N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CAD · Kanadan dollari · vuosi 2003 Kanadan dollarin kurssi 2003

Euro heikkeni Kanadan dollaria vastaan 1,91 % vuonna 2003

Vuonna 2003 EKP julkaisi Kanadan dollarin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,5817 Kanadan dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,6585 19.12.2003 ja matalimmillaan 1,4965 4.9.2003. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2003 oli 1,6234.

Keskikurssi 2003
1,5817
Muutos vuoden aikana
▼ −1,91 %
Ylin
1,6585 19.12.2003
Alin
1,4965 4.9.2003

Kurssikehitys

EUR/CAD vuonna 2003

255 julkaisua 2.1.2003–31.12.2003.

Näin monta Kanadan dollaria eurolla sai vuonna 2003

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2003

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CAD: kuukausien keskikurssit 2003
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,63641,62001,65621,656222
Helmikuu1,62991,60541,65231,608820
Maaliskuu1,59431,56541,62401,603721
Huhtikuu1,58511,56191,61121,603820
Toukokuu1,60161,57591,63661,621421
Kesäkuu1,57981,54481,60581,550621
Heinäkuu1,56941,53061,61251,586723
Elokuu1,55701,51631,59581,526321
Syyskuu1,53301,49651,57171,571722
Lokakuu1,54891,52871,57931,530623
Marraskuu1,53611,51041,55671,555220
Joulukuu1,61311,56231,65851,623421
Koko vuosi1,58171,49651,65851,6234255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2003

