N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CAD · Kanadan dollari · vuosi 2008 Kanadan dollarin kurssi 2008

Euro vahvistui Kanadan dollaria vastaan 17,64 % vuonna 2008

Vuonna 2008 EKP julkaisi Kanadan dollarin viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,5594 Kanadan dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,7433 18.12.2008 ja matalimmillaan 1,4515 2.1.2008. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2008 oli 1,6998.

Keskikurssi 2008
1,5594
Muutos vuoden aikana
▲ +17,64 %
Ylin
1,7433 18.12.2008
Alin
1,4515 2.1.2008

Kurssikehitys

EUR/CAD vuonna 2008

256 julkaisua 2.1.2008–31.12.2008.

Näin monta Kanadan dollaria eurolla sai vuonna 2008

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2008

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CAD: kuukausien keskikurssit 2008
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,48621,45151,51721,484622
Helmikuu1,47401,45251,49951,489521
Maaliskuu1,55191,49481,62261,622619
Huhtikuu1,59651,56891,62231,568922
Toukokuu1,55301,53021,57191,538221
Kesäkuu1,58031,54601,61361,594221
Heinäkuu1,59741,58321,61421,597023
Elokuu1,57651,53791,62011,551021
Syyskuu1,52011,49291,55851,496122
Lokakuu1,56461,47871,62851,568123
Marraskuu1,55091,48581,61511,577520
Joulukuu1,66001,57251,74331,699821
Koko vuosi1,55941,45151,74331,6998256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2008

