N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/NOK · Norjan kruunu · vuosi 2001 Norjan kruunun kurssi 2001

Euro heikkeni Norjan kruunua vastaan 3,43 % vuonna 2001

Vuonna 2001 EKP julkaisi Norjan kruunun viitekurssin 254 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 8,0484 Norjan kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 8,3145 3.1.2001 ja matalimmillaan 7,8440 14.11.2001. Vuoden viimeinen kurssi 28.12.2001 oli 7,9515.

Keskikurssi 2001
8,0484
Muutos vuoden aikana
▼ −3,43 %
Ylin
8,3145 3.1.2001
Alin
7,8440 14.11.2001

Kurssikehitys

EUR/NOK vuonna 2001

254 julkaisua 2.1.2001–28.12.2001.

Näin monta Norjan kruunua eurolla sai vuonna 2001

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2001

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/NOK: kuukausien keskikurssit 2001
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu8,23558,18508,31458,205022
Helmikuu8,21258,17158,26008,244020
Maaliskuu8,16008,05708,23458,057022
Huhtikuu8,11468,04808,18158,092519
Toukokuu7,99277,88658,10307,930022
Kesäkuu7,93607,85657,99807,886521
Heinäkuu7,97147,91158,01707,985022
Elokuu8,05527,95808,13258,067523
Syyskuu7,99857,92908,11008,110020
Lokakuu7,99707,94508,08907,998523
Marraskuu7,92247,84407,98507,951022
Joulukuu7,99117,95158,03707,951518
Koko vuosi8,04847,84408,31457,9515254

