N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CAD · Kanadan dollari · vuosi 2005 Kanadan dollarin kurssi 2005

Euro heikkeni Kanadan dollaria vastaan 16,39 % vuonna 2005

Vuonna 2005 EKP julkaisi Kanadan dollarin viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,5087 Kanadan dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,6511 24.2.2005 ja matalimmillaan 1,3599 5.12.2005. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.2005 oli 1,3725.

Keskikurssi 2005
1,5087
Muutos vuoden aikana
▼ −16,39 %
Ylin
1,6511 24.2.2005
Alin
1,3599 5.12.2005

Kurssikehitys

EUR/CAD vuonna 2005

257 julkaisua 3.1.2005–30.12.2005.

Näin monta Kanadan dollaria eurolla sai vuonna 2005

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2005

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CAD: kuukausien keskikurssit 2005
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,60601,58591,62781,616721
Helmikuu1,61281,59491,65111,634020
Maaliskuu1,60641,56831,63411,573721
Huhtikuu1,59911,56831,62261,619121
Toukokuu1,59421,55311,61891,553122
Kesäkuu1,51111,48401,53511,490022
Heinäkuu1,47301,45381,49401,485621
Elokuu1,48191,45521,51001,455223
Syyskuu1,44521,40631,48851,406322
Lokakuu1,41491,39031,43251,416121
Marraskuu1,39441,37161,42011,374122
Joulukuu1,37781,35991,40201,372521
Koko vuosi1,50871,35991,65111,3725257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2005