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/CAD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2008
Päivä1 EUR = CAD1 CAD = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.1,45150,6889+0,46 %
to 3.1.1,46660,6818+1,04 %
pe 4.1.1,45530,6871−0,77 %
ma 7.1.1,47140,6796+1,11 %
ti 8.1.1,47240,6792+0,07 %
ke 9.1.1,47390,6785+0,10 %
to 10.1.1,47870,6763+0,33 %
pe 11.1.1,50820,6630+1,99 %
ma 14.1.1,51720,6591+0,60 %
ti 15.1.1,50960,6624−0,50 %
ke 16.1.1,51220,6613+0,17 %
to 17.1.1,50070,6664−0,76 %
pe 18.1.1,50240,6656+0,11 %
ma 21.1.1,49300,6698−0,63 %
ti 22.1.1,49530,6688+0,15 %
ke 23.1.1,49870,6672+0,23 %
to 24.1.1,48930,6715−0,63 %
pe 25.1.1,48190,6748−0,50 %
ma 28.1.1,48430,6737+0,16 %
ti 29.1.1,47590,6776−0,57 %
ke 30.1.1,47240,6792−0,24 %
to 31.1.1,48460,6736+0,83 %
Helmikuu
pe 1.2.1,48470,6735+0,01 %
ma 4.2.1,48240,6746−0,15 %
ti 5.2.1,46700,6817−1,04 %
ke 6.2.1,47050,6800+0,24 %
to 7.2.1,47320,6788+0,18 %
pe 8.2.1,45370,6879−1,32 %
ma 11.2.1,45360,6879−0,01 %
ti 12.2.1,45250,6885−0,08 %
ke 13.2.1,45620,6867+0,25 %
to 14.2.1,45600,6868−0,01 %
pe 15.2.1,46350,6833+0,52 %
ma 18.2.1,47320,6788+0,66 %
ti 19.2.1,48360,6740+0,71 %
ke 20.2.1,48990,6712+0,42 %
to 21.2.1,49250,6700+0,17 %
pe 22.2.1,49950,6669+0,47 %
ma 25.2.1,48850,6718−0,73 %
ti 26.2.1,47220,6793−1,10 %
ke 27.2.1,47420,6783+0,14 %
to 28.2.1,47790,6766+0,25 %
pe 29.2.1,48950,6714+0,78 %
Maaliskuu
ma 3.3.1,49480,6690+0,36 %
ti 4.3.1,50350,6651+0,58 %
ke 5.3.1,50840,6630+0,33 %
to 6.3.1,50970,6624+0,09 %
pe 7.3.1,50690,6636−0,19 %
ma 10.3.1,51940,6582+0,83 %
ti 11.3.1,52610,6553+0,44 %
ke 12.3.1,53020,6535+0,27 %
to 13.3.1,53620,6510+0,39 %
pe 14.3.1,54790,6460+0,76 %
ma 17.3.1,56890,6374+1,36 %
ti 18.3.1,56740,6380−0,10 %
ke 19.3.1,56350,6396−0,25 %
to 20.3.1,58170,6322+1,16 %
ti 25.3.1,58700,6301+0,34 %
ke 26.3.1,59490,6270+0,50 %
to 27.3.1,60850,6217+0,85 %
pe 28.3.1,60800,6219−0,03 %
ma 31.3.1,62260,6163+0,91 %
Huhtikuu
ti 1.4.1,60690,6223−0,97 %
ke 2.4.1,58960,6291−1,08 %
to 3.4.1,57220,6361−1,09 %
pe 4.4.1,58220,6320+0,64 %
ma 7.4.1,58040,6328−0,11 %
ti 8.4.1,59100,6285+0,67 %
ke 9.4.1,60220,6241+0,70 %
to 10.4.1,61660,6186+0,90 %
pe 11.4.1,61390,6196−0,17 %
ma 14.4.1,62230,6164+0,52 %
ti 15.4.1,61680,6185−0,34 %
ke 16.4.1,60730,6222−0,59 %
to 17.4.1,58960,6291−1,10 %
pe 18.4.1,59570,6267+0,38 %
ma 21.4.1,59350,6275−0,14 %
ti 22.4.1,60390,6235+0,65 %
ke 23.4.1,61540,6190+0,72 %
to 24.4.1,60420,6234−0,69 %
pe 25.4.1,58610,6305−1,13 %
ma 28.4.1,58530,6308−0,05 %
ti 29.4.1,57820,6336−0,45 %
ke 30.4.1,56890,6374−0,59 %
Toukokuu
pe 2.5.1,57150,6363+0,17 %
ma 5.5.1,57170,6363+0,01 %
ti 6.5.1,57190,6362+0,01 %
ke 7.5.1,54620,6467−1,63 %
to 8.5.1,55480,6432+0,56 %
pe 9.5.1,55920,6414+0,28 %
ma 12.5.1,55090,6448−0,53 %
ti 13.5.1,55620,6426+0,34 %
ke 14.5.1,54070,6491−1,00 %
to 15.5.1,54960,6453+0,58 %
pe 16.5.1,54660,6466−0,19 %
ma 19.5.1,54870,6457+0,14 %
ti 20.5.1,55020,6451+0,10 %
ke 21.5.1,55090,6448+0,05 %
to 22.5.1,54940,6454−0,10 %
pe 23.5.1,55330,6438+0,25 %
ma 26.5.1,55880,6415+0,35 %
ti 27.5.1,55710,6422−0,11 %
ke 28.5.1,55780,6419+0,04 %
to 29.5.1,53020,6535−1,77 %
pe 30.5.1,53820,6501+0,52 %
Kesäkuu
ma 2.6.1,54600,6468+0,51 %
ti 3.6.1,56200,6402+1,03 %
ke 4.6.1,56100,6406−0,06 %
to 5.6.1,57270,6358+0,75 %
pe 6.6.1,59060,6287+1,14 %
ma 9.6.1,61360,6197+1,45 %
ti 10.6.1,59790,6258−0,97 %
ke 11.6.1,57770,6338−1,26 %
to 12.6.1,58060,6327+0,18 %
pe 13.6.1,57470,6350−0,37 %
ma 16.6.1,58880,6294+0,90 %
ti 17.6.1,58160,6323−0,45 %
ke 18.6.1,57970,6330−0,12 %
to 19.6.1,57120,6365−0,54 %
pe 20.6.1,58050,6327+0,59 %
ma 23.6.1,57680,6342−0,23 %
ti 24.6.1,58230,6320+0,35 %
ke 25.6.1,57860,6335−0,23 %
to 26.6.1,58990,6290+0,72 %
pe 27.6.1,58500,6309−0,31 %
ma 30.6.1,59420,6273+0,58 %
Heinäkuu
ti 1.7.1,60630,6225+0,76 %
ke 2.7.1,61420,6195+0,49 %
