N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CAD · Kanadan dollari · vuosi 2022 Kanadan dollarin kurssi 2022

Euro vahvistui Kanadan dollaria vastaan 0,33 % vuonna 2022

Vuonna 2022 EKP julkaisi Kanadan dollarin viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,3695 Kanadan dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,4583 4.2.2022 ja matalimmillaan 1,2881 25.8.2022. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.2022 oli 1,4440.

Keskikurssi 2022
1,3695
Muutos vuoden aikana
▲ +0,33 %
Ylin
1,4583 4.2.2022
Alin
1,2881 25.8.2022

Kurssikehitys

EUR/CAD vuonna 2022

257 julkaisua 3.1.2022–30.12.2022.

Näin monta Kanadan dollaria eurolla sai vuonna 2022

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2022

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CAD: kuukausien keskikurssit 2022
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,42821,41441,44511,423321
Helmikuu1,44221,42641,45831,426420
Maaliskuu1,39501,37021,41891,389623
Huhtikuu1,36521,34261,38051,342619
Toukokuu1,35881,34731,37201,357322
Kesäkuu1,35371,34251,36621,342522
Heinäkuu1,31801,29861,34921,310021
Elokuu1,30781,28811,32071,311123
Syyskuu1,31871,30291,34011,340122
Lokakuu1,34771,33121,36721,355321
Marraskuu1,37081,33511,40621,402122
Joulukuu1,43791,40591,45061,444021
Koko vuosi1,36951,28811,45831,4440257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2022