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/CAD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2005
Päivä1 EUR = CAD1 CAD = EURMuutos
Tammikuu
ma 3.1.1,62780,6143−0,84 %
ti 4.1.1,62540,6152−0,15 %
ke 5.1.1,62690,6147+0,09 %
to 6.1.1,62240,6164−0,28 %
pe 7.1.1,62260,6163+0,01 %
ma 10.1.1,60410,6234−1,14 %
ti 11.1.1,59920,6253−0,31 %
ke 12.1.1,59970,6251+0,03 %
to 13.1.1,59170,6283−0,50 %
pe 14.1.1,58590,6306−0,36 %
ma 17.1.1,58830,6296+0,15 %
ti 18.1.1,59690,6262+0,54 %
ke 19.1.1,59700,6262+0,01 %
to 20.1.1,59340,6276−0,23 %
pe 21.1.1,59380,6274+0,03 %
ma 24.1.1,59390,6274+0,01 %
ti 25.1.1,59940,6252+0,35 %
ke 26.1.1,61000,6211+0,66 %
to 27.1.1,61360,6197+0,22 %
pe 28.1.1,61670,6185+0,19 %
ma 31.1.1,61670,6185±0,00 %
Helmikuu
ti 1.2.1,61530,6191−0,09 %
ke 2.2.1,61260,6201−0,17 %
to 3.2.1,61230,6202−0,02 %
pe 4.2.1,61010,6211−0,14 %
ma 7.2.1,60860,6217−0,09 %
ti 8.2.1,60110,6246−0,47 %
ke 9.2.1,59490,6270−0,39 %
to 10.2.1,60160,6244+0,42 %
pe 11.2.1,59860,6255−0,19 %
ma 14.2.1,59600,6266−0,16 %
ti 15.2.1,60520,6230+0,58 %
ke 16.2.1,60780,6220+0,16 %
to 17.2.1,61010,6211+0,14 %
pe 18.2.1,60510,6230−0,31 %
ma 21.2.1,60730,6222+0,14 %
ti 22.2.1,62050,6171+0,82 %
ke 23.2.1,62710,6146+0,41 %
to 24.2.1,65110,6057+1,48 %
pe 25.2.1,63580,6113−0,93 %
ma 28.2.1,63400,6120−0,11 %
Maaliskuu
ti 1.3.1,63060,6133−0,21 %
ke 2.3.1,62860,6140−0,12 %
to 3.3.1,63410,6120+0,34 %
pe 4.3.1,63170,6129−0,15 %
ma 7.3.1,62670,6147−0,31 %
ti 8.3.1,62420,6157−0,15 %
ke 9.3.1,61450,6194−0,60 %
to 10.3.1,61120,6207−0,20 %
pe 11.3.1,61760,6182+0,40 %
ma 14.3.1,61570,6189−0,12 %
ti 15.3.1,61130,6206−0,27 %
ke 16.3.1,60940,6213−0,12 %
to 17.3.1,61400,6196+0,29 %
pe 18.3.1,60270,6239−0,70 %
ma 21.3.1,60010,6250−0,16 %
ti 22.3.1,58720,6300−0,81 %
ke 23.3.1,58340,6316−0,24 %
to 24.3.1,58090,6326−0,16 %
ti 29.3.1,56830,6376−0,80 %
ke 30.3.1,56850,6376+0,01 %
to 31.3.1,57370,6354+0,33 %
Huhtikuu
pe 1.4.1,57360,6355−0,01 %
ma 4.4.1,56910,6373−0,29 %
ti 5.4.1,56830,6376−0,05 %
ke 6.4.1,57080,6366+0,16 %
to 7.4.1,57460,6351+0,24 %
pe 8.4.1,57490,6350+0,02 %
ma 11.4.1,59270,6279+1,13 %
ti 12.4.1,60220,6241+0,60 %
ke 13.4.1,59790,6258−0,27 %
to 14.4.1,59560,6267−0,14 %
pe 15.4.1,60000,6250+0,28 %
ma 18.4.1,61930,6176+1,21 %
ti 19.4.1,62090,6169+0,10 %
ke 20.4.1,61620,6187−0,29 %
to 21.4.1,62260,6163+0,40 %
pe 22.4.1,61480,6193−0,48 %
ma 25.4.1,60820,6218−0,41 %
ti 26.4.1,61120,6207+0,19 %
ke 27.4.1,61210,6203+0,06 %
to 28.4.1,61720,6184+0,32 %
pe 29.4.1,61910,6176+0,12 %
Toukokuu
ma 2.5.1,61890,6177−0,01 %
ti 3.5.1,61530,6191−0,22 %
ke 4.5.1,61760,6182+0,14 %
to 5.5.1,61580,6189−0,11 %
pe 6.5.1,60580,6227−0,62 %
ma 9.5.1,58760,6299−1,13 %
ti 10.5.1,59180,6282+0,26 %
ke 11.5.1,60010,6250+0,52 %
to 12.5.1,59550,6268−0,29 %
pe 13.5.1,58400,6313−0,72 %
ma 16.5.1,60160,6244+1,11 %
ti 17.5.1,60490,6231+0,21 %
ke 18.5.1,59760,6259−0,45 %
to 19.5.1,59520,6269−0,15 %
pe 20.5.1,58900,6293−0,39 %
ma 23.5.1,58480,6310−0,26 %
ti 24.5.1,58930,6292+0,28 %
ke 25.5.1,58310,6317−0,39 %
to 26.5.1,58860,6295+0,35 %
pe 27.5.1,58450,6311−0,26 %
ma 30.5.1,56790,6378−1,05 %
ti 31.5.1,55310,6439−0,94 %
Kesäkuu
ke 1.6.1,53410,6518−1,22 %
to 2.6.1,53000,6536−0,27 %
pe 3.6.1,53110,6531+0,07 %
ma 6.6.1,52840,6543−0,18 %
ti 7.6.1,52860,6542+0,01 %
ke 8.6.1,53510,6514+0,43 %
to 9.6.1,53470,6516−0,03 %
pe 10.6.1,53240,6526−0,15 %
ma 13.6.1,51650,6594−1,04 %
ti 14.6.1,52180,6571+0,35 %
ke 15.6.1,50570,6641−1,06 %
to 16.6.1,49840,6674−0,48 %
pe 17.6.1,50770,6633+0,62 %
ma 20.6.1,50310,6653−0,31 %
ti 21.6.1,49710,6680−0,40 %
ke 22.6.1,49310,6697−0,27 %
to 23.6.1,49160,6704−0,10 %
pe 24.6.1,48400,6739−0,51 %
ma 27.6.1,50240,6656+1,24 %
ti 28.6.1,49190,6703−0,70 %
ke 29.6.1,48640,6728−0,37 %
to 30.6.1,49000,6711+0,24 %
Heinäkuu
pe 1.7.1,48670,6726−0,22 %
ma 4.7.1,47840,6764−0,56 %