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2001

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 254 päivää
EUR/NOK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2001
Päivä1 EUR = NOK1 NOK = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.8,30650,1204+0,89 %
ke 3.1.8,31450,1203+0,10 %
to 4.1.8,27100,1209−0,52 %
pe 5.1.8,29100,1206+0,24 %
ma 8.1.8,29800,1205+0,08 %
ti 9.1.8,24950,1212−0,58 %
ke 10.1.8,20500,1219−0,54 %
to 11.1.8,20000,1220−0,06 %
pe 12.1.8,18500,1222−0,18 %
ma 15.1.8,21100,1218+0,32 %
ti 16.1.8,20800,1218−0,04 %
ke 17.1.8,22300,1216+0,18 %
to 18.1.8,22700,1216+0,05 %
pe 19.1.8,22700,1216±0,00 %
ma 22.1.8,21100,1218−0,19 %
ti 23.1.8,27550,1208+0,79 %
ke 24.1.8,25600,1211−0,24 %
to 25.1.8,22600,1216−0,36 %
pe 26.1.8,21000,1218−0,19 %
ma 29.1.8,19500,1220−0,18 %
ti 30.1.8,18650,1222−0,10 %
ke 31.1.8,20500,1219+0,23 %
Helmikuu
to 1.2.8,21300,1218+0,10 %
pe 2.2.8,20500,1219−0,10 %
ma 5.2.8,20400,1219−0,01 %
ti 6.2.8,17500,1223−0,35 %
ke 7.2.8,18750,1221+0,15 %
to 8.2.8,17150,1224−0,20 %
pe 9.2.8,18550,1222+0,17 %
ma 12.2.8,20200,1219+0,20 %
ti 13.2.8,21650,1217+0,18 %
ke 14.2.8,21900,1217+0,03 %
to 15.2.8,20750,1218−0,14 %
pe 16.2.8,19500,1220−0,15 %
ma 19.2.8,20600,1219+0,13 %
ti 20.2.8,21950,1217+0,16 %
ke 21.2.8,24250,1213+0,28 %
to 22.2.8,26000,1211+0,21 %
pe 23.2.8,24550,1213−0,18 %
ma 26.2.8,22300,1216−0,27 %
ti 27.2.8,22850,1215+0,07 %
ke 28.2.8,24400,1213+0,19 %
Maaliskuu
to 1.3.8,23200,1215−0,15 %
pe 2.3.8,21950,1217−0,15 %
ma 5.3.8,22600,1216+0,08 %
ti 6.3.8,23150,1215+0,07 %
ke 7.3.8,21550,1217−0,19 %
to 8.3.8,22100,1216+0,07 %
pe 9.3.8,20700,1218−0,17 %
ma 12.3.8,22200,1216+0,18 %
ti 13.3.8,23450,1214+0,15 %
ke 14.3.8,21300,1218−0,26 %
to 15.3.8,18350,1222−0,36 %
pe 16.3.8,16950,1224−0,17 %
ma 19.3.8,12300,1231−0,57 %
ti 20.3.8,12650,1231+0,04 %
ke 21.3.8,12350,1231−0,04 %
to 22.3.8,11650,1232−0,09 %
pe 23.3.8,08550,1237−0,38 %
ma 26.3.8,08300,1237−0,03 %
ti 27.3.8,08500,1237+0,02 %
ke 28.3.8,08100,1237−0,05 %
to 29.3.8,06500,1240−0,20 %
pe 30.3.8,05700,1241−0,10 %
Huhtikuu
ma 2.4.8,05800,1241+0,01 %
ti 3.4.8,09750,1235+0,49 %
ke 4.4.8,18150,1222+1,04 %
to 5.4.8,16700,1224−0,18 %
pe 6.4.8,12850,1230−0,47 %
ma 9.4.8,14100,1228+0,15 %
ti 10.4.8,10450,1234−0,45 %
ke 11.4.8,06650,1240−0,47 %
to 12.4.8,07250,1239+0,07 %
ti 17.4.8,04800,1243−0,30 %
ke 18.4.8,05900,1241+0,14 %
to 19.4.8,06050,1241+0,02 %
pe 20.4.8,12300,1231+0,78 %
ma 23.4.8,14650,1228+0,29 %
ti 24.4.8,14700,1227+0,01 %
ke 25.4.8,16250,1225+0,19 %
to 26.4.8,16650,1225+0,05 %
pe 27.4.8,15500,1226−0,14 %
ma 30.4.8,09250,1236−0,77 %
Toukokuu
ke 2.5.8,10300,1234+0,13 %
to 3.5.8,09900,1235−0,05 %
pe 4.5.8,09250,1236−0,08 %
ma 7.5.8,07900,1238−0,17 %
ti 8.5.8,05400,1242−0,31 %
ke 9.5.8,04000,1244−0,17 %
to 10.5.8,07100,1239+0,39 %
pe 11.5.8,01850,1247−0,65 %
ma 14.5.7,99000,1252−0,36 %
ti 15.5.8,01900,1247+0,36 %
ke 16.5.8,03350,1245+0,18 %
to 17.5.8,00300,1250−0,38 %
pe 18.5.7,96050,1256−0,53 %
ma 21.5.7,93100,1261−0,37 %
ti 22.5.7,93150,1261+0,01 %
ke 23.5.7,94400,1259+0,16 %
to 24.5.7,93250,1261−0,14 %
pe 25.5.7,90100,1266−0,40 %
ma 28.5.7,91150,1264+0,13 %
ti 29.5.7,88650,1268−0,32 %
ke 30.5.7,90800,1265+0,27 %
to 31.5.7,93000,1261+0,28 %
Kesäkuu
pe 1.6.7,98200,1253+0,66 %
ma 4.6.7,98000,1253−0,03 %
ti 5.6.7,96900,1255−0,14 %
ke 6.6.7,96750,1255−0,02 %
to 7.6.7,95550,1257−0,15 %
pe 8.6.7,95100,1258−0,06 %
ma 11.6.7,95350,1257+0,03 %
ti 12.6.7,98350,1253+0,38 %
ke 13.6.7,99500,1251+0,14 %
to 14.6.7,95450,1257−0,51 %
pe 15.6.7,99800,1250+0,55 %
ma 18.6.7,92250,1262−0,94 %
ti 19.6.7,90000,1266−0,28 %
ke 20.6.7,85650,1273−0,55 %
to 21.6.7,89400,1267+0,48 %
pe 22.6.7,86000,1272−0,43 %
ma 25.6.7,92850,1261+0,87 %
ti 26.6.7,93600,1260+0,09 %
ke 27.6.7,89900,1266−0,47 %
to 28.6.7,88400,1268−0,19 %
pe 29.6.7,88650,1268+0,03 %
Heinäkuu
