N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/NOK · Norjan kruunu · vuosi 2018 Norjan kruunun kurssi 2018

Euro vahvistui Norjan kruunua vastaan 1,10 % vuonna 2018

Vuonna 2018 EKP julkaisi Norjan kruunun viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 9,5975 Norjan kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 10,0025 24.12.2018 ja matalimmillaan 9,4145 10.7.2018. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2018 oli 9,9483.

Keskikurssi 2018
9,5975
Muutos vuoden aikana
▲ +1,10 %
Ylin
10,0025 24.12.2018
Alin
9,4145 10.7.2018

Kurssikehitys

EUR/NOK vuonna 2018

255 julkaisua 2.1.2018–31.12.2018.

Näin monta Norjan kruunua eurolla sai vuonna 2018

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2018

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/NOK: kuukausien keskikurssit 2018
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu9,64649,55489,77489,562022
Helmikuu9,67119,56639,79839,615320
Maaliskuu9,58489,48639,71359,677021
Huhtikuu9,62029,56439,70509,662020
Toukokuu9,56429,48109,69589,537522
Kesäkuu9,47469,42539,53239,511521
Heinäkuu9,49759,41459,59059,533822
Elokuu9,61619,50039,74759,714823
Syyskuu9,62059,46659,77609,466520
Lokakuu9,47939,41989,55289,552823
Marraskuu9,62729,50789,74009,740022
Joulukuu9,80559,647310,00259,948319
Koko vuosi9,59759,414510,00259,9483255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2018

