N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CAD · Kanadan dollari · vuosi 2012 Kanadan dollarin kurssi 2012

Euro heikkeni Kanadan dollaria vastaan 0,59 % vuonna 2012

Vuonna 2012 EKP julkaisi Kanadan dollarin viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,2842 Kanadan dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,3432 27.2.2012 ja matalimmillaan 1,2139 16.8.2012. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2012 oli 1,3137.

Keskikurssi 2012
1,2842
Muutos vuoden aikana
▼ −0,59 %
Ylin
1,3432 27.2.2012
Alin
1,2139 16.8.2012

Kurssikehitys

EUR/CAD vuonna 2012

256 julkaisua 2.1.2012–31.12.2012.

Näin monta Kanadan dollaria eurolla sai vuonna 2012

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2012

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CAD: kuukausien keskikurssit 2012
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,30731,29281,31951,313422
Helmikuu1,31931,30191,34321,328221
Maaliskuu1,31211,29271,33111,331122
Huhtikuu1,30681,29661,33001,298519
Toukokuu1,29161,27611,30471,276122
Kesäkuu1,28741,27641,29441,287121
Heinäkuu1,24611,22971,28081,231222
Elokuu1,23151,21391,24871,248723
Syyskuu1,25831,23901,27331,268420
Lokakuu1,28011,25941,30051,300523
Marraskuu1,27871,26621,29691,290422
Joulukuu1,29841,27611,31561,313719
Koko vuosi1,28421,21391,34321,3137256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2012

