N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/NOK · Norjan kruunu · vuosi 2014 Norjan kruunun kurssi 2014

Euro vahvistui Norjan kruunua vastaan 8,12 % vuonna 2014

Vuonna 2014 EKP julkaisi Norjan kruunun viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 8,3544 Norjan kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 9,5420 16.12.2014 ja matalimmillaan 8,0890 10.6.2014. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2014 oli 9,0420.

Keskikurssi 2014
8,3544
Muutos vuoden aikana
▲ +8,12 %
Ylin
9,5420 16.12.2014
Alin
8,0890 10.6.2014

Kurssikehitys

EUR/NOK vuonna 2014

255 julkaisua 2.1.2014–31.12.2014.

Näin monta Norjan kruunua eurolla sai vuonna 2014

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2014

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/NOK: kuukausien keskikurssit 2014
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu8,39278,31858,51108,511022
Helmikuu8,35628,27358,52008,275020
Maaliskuu8,29068,22658,37058,255021
Huhtikuu8,25068,21258,31458,272020
Toukokuu8,15138,10208,26058,142521
Kesäkuu8,21498,08908,40358,403521
Heinäkuu8,38808,32358,48108,405023
Elokuu8,25228,14608,43908,146521
Syyskuu8,17988,11758,30408,119022
Lokakuu8,31368,14208,49008,490023
Marraskuu8,49128,40208,69758,697520
Joulukuu8,98028,65609,54209,042021
Koko vuosi8,35448,08909,54209,0420255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2014

