N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CAD · Kanadan dollari · vuosi 2002 Kanadan dollarin kurssi 2002

Euro vahvistui Kanadan dollaria vastaan 17,57 % vuonna 2002

Vuonna 2002 EKP julkaisi Kanadan dollarin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,4838 Kanadan dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,6550 31.12.2002 ja matalimmillaan 1,3672 31.1.2002. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2002 oli 1,6550.

Keskikurssi 2002
1,4838
Muutos vuoden aikana
▲ +17,57 %
Ylin
1,6550 31.12.2002
Alin
1,3672 31.1.2002

Kurssikehitys

EUR/CAD vuonna 2002

255 julkaisua 2.1.2002–31.12.2002.

Näin monta Kanadan dollaria eurolla sai vuonna 2002

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2002

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CAD: kuukausien keskikurssit 2002
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,41351,36721,44361,367222
Helmikuu1,38801,37091,40151,388620
Maaliskuu1,39031,37621,40981,392320
Huhtikuu1,40081,39531,41301,412621
Toukokuu1,42101,40811,43831,438222
Kesäkuu1,46271,42871,50051,500520
Heinäkuu1,53211,48751,57421,542523
Elokuu1,53331,50971,56881,531522
Syyskuu1,54341,52171,56911,556621
Lokakuu1,54811,52211,57331,544923
Marraskuu1,57351,54831,61011,558621
Joulukuu1,58721,53641,65501,655020
Koko vuosi1,48381,36721,65501,6550255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2002

