N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CAD · Kanadan dollari · vuosi 2017 Kanadan dollarin kurssi 2017

Euro vahvistui Kanadan dollaria vastaan 6,00 % vuonna 2017

Vuonna 2017 EKP julkaisi Kanadan dollarin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,4647 Kanadan dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,5301 1.12.2017 ja matalimmillaan 1,3809 15.2.2017. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2017 oli 1,5039.

Keskikurssi 2017
1,4647
Muutos vuoden aikana
▲ +6,00 %
Ylin
1,5301 1.12.2017
Alin
1,3809 15.2.2017

Kurssikehitys

EUR/CAD vuonna 2017

255 julkaisua 2.1.2017–29.12.2017.

Näin monta Kanadan dollaria eurolla sai vuonna 2017

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2017

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CAD: kuukausien keskikurssit 2017
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,40321,38941,42671,405622
Helmikuu1,39421,38091,40971,398420
Maaliskuu1,43061,40441,45461,426523
Huhtikuu1,44081,40691,49141,491418
Toukokuu1,50411,49051,51831,510822
Kesäkuu1,49411,47661,51751,478522
Heinäkuu1,46411,44871,48081,462521
Elokuu1,48891,47371,50371,497023
Syyskuu1,46391,44771,48301,468721
Lokakuu1,48011,46551,50411,500422
Marraskuu1,49781,47531,52671,526722
Joulukuu1,51081,49631,53011,503919
Koko vuosi1,46471,38091,53011,5039255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2017