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/CAD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2003
Päivä1 EUR = CAD1 CAD = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.1,64220,6089−0,77 %
pe 3.1.1,62640,6149−0,96 %
ma 6.1.1,63830,6104+0,73 %
ti 7.1.1,62570,6151−0,77 %
ke 8.1.1,62310,6161−0,16 %
to 9.1.1,63710,6108+0,86 %
pe 10.1.1,62850,6141−0,53 %
ma 13.1.1,62480,6155−0,23 %
ti 14.1.1,63010,6135+0,33 %
ke 15.1.1,62340,6160−0,41 %
to 16.1.1,62000,6173−0,21 %
pe 17.1.1,63040,6133+0,64 %
ma 20.1.1,63670,6110+0,39 %
ti 21.1.1,63620,6112−0,03 %
ke 22.1.1,64080,6095+0,28 %
to 23.1.1,64090,6094+0,01 %
pe 24.1.1,64480,6080+0,24 %
ma 27.1.1,65040,6059+0,34 %
ti 28.1.1,65010,6060−0,02 %
ke 29.1.1,65430,6045+0,25 %
to 30.1.1,64100,6094−0,80 %
pe 31.1.1,65620,6038+0,93 %
Helmikuu
ma 3.2.1,63030,6134−1,56 %
ti 4.2.1,64150,6092+0,69 %
ke 5.2.1,65230,6052+0,66 %
to 6.2.1,64800,6068−0,26 %
pe 7.2.1,64340,6085−0,28 %
ma 10.2.1,64580,6076+0,15 %
ti 11.2.1,63660,6110−0,56 %
ke 12.2.1,64030,6096+0,23 %
to 13.2.1,64110,6093+0,05 %
pe 14.2.1,63930,6100−0,11 %
ma 17.2.1,63150,6129−0,48 %
ti 18.2.1,63250,6126+0,06 %
ke 19.2.1,62290,6162−0,59 %
to 20.2.1,62120,6168−0,10 %
pe 21.2.1,63160,6129+0,64 %
ma 24.2.1,60540,6229−1,61 %
ti 25.2.1,60590,6227+0,03 %
ke 26.2.1,60810,6219+0,14 %
to 27.2.1,61200,6203+0,24 %
pe 28.2.1,60880,6216−0,20 %
Maaliskuu
ma 3.3.1,60280,6239−0,37 %
ti 4.3.1,62090,6169+1,13 %
ke 5.3.1,61570,6189−0,32 %
to 6.3.1,61370,6197−0,12 %
pe 7.3.1,61700,6184+0,20 %
ma 10.3.1,61610,6188−0,06 %
ti 11.3.1,62090,6169+0,30 %
ke 12.3.1,62400,6158+0,19 %
to 13.3.1,61170,6205−0,76 %
pe 14.3.1,60340,6237−0,51 %
ma 17.3.1,58780,6298−0,97 %
ti 18.3.1,57080,6366−1,07 %
ke 19.3.1,56750,6380−0,21 %
to 20.3.1,56960,6371+0,13 %
pe 21.3.1,56540,6388−0,27 %
ma 24.3.1,58080,6326+0,98 %
ti 25.3.1,57690,6342−0,25 %
ke 26.3.1,56690,6382−0,63 %
to 27.3.1,57110,6365+0,27 %
pe 28.3.1,57360,6355+0,16 %
ma 31.3.1,60370,6236+1,91 %
Huhtikuu
ti 1.4.1,59950,6252−0,26 %
ke 2.4.1,60190,6243+0,15 %
to 3.4.1,57730,6340−1,54 %
pe 4.4.1,58240,6320+0,32 %
ma 7.4.1,57580,6346−0,42 %
ti 8.4.1,57600,6345+0,01 %
ke 9.4.1,57730,6340+0,08 %
to 10.4.1,58130,6324+0,25 %
pe 11.4.1,56190,6402−1,23 %
ma 14.4.1,56570,6387+0,24 %
ti 15.4.1,56960,6371+0,25 %
ke 16.4.1,56810,6377−0,10 %
to 17.4.1,58810,6297+1,28 %
ti 22.4.1,59040,6288+0,14 %
ke 23.4.1,58450,6311−0,37 %
to 24.4.1,61120,6207+1,69 %
pe 25.4.1,59900,6254−0,76 %
ma 28.4.1,59510,6269−0,24 %
ti 29.4.1,59270,6279−0,15 %
ke 30.4.1,60380,6235+0,70 %
Toukokuu
pe 2.5.1,59250,6279−0,70 %
ma 5.5.1,59260,6279+0,01 %
ti 6.5.1,59560,6267+0,19 %
ke 7.5.1,58890,6294−0,42 %
to 8.5.1,59840,6256+0,60 %
pe 9.5.1,60490,6231+0,41 %
ma 12.5.1,61070,6208+0,36 %
ti 13.5.1,60150,6244−0,57 %
ke 14.5.1,59770,6259−0,24 %
to 15.5.1,57590,6346−1,36 %
pe 16.5.1,57690,6342+0,06 %
ma 19.5.1,58460,6311+0,49 %
ti 20.5.1,57770,6338−0,44 %
ke 21.5.1,57830,6336+0,04 %
to 22.5.1,59020,6289+0,75 %
pe 23.5.1,62730,6145+2,33 %
ma 26.5.1,62790,6143+0,04 %
ti 27.5.1,63660,6110+0,53 %
ke 28.5.1,62430,6156−0,75 %
to 29.5.1,62940,6137+0,31 %
pe 30.5.1,62140,6168−0,49 %
Kesäkuu
ma 2.6.1,60580,6227−0,96 %
ti 3.6.1,60340,6237−0,15 %
ke 4.6.1,58600,6305−1,09 %
to 5.6.1,59320,6277+0,45 %
pe 6.6.1,59790,6258+0,30 %
ma 9.6.1,60140,6245+0,22 %
ti 10.6.1,59000,6289−0,71 %
ke 11.6.1,59370,6275+0,23 %
to 12.6.1,58830,6296−0,34 %
pe 13.6.1,58260,6319−0,36 %
ma 16.6.1,58250,6319−0,01 %
ti 17.6.1,58680,6302+0,27 %
ke 18.6.1,57270,6358−0,89 %
to 19.6.1,57620,6344+0,22 %
pe 20.6.1,56610,6385−0,64 %
ma 23.6.1,57550,6347+0,60 %
ti 24.6.1,56760,6379−0,50 %
ke 25.6.1,56280,6399−0,31 %
to 26.6.1,54740,6462−0,99 %
pe 27.6.1,54480,6473−0,17 %
ma 30.6.1,55060,6449+0,38 %
Heinäkuu
ti 1.7.1,55410,6435+0,23 %
ke 2.7.1,55940,6413+0,34 %