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/CAD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2022
Päivä1 EUR = CAD1 CAD = EURMuutos
Tammikuu
ma 3.1.1,44200,6935+0,19 %
ti 4.1.1,43820,6953−0,26 %
ke 5.1.1,43990,6945+0,12 %
to 6.1.1,44510,6920+0,36 %
pe 7.1.1,43740,6957−0,53 %
ma 10.1.1,43270,6980−0,33 %
ti 11.1.1,43290,6979+0,01 %
ke 12.1.1,42610,7012−0,47 %
to 13.1.1,43040,6991+0,30 %
pe 14.1.1,43300,6978+0,18 %
ma 17.1.1,42870,6999−0,30 %
ti 18.1.1,42280,7028−0,41 %
ke 19.1.1,41440,7070−0,59 %
to 20.1.1,41580,7063+0,10 %
pe 21.1.1,42110,7037+0,37 %
ma 24.1.1,42690,7008+0,41 %
ti 25.1.1,42470,7019−0,15 %
ke 26.1.1,41730,7056−0,52 %
to 27.1.1,41610,7062−0,08 %
pe 28.1.1,42390,7023+0,55 %
ma 31.1.1,42330,7026−0,04 %
Helmikuu
ti 1.2.1,42990,6993+0,46 %
ke 2.2.1,43300,6978+0,22 %
to 3.2.1,43340,6976+0,03 %
pe 4.2.1,45830,6857+1,74 %
ma 7.2.1,45460,6875−0,25 %
ti 8.2.1,45050,6894−0,28 %
ke 9.2.1,45140,6890+0,06 %
to 10.2.1,44980,6898−0,11 %
pe 11.2.1,44980,6898±0,00 %
ma 14.2.1,44310,6930−0,46 %
ti 15.2.1,44330,6929+0,01 %
ke 16.2.1,44160,6937−0,12 %
to 17.2.1,44390,6926+0,16 %
pe 18.2.1,44240,6933−0,10 %
ma 21.2.1,44540,6919+0,21 %
ti 22.2.1,44410,6925−0,09 %
ke 23.2.1,43940,6947−0,33 %
to 24.2.1,43160,6985−0,54 %
pe 25.2.1,43250,6981+0,06 %
ma 28.2.1,42640,7011−0,43 %
Maaliskuu
ti 1.3.1,41580,7063−0,74 %
ke 2.3.1,40880,7098−0,49 %
to 3.3.1,39920,7147−0,68 %
pe 4.3.1,39370,7175−0,39 %
ma 7.3.1,38640,7213−0,52 %
ti 8.3.1,39780,7154+0,82 %
ke 9.3.1,41080,7088+0,93 %
to 10.3.1,41890,7048+0,57 %
pe 11.3.1,40240,7131−1,16 %
ma 14.3.1,39780,7154−0,33 %
ti 15.3.1,40990,7093+0,87 %
ke 16.3.1,39670,7160−0,94 %
to 17.3.1,39980,7144+0,22 %
pe 18.3.1,39110,7189−0,62 %
ma 21.3.1,38980,7195−0,09 %
ti 22.3.1,38670,7211−0,22 %
ke 23.3.1,38400,7225−0,19 %
to 24.3.1,38060,7243−0,25 %
pe 25.3.1,37810,7256−0,18 %
ma 28.3.1,37020,7298−0,57 %
ti 29.3.1,38700,7210+1,23 %
ke 30.3.1,38910,7199+0,15 %
to 31.3.1,38960,7196+0,04 %
Huhtikuu
pe 1.4.1,38050,7244−0,65 %
ma 4.4.1,37490,7273−0,41 %
ti 5.4.1,36470,7328−0,74 %
ke 6.4.1,36470,7328±0,00 %
to 7.4.1,37040,7297+0,42 %
pe 8.4.1,36750,7313−0,21 %
ma 11.4.1,37380,7279+0,46 %
ti 12.4.1,37240,7287−0,10 %
ke 13.4.1,37000,7299−0,17 %
to 14.4.1,36630,7319−0,27 %
ti 19.4.1,36310,7336−0,23 %
ke 20.4.1,35790,7364−0,38 %
to 21.4.1,36000,7353+0,15 %
pe 22.4.1,37140,7292+0,84 %
ma 25.4.1,37090,7294−0,04 %
ti 26.4.1,36130,7346−0,70 %
ke 27.4.1,35720,7368−0,30 %
to 28.4.1,34980,7409−0,55 %
pe 29.4.1,34260,7448−0,53 %
Toukokuu
ma 2.5.1,35600,7375+1,00 %
ti 3.5.1,35700,7369+0,07 %
ke 4.5.1,34980,7409−0,53 %
to 5.5.1,34830,7417−0,11 %
pe 6.5.1,35600,7375+0,57 %
ma 9.5.1,36560,7323+0,71 %
ti 10.5.1,37070,7296+0,37 %
ke 11.5.1,36850,7307−0,16 %
to 12.5.1,35690,7370−0,85 %
pe 13.5.1,35050,7405−0,47 %
ma 16.5.1,34730,7422−0,24 %