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/CAD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2017
Päivä1 EUR = CAD1 CAD = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.1,40700,7107−0,83 %
ti 3.1.1,39620,7162−0,77 %
ke 4.1.1,38940,7197−0,49 %
to 5.1.1,39660,7160+0,52 %
pe 6.1.1,40390,7123+0,52 %
ma 9.1.1,39540,7166−0,61 %
ti 10.1.1,39920,7147+0,27 %
ke 11.1.1,39190,7184−0,52 %
to 12.1.1,39440,7172+0,18 %
pe 13.1.1,40100,7138+0,47 %
ma 16.1.1,39270,7180−0,59 %
ti 17.1.1,39530,7167+0,19 %
ke 18.1.1,39860,7150+0,24 %
to 19.1.1,41690,7058+1,31 %
pe 20.1.1,42170,7034+0,34 %
ma 23.1.1,42660,7010+0,34 %
ti 24.1.1,42670,7009+0,01 %
ke 25.1.1,40700,7107−1,38 %
to 26.1.1,40480,7118−0,16 %
pe 27.1.1,40120,7137−0,26 %
ma 30.1.1,39830,7152−0,21 %
ti 31.1.1,40560,7114+0,52 %
Helmikuu
ke 1.2.1,40970,7094+0,29 %
to 2.2.1,40500,7117−0,33 %
pe 3.2.1,40230,7131−0,19 %
ma 6.2.1,39870,7149−0,26 %
ti 7.2.1,40720,7106+0,61 %
ke 8.2.1,40200,7133−0,37 %
to 9.2.1,40160,7135−0,03 %
pe 10.2.1,39650,7161−0,36 %
ma 13.2.1,39170,7185−0,34 %
ti 14.2.1,38420,7224−0,54 %
ke 15.2.1,38090,7242−0,24 %
to 16.2.1,38650,7212+0,41 %
pe 17.2.1,39290,7179+0,46 %
ma 20.2.1,39180,7185−0,08 %
ti 21.2.1,38400,7225−0,56 %
ke 22.2.1,38440,7223+0,03 %
to 23.2.1,38680,7211+0,17 %
pe 24.2.1,39070,7191+0,28 %
ma 27.2.1,38890,7200−0,13 %
ti 28.2.1,39840,7151+0,68 %
Maaliskuu
ke 1.3.1,40440,7120+0,43 %
to 2.3.1,40690,7108+0,18 %
pe 3.3.1,41610,7062+0,65 %
ma 6.3.1,41830,7051+0,16 %
ti 7.3.1,41910,7047+0,06 %
ke 8.3.1,41930,7046+0,01 %
to 9.3.1,42720,7007+0,56 %
pe 10.3.1,43220,6982+0,35 %
ma 13.3.1,43500,6969+0,20 %
ti 14.3.1,43380,6974−0,08 %
ke 15.3.1,42910,6997−0,33 %
to 16.3.1,42770,7004−0,10 %
pe 17.3.1,42960,6995+0,13 %
ma 20.3.1,43590,6964+0,44 %
ti 21.3.1,43490,6969−0,07 %
ke 22.3.1,44580,6917+0,76 %
to 23.3.1,43870,6951−0,49 %
pe 24.3.1,44480,6921+0,42 %
ma 27.3.1,45360,6879+0,61 %
ti 28.3.1,45460,6875+0,07 %
ke 29.3.1,43800,6954−1,14 %
to 30.3.1,43200,6983−0,42 %
pe 31.3.1,42650,7010−0,38 %
Huhtikuu
ma 3.4.1,42290,7028−0,25 %
ti 4.4.1,43200,6983+0,64 %
ke 5.4.1,42910,6997−0,20 %
to 6.4.1,43220,6982+0,22 %
pe 7.4.1,42560,7015−0,46 %
ma 10.4.1,41550,7065−0,71 %
ti 11.4.1,41390,7073−0,11 %
ke 12.4.1,41140,7085−0,18 %
to 13.4.1,40690,7108−0,32 %
ti 18.4.1,42730,7006+1,45 %
ke 19.4.1,44150,6937+0,99 %
to 20.4.1,44940,6899+0,55 %
pe 21.4.1,44130,6938−0,56 %
ma 24.4.1,45700,6863+1,09 %
ti 25.4.1,47900,6761+1,51 %
ke 26.4.1,47920,6760+0,01 %
to 27.4.1,47830,6765−0,06 %
pe 28.4.1,49140,6705+0,89 %
Toukokuu
ti 2.5.1,49280,6699+0,09 %
ke 3.5.1,49900,6671+0,42 %
to 4.5.1,50100,6662+0,13 %
pe 5.5.1,50940,6625+0,56 %
ma 8.5.1,49860,6673−0,72 %
ti 9.5.1,49210,6702−0,43 %
ke 10.5.1,49050,6709−0,11 %
to 11.5.1,49060,6709+0,01 %
pe 12.5.1,49410,6693+0,23 %
ma 15.5.1,49310,6697−0,07 %
ti 16.5.1,50580,6641+0,85 %
ke 17.5.1,51360,6607+0,52 %
to 18.5.1,51830,6586+0,31 %
pe 19.5.1,51690,6592−0,09 %
ma 22.5.1,51740,6590+0,03 %
ti 23.5.1,51040,6621−0,46 %
ke 24.5.1,51090,6619+0,03 %
to 25.5.1,50630,6639−0,30 %
pe 26.5.1,50770,6633+0,09 %
ma 29.5.1,50530,6643−0,16 %
ti 30.5.1,50480,6645−0,03 %
ke 31.5.1,51080,6619+0,40 %
Kesäkuu
to 1.6.1,51550,6598+0,31 %
pe 2.6.1,51690,6592+0,09 %
ma 5.6.1,51740,6590+0,03 %
ti 6.6.1,51700,6592−0,03 %
ke 7.6.1,50850,6629−0,56 %
to 8.6.1,51750,6590+0,60 %
pe 9.6.1,50980,6623−0,51 %
ma 12.6.1,50780,6632−0,13 %
ti 13.6.1,48920,6715−1,23 %
ke 14.6.1,47960,6759−0,64 %
to 15.6.1,48260,6745+0,20 %
pe 16.6.1,47660,6772−0,40 %
ma 19.6.1,48270,6744+0,41 %
ti 20.6.1,48120,6751−0,10 %
ke 21.6.1,48030,6755−0,06 %
to 22.6.1,48530,6733+0,34 %
pe 23.6.1,47830,6765−0,47 %
ma 26.6.1,48120,6751+0,20 %
ti 27.6.1,48950,6714+0,56 %
ke 28.6.1,48880,6717−0,05 %
to 29.6.1,48670,6726−0,14 %
pe 30.6.1,47850,6764−0,55 %
Heinäkuu