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/NOK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2018
Päivä1 EUR = NOK1 NOK = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.9,77480,1023−0,67 %
ke 3.1.9,74400,1026−0,32 %
to 4.1.9,76550,1024+0,22 %
pe 5.1.9,74180,1027−0,24 %
ma 8.1.9,67830,1033−0,65 %
ti 9.1.9,67150,1034−0,07 %
ke 10.1.9,64480,1037−0,28 %
to 11.1.9,67350,1034+0,30 %
pe 12.1.9,65900,1035−0,15 %
ma 15.1.9,67080,1034+0,12 %
ti 16.1.9,63080,1038−0,41 %
ke 17.1.9,62200,1039−0,09 %
to 18.1.9,60130,1042−0,22 %
pe 19.1.9,62430,1039+0,24 %
ma 22.1.9,62230,1039−0,02 %
ti 23.1.9,63800,1038+0,16 %
ke 24.1.9,62750,1039−0,11 %
to 25.1.9,58580,1043−0,43 %
pe 26.1.9,56550,1045−0,21 %
ma 29.1.9,55480,1047−0,11 %
ti 30.1.9,56280,1046+0,08 %
ke 31.1.9,56200,1046−0,01 %
Helmikuu
to 1.2.9,57050,1045+0,09 %
pe 2.2.9,56630,1045−0,04 %
ma 5.2.9,61080,1040+0,47 %
ti 6.2.9,70050,1031+0,93 %
ke 7.2.9,66180,1035−0,40 %
to 8.2.9,68600,1032+0,25 %
pe 9.2.9,79830,1021+1,16 %
ma 12.2.9,74750,1026−0,52 %
ti 13.2.9,74180,1027−0,06 %
ke 14.2.9,71480,1029−0,28 %
to 15.2.9,73500,1027+0,21 %
pe 16.2.9,68100,1033−0,55 %
ma 19.2.9,65750,1035−0,24 %
ti 20.2.9,66830,1034+0,11 %
ke 21.2.9,64200,1037−0,27 %
to 22.2.9,68930,1032+0,49 %
pe 23.2.9,67700,1033−0,13 %
ma 26.2.9,63030,1038−0,48 %
ti 27.2.9,62900,1039−0,01 %
ke 28.2.9,61530,1040−0,14 %
Maaliskuu
to 1.3.9,66000,1035+0,46 %
pe 2.3.9,61780,1040−0,44 %
ma 5.3.9,63350,1038+0,16 %
ti 6.3.9,61300,1040−0,21 %
ke 7.3.9,67750,1033+0,67 %
to 8.3.9,71350,1029+0,37 %
pe 9.3.9,59480,1042−1,22 %
ma 12.3.9,56450,1046−0,32 %
ti 13.3.9,58080,1044+0,17 %
ke 14.3.9,57280,1045−0,08 %
to 15.3.9,50780,1052−0,68 %
pe 16.3.9,49100,1054−0,18 %
ma 19.3.9,52050,1050+0,31 %
ti 20.3.9,48630,1054−0,36 %
ke 21.3.9,50280,1052+0,17 %
to 22.3.9,53080,1049+0,29 %
pe 23.3.9,57150,1045+0,43 %
ma 26.3.9,56130,1046−0,11 %
ti 27.3.9,56030,1046−0,01 %
ke 28.3.9,64230,1037+0,86 %
to 29.3.9,67700,1033+0,36 %
Huhtikuu
ti 3.4.9,63380,1038−0,45 %
ke 4.4.9,63450,1038+0,01 %
to 5.4.9,58750,1043−0,49 %
pe 6.4.9,58600,1043−0,02 %
ma 9.4.9,58830,1043+0,02 %
ti 10.4.9,64700,1037+0,61 %
ke 11.4.9,62130,1039−0,27 %
to 12.4.9,59730,1042−0,25 %
pe 13.4.9,56430,1046−0,34 %
ma 16.4.9,59500,1042+0,32 %
ti 17.4.9,59800,1042+0,03 %
ke 18.4.9,60950,1041+0,12 %
to 19.4.9,58250,1044−0,28 %
pe 20.4.9,60500,1041+0,23 %
ma 23.4.9,62580,1039+0,22 %
ti 24.4.9,62900,1039+0,03 %
ke 25.4.9,70500,1030+0,79 %
to 26.4.9,67350,1034−0,32 %
pe 27.4.9,65900,1035−0,15 %
ma 30.4.9,66200,1035+0,03 %
Toukokuu
ke 2.5.9,69580,1031+0,35 %
to 3.5.9,64650,1037−0,51 %
pe 4.5.9,64400,1037−0,03 %
ma 7.5.9,61900,1040−0,26 %
ti 8.5.9,62330,1039+0,04 %
ke 9.5.9,60450,1041−0,20 %
to 10.5.9,54700,1047−0,60 %
pe 11.5.9,54250,1048−0,05 %
ma 14.5.9,56530,1045+0,24 %
ti 15.5.9,56730,1045+0,02 %
ke 16.5.9,57150,1045+0,04 %
to 17.5.9,55650,1046−0,16 %
pe 18.5.9,57730,1044+0,22 %
ma 21.5.9,52850,1049−0,51 %
ti 22.5.9,49000,1054−0,40 %
ke 23.5.9,50630,1052+0,17 %
to 24.5.9,48100,1055−0,27 %
pe 25.5.9,48880,1054+0,08 %
ma 28.5.9,51130,1051+0,24 %
ti 29.5.9,56180,1046+0,53 %
ke 30.5.9,54630,1048−0,16 %
to 31.5.9,53750,1048−0,09 %
Kesäkuu
pe 1.6.9,53230,1049−0,05 %
ma 4.6.9,50300,1052−0,31 %
ti 5.6.9,50080,1053−0,02 %
ke 6.6.9,52380,1050+0,24 %
to 7.6.9,50130,1052−0,24 %
pe 8.6.9,50850,1052+0,08 %
ma 11.6.9,50130,1052−0,08 %
ti 12.6.9,44350,1059−0,61 %
ke 13.6.9,43730,1060−0,07 %
to 14.6.9,42680,1061−0,11 %
pe 15.6.9,43200,1060+0,06 %
ma 18.6.9,43400,1060+0,02 %
ti 19.6.9,48950,1054+0,59 %
ke 20.6.9,46930,1056−0,21 %
to 21.6.9,42530,1061−0,46 %
pe 22.6.9,43280,1060+0,08 %
ma 25.6.9,47030,1056+0,40 %
ti 26.6.9,47180,1056+0,02 %
ke 27.6.9,47850,1055+0,07 %
to 28.6.9,47400,1056−0,05 %
pe 29.6.9,51150,1051+0,40 %
Heinäkuu
ma 2.7.9,50150,1052−0,11 %