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/CAD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2002
Päivä1 EUR = CAD1 CAD = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.1,44360,6927+2,55 %
to 3.1.1,44220,6934−0,10 %
pe 4.1.1,43050,6991−0,81 %
ma 7.1.1,42120,7036−0,65 %
ti 8.1.1,42670,7009+0,39 %
ke 9.1.1,42310,7027−0,25 %
to 10.1.1,42540,7016+0,16 %
pe 11.1.1,42920,6997+0,27 %
ma 14.1.1,42520,7017−0,28 %
ti 15.1.1,42090,7038−0,30 %
ke 16.1.1,40270,7129−1,28 %
to 17.1.1,42300,7027+1,45 %
pe 18.1.1,42190,7033−0,08 %
ma 21.1.1,42970,6994+0,55 %
ti 22.1.1,42020,7041−0,66 %
ke 23.1.1,42330,7026+0,22 %
to 24.1.1,40300,7128−1,43 %
pe 25.1.1,39340,7177−0,68 %
ma 28.1.1,38300,7231−0,75 %
ti 29.1.1,36970,7301−0,96 %
ke 30.1.1,37120,7293+0,11 %
to 31.1.1,36720,7314−0,29 %
Helmikuu
pe 1.2.1,37090,7294+0,27 %
ma 4.2.1,37470,7274+0,28 %
ti 5.2.1,38810,7204+0,97 %
ke 6.2.1,38790,7205−0,01 %
to 7.2.1,39020,7193+0,17 %
pe 8.2.1,39560,7165+0,39 %
ma 11.2.1,40150,7135+0,42 %
ti 12.2.1,39300,7179−0,61 %
ke 13.2.1,39260,7181−0,03 %
to 14.2.1,38190,7236−0,77 %
pe 15.2.1,38520,7219+0,24 %
ma 18.2.1,38620,7214+0,07 %
ti 19.2.1,38140,7239−0,35 %
ke 20.2.1,39080,7190+0,68 %
to 21.2.1,38230,7234−0,61 %
pe 22.2.1,39140,7187+0,66 %
ma 25.2.1,39380,7175+0,17 %
ti 26.2.1,39390,7174+0,01 %
ke 27.2.1,38960,7196−0,31 %
to 28.2.1,38860,7201−0,07 %
Maaliskuu
pe 1.3.1,38860,7201±0,00 %
ma 4.3.1,37620,7266−0,89 %
ti 5.3.1,37980,7247+0,26 %
ke 6.3.1,38360,7228+0,28 %
to 7.3.1,38550,7218+0,14 %
pe 8.3.1,39460,7171+0,66 %
ma 11.3.1,38720,7209−0,53 %
ti 12.3.1,38310,7230−0,30 %
ke 13.3.1,38500,7220+0,14 %
to 14.3.1,40550,7115+1,48 %
pe 15.3.1,40980,7093+0,31 %
ma 18.3.1,39510,7168−1,04 %
ti 19.3.1,39690,7159+0,13 %
ke 20.3.1,39080,7190−0,44 %
to 21.3.1,39560,7165+0,35 %
pe 22.3.1,38590,7216−0,70 %
ma 25.3.1,38710,7209+0,09 %
ti 26.3.1,39270,7180+0,40 %
ke 27.3.1,38970,7196−0,22 %
to 28.3.1,39230,7182+0,19 %
Huhtikuu
ti 2.4.1,40590,7113+0,98 %
ke 3.4.1,40100,7138−0,35 %
to 4.4.1,40290,7128+0,14 %
pe 5.4.1,39970,7144−0,23 %
ma 8.4.1,39570,7165−0,29 %
ti 9.4.1,39850,7151+0,20 %
ke 10.4.1,40230,7131+0,27 %
to 11.4.1,39780,7154−0,32 %
pe 12.4.1,39890,7148+0,08 %
ma 15.4.1,39640,7161−0,18 %
ti 16.4.1,39740,7156+0,07 %
ke 17.4.1,40140,7136+0,29 %
to 18.4.1,39860,7150−0,20 %
pe 19.4.1,39920,7147+0,04 %
ma 22.4.1,39740,7156−0,13 %
ti 23.4.1,39530,7167−0,15 %
ke 24.4.1,39590,7164+0,04 %
to 25.4.1,40320,7127+0,52 %
pe 26.4.1,40340,7126+0,01 %
ma 29.4.1,41300,7077+0,68 %
ti 30.4.1,41260,7079−0,03 %
Toukokuu
to 2.5.1,41230,7081−0,02 %
pe 3.5.1,41650,7060+0,30 %
ma 6.5.1,43100,6988+1,02 %
ti 7.5.1,43220,6982+0,08 %
ke 8.5.1,42380,7023−0,59 %
to 9.5.1,42220,7031−0,11 %
pe 10.5.1,42340,7025+0,08 %
ma 13.5.1,41990,7043−0,25 %
ti 14.5.1,41270,7079−0,51 %
ke 15.5.1,40810,7102−0,33 %
to 16.5.1,41840,7050+0,73 %
pe 17.5.1,41890,7048+0,04 %
ma 20.5.1,41820,7051−0,05 %
ti 21.5.1,41690,7058−0,09 %
ke 22.5.1,42510,7017+0,58 %
to 23.5.1,41620,7061−0,62 %
pe 24.5.1,41570,7064−0,04 %
ma 27.5.1,41140,7085−0,30 %
ti 28.5.1,41840,7050+0,50 %
ke 29.5.1,42440,7020+0,42 %
to 30.5.1,43830,6953+0,98 %
pe 31.5.1,43820,6953−0,01 %
Kesäkuu
ma 3.6.1,42870,6999−0,66 %
ti 4.6.1,44170,6936+0,91 %
ke 5.6.1,43750,6957−0,29 %
to 6.6.1,43660,6961−0,06 %
pe 7.6.1,44750,6908+0,76 %
ma 10.6.1,45270,6884+0,36 %
ti 11.6.1,45160,6889−0,08 %
ke 12.6.1,45410,6877+0,17 %
to 13.6.1,44910,6901−0,34 %
pe 14.6.1,46480,6827+1,08 %
ma 17.6.1,45940,6852−0,37 %
ti 18.6.1,46350,6833+0,28 %
ke 19.6.1,47470,6781+0,77 %
to 20.6.1,47370,6786−0,07 %
pe 21.6.1,47280,6790−0,06 %
ma 24.6.1,48360,6740+0,73 %
ti 25.6.1,47770,6767−0,40 %
ke 26.6.1,49950,6669+1,48 %
to 27.6.1,48440,6737−1,01 %
pe 28.6.1,50050,6664+1,08 %
Heinäkuu
ma 1.7.1,50400,6649+0,23 %
ti 2.7.1,50320,6652−0,05 %