to 3.7.1,53940,6496−1,28 %
pe 4.7.1,53410,6518−0,34 %
ma 7.7.1,53060,6533−0,23 %
ti 8.7.1,53680,6507+0,41 %
ke 9.7.1,54880,6457+0,78 %
to 10.7.1,57240,6360+1,52 %
pe 11.7.1,55750,6421−0,95 %
ma 14.7.1,55770,6420+0,01 %
ti 15.7.1,55840,6417+0,04 %
ke 16.7.1,55420,6434−0,27 %
to 17.7.1,56370,6395+0,61 %
pe 18.7.1,57540,6348+0,75 %
ma 21.7.1,58860,6295+0,84 %
ti 22.7.1,59510,6269+0,41 %
ke 23.7.1,61250,6202+1,09 %
to 24.7.1,60110,6246−0,71 %
pe 25.7.1,59940,6252−0,11 %
ma 28.7.1,59010,6289−0,58 %
ti 29.7.1,58760,6299−0,16 %
ke 30.7.1,59220,6281+0,29 %
to 31.7.1,58670,6302−0,35 %
Elokuu
pe 1.8.1,57090,6366−1,00 %
ma 4.8.1,58200,6321+0,71 %
ti 5.8.1,59580,6266+0,87 %
ke 6.8.1,59420,6273−0,10 %
to 7.8.1,59200,6281−0,14 %
pe 8.8.1,58130,6324−0,67 %
ma 11.8.1,57220,6361−0,58 %
ti 12.8.1,56560,6387−0,42 %
ke 13.8.1,56150,6404−0,26 %
to 14.8.1,55750,6421−0,26 %
pe 15.8.1,56590,6386+0,54 %
ma 18.8.1,55430,6434−0,74 %
ti 19.8.1,54770,6461−0,42 %
ke 20.8.1,55100,6447+0,21 %
to 21.8.1,54760,6462−0,22 %
pe 22.8.1,53750,6504−0,65 %
ma 25.8.1,52710,6548−0,68 %
ti 26.8.1,51630,6595−0,71 %
ke 27.8.1,52690,6549+0,70 %
to 28.8.1,52250,6568−0,29 %
pe 29.8.1,52630,6552+0,25 %
Syyskuu
ma 1.9.1,51180,6615−0,95 %
ti 2.9.1,50720,6635−0,30 %
ke 3.9.1,50510,6644−0,14 %
to 4.9.1,49650,6682−0,57 %
pe 5.9.1,50020,6666+0,25 %
ma 8.9.1,51950,6581+1,29 %
ti 9.9.1,52530,6556+0,38 %
ke 10.9.1,52800,6545+0,18 %
to 11.9.1,53450,6517+0,43 %
pe 12.9.1,53270,6524−0,12 %
ma 15.9.1,54340,6479+0,70 %
ti 16.9.1,53620,6510−0,47 %
ke 17.9.1,53380,6520−0,16 %
to 18.9.1,54150,6487+0,50 %
pe 19.9.1,53410,6518−0,48 %
ma 22.9.1,53850,6500+0,29 %
ti 23.9.1,54950,6454+0,71 %
ke 24.9.1,55500,6431+0,35 %
to 25.9.1,55160,6445−0,22 %
pe 26.9.1,55570,6428+0,26 %
ma 29.9.1,55400,6435−0,11 %
ti 30.9.1,57170,6363+1,14 %
Lokakuu
ke 1.10.1,57310,6357+0,09 %
to 2.10.1,57930,6332+0,39 %
pe 3.10.1,56630,6384−0,82 %
ma 6.10.1,55890,6415−0,47 %
ti 7.10.1,57230,6360+0,86 %
ke 8.10.1,56750,6380−0,31 %
to 9.10.1,57090,6366+0,22 %
pe 10.10.1,56760,6379−0,21 %
ma 13.10.1,54580,6469−1,39 %
ti 14.10.1,54740,6462+0,10 %
ke 15.10.1,54960,6453+0,14 %
to 16.10.1,53800,6502−0,75 %
pe 17.10.1,52870,6542−0,60 %
ma 20.10.1,53350,6521+0,31 %
ti 21.10.1,53750,6504+0,26 %
ke 22.10.1,53880,6499+0,08 %
to 23.10.1,53990,6494+0,07 %
pe 24.10.1,54100,6489+0,07 %
ma 27.10.1,53710,6506−0,25 %
ti 28.10.1,53560,6512−0,10 %
ke 29.10.1,53100,6532−0,30 %
to 30.10.1,53370,6520+0,18 %
pe 31.10.1,53060,6533−0,20 %
Marraskuu
ma 3.11.1,53910,6497+0,56 %
ti 4.11.1,53290,6524−0,40 %
ke 5.11.1,52790,6545−0,33 %
to 6.11.1,52510,6557−0,18 %
pe 7.11.1,52030,6578−0,31 %
ma 10.11.1,51090,6619−0,62 %
ti 11.11.1,51040,6621−0,03 %
ke 12.11.1,51600,6596+0,37 %
to 13.11.1,51950,6581+0,23 %
pe 14.11.1,52920,6539+0,64 %
ma 17.11.1,53830,6501+0,60 %
ti 18.11.1,54240,6483+0,27 %
ke 19.11.1,55020,6451+0,51 %
to 20.11.1,55180,6444+0,10 %
pe 21.11.1,55490,6431+0,20 %
ma 24.11.1,54610,6468−0,57 %
ti 25.11.1,54800,6460+0,12 %
ke 26.11.1,54640,6467−0,10 %
to 27.11.1,55670,6424+0,67 %
pe 28.11.1,55520,6430−0,10 %
Joulukuu
ma 1.12.1,56230,6401+0,46 %
ti 2.12.1,56360,6395+0,08 %
ke 3.12.1,56990,6370+0,40 %
to 4.12.1,57850,6335+0,55 %
pe 5.12.1,57720,6340−0,08 %
ma 8.12.1,59000,6289+0,81 %
ti 9.12.1,59180,6282+0,11 %
ke 10.12.1,60430,6233+0,79 %
to 11.12.1,60940,6213+0,32 %
pe 12.12.1,60590,6227−0,22 %
ma 15.12.1,61380,6197+0,49 %
ti 16.12.1,62780,6143+0,87 %
ke 17.12.1,64180,6091+0,86 %
to 18.12.1,64960,6062+0,48 %
pe 19.12.1,65850,6030+0,54 %
ma 22.12.1,65840,6030−0,01 %
ti 23.12.1,64450,6081−0,84 %
ke 24.12.1,63490,6117−0,58 %
ma 29.12.1,63150,6129−0,21 %
ti 30.12.1,63800,6105+0,40 %
ke 31.12.1,62340,6160−0,89 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Kanadan dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026