ma 3.7.1,47550,6777−0,20 %
ti 4.7.1,47300,6789−0,17 %
ke 5.7.1,46820,6811−0,33 %
to 6.7.1,47280,6790+0,31 %
pe 7.7.1,48060,6754+0,53 %
ma 10.7.1,47030,6801−0,70 %
ti 11.7.1,47180,6794+0,10 %
ke 12.7.1,48080,6753+0,61 %
to 13.7.1,45640,6866−1,65 %
pe 14.7.1,45240,6885−0,27 %
ma 17.7.1,45020,6896−0,15 %
ti 18.7.1,45480,6874+0,32 %
ke 19.7.1,45400,6878−0,05 %
to 20.7.1,44870,6903−0,36 %
pe 21.7.1,46640,6819+1,22 %
ma 24.7.1,45840,6857−0,55 %
ti 25.7.1,46080,6846+0,16 %
ke 26.7.1,45760,6861−0,22 %
to 27.7.1,46030,6848+0,19 %
pe 28.7.1,47120,6797+0,75 %
ma 31.7.1,46250,6838−0,59 %
Elokuu
ti 1.8.1,47370,6786+0,77 %
ke 2.8.1,48410,6738+0,71 %
to 3.8.1,49510,6689+0,74 %
pe 4.8.1,49200,6702−0,21 %
ma 7.8.1,49590,6685+0,26 %
ti 8.8.1,49590,6685±0,00 %
ke 9.8.1,48750,6723−0,56 %
to 10.8.1,49230,6701+0,32 %
pe 11.8.1,49560,6686+0,22 %
ma 14.8.1,49750,6678+0,13 %
ti 15.8.1,49600,6684−0,10 %
ke 16.8.1,49080,6708−0,35 %
to 17.8.1,47670,6772−0,95 %
pe 18.8.1,48590,6730+0,62 %
ma 21.8.1,48150,6750−0,30 %
ti 22.8.1,48060,6754−0,06 %
ke 23.8.1,48480,6735+0,28 %
to 24.8.1,47840,6764−0,43 %
pe 25.8.1,47690,6771−0,10 %
ma 28.8.1,48660,6727+0,66 %
ti 29.8.1,50370,6650+1,15 %
ke 30.8.1,49610,6684−0,51 %
to 31.8.1,49700,6680+0,06 %
Syyskuu
pe 1.9.1,48300,6743−0,94 %
ma 4.9.1,47740,6769−0,38 %
ti 5.9.1,47320,6788−0,28 %
ke 6.9.1,47870,6763+0,37 %
to 7.9.1,45870,6855−1,35 %
pe 8.9.1,45770,6860−0,07 %
ma 11.9.1,45410,6877−0,25 %
ti 12.9.1,44770,6908−0,44 %
ke 13.9.1,45420,6877+0,45 %
to 14.9.1,45010,6896−0,28 %
pe 15.9.1,45200,6887+0,13 %
ma 18.9.1,45810,6858+0,42 %
ti 19.9.1,47140,6796+0,91 %
ke 20.9.1,47010,6802−0,09 %
to 21.9.1,47120,6797+0,07 %
pe 22.9.1,46750,6814−0,25 %
ma 25.9.1,46300,6835−0,31 %
ti 26.9.1,46050,6847−0,17 %
ke 27.9.1,45540,6871−0,35 %
to 28.9.1,46840,6810+0,89 %
pe 29.9.1,46870,6809+0,02 %
Lokakuu
ma 2.10.1,46930,6806+0,04 %
ti 3.10.1,46920,6806−0,01 %
ke 4.10.1,46780,6813−0,10 %
to 5.10.1,46550,6824−0,16 %
pe 6.10.1,47210,6793+0,45 %
ma 9.10.1,47310,6788+0,07 %
ti 10.10.1,47450,6782+0,10 %
ke 11.10.1,47980,6758+0,36 %
to 12.10.1,47850,6764−0,09 %
pe 13.10.1,47610,6775−0,16 %
ma 16.10.1,48000,6757+0,26 %
ti 17.10.1,47410,6784−0,40 %
ke 18.10.1,47200,6793−0,14 %
to 19.10.1,47430,6783+0,16 %
pe 20.10.1,47650,6773+0,15 %
ma 23.10.1,48350,6741+0,47 %
ti 24.10.1,48750,6723+0,27 %
ke 25.10.1,49630,6683+0,59 %
to 26.10.1,50410,6648+0,52 %
pe 27.10.1,49610,6684−0,53 %
ma 30.10.1,49180,6703−0,29 %
ti 31.10.1,50040,6665+0,58 %
Marraskuu
ke 1.11.1,49860,6673−0,12 %
to 2.11.1,49600,6684−0,17 %
pe 3.11.1,48300,6743−0,87 %
ma 6.11.1,47870,6763−0,29 %
ti 7.11.1,47610,6775−0,18 %
ke 8.11.1,47530,6778−0,05 %
to 9.11.1,47790,6766+0,18 %
pe 10.11.1,47660,6772−0,09 %
ma 13.11.1,48090,6753+0,29 %
ti 14.11.1,49330,6697+0,84 %
ke 15.11.1,51030,6621+1,14 %
to 16.11.1,50250,6656−0,52 %
pe 17.11.1,50530,6643+0,19 %
ma 20.11.1,50660,6637+0,09 %
ti 21.11.1,50060,6664−0,40 %
ke 22.11.1,49690,6680−0,25 %
to 23.11.1,50240,6656+0,37 %
pe 24.11.1,50930,6626+0,46 %
ma 27.11.1,51560,6598+0,42 %
ti 28.11.1,52080,6575+0,34 %
ke 29.11.1,51760,6589−0,21 %
to 30.11.1,52670,6550+0,60 %
Joulukuu
pe 1.12.1,53010,6536+0,22 %
ma 4.12.1,50340,6652−1,74 %
ti 5.12.1,49660,6682−0,45 %
ke 6.12.1,49630,6683−0,02 %
to 7.12.1,51310,6609+1,12 %
pe 8.12.1,50720,6635−0,39 %
ma 11.12.1,51680,6593+0,64 %
ti 12.12.1,50980,6623−0,46 %
ke 13.12.1,50920,6626−0,04 %
to 14.12.1,51960,6581+0,69 %
pe 15.12.1,50700,6636−0,83 %
ma 18.12.1,51850,6585+0,76 %
ti 19.12.1,52070,6576+0,14 %
ke 20.12.1,52210,6570+0,09 %
to 21.12.1,51840,6586−0,24 %
pe 22.12.1,50570,6641−0,84 %
ke 27.12.1,50280,6654−0,19 %
to 28.12.1,50490,6645+0,14 %
pe 29.12.1,50390,6649−0,07 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Kanadan dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026