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/NOK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2014
Päivä1 EUR = NOK1 NOK = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.8,40250,1190+0,47 %
pe 3.1.8,35850,1196−0,52 %
ma 6.1.8,39000,1192+0,38 %
ti 7.1.8,38500,1193−0,06 %
ke 8.1.8,41100,1189+0,31 %
to 9.1.8,40750,1189−0,04 %
pe 10.1.8,40250,1190−0,06 %
ma 13.1.8,36200,1196−0,48 %
ti 14.1.8,33400,1200−0,33 %
ke 15.1.8,31850,1202−0,19 %
to 16.1.8,38900,1192+0,85 %
pe 17.1.8,37950,1193−0,11 %
ma 20.1.8,37750,1194−0,02 %
ti 21.1.8,37200,1194−0,07 %
ke 22.1.8,36550,1195−0,08 %
to 23.1.8,33250,1200−0,39 %
pe 24.1.8,39150,1192+0,71 %
ma 27.1.8,43800,1185+0,55 %
ti 28.1.8,40500,1190−0,39 %
ke 29.1.8,43800,1185+0,39 %
to 30.1.8,46800,1181+0,36 %
pe 31.1.8,51100,1175+0,51 %
Helmikuu
ma 3.2.8,45250,1183−0,69 %
ti 4.2.8,52000,1174+0,80 %
ke 5.2.8,45800,1182−0,73 %
to 6.2.8,40000,1190−0,69 %
pe 7.2.8,41200,1189+0,14 %
ma 10.2.8,35800,1196−0,64 %
ti 11.2.8,36800,1195+0,12 %
ke 12.2.8,33200,1200−0,43 %
to 13.2.8,33650,1200+0,05 %
pe 14.2.8,35500,1197+0,22 %
ma 17.2.8,32000,1202−0,42 %
ti 18.2.8,34300,1199+0,28 %
ke 19.2.8,31850,1202−0,29 %
to 20.2.8,36250,1196+0,53 %
pe 21.2.8,36700,1195+0,05 %
ma 24.2.8,27800,1208−1,06 %
ti 25.2.8,28800,1207+0,12 %
ke 26.2.8,30700,1204+0,23 %
to 27.2.8,27350,1209−0,40 %
pe 28.2.8,27500,1208+0,02 %
Maaliskuu
ma 3.3.8,31750,1202+0,51 %
ti 4.3.8,24850,1212−0,83 %
ke 5.3.8,23050,1215−0,22 %
to 6.3.8,22650,1216−0,05 %
pe 7.3.8,27800,1208+0,63 %
ma 10.3.8,28200,1207+0,05 %
ti 11.3.8,23850,1214−0,53 %
ke 12.3.8,28700,1207+0,59 %
to 13.3.8,25750,1211−0,36 %
pe 14.3.8,30750,1204+0,61 %
ma 17.3.8,28000,1208−0,33 %
ti 18.3.8,30500,1204+0,30 %
ke 19.3.8,31750,1202+0,15 %
to 20.3.8,37050,1195+0,64 %
pe 21.3.8,36950,1195−0,01 %
ma 24.3.8,34950,1198−0,24 %
ti 25.3.8,34000,1199−0,11 %
ke 26.3.8,33200,1200−0,10 %
to 27.3.8,26550,1210−0,80 %
pe 28.3.8,24550,1213−0,24 %
ma 31.3.8,25500,1211+0,12 %
Huhtikuu
ti 1.4.8,22700,1216−0,34 %
ke 2.4.8,21500,1217−0,15 %
to 3.4.8,23000,1215+0,18 %
pe 4.4.8,21250,1218−0,21 %
ma 7.4.8,24050,1214+0,34 %
ti 8.4.8,23600,1214−0,05 %
ke 9.4.8,21950,1217−0,20 %
to 10.4.8,21600,1217−0,04 %
pe 11.4.8,26050,1211+0,54 %
ma 14.4.8,24000,1214−0,25 %
ti 15.4.8,22950,1215−0,13 %
ke 16.4.8,24000,1214+0,13 %
to 17.4.8,28240,1207+0,51 %
ti 22.4.8,26150,1210−0,25 %
ke 23.4.8,27150,1209+0,12 %
to 24.4.8,27850,1208+0,08 %
pe 25.4.8,28450,1207+0,07 %
ma 28.4.8,31450,1203+0,36 %
ti 29.4.8,28100,1208−0,40 %
ke 30.4.8,27200,1209−0,11 %
Toukokuu
pe 2.5.8,23550,1214−0,44 %
ma 5.5.8,26050,1211+0,30 %
ti 6.5.8,24200,1213−0,22 %
ke 7.5.8,22350,1216−0,22 %
to 8.5.8,17800,1223−0,55 %
pe 9.5.8,13700,1229−0,50 %
ma 12.5.8,13950,1229+0,03 %
ti 13.5.8,13000,1230−0,12 %
ke 14.5.8,11650,1232−0,17 %
to 15.5.8,10500,1234−0,14 %
pe 16.5.8,15050,1227+0,56 %
ma 19.5.8,13550,1229−0,18 %
ti 20.5.8,13600,1229+0,01 %
ke 21.5.8,13900,1229+0,04 %
to 22.5.8,12000,1232−0,23 %
pe 23.5.8,13050,1230+0,13 %
ma 26.5.8,12450,1231−0,07 %
ti 27.5.8,11850,1232−0,07 %
ke 28.5.8,10200,1234−0,20 %
to 29.5.8,11060,1233+0,11 %
pe 30.5.8,14250,1228+0,39 %
Kesäkuu
ma 2.6.8,16050,1225+0,22 %
ti 3.6.8,18150,1222+0,26 %
ke 4.6.8,16550,1225−0,20 %
to 5.6.8,13600,1229−0,36 %
pe 6.6.8,14950,1227+0,17 %
ma 9.6.8,09970,1235−0,61 %
ti 10.6.8,08900,1236−0,13 %
ke 11.6.8,10850,1233+0,24 %
to 12.6.8,10850,1233±0,00 %
pe 13.6.8,12550,1231+0,21 %
ma 16.6.8,11900,1232−0,08 %
ti 17.6.8,13000,1230+0,14 %
ke 18.6.8,16950,1224+0,49 %
to 19.6.8,31400,1203+1,77 %
pe 20.6.8,34200,1199+0,34 %
ma 23.6.8,32400,1201−0,22 %
ti 24.6.8,30350,1204−0,25 %
ke 25.6.8,35850,1196+0,66 %
to 26.6.8,35650,1197−0,02 %
pe 27.6.8,36800,1195+0,14 %
ma 30.6.8,40350,1190+0,42 %
Heinäkuu
ti 1.7.8,43800,1185+0,41 %
ke 2.7.8,42500,1187−0,15 %