ke 3.7.1,49430,6692−0,59 %
to 4.7.1,49950,6669+0,35 %
pe 5.7.1,48750,6723−0,80 %
ma 8.7.1,49700,6680+0,64 %
ti 9.7.1,51100,6618+0,94 %
ke 10.7.1,50340,6652−0,50 %
to 11.7.1,50010,6666−0,22 %
pe 12.7.1,50630,6639+0,41 %
ma 15.7.1,53710,6506+2,04 %
ti 16.7.1,55740,6421+1,32 %
ke 17.7.1,55120,6447−0,40 %
to 18.7.1,55020,6451−0,06 %
pe 19.7.1,55630,6425+0,39 %
ma 22.7.1,55960,6412+0,21 %
ti 23.7.1,56250,6400+0,19 %
ke 24.7.1,57420,6352+0,75 %
to 25.7.1,57130,6364−0,18 %
pe 26.7.1,57220,6361+0,06 %
ma 29.7.1,55270,6440−1,24 %
ti 30.7.1,54560,6470−0,46 %
ke 31.7.1,54250,6483−0,20 %
Elokuu
to 1.8.1,54610,6468+0,23 %
pe 2.8.1,56880,6374+1,47 %
ma 5.8.1,56060,6408−0,52 %
ti 6.8.1,54860,6457−0,77 %
ke 7.8.1,53130,6530−1,12 %
to 8.8.1,52280,6567−0,56 %
pe 9.8.1,52900,6540+0,41 %
ma 12.8.1,53680,6507+0,51 %
ti 13.8.1,54350,6479+0,44 %
ke 14.8.1,54260,6483−0,06 %
to 15.8.1,52520,6557−1,13 %
pe 16.8.1,53150,6530+0,41 %
ma 19.8.1,52490,6558−0,43 %
ti 20.8.1,53870,6499+0,90 %
ke 21.8.1,53080,6533−0,51 %
to 22.8.1,52240,6569−0,55 %
pe 23.8.1,51050,6620−0,78 %
ma 26.8.1,50970,6624−0,05 %
ti 27.8.1,51540,6599+0,38 %
ke 28.8.1,52830,6543+0,85 %
to 29.8.1,53400,6519+0,37 %
pe 30.8.1,53150,6530−0,16 %
Syyskuu
ma 2.9.1,53010,6536−0,09 %
ti 3.9.1,53900,6498+0,58 %
ke 4.9.1,54440,6475+0,35 %
to 5.9.1,56910,6373+1,60 %
pe 6.9.1,55580,6428−0,85 %
ma 9.9.1,52900,6540−1,72 %
ti 10.9.1,53150,6530+0,16 %
ke 11.9.1,53860,6499+0,46 %
to 12.9.1,54250,6483+0,25 %
pe 13.9.1,55210,6443+0,62 %
ma 16.9.1,53180,6528−1,31 %
ti 17.9.1,52170,6572−0,66 %
ke 18.9.1,54300,6481+1,40 %
to 19.9.1,54160,6487−0,09 %
pe 20.9.1,54030,6492−0,08 %
ma 23.9.1,54700,6464+0,43 %
ti 24.9.1,56170,6403+0,95 %
ke 25.9.1,54950,6454−0,78 %
to 26.9.1,54610,6468−0,22 %
pe 27.9.1,54090,6490−0,34 %
ma 30.9.1,55660,6424+1,02 %
Lokakuu
ti 1.10.1,56390,6394+0,47 %
ke 2.10.1,55560,6428−0,53 %
to 3.10.1,57330,6356+1,14 %
pe 4.10.1,56650,6384−0,43 %
ma 7.10.1,56080,6407−0,36 %
ti 8.10.1,55900,6414−0,12 %
ke 9.10.1,56680,6382+0,50 %
to 10.10.1,57190,6362+0,33 %
pe 11.10.1,56480,6391−0,45 %
ma 14.10.1,56480,6391±0,00 %
ti 15.10.1,55310,6439−0,75 %
ke 16.10.1,55900,6414+0,38 %
to 17.10.1,53900,6498−1,28 %
pe 18.10.1,53040,6534−0,56 %
ma 21.10.1,53000,6536−0,03 %
ti 22.10.1,52700,6549−0,20 %
ke 23.10.1,53310,6523+0,40 %
to 24.10.1,52210,6570−0,72 %
pe 25.10.1,52770,6546+0,37 %
ma 28.10.1,52370,6563−0,26 %
ti 29.10.1,53290,6524+0,60 %
ke 30.10.1,53650,6508+0,23 %
to 31.10.1,54490,6473+0,55 %
Marraskuu
pe 1.11.1,55310,6439+0,53 %
ma 4.11.1,54830,6459−0,31 %
ti 5.11.1,56010,6410+0,76 %
ke 6.11.1,55070,6449−0,60 %
to 7.11.1,55360,6437+0,19 %
pe 8.11.1,57520,6348+1,39 %
ma 11.11.1,59050,6287+0,97 %
ti 12.11.1,58440,6312−0,38 %
ke 13.11.1,58990,6290+0,35 %
to 14.11.1,59110,6285+0,08 %
pe 15.11.1,58690,6302−0,26 %
ma 18.11.1,59340,6276+0,41 %
ti 19.11.1,61010,6211+1,05 %
ke 20.11.1,58660,6303−1,46 %
to 21.11.1,58510,6309−0,09 %
pe 22.11.1,58370,6314−0,09 %
ma 25.11.1,55970,6411−1,52 %
ti 26.11.1,55730,6421−0,15 %
ke 27.11.1,56280,6399+0,35 %
to 28.11.1,56340,6396+0,04 %
pe 29.11.1,55860,6416−0,31 %
Joulukuu
ma 2.12.1,53640,6509−1,42 %
ti 3.12.1,55160,6445+0,99 %
ke 4.12.1,56070,6407+0,59 %
to 5.12.1,55780,6419−0,19 %
pe 6.12.1,55910,6414+0,08 %
ma 9.12.1,57520,6348+1,03 %
ti 10.12.1,57680,6342+0,10 %
ke 11.12.1,56930,6372−0,48 %
to 12.12.1,57750,6339+0,52 %
pe 13.12.1,58920,6292+0,74 %
ma 16.12.1,59590,6266+0,42 %
ti 17.12.1,60470,6232+0,55 %
ke 18.12.1,58820,6296−1,03 %
to 19.12.1,59650,6264+0,52 %
pe 20.12.1,58990,6290−0,41 %
ma 23.12.1,59620,6265+0,40 %
ti 24.12.1,59760,6259+0,09 %
pe 27.12.1,62740,6145+1,87 %
ma 30.12.1,63810,6105+0,66 %
ti 31.12.1,65500,6042+1,03 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Kanadan dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026