N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/NOK · Norjan kruunu · vuosi 2005 Norjan kruunun kurssi 2005

Euro heikkeni Norjan kruunua vastaan 3,05 % vuonna 2005

Vuonna 2005 EKP julkaisi Norjan kruunun viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 8,0092 Norjan kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 8,4305 10.2.2005 ja matalimmillaan 7,7370 10.11.2005. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.2005 oli 7,9850.

Keskikurssi 2005
8,0092
Muutos vuoden aikana
▼ −3,05 %
Ylin
8,4305 10.2.2005
Alin
7,7370 10.11.2005

Kurssikehitys

EUR/NOK vuonna 2005

257 julkaisua 3.1.2005–30.12.2005.

Näin monta Norjan kruunua eurolla sai vuonna 2005

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2005

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/NOK: kuukausien keskikurssit 2005
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu8,21258,14758,28358,260021
Helmikuu8,31998,22008,43058,220020
Maaliskuu8,18808,12808,22758,206021
Huhtikuu8,17638,12708,24658,143021
Toukokuu8,08147,93908,14407,939022
Kesäkuu7,89327,83757,97257,915522
Heinäkuu7,92007,87558,01607,887021
Elokuu7,91657,84258,00857,866023
Syyskuu7,80877,77707,87707,877022
Lokakuu7,83477,79257,89107,806021
Marraskuu7,82957,73707,97157,971522
Joulukuu7,97377,87508,04957,985021
Koko vuosi8,00927,73708,43057,9850257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2005