ma 2.7.7,93450,1260+0,61 %
ti 3.7.7,95050,1258+0,20 %
ke 4.7.7,92400,1262−0,33 %
to 5.7.7,91150,1264−0,16 %
pe 6.7.7,92800,1261+0,21 %
ma 9.7.7,91800,1263−0,13 %
ti 10.7.7,94550,1259+0,35 %
ke 11.7.7,98250,1253+0,47 %
to 12.7.7,96400,1256−0,23 %
pe 13.7.7,95650,1257−0,09 %
ma 16.7.7,97750,1254+0,26 %
ti 17.7.7,98050,1253+0,04 %
ke 18.7.8,00750,1249+0,34 %
to 19.7.8,01100,1248+0,04 %
pe 20.7.8,01700,1247+0,07 %
ma 23.7.7,98650,1252−0,38 %
ti 24.7.8,00200,1250+0,19 %
ke 25.7.8,01300,1248+0,14 %
to 26.7.8,01250,1248−0,01 %
pe 27.7.7,98400,1253−0,36 %
ma 30.7.7,98000,1253−0,05 %
ti 31.7.7,98500,1252+0,06 %
Elokuu
ke 1.8.8,01200,1248+0,34 %
to 2.8.7,99600,1251−0,20 %
pe 3.8.7,96850,1255−0,34 %
ma 6.8.7,97750,1254+0,11 %
ti 7.8.7,96900,1255−0,11 %
ke 8.8.7,95800,1257−0,14 %
to 9.8.7,98500,1252+0,34 %
pe 10.8.8,01500,1248+0,38 %
ma 13.8.8,06250,1240+0,59 %
ti 14.8.8,06800,1239+0,07 %
ke 15.8.8,12350,1231+0,69 %
to 16.8.8,10350,1234−0,25 %
pe 17.8.8,13250,1230+0,36 %
ma 20.8.8,11350,1233−0,23 %
ti 21.8.8,12150,1231+0,10 %
ke 22.8.8,11050,1233−0,14 %
to 23.8.8,11200,1233+0,02 %
pe 24.8.8,10600,1234−0,07 %
ma 27.8.8,08300,1237−0,28 %
ti 28.8.8,06800,1239−0,19 %
ke 29.8.8,06800,1239±0,00 %
to 30.8.8,04850,1242−0,24 %
pe 31.8.8,06750,1240+0,24 %
Syyskuu
ma 3.9.8,03050,1245−0,46 %
ti 4.9.7,96300,1256−0,84 %
ke 5.9.7,93050,1261−0,41 %
to 6.9.7,94900,1258+0,23 %
pe 7.9.7,97750,1254+0,36 %
ma 10.9.8,00250,1250+0,31 %
ti 11.9.7,94700,1258−0,69 %
ke 12.9.7,98700,1252+0,50 %
to 13.9.7,99900,1250+0,15 %
pe 14.9.8,02800,1246+0,36 %
ma 17.9.8,06550,1240+0,47 %
ti 18.9.7,99350,1251−0,89 %
ke 19.9.7,96700,1255−0,33 %
to 20.9.7,93150,1261−0,45 %
pe 21.9.7,92900,1261−0,03 %
ma 24.9.7,97900,1253+0,63 %
ti 25.9.8,04500,1243+0,83 %
ke 26.9.8,05100,1242+0,07 %
to 27.9.8,08500,1237+0,42 %
pe 28.9.8,11000,1233+0,31 %
Lokakuu
ma 1.10.8,08550,1237−0,30 %
ti 2.10.8,08900,1236+0,04 %
ke 3.10.8,08350,1237−0,07 %
to 4.10.8,06050,1241−0,28 %
pe 5.10.8,07000,1239+0,12 %
ma 8.10.8,06000,1241−0,12 %
ti 9.10.8,02350,1246−0,45 %
ke 10.10.7,99600,1251−0,34 %
to 11.10.7,97200,1254−0,30 %
pe 12.10.7,95550,1257−0,21 %
ma 15.10.7,97350,1254+0,23 %
ti 16.10.7,97050,1255−0,04 %
ke 17.10.7,94950,1258−0,26 %
to 18.10.7,95750,1257+0,10 %
pe 19.10.7,96900,1255+0,14 %
ma 22.10.7,98000,1253+0,14 %
ti 23.10.7,94900,1258−0,39 %
ke 24.10.7,94500,1259−0,05 %
to 25.10.7,94900,1258+0,05 %
pe 26.10.7,95250,1257+0,04 %
ma 29.10.7,96800,1255+0,19 %
ti 30.10.7,97450,1254+0,08 %
ke 31.10.7,99850,1250+0,30 %
Marraskuu
to 1.11.7,98500,1252−0,17 %
pe 2.11.7,96900,1255−0,20 %
ma 5.11.7,95150,1258−0,22 %
ti 6.11.7,92650,1262−0,31 %
ke 7.11.7,95850,1257+0,40 %
to 8.11.7,89200,1267−0,84 %
pe 9.11.7,89350,1267+0,02 %
ma 12.11.7,89700,1266+0,04 %
ti 13.11.7,88400,1268−0,16 %
ke 14.11.7,84400,1275−0,51 %
to 15.11.7,90000,1266+0,71 %
pe 16.11.7,92000,1263+0,25 %
ma 19.11.7,92200,1262+0,03 %
ti 20.11.7,91250,1264−0,12 %
ke 21.11.7,89400,1267−0,23 %
to 22.11.7,88300,1269−0,14 %
pe 23.11.7,92900,1261+0,58 %
ma 26.11.7,94950,1258+0,26 %
ti 27.11.7,94100,1259−0,11 %
ke 28.11.7,94150,1259+0,01 %
to 29.11.7,94800,1258+0,08 %
pe 30.11.7,95100,1258+0,04 %
Joulukuu
ma 3.12.8,00150,1250+0,64 %
ti 4.12.7,96650,1255−0,44 %
ke 5.12.8,00000,1250+0,42 %
to 6.12.7,97600,1254−0,30 %
pe 7.12.7,97700,1254+0,01 %
ma 10.12.7,98950,1252+0,16 %
ti 11.12.8,00200,1250+0,16 %
ke 12.12.8,00650,1249+0,06 %
to 13.12.8,02350,1246+0,21 %
pe 14.12.8,02800,1246+0,06 %
ma 17.12.8,03700,1244+0,11 %
ti 18.12.7,99350,1251−0,54 %
ke 19.12.7,98050,1253−0,16 %
to 20.12.7,98400,1253+0,04 %
pe 21.12.7,98700,1252+0,04 %
ma 24.12.7,97550,1254−0,14 %
to 27.12.7,96100,1256−0,18 %
pe 28.12.7,95150,1258−0,12 %

Lataa CSV-tiedostona 254 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Norjan kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026