ti 3.7.9,46550,1056−0,38 %
ke 4.7.9,44330,1059−0,23 %
to 5.7.9,44100,1059−0,02 %
pe 6.7.9,44250,1059+0,02 %
ma 9.7.9,42180,1061−0,22 %
ti 10.7.9,41450,1062−0,08 %
ke 11.7.9,44580,1059+0,33 %
to 12.7.9,44430,1059−0,02 %
pe 13.7.9,48300,1055+0,41 %
ma 16.7.9,47900,1055−0,04 %
ti 17.7.9,48750,1054+0,09 %
ke 18.7.9,50230,1052+0,16 %
to 19.7.9,57630,1044+0,78 %
pe 20.7.9,59050,1043+0,15 %
ma 23.7.9,55330,1047−0,39 %
ti 24.7.9,56050,1046+0,08 %
ke 25.7.9,54850,1047−0,13 %
to 26.7.9,54550,1048−0,03 %
pe 27.7.9,53580,1049−0,10 %
ma 30.7.9,52900,1049−0,07 %
ti 31.7.9,53380,1049+0,05 %
Elokuu
ke 1.8.9,53800,1048+0,04 %
to 2.8.9,54600,1048+0,08 %
pe 3.8.9,54100,1048−0,05 %
ma 6.8.9,53250,1049−0,09 %
ti 7.8.9,50030,1053−0,34 %
ke 8.8.9,53030,1049+0,32 %
to 9.8.9,54430,1048+0,15 %
pe 10.8.9,53300,1049−0,12 %
ma 13.8.9,52950,1049−0,04 %
ti 14.8.9,52750,1050−0,02 %
ke 15.8.9,55080,1047+0,24 %
to 16.8.9,61300,1040+0,65 %
pe 17.8.9,67950,1033+0,69 %
ma 20.8.9,67200,1034−0,08 %
ti 21.8.9,70500,1030+0,34 %
ke 22.8.9,68080,1033−0,25 %
to 23.8.9,64830,1036−0,34 %
pe 24.8.9,69380,1032+0,47 %
ma 27.8.9,69880,1031+0,05 %
ti 28.8.9,72430,1028+0,26 %
ke 29.8.9,74750,1026+0,24 %
to 30.8.9,72000,1029−0,28 %
pe 31.8.9,71480,1029−0,05 %
Syyskuu
ma 3.9.9,70200,1031−0,13 %
ti 4.9.9,71700,1029+0,15 %
ke 5.9.9,74850,1026+0,32 %
to 6.9.9,77600,1023+0,28 %
pe 7.9.9,77450,1023−0,02 %
ma 10.9.9,70300,1031−0,73 %
ti 11.9.9,67900,1033−0,25 %
ke 12.9.9,63280,1038−0,48 %
to 13.9.9,57300,1045−0,62 %
pe 14.9.9,62450,1039+0,54 %
ma 17.9.9,56200,1046−0,65 %
ti 18.9.9,54730,1047−0,15 %
ke 19.9.9,54700,1047±0,00 %
to 20.9.9,58850,1043+0,43 %
pe 21.9.9,57930,1044−0,10 %
ma 24.9.9,56930,1045−0,10 %
ti 25.9.9,57130,1045+0,02 %
ke 26.9.9,54650,1048−0,26 %
to 27.9.9,50150,1052−0,47 %
pe 28.9.9,46650,1056−0,37 %
Lokakuu
ma 1.10.9,44650,1059−0,21 %
ti 2.10.9,43930,1059−0,08 %
ke 3.10.9,44430,1059+0,05 %
to 4.10.9,46430,1057+0,21 %
pe 5.10.9,51330,1051+0,52 %
ma 8.10.9,50830,1052−0,05 %
ti 9.10.9,49150,1054−0,18 %
ke 10.10.9,44680,1059−0,47 %
to 11.10.9,50630,1052+0,63 %
pe 12.10.9,46750,1056−0,41 %
ma 15.10.9,45980,1057−0,08 %
ti 16.10.9,41980,1062−0,42 %
ke 17.10.9,42930,1061+0,10 %
to 18.10.9,45980,1057+0,32 %
pe 19.10.9,45180,1058−0,08 %
ma 22.10.9,46880,1056+0,18 %
ti 23.10.9,50530,1052+0,39 %
ke 24.10.9,48680,1054−0,19 %
to 25.10.9,48980,1054+0,03 %
pe 26.10.9,51600,1051+0,28 %
ma 29.10.9,51300,1051−0,03 %
ti 30.10.9,54350,1048+0,32 %
ke 31.10.9,55280,1047+0,10 %
Marraskuu
to 1.11.9,51500,1051−0,40 %
pe 2.11.9,51430,1051−0,01 %
ma 5.11.9,52400,1050+0,10 %
ti 6.11.9,54480,1048+0,22 %
ke 7.11.9,53280,1049−0,13 %
to 8.11.9,50780,1052−0,26 %
pe 9.11.9,54180,1048+0,36 %
ma 12.11.9,53780,1048−0,04 %
ti 13.11.9,55630,1046+0,19 %
ke 14.11.9,59900,1042+0,45 %
to 15.11.9,60280,1041+0,04 %
pe 16.11.9,61180,1040+0,09 %
ma 19.11.9,64930,1036+0,39 %
ti 20.11.9,71350,1029+0,67 %
ke 21.11.9,72900,1028+0,16 %
to 22.11.9,73980,1027+0,11 %
pe 23.11.9,73650,1027−0,03 %
ma 26.11.9,72900,1028−0,08 %
ti 27.11.9,73250,1027+0,04 %
ke 28.11.9,70850,1030−0,25 %
to 29.11.9,73180,1028+0,24 %
pe 30.11.9,74000,1027+0,08 %
Joulukuu
ma 3.12.9,68930,1032−0,52 %
ti 4.12.9,64730,1037−0,43 %
ke 5.12.9,64800,1036+0,01 %
to 6.12.9,70280,1031+0,57 %
pe 7.12.9,69700,1031−0,06 %
ma 10.12.9,68850,1032−0,09 %
ti 11.12.9,70380,1031+0,16 %
ke 12.12.9,72650,1028+0,23 %
to 13.12.9,73880,1027+0,13 %
pe 14.12.9,72350,1028−0,16 %
ma 17.12.9,78380,1022+0,62 %
ti 18.12.9,88350,1012+1,02 %
ke 19.12.9,93750,1006+0,55 %
to 20.12.9,89700,1010−0,41 %
pe 21.12.9,94280,1006+0,46 %
ma 24.12.10,00250,09998+0,60 %
to 27.12.9,96980,1003−0,33 %
pe 28.12.9,97380,1003+0,04 %
ma 31.12.9,94830,1005−0,26 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Norjan kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026