to 3.7.1,61170,6205−0,15 %
pe 4.7.1,59300,6277−1,16 %
ma 7.7.1,59880,6255+0,36 %
ti 8.7.1,59730,6261−0,09 %
ke 9.7.1,59530,6268−0,13 %
to 10.7.1,58780,6298−0,47 %
pe 11.7.1,60900,6215+1,34 %
ma 14.7.1,59950,6252−0,59 %
ti 15.7.1,59790,6258−0,10 %
ke 16.7.1,59200,6281−0,37 %
to 17.7.1,58600,6305−0,38 %
pe 18.7.1,59010,6289+0,26 %
ma 21.7.1,59210,6281+0,13 %
ti 22.7.1,59430,6272+0,14 %
ke 23.7.1,58690,6302−0,46 %
to 24.7.1,58320,6316−0,23 %
pe 25.7.1,59680,6263+0,86 %
ma 28.7.1,60870,6216+0,75 %
ti 29.7.1,60870,6216±0,00 %
ke 30.7.1,59450,6272−0,88 %
to 31.7.1,59700,6262+0,16 %
Elokuu
pe 1.8.1,59800,6258+0,06 %
ma 4.8.1,60350,6236+0,34 %
ti 5.8.1,61680,6185+0,83 %
ke 6.8.1,61590,6189−0,06 %
to 7.8.1,62010,6172+0,26 %
pe 8.8.1,60750,6221−0,78 %
ma 11.8.1,60130,6245−0,39 %
ti 12.8.1,59360,6275−0,48 %
ke 13.8.1,59160,6283−0,13 %
to 14.8.1,57750,6339−0,89 %
pe 15.8.1,56850,6376−0,57 %
ma 18.8.1,55580,6428−0,81 %
ti 19.8.1,56370,6395+0,51 %
ke 20.8.1,56400,6394+0,02 %
to 21.8.1,55980,6411−0,27 %
pe 22.8.1,55020,6451−0,62 %
ma 25.8.1,54240,6483−0,50 %
ti 26.8.1,53790,6502−0,29 %
ke 27.8.1,54170,6486+0,25 %
to 28.8.1,54560,6470+0,25 %
pe 29.8.1,55100,6447+0,35 %
Syyskuu
ma 1.9.1,55850,6416+0,48 %
ti 2.9.1,54830,6459−0,65 %
ke 3.9.1,55000,6452+0,11 %
to 4.9.1,53440,6517−1,01 %
pe 5.9.1,51940,6582−0,98 %
ma 8.9.1,50910,6626−0,68 %
ti 9.9.1,50300,6653−0,40 %
ke 10.9.1,50900,6627+0,40 %
to 11.9.1,49500,6689−0,93 %
pe 12.9.1,50360,6651+0,58 %
ma 15.9.1,51400,6605+0,69 %
ti 16.9.1,52830,6543+0,94 %
ke 17.9.1,51760,6589−0,70 %
to 18.9.1,53900,6498+1,41 %
pe 19.9.1,51540,6599−1,53 %
ma 22.9.1,53050,6534+1,00 %
ti 23.9.1,52330,6565−0,47 %
ke 24.9.1,52050,6577−0,18 %
to 25.9.1,52050,6577±0,00 %
pe 26.9.1,51480,6602−0,37 %
ma 29.9.1,49290,6698−1,45 %
ti 30.9.1,49610,6684+0,21 %
Lokakuu
ke 1.10.1,49120,6706−0,33 %
to 2.10.1,48040,6755−0,72 %
pe 3.10.1,48990,6712+0,64 %
ma 6.10.1,47870,6763−0,75 %
ti 7.10.1,49910,6671+1,38 %
ke 8.10.1,51050,6620+0,76 %
to 9.10.1,53980,6494+1,94 %
pe 10.10.1,58390,6314+2,86 %
ma 13.10.1,59030,6288+0,40 %
ti 14.10.1,56500,6390−1,59 %
ke 15.10.1,58330,6316+1,17 %
to 16.10.1,60560,6228+1,41 %
pe 17.10.1,59360,6275−0,75 %
ma 20.10.1,59000,6289−0,23 %
ti 21.10.1,59280,6278+0,18 %
ke 22.10.1,60880,6216+1,00 %
to 23.10.1,62850,6141+1,22 %
pe 24.10.1,59940,6252−1,79 %
ma 27.10.1,59690,6262−0,16 %
ti 28.10.1,61330,6198+1,03 %
ke 29.10.1,60750,6221−0,36 %
to 30.10.1,56970,6371−2,35 %
pe 31.10.1,56810,6377−0,10 %
Marraskuu
ma 3.11.1,53400,6519−2,17 %
ti 4.11.1,49490,6689−2,55 %
ke 5.11.1,48580,6730−0,61 %
to 6.11.1,49720,6679+0,77 %
pe 7.11.1,52240,6569+1,68 %
ma 10.11.1,51100,6618−0,75 %
ti 11.11.1,51680,6593+0,38 %
ke 12.11.1,51930,6582+0,16 %
to 13.11.1,54650,6466+1,79 %
pe 14.11.1,55040,6450+0,25 %
ma 17.11.1,55020,6451−0,01 %
ti 18.11.1,55540,6429+0,34 %
ke 19.11.1,56340,6396+0,51 %
to 20.11.1,58140,6324+1,15 %
pe 21.11.1,61510,6192+2,13 %
ma 24.11.1,61340,6198−0,11 %
ti 25.11.1,59120,6285−1,38 %
ke 26.11.1,59850,6256+0,46 %
to 27.11.1,59370,6275−0,30 %
pe 28.11.1,57750,6339−1,02 %
Joulukuu
ma 1.12.1,57250,6359−0,32 %
ti 2.12.1,57560,6347+0,20 %
ke 3.12.1,58530,6308+0,62 %
to 4.12.1,59480,6270+0,60 %
pe 5.12.1,63540,6115+2,55 %
ma 8.12.1,60670,6224−1,75 %
ti 9.12.1,61710,6184+0,65 %
ke 10.12.1,62950,6137+0,77 %
to 11.12.1,63830,6104+0,54 %
pe 12.12.1,65980,6025+1,31 %
ma 15.12.1,65550,6040−0,26 %
ti 16.12.1,68320,5941+1,67 %
ke 17.12.1,70040,5881+1,02 %
to 18.12.1,74330,5736+2,52 %
pe 19.12.1,71000,5848−1,91 %
ma 22.12.1,67630,5966−1,97 %
ti 23.12.1,70410,5868+1,66 %
ke 24.12.1,69840,5888−0,33 %
ma 29.12.1,74080,5744+2,50 %
ti 30.12.1,73310,5770−0,44 %
ke 31.12.1,69980,5883−1,92 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Kanadan dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026