to 3.7.8,48100,1179+0,66 %
pe 4.7.8,41150,1189−0,82 %
ma 7.7.8,40200,1190−0,11 %
ti 8.7.8,39650,1191−0,07 %
ke 9.7.8,40350,1190+0,08 %
to 10.7.8,37700,1194−0,32 %
pe 11.7.8,37700,1194±0,00 %
ma 14.7.8,41000,1189+0,39 %
ti 15.7.8,43050,1186+0,24 %
ke 16.7.8,38500,1193−0,54 %
to 17.7.8,38250,1193−0,03 %
pe 18.7.8,35750,1197−0,30 %
ma 21.7.8,39750,1191+0,48 %
ti 22.7.8,34400,1198−0,64 %
ke 23.7.8,32350,1201−0,25 %
to 24.7.8,36100,1196+0,45 %
pe 25.7.8,33950,1199−0,26 %
ma 28.7.8,33650,1200−0,04 %
ti 29.7.8,36200,1196+0,31 %
ke 30.7.8,37700,1194+0,18 %
to 31.7.8,40500,1190+0,33 %
Elokuu
pe 1.8.8,43900,1185+0,40 %
ma 4.8.8,42850,1186−0,12 %
ti 5.8.8,38650,1192−0,50 %
ke 6.8.8,41050,1189+0,29 %
to 7.8.8,37000,1195−0,48 %
pe 8.8.8,36000,1196−0,12 %
ma 11.8.8,27900,1208−0,97 %
ti 12.8.8,24250,1213−0,44 %
ke 13.8.8,23750,1214−0,06 %
to 14.8.8,22600,1216−0,14 %
pe 15.8.8,22050,1216−0,07 %
ma 18.8.8,23150,1215+0,13 %
ti 19.8.8,19750,1220−0,41 %
ke 20.8.8,20350,1219+0,07 %
to 21.8.8,16300,1225−0,49 %
pe 22.8.8,14950,1227−0,17 %
ma 25.8.8,15150,1227+0,02 %
ti 26.8.8,14600,1228−0,07 %
ke 27.8.8,15550,1226+0,12 %
to 28.8.8,15250,1227−0,04 %
pe 29.8.8,14650,1228−0,07 %
Syyskuu
ma 1.9.8,13300,1230−0,17 %
ti 2.9.8,12200,1231−0,14 %
ke 3.9.8,16050,1225+0,47 %
to 4.9.8,11750,1232−0,53 %
pe 5.9.8,13700,1229+0,24 %
ma 8.9.8,15400,1226+0,21 %
ti 9.9.8,17150,1224+0,21 %
ke 10.9.8,20050,1219+0,35 %
to 11.9.8,20350,1219+0,04 %
pe 12.9.8,24050,1214+0,45 %
ma 15.9.8,27500,1208+0,42 %
ti 16.9.8,27900,1208+0,05 %
ke 17.9.8,30400,1204+0,30 %
to 18.9.8,18950,1221−1,38 %
pe 19.9.8,15400,1226−0,43 %
ma 22.9.8,14750,1227−0,08 %
ti 23.9.8,15950,1226+0,15 %
ke 24.9.8,17900,1223+0,24 %
to 25.9.8,14500,1228−0,42 %
pe 26.9.8,16750,1224+0,28 %
ma 29.9.8,19600,1220+0,35 %
ti 30.9.8,11900,1232−0,94 %
Lokakuu
ke 1.10.8,14200,1228+0,28 %
to 2.10.8,14750,1227+0,07 %
pe 3.10.8,17850,1223+0,38 %
ma 6.10.8,15750,1226−0,26 %
ti 7.10.8,16500,1225+0,09 %
ke 8.10.8,19450,1220+0,36 %
to 9.10.8,19100,1221−0,04 %
pe 10.10.8,25800,1211+0,82 %
ma 13.10.8,22950,1215−0,35 %
ti 14.10.8,29000,1206+0,74 %
ke 15.10.8,38000,1193+1,09 %
to 16.10.8,45650,1183+0,91 %
pe 17.10.8,38150,1193−0,89 %
ma 20.10.8,39000,1192+0,10 %
ti 21.10.8,36700,1195−0,27 %
ke 22.10.8,38150,1193+0,17 %
to 23.10.8,30900,1204−0,87 %
pe 24.10.8,34000,1199+0,37 %
ma 27.10.8,39500,1191+0,66 %
ti 28.10.8,44150,1185+0,55 %
ke 29.10.8,46750,1181+0,31 %
to 30.10.8,46050,1182−0,08 %
pe 31.10.8,49000,1178+0,35 %
Marraskuu
ma 3.11.8,46400,1181−0,31 %
ti 4.11.8,57750,1166+1,34 %
ke 5.11.8,57400,1166−0,04 %
to 6.11.8,51650,1174−0,67 %
pe 7.11.8,49650,1177−0,23 %
ma 10.11.8,42350,1187−0,86 %
ti 11.11.8,48650,1178+0,75 %
ke 12.11.8,44150,1185−0,53 %
to 13.11.8,45650,1183+0,18 %
pe 14.11.8,45300,1183−0,04 %
ma 17.11.8,44400,1184−0,11 %
ti 18.11.8,42900,1186−0,18 %
ke 19.11.8,49300,1177+0,76 %
to 20.11.8,49200,1178−0,01 %
pe 21.11.8,40200,1190−1,06 %
ma 24.11.8,40700,1189+0,06 %
ti 25.11.8,46300,1182+0,67 %
ke 26.11.8,51000,1175+0,56 %
to 27.11.8,59700,1163+1,02 %
pe 28.11.8,69750,1150+1,17 %
Joulukuu
ma 1.12.8,67450,1153−0,26 %
ti 2.12.8,69700,1150+0,26 %
ke 3.12.8,65600,1155−0,47 %
to 4.12.8,72100,1147+0,75 %
pe 5.12.8,81050,1135+1,03 %
ma 8.12.8,79750,1137−0,15 %
ti 9.12.8,81050,1135+0,15 %
ke 10.12.8,87650,1127+0,75 %
to 11.12.9,00600,1110+1,46 %
pe 12.12.9,11900,1097+1,25 %
ma 15.12.9,17650,1090+0,63 %
ti 16.12.9,54200,1048+3,98 %
ke 17.12.9,25050,1081−3,05 %
to 18.12.9,06450,1103−2,01 %
pe 19.12.9,01450,1109−0,55 %
ma 22.12.9,05650,1104+0,47 %
ti 23.12.9,02900,1108−0,30 %
ke 24.12.9,15110,1093+1,35 %
ma 29.12.9,04750,1105−1,13 %
ti 30.12.9,04200,1106−0,06 %
ke 31.12.9,04200,1106±0,00 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Norjan kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026