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/CAD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2012
Päivä1 EUR = CAD1 CAD = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.1,31950,7579−0,15 %
ti 3.1.1,31700,7593−0,19 %
ke 4.1.1,31530,7603−0,13 %
to 5.1.1,30390,7669−0,87 %
pe 6.1.1,30510,7662+0,09 %
ma 9.1.1,30860,7642+0,27 %
ti 10.1.1,30210,7680−0,50 %
ke 11.1.1,29280,7735−0,71 %
to 12.1.1,29460,7724+0,14 %
pe 13.1.1,30190,7681+0,56 %
ma 16.1.1,29290,7735−0,69 %
ti 17.1.1,29490,7723+0,15 %
ke 18.1.1,30020,7691+0,41 %
to 19.1.1,30120,7685+0,08 %
pe 20.1.1,30760,7648+0,49 %
ma 23.1.1,31290,7617+0,41 %
ti 24.1.1,31640,7596+0,27 %
ke 25.1.1,31140,7625−0,38 %
to 26.1.1,31660,7595+0,40 %
pe 27.1.1,31290,7617−0,28 %
ma 30.1.1,31850,7584+0,43 %
ti 31.1.1,31340,7614−0,39 %
Helmikuu
ke 1.2.1,31610,7598+0,21 %
to 2.2.1,30970,7635−0,49 %
pe 3.2.1,31890,7582+0,70 %
ma 6.2.1,30190,7681−1,29 %
ti 7.2.1,30880,7641+0,53 %
ke 8.2.1,31990,7576+0,85 %
to 9.2.1,32190,7565+0,15 %
pe 10.2.1,32250,7561+0,05 %
ma 13.2.1,32220,7563−0,02 %
ti 14.2.1,31620,7598−0,45 %
ke 15.2.1,30530,7661−0,83 %
to 16.2.1,30260,7677−0,21 %
pe 17.2.1,30930,7638+0,51 %
ma 20.2.1,31590,7599+0,50 %
ti 21.2.1,31720,7592+0,10 %
ke 22.2.1,32100,7570+0,29 %
to 23.2.1,32590,7542+0,37 %
pe 24.2.1,33930,7467+1,01 %
ma 27.2.1,34320,7445+0,29 %
ti 28.2.1,33960,7465−0,27 %
ke 29.2.1,32820,7529−0,85 %
Maaliskuu
to 1.3.1,31200,7622−1,22 %
pe 2.3.1,30440,7666−0,58 %
ma 5.3.1,31290,7617+0,65 %
ti 6.3.1,31370,7612+0,06 %
ke 7.3.1,31400,7610+0,02 %
to 8.3.1,31780,7588+0,29 %
pe 9.3.1,30910,7639−0,66 %
ma 12.3.1,30260,7677−0,50 %
ti 13.3.1,29530,7720−0,56 %
ke 14.3.1,29270,7736−0,20 %
to 15.3.1,29600,7716+0,26 %
pe 16.3.1,29900,7698+0,23 %
ma 19.3.1,30370,7670+0,36 %
ti 20.3.1,30980,7635+0,47 %
ke 21.3.1,30930,7638−0,04 %
to 22.3.1,31510,7604+0,44 %
pe 23.3.1,32630,7540+0,85 %
ma 26.3.1,32230,7563−0,30 %
ti 27.3.1,32330,7557+0,08 %
ke 28.3.1,32890,7525+0,42 %
to 29.3.1,32710,7535−0,14 %
pe 30.3.1,33110,7513+0,30 %
Huhtikuu
ma 2.4.1,33000,7519−0,08 %
ti 3.4.1,32060,7572−0,71 %
ke 4.4.1,30790,7646−0,96 %
to 5.4.1,30420,7668−0,28 %
ti 10.4.1,30920,7638+0,38 %
ke 11.4.1,31660,7595+0,57 %
to 12.4.1,31320,7615−0,26 %
pe 13.4.1,30680,7652−0,49 %
ma 16.4.1,30290,7675−0,30 %
ti 17.4.1,30820,7644+0,41 %
ke 18.4.1,29660,7712−0,89 %
to 19.4.1,29710,7710+0,04 %
pe 20.4.1,30750,7648+0,80 %
ma 23.4.1,30940,7637+0,15 %
ti 24.4.1,30200,7680−0,57 %
ke 25.4.1,30160,7683−0,03 %
to 26.4.1,29680,7711−0,37 %
pe 27.4.1,29960,7695+0,22 %
ma 30.4.1,29850,7701−0,08 %
Toukokuu
ke 2.5.1,29770,7706−0,06 %
to 3.5.1,29170,7742−0,46 %
pe 4.5.1,29860,7701+0,53 %
ma 7.5.1,29830,7702−0,02 %
ti 8.5.1,29680,7711−0,12 %
ke 9.5.1,30070,7688+0,30 %
to 10.5.1,29450,7725−0,48 %
pe 11.5.1,29970,7694+0,40 %
ma 14.5.1,29110,7745−0,66 %
ti 15.5.1,28550,7779−0,43 %
ke 16.5.1,28320,7793−0,18 %
to 17.5.1,28580,7777+0,20 %
pe 18.5.1,29390,7729+0,63 %
ma 21.5.1,30470,7665+0,83 %
ti 22.5.1,29770,7706−0,54 %
ke 23.5.1,29400,7728−0,29 %
to 24.5.1,28770,7766−0,49 %
pe 25.5.1,28900,7758+0,10 %
ma 28.5.1,28710,7769−0,15 %
ti 29.5.1,28350,7791−0,28 %
ke 30.5.1,27840,7822−0,40 %
to 31.5.1,27610,7836−0,18 %
Kesäkuu
pe 1.6.1,27940,7816+0,26 %
ma 4.6.1,29230,7738+1,01 %
ti 5.6.1,29300,7734+0,05 %
ke 6.6.1,29090,7747−0,16 %
to 7.6.1,28920,7757−0,13 %
pe 8.6.1,28940,7756+0,02 %
ma 11.6.1,28550,7779−0,30 %
ti 12.6.1,28520,7781−0,02 %
ke 13.6.1,28600,7776+0,06 %
to 14.6.1,28850,7761+0,19 %
pe 15.6.1,29010,7751+0,12 %
ma 18.6.1,29440,7726+0,33 %
ti 19.6.1,28890,7759−0,42 %
ke 20.6.1,29190,7741+0,23 %
to 21.6.1,29070,7748−0,09 %
pe 22.6.1,28930,7756−0,11 %
ma 25.6.1,28610,7775−0,25 %
ti 26.6.1,28240,7798−0,29 %
ke 27.6.1,27960,7815−0,22 %
to 28.6.1,27640,7835−0,25 %
pe 29.6.1,28710,7769+0,84 %
Heinäkuu
ma 2.7.1,28080,7808−0,49 %
