke 20.11.11,64400,08588−0,13 %
to 21.11.11,62000,08606−0,21 %
pe 22.11.11,56800,08645−0,45 %
ma 25.11.11,58650,08631+0,16 %
ti 26.11.11,68150,08561+0,82 %
ke 27.11.11,69000,08554+0,07 %
to 28.11.11,66400,08573−0,22 %
pe 29.11.11,68050,08561+0,14 %
Joulukuu
ma 2.12.11,65900,08577−0,18 %
ti 3.12.11,62900,08599−0,26 %
ke 4.12.11,62050,08605−0,07 %
to 5.12.11,66000,08576+0,34 %
pe 6.12.11,74450,08515+0,72 %
ma 9.12.11,74350,08515−0,01 %
ti 10.12.11,73150,08524−0,10 %
ke 11.12.11,71200,08538−0,17 %
to 12.12.11,65400,08581−0,50 %
pe 13.12.11,67580,08565+0,19 %
ma 16.12.11,71600,08535+0,34 %
ti 17.12.11,76350,08501+0,41 %
ke 18.12.11,76200,08502−0,01 %
to 19.12.11,81430,08464+0,44 %
pe 20.12.11,86850,08426+0,46 %
ma 23.12.11,80700,08470−0,52 %
ti 24.12.11,84900,08440+0,36 %
pe 27.12.11,84350,08443−0,05 %
ma 30.12.11,84550,08442+0,02 %
ti 31.12.11,79500,08478−0,43 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Norjan kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026