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/NOK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2005
Päivä1 EUR = NOK1 NOK = EURMuutos
Tammikuu
ma 3.1.8,21350,1218−0,28 %
ti 4.1.8,24600,1213+0,40 %
ke 5.1.8,28350,1207+0,45 %
to 6.1.8,25350,1212−0,36 %
pe 7.1.8,22100,1216−0,39 %
ma 10.1.8,22700,1216+0,07 %
ti 11.1.8,20450,1219−0,27 %
ke 12.1.8,19400,1220−0,13 %
to 13.1.8,18600,1222−0,10 %
pe 14.1.8,17500,1223−0,13 %
ma 17.1.8,19500,1220+0,24 %
ti 18.1.8,16100,1225−0,41 %
ke 19.1.8,14750,1227−0,17 %
to 20.1.8,17900,1223+0,39 %
pe 21.1.8,19700,1220+0,22 %
ma 24.1.8,19150,1221−0,07 %
ti 25.1.8,20650,1219+0,18 %
ke 26.1.8,22800,1215+0,26 %
to 27.1.8,24300,1213+0,18 %
pe 28.1.8,25000,1212+0,08 %
ma 31.1.8,26000,1211+0,12 %
Helmikuu
ti 1.2.8,29450,1206+0,42 %
ke 2.2.8,26900,1209−0,31 %
to 3.2.8,26000,1211−0,11 %
pe 4.2.8,29200,1206+0,39 %
ma 7.2.8,34600,1198+0,65 %
ti 8.2.8,39600,1191+0,60 %
ke 9.2.8,35400,1197−0,50 %
to 10.2.8,43050,1186+0,92 %
pe 11.2.8,42200,1187−0,10 %
ma 14.2.8,41650,1188−0,07 %
ti 15.2.8,37200,1194−0,53 %
ke 16.2.8,35900,1196−0,16 %
to 17.2.8,36600,1195+0,08 %
pe 18.2.8,28800,1207−0,93 %
ma 21.2.8,28550,1207−0,03 %
ti 22.2.8,27000,1209−0,19 %
ke 23.2.8,26050,1211−0,11 %
to 24.2.8,23500,1214−0,31 %
pe 25.2.8,26150,1210+0,32 %
ma 28.2.8,22000,1217−0,50 %
Maaliskuu
ti 1.3.8,21200,1218−0,10 %
ke 2.3.8,20600,1219−0,07 %
to 3.3.8,22100,1216+0,18 %
pe 4.3.8,22750,1215+0,08 %
ma 7.3.8,21600,1217−0,14 %
ti 8.3.8,20100,1219−0,18 %
ke 9.3.8,17500,1223−0,32 %
to 10.3.8,17400,1223−0,01 %
pe 11.3.8,17700,1223+0,04 %
ma 14.3.8,17600,1223−0,01 %
ti 15.3.8,18600,1222+0,12 %
ke 16.3.8,20100,1219+0,18 %
to 17.3.8,14100,1228−0,73 %
pe 18.3.8,12800,1230−0,16 %
ma 21.3.8,14000,1229+0,15 %
ti 22.3.8,17350,1223+0,41 %
ke 23.3.8,18180,1222+0,10 %
to 24.3.8,20000,1220+0,22 %
ti 29.3.8,21900,1217+0,23 %
ke 30.3.8,18600,1222−0,40 %
to 31.3.8,20600,1219+0,24 %
Huhtikuu
pe 1.4.8,19500,1220−0,13 %
ma 4.4.8,19800,1220+0,04 %
ti 5.4.8,16400,1225−0,41 %
ke 6.4.8,16700,1224+0,04 %
to 7.4.8,16200,1225−0,06 %
pe 8.4.8,16350,1225+0,02 %
ma 11.4.8,17300,1224+0,12 %
ti 12.4.8,17600,1223+0,04 %
ke 13.4.8,19100,1221+0,18 %
to 14.4.8,24650,1213+0,68 %
pe 15.4.8,23200,1215−0,18 %
ma 18.4.8,22000,1217−0,15 %
ti 19.4.8,20750,1218−0,15 %
ke 20.4.8,18650,1222−0,26 %
to 21.4.8,15600,1226−0,37 %
pe 22.4.8,16250,1225+0,08 %
ma 25.4.8,15500,1226−0,09 %
ti 26.4.8,13150,1230−0,29 %
ke 27.4.8,12700,1230−0,06 %
to 28.4.8,14500,1228+0,22 %
pe 29.4.8,14300,1228−0,02 %
Toukokuu
ma 2.5.8,13650,1229−0,08 %
ti 3.5.8,14400,1228+0,09 %
ke 4.5.8,11150,1233−0,40 %
to 5.5.8,11190,1233+0,00 %
pe 6.5.8,11150,1233−0,00 %
ma 9.5.8,12650,1231+0,18 %
ti 10.5.8,09100,1236−0,44 %
ke 11.5.8,08300,1237−0,10 %
to 12.5.8,09200,1236+0,11 %
pe 13.5.8,09600,1235+0,05 %
ma 16.5.8,11360,1232+0,22 %
ti 17.5.8,09560,1235−0,22 %
ke 18.5.8,09400,1235−0,02 %
to 19.5.8,11350,1233+0,24 %
pe 20.5.8,13450,1229+0,26 %
ma 23.5.8,11300,1233−0,26 %
ti 24.5.8,08850,1236−0,30 %
ke 25.5.8,05600,1241−0,40 %
to 26.5.8,00900,1249−0,58 %
pe 27.5.7,97100,1255−0,47 %
ma 30.5.7,95850,1257−0,16 %
ti 31.5.7,93900,1260−0,25 %
Kesäkuu
ke 1.6.7,91700,1263−0,28 %
to 2.6.7,90600,1265−0,14 %
pe 3.6.7,89800,1266−0,10 %
ma 6.6.7,87250,1270−0,32 %
ti 7.6.7,85700,1273−0,20 %
ke 8.6.7,90000,1266+0,55 %
to 9.6.7,91350,1264+0,17 %
pe 10.6.7,83750,1276−0,96 %
ma 13.6.7,84850,1274+0,14 %
ti 14.6.7,87650,1270+0,36 %
ke 15.6.7,87100,1270−0,07 %
to 16.6.7,86150,1272−0,12 %
pe 17.6.7,86300,1272+0,02 %
ma 20.6.7,87700,1270+0,18 %
ti 21.6.7,87400,1270−0,04 %
ke 22.6.7,87600,1270+0,03 %
to 23.6.7,93000,1261+0,69 %
pe 24.6.7,97250,1254+0,54 %
ma 27.6.7,93900,1260−0,42 %
ti 28.6.7,94650,1258+0,09 %
ke 29.6.7,89700,1266−0,62 %
to 30.6.7,91550,1263+0,23 %
Heinäkuu
pe 1.7.7,88100,1269−0,44 %
ma 4.7.7,88150,1269+0,01 %