ti 3.7.1,27810,7824−0,21 %
ke 4.7.1,27260,7858−0,43 %
to 5.7.1,25800,7949−1,15 %
pe 6.7.1,25590,7962−0,17 %
ma 9.7.1,25540,7966−0,04 %
ti 10.7.1,25100,7994−0,35 %
ke 11.7.1,24930,8004−0,14 %
to 12.7.1,24610,8025−0,26 %
pe 13.7.1,23910,8070−0,56 %
ma 16.7.1,23670,8086−0,19 %
ti 17.7.1,24630,8024+0,78 %
ke 18.7.1,23990,8065−0,51 %
to 19.7.1,23750,8081−0,19 %
pe 20.7.1,23230,8115−0,42 %
ma 23.7.1,23140,8121−0,07 %
ti 24.7.1,23070,8125−0,06 %
ke 25.7.1,23600,8091+0,43 %
to 26.7.1,23560,8093−0,03 %
pe 27.7.1,24070,8060+0,41 %
ma 30.7.1,22970,8132−0,89 %
ti 31.7.1,23120,8122+0,12 %
Elokuu
ke 1.8.1,23200,8117+0,06 %
to 2.8.1,23730,8082+0,43 %
pe 3.8.1,22820,8142−0,74 %
ma 6.8.1,23850,8074+0,84 %
ti 7.8.1,24090,8059+0,19 %
ke 8.8.1,23090,8124−0,81 %
to 9.8.1,22300,8177−0,64 %
pe 10.8.1,21920,8202−0,31 %
ma 13.8.1,22350,8173+0,35 %
ti 14.8.1,22510,8163+0,13 %
ke 15.8.1,21750,8214−0,62 %
to 16.8.1,21390,8238−0,30 %
pe 17.8.1,21950,8200+0,46 %
ma 20.8.1,21670,8219−0,23 %
ti 21.8.1,22500,8163+0,68 %
ke 22.8.1,23550,8094+0,86 %
to 23.8.1,24380,8040+0,67 %
pe 24.8.1,24240,8049−0,11 %
ma 27.8.1,24030,8063−0,17 %
ti 28.8.1,23890,8072−0,11 %
ke 29.8.1,24020,8063+0,10 %
to 30.8.1,24340,8042+0,26 %
pe 31.8.1,24870,8008+0,43 %
Syyskuu
ma 3.9.1,24000,8065−0,70 %
ti 4.9.1,23900,8071−0,08 %
ke 5.9.1,24220,8050+0,26 %
to 6.9.1,24700,8019+0,39 %
pe 7.9.1,24720,8018+0,02 %
ma 10.9.1,24860,8009+0,11 %
ti 11.9.1,24290,8046−0,46 %
ke 12.9.1,25660,7958+1,10 %
to 13.9.1,25990,7937+0,26 %
pe 14.9.1,26280,7919+0,23 %
ma 17.9.1,27330,7854+0,83 %
ti 18.9.1,27320,7854−0,01 %
ke 19.9.1,26720,7891−0,47 %
to 20.9.1,26780,7888+0,05 %
pe 21.9.1,26540,7903−0,19 %
ma 24.9.1,26680,7894+0,11 %
ti 25.9.1,26770,7888+0,07 %
ke 26.9.1,26330,7916−0,35 %
to 27.9.1,26580,7900+0,20 %
pe 28.9.1,26840,7884+0,21 %
Lokakuu
ma 1.10.1,26670,7895−0,13 %
ti 2.10.1,26930,7878+0,21 %
ke 3.10.1,27270,7857+0,27 %
to 4.10.1,27830,7823+0,44 %
pe 5.10.1,27500,7843−0,26 %
ma 8.10.1,26830,7885−0,53 %
ti 9.10.1,26320,7916−0,40 %
ke 10.10.1,25940,7940−0,30 %
to 11.10.1,26450,7908+0,40 %
pe 12.10.1,26780,7888+0,26 %
ma 15.10.1,26820,7885+0,03 %
ti 16.10.1,28700,7770+1,48 %
ke 17.10.1,29150,7743+0,35 %
to 18.10.1,28430,7786−0,56 %
pe 19.10.1,28850,7761+0,33 %
ma 22.10.1,29870,7700+0,79 %
ti 23.10.1,29610,7715−0,20 %
ke 24.10.1,28070,7808−1,19 %
to 25.10.1,28840,7762+0,60 %
pe 26.10.1,28650,7773−0,15 %
ma 29.10.1,28950,7755+0,23 %
ti 30.10.1,29610,7715+0,51 %
ke 31.10.1,30050,7689+0,34 %
Marraskuu
to 1.11.1,29690,7711−0,28 %
pe 2.11.1,27830,7823−1,43 %
ma 5.11.1,27320,7854−0,40 %
ti 6.11.1,27220,7860−0,08 %
ke 7.11.1,26620,7898−0,47 %
to 8.11.1,26900,7880+0,22 %
pe 9.11.1,27300,7855+0,32 %
ma 12.11.1,27250,7859−0,04 %
ti 13.11.1,27090,7868−0,13 %
ke 14.11.1,27410,7849+0,25 %
to 15.11.1,27820,7824+0,32 %
pe 16.11.1,27530,7841−0,23 %
ma 19.11.1,27440,7847−0,07 %
ti 20.11.1,27550,7840+0,09 %
ke 21.11.1,27740,7828+0,15 %
to 22.11.1,28410,7788+0,52 %
pe 23.11.1,28650,7773+0,19 %
ma 26.11.1,28840,7762+0,15 %
ti 27.11.1,28460,7785−0,29 %
ke 28.11.1,28230,7798−0,18 %
to 29.11.1,28860,7760+0,49 %
pe 30.11.1,29040,7750+0,14 %
Joulukuu
ma 3.12.1,29640,7714+0,46 %
ti 4.12.1,30130,7685+0,38 %
ke 5.12.1,29600,7716−0,41 %
to 6.12.1,29610,7715+0,01 %
pe 7.12.1,28060,7809−1,20 %
ma 10.12.1,27610,7836−0,35 %
ti 11.12.1,28200,7800+0,46 %
ke 12.12.1,28500,7782+0,23 %
to 13.12.1,28520,7781+0,02 %
pe 14.12.1,28780,7765+0,20 %
ma 17.12.1,29900,7698+0,87 %
ti 18.12.1,29720,7709−0,14 %
ke 19.12.1,31260,7618+1,19 %
to 20.12.1,31060,7630−0,15 %
pe 21.12.1,30900,7639−0,12 %
ma 24.12.1,31240,7620+0,26 %
to 27.12.1,31560,7601+0,24 %
pe 28.12.1,31220,7621−0,26 %
ma 31.12.1,31370,7612+0,11 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Kanadan dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026