ti 5.7.1,47470,6781−0,25 %
ke 6.7.1,48030,6755+0,38 %
to 7.7.1,47600,6775−0,29 %
pe 8.7.1,46070,6846−1,04 %
ma 11.7.1,45840,6857−0,16 %
ti 12.7.1,47420,6783+1,08 %
ke 13.7.1,46680,6818−0,50 %
to 14.7.1,45380,6879−0,89 %
pe 15.7.1,46510,6825+0,78 %
ma 18.7.1,46900,6807+0,27 %
ti 19.7.1,46170,6841−0,50 %
ke 20.7.1,46680,6818+0,35 %
to 21.7.1,47820,6765+0,78 %
pe 22.7.1,47790,6766−0,02 %
ma 25.7.1,47110,6798−0,46 %
ti 26.7.1,46900,6807−0,14 %
ke 27.7.1,48460,6736+1,06 %
to 28.7.1,49400,6693+0,63 %
pe 29.7.1,48560,6731−0,56 %
Elokuu
ma 1.8.1,48740,6723+0,12 %
ti 2.8.1,48030,6755−0,48 %
ke 3.8.1,49020,6711+0,67 %
to 4.8.1,49840,6674+0,55 %
pe 5.8.1,51000,6623+0,77 %
ma 8.8.1,49960,6668−0,69 %
ti 9.8.1,50150,6660+0,13 %
ke 10.8.1,50000,6667−0,10 %
to 11.8.1,49760,6677−0,16 %
pe 12.8.1,49350,6696−0,27 %
ma 15.8.1,48010,6756−0,90 %
ti 16.8.1,48120,6751+0,07 %
ke 17.8.1,47730,6769−0,26 %
to 18.8.1,48460,6736+0,49 %
pe 19.8.1,48310,6743−0,10 %
ma 22.8.1,47650,6773−0,45 %
ti 23.8.1,46750,6814−0,61 %
ke 24.8.1,46130,6843−0,42 %
to 25.8.1,46210,6839+0,05 %
pe 26.8.1,47090,6799+0,60 %
ma 29.8.1,46340,6833−0,51 %
ti 30.8.1,46280,6836−0,04 %
ke 31.8.1,45520,6872−0,52 %
Syyskuu
to 1.9.1,47080,6799+1,07 %
pe 2.9.1,48850,6718+1,20 %
ma 5.9.1,48680,6726−0,11 %
ti 6.9.1,48650,6727−0,02 %
ke 7.9.1,48260,6745−0,26 %
to 8.9.1,46860,6809−0,94 %
pe 9.9.1,46020,6848−0,57 %
ma 12.9.1,45870,6855−0,10 %
ti 13.9.1,45520,6872−0,24 %
ke 14.9.1,45230,6886−0,20 %
to 15.9.1,44830,6905−0,28 %
pe 16.9.1,44870,6903+0,03 %
ma 19.9.1,43160,6985−1,18 %
ti 20.9.1,41780,7053−0,96 %
ke 21.9.1,42640,7011+0,61 %
to 22.9.1,42440,7020−0,14 %
pe 23.9.1,42090,7038−0,25 %
ma 26.9.1,41670,7059−0,30 %
ti 27.9.1,40950,7095−0,51 %
ke 28.9.1,41710,7057+0,54 %
to 29.9.1,41550,7065−0,11 %
pe 30.9.1,40630,7111−0,65 %
Lokakuu
ma 3.10.1,39030,7193−1,14 %
ti 4.10.1,39350,7176+0,23 %
ke 5.10.1,40270,7129+0,66 %
to 6.10.1,42610,7012+1,67 %
pe 7.10.1,43250,6981+0,45 %
ma 10.10.1,42080,7038−0,82 %
ti 11.10.1,42030,7041−0,04 %
ke 12.10.1,40790,7103−0,87 %
to 13.10.1,40620,7111−0,12 %
pe 14.10.1,42090,7038+1,05 %
ma 17.10.1,42350,7025+0,18 %
ti 18.10.1,41670,7059−0,48 %
ke 19.10.1,40680,7108−0,70 %
to 20.10.1,40620,7111−0,04 %
pe 21.10.1,41620,7061+0,71 %
ma 24.10.1,42260,7029+0,45 %
ti 25.10.1,42610,7012+0,25 %
ke 26.10.1,41890,7048−0,50 %
to 27.10.1,41680,7058−0,15 %
pe 28.10.1,42110,7037+0,30 %
ma 31.10.1,41610,7062−0,35 %
Marraskuu
ti 1.11.1,42010,7042+0,28 %
ke 2.11.1,41530,7066−0,34 %
to 3.11.1,41640,7060+0,08 %
pe 4.11.1,40900,7097−0,52 %
ma 7.11.1,40210,7132−0,49 %
ti 8.11.1,40360,7125+0,11 %
ke 9.11.1,39510,7168−0,61 %
to 10.11.1,39660,7160+0,11 %
pe 11.11.1,39390,7174−0,19 %
ma 14.11.1,40030,7141+0,46 %
ti 15.11.1,39610,7163−0,30 %
ke 16.11.1,39610,7163±0,00 %
to 17.11.1,38920,7198−0,49 %
pe 18.11.1,38920,7198±0,00 %
ma 21.11.1,40620,7111+1,22 %
ti 22.11.1,38500,7220−1,51 %
ke 23.11.1,38170,7237−0,24 %
to 24.11.1,37960,7248−0,15 %
pe 25.11.1,37620,7266−0,25 %
ma 28.11.1,37160,7291−0,33 %
ti 29.11.1,37870,7253+0,52 %
ke 30.11.1,37410,7277−0,33 %
Joulukuu
to 1.12.1,37230,7287−0,13 %
pe 2.12.1,36120,7346−0,81 %
ma 5.12.1,35990,7353−0,10 %
ti 6.12.1,36070,7349+0,06 %
ke 7.12.1,36260,7339+0,14 %
to 8.12.1,36770,7312+0,37 %
pe 9.12.1,36650,7318−0,09 %
ma 12.12.1,37470,7274+0,60 %
ti 13.12.1,37390,7279−0,06 %
ke 14.12.1,37760,7259+0,27 %
to 15.12.1,38880,7200+0,81 %
pe 16.12.1,38600,7215−0,20 %
ma 19.12.1,39320,7178+0,52 %
ti 20.12.1,40200,7133+0,63 %
ke 21.12.1,39180,7185−0,73 %
to 22.12.1,37990,7247−0,86 %
pe 23.12.1,38420,7224+0,31 %
ti 27.12.1,38320,7230−0,07 %
ke 28.12.1,39480,7169+0,84 %
to 29.12.1,37960,7248−1,09 %
pe 30.12.1,37250,7286−0,51 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Kanadan dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026