ti 5.7.7,91400,1264+0,41 %
ke 6.7.7,91400,1264±0,00 %
to 7.7.7,91600,1263+0,03 %
pe 8.7.7,87550,1270−0,51 %
ma 11.7.7,91200,1264+0,46 %
ti 12.7.7,89650,1266−0,20 %
ke 13.7.7,88950,1268−0,09 %
to 14.7.7,92200,1262+0,41 %
pe 15.7.7,96950,1255+0,60 %
ma 18.7.7,95150,1258−0,23 %
ti 19.7.8,01600,1248+0,81 %
ke 20.7.7,96100,1256−0,69 %
to 21.7.7,95200,1258−0,11 %
pe 22.7.7,97400,1254+0,28 %
ma 25.7.7,91550,1263−0,73 %
ti 26.7.7,89000,1267−0,32 %
ke 27.7.7,90350,1265+0,17 %
to 28.7.7,89850,1266−0,06 %
pe 29.7.7,88700,1268−0,15 %
Elokuu
ma 1.8.7,85750,1273−0,37 %
ti 2.8.7,84650,1274−0,14 %
ke 3.8.7,84250,1275−0,05 %
to 4.8.7,87900,1269+0,47 %
pe 5.8.7,89550,1267+0,21 %
ma 8.8.7,93000,1261+0,44 %
ti 9.8.7,89050,1267−0,50 %
ke 10.8.7,89650,1266+0,08 %
to 11.8.7,89750,1266+0,01 %
pe 12.8.7,88850,1268−0,11 %
ma 15.8.7,95100,1258+0,79 %
ti 16.8.7,95150,1258+0,01 %
ke 17.8.7,92150,1262−0,38 %
to 18.8.7,94400,1259+0,28 %
pe 19.8.7,98050,1253+0,46 %
ma 22.8.7,98350,1253+0,04 %
ti 23.8.8,00850,1249+0,31 %
ke 24.8.7,96400,1256−0,56 %
to 25.8.7,92550,1262−0,48 %
pe 26.8.7,92600,1262+0,01 %
ma 29.8.7,89700,1266−0,37 %
ti 30.8.7,93550,1260+0,49 %
ke 31.8.7,86600,1271−0,88 %
Syyskuu
to 1.9.7,84450,1275−0,27 %
pe 2.9.7,78250,1285−0,79 %
ma 5.9.7,82500,1278+0,55 %
ti 6.9.7,82700,1278+0,03 %
ke 7.9.7,80650,1281−0,26 %
to 8.9.7,78950,1284−0,22 %
pe 9.9.7,79800,1282+0,11 %
ma 12.9.7,80150,1282+0,04 %
ti 13.9.7,82100,1279+0,25 %
ke 14.9.7,81400,1280−0,09 %
to 15.9.7,79150,1283−0,29 %
pe 16.9.7,79450,1283+0,04 %
ma 19.9.7,79400,1283−0,01 %
ti 20.9.7,77700,1286−0,22 %
ke 21.9.7,79250,1283+0,20 %
to 22.9.7,77900,1286−0,17 %
pe 23.9.7,79100,1284+0,15 %
ma 26.9.7,82150,1279+0,39 %
ti 27.9.7,82050,1279−0,01 %
ke 28.9.7,82650,1278+0,08 %
to 29.9.7,81600,1279−0,13 %
pe 30.9.7,87700,1270+0,78 %
Lokakuu
ma 3.10.7,88550,1268+0,11 %
ti 4.10.7,88150,1269−0,05 %
ke 5.10.7,89100,1267+0,12 %
to 6.10.7,87350,1270−0,22 %
pe 7.10.7,88800,1268+0,18 %
ma 10.10.7,87150,1270−0,21 %
ti 11.10.7,84500,1275−0,34 %
ke 12.10.7,80200,1282−0,55 %
to 13.10.7,81450,1280+0,16 %
pe 14.10.7,83350,1277+0,24 %
ma 17.10.7,81750,1279−0,20 %
ti 18.10.7,82100,1279+0,04 %
ke 19.10.7,80350,1281−0,22 %
to 20.10.7,80000,1282−0,04 %
pe 21.10.7,79250,1283−0,10 %
ma 24.10.7,82650,1278+0,44 %
ti 25.10.7,83400,1276+0,10 %
ke 26.10.7,82200,1278−0,15 %
to 27.10.7,81100,1280−0,14 %
pe 28.10.7,80900,1281−0,03 %
ma 31.10.7,80600,1281−0,04 %
Marraskuu
ti 1.11.7,78250,1285−0,30 %
ke 2.11.7,78500,1285+0,03 %
to 3.11.7,80750,1281+0,29 %
pe 4.11.7,79750,1282−0,13 %
ma 7.11.7,78200,1285−0,20 %
ti 8.11.7,79400,1283+0,15 %
ke 9.11.7,74850,1291−0,58 %
to 10.11.7,73700,1292−0,15 %
pe 11.11.7,74500,1291+0,10 %
ma 14.11.7,77900,1286+0,44 %
ti 15.11.7,79300,1283+0,18 %
ke 16.11.7,81350,1280+0,26 %
to 17.11.7,85450,1273+0,52 %
pe 18.11.7,88200,1269+0,35 %
ma 21.11.7,89350,1267+0,15 %
ti 22.11.7,85050,1274−0,54 %
ke 23.11.7,86300,1272+0,16 %
to 24.11.7,87300,1270+0,13 %
pe 25.11.7,87700,1270+0,05 %
ma 28.11.7,87000,1271−0,09 %
ti 29.11.7,94900,1258+1,00 %
ke 30.11.7,97150,1254+0,28 %
Joulukuu
to 1.12.7,97200,1254+0,01 %
pe 2.12.7,91700,1263−0,69 %
ma 5.12.7,89400,1267−0,29 %
ti 6.12.7,87500,1270−0,24 %
ke 7.12.7,92600,1262+0,65 %
to 8.12.7,92500,1262−0,01 %
pe 9.12.7,92700,1262+0,03 %
ma 12.12.7,97750,1254+0,64 %
ti 13.12.7,95200,1258−0,32 %
ke 14.12.7,95100,1258−0,01 %
to 15.12.7,95950,1256+0,11 %
pe 16.12.7,96850,1255+0,11 %
ma 19.12.8,01100,1248+0,53 %
ti 20.12.8,03300,1245+0,27 %
ke 21.12.8,04950,1242+0,21 %
to 22.12.8,03250,1245−0,21 %
pe 23.12.8,02900,1245−0,04 %
ti 27.12.8,01800,1247−0,14 %
ke 28.12.8,02900,1245+0,14 %
to 29.12.8,01650,1247−0,16 %
pe 30.12.7,98500,1252−0,39 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Norjan kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026