ti 17.5.1,35170,7398+0,33 %
ke 18.5.1,34880,7414−0,21 %
to 19.5.1,34900,7413+0,01 %
pe 20.5.1,35260,7393+0,27 %
ma 23.5.1,36260,7339+0,74 %
ti 24.5.1,37140,7292+0,65 %
ke 25.5.1,37200,7289+0,04 %
to 26.5.1,37150,7291−0,04 %
pe 27.5.1,36610,7320−0,39 %
ma 30.5.1,36470,7328−0,10 %
ti 31.5.1,35730,7368−0,54 %
Kesäkuu
ke 1.6.1,35360,7388−0,27 %
to 2.6.1,35200,7396−0,12 %
pe 3.6.1,34840,7416−0,27 %
ma 6.6.1,34630,7428−0,16 %
ti 7.6.1,34370,7442−0,19 %
ke 8.6.1,34670,7426+0,22 %
to 9.6.1,35060,7404+0,29 %
pe 10.6.1,34840,7416−0,16 %
ma 13.6.1,34350,7443−0,36 %
ti 14.6.1,35220,7395+0,65 %
ke 15.6.1,34980,7409−0,18 %
to 16.6.1,34460,7437−0,39 %
pe 17.6.1,36310,7336+1,38 %
ma 20.6.1,36620,7320+0,23 %
ti 21.6.1,36600,7321−0,01 %
ke 22.6.1,36600,7321±0,00 %
to 23.6.1,36000,7353−0,44 %
pe 24.6.1,36570,7322+0,42 %
ma 27.6.1,36390,7332−0,13 %
ti 28.6.1,35650,7372−0,54 %
ke 29.6.1,35130,7400−0,38 %
to 30.6.1,34250,7449−0,65 %
Heinäkuu
pe 1.7.1,34920,7412+0,50 %
ma 4.7.1,34350,7443−0,42 %
ti 5.7.1,33640,7483−0,53 %
ke 6.7.1,32740,7534−0,67 %
to 7.7.1,32270,7560−0,35 %
pe 8.7.1,32010,7575−0,20 %
ma 11.7.1,31400,7610−0,46 %
ti 12.7.1,30940,7637−0,35 %
ke 13.7.1,30730,7649−0,16 %
to 14.7.1,31620,7598+0,68 %
pe 15.7.1,31470,7606−0,11 %
ma 18.7.1,31510,7604+0,03 %
ti 19.7.1,32640,7539+0,86 %
ke 20.7.1,31320,7615−1,00 %
to 21.7.1,31780,7588+0,35 %
pe 22.7.1,31050,7631−0,55 %
ma 25.7.1,31680,7594+0,48 %
ti 26.7.1,30350,7672−1,01 %
ke 27.7.1,30490,7663+0,11 %
to 28.7.1,29860,7701−0,48 %
pe 29.7.1,31000,7634+0,88 %
Elokuu
ma 1.8.1,30760,7648−0,18 %
ti 2.8.1,31500,7605+0,57 %
ke 3.8.1,30850,7642−0,49 %
to 4.8.1,30700,7651−0,11 %
pe 5.8.1,31850,7584+0,88 %
ma 8.8.1,31340,7614−0,39 %
ti 9.8.1,31630,7597+0,22 %
ke 10.8.1,32070,7572+0,33 %
to 11.8.1,32020,7575−0,04 %
pe 12.8.1,31480,7606−0,41 %
ma 15.8.1,31670,7595+0,14 %
ti 16.8.1,30760,7648−0,69 %
ke 17.8.1,31170,7624+0,31 %
to 18.8.1,31180,7623+0,01 %
pe 19.8.1,30620,7656−0,43 %
ma 22.8.1,29890,7699−0,56 %
ti 23.8.1,29280,7735−0,47 %
ke 24.8.1,29080,7747−0,15 %
to 25.8.1,28810,7763−0,21 %
pe 26.8.1,29440,7726+0,49 %
ma 29.8.1,30260,7677+0,63 %
ti 30.8.1,30470,7665+0,16 %
ke 31.8.1,31110,7627+0,49 %
Syyskuu
to 1.9.1,31690,7594+0,44 %
pe 2.9.1,31310,7616−0,29 %
ma 5.9.1,30430,7667−0,67 %
ti 6.9.1,30290,7675−0,11 %
ke 7.9.1,30370,7670+0,06 %
to 8.9.1,31340,7614+0,74 %
pe 9.9.1,30700,7651−0,49 %
ma 12.9.1,31940,7579+0,95 %
ti 13.9.1,32000,7576+0,05 %
ke 14.9.1,31770,7589−0,17 %
to 15.9.1,31720,7592−0,04 %
pe 16.9.1,32260,7561+0,41 %
ma 19.9.1,32940,7522+0,51 %
ti 20.9.1,32680,7537−0,20 %
ke 21.9.1,32620,7540−0,05 %
to 22.9.1,32780,7531+0,12 %
pe 23.9.1,31770,7589−0,76 %
ma 26.9.1,31950,7579+0,14 %
ti 27.9.1,31960,7578+0,01 %
ke 28.9.1,31570,7601−0,30 %
to 29.9.1,32940,7522+1,04 %
pe 30.9.1,34010,7462+0,80 %
Lokakuu
ma 3.10.1,34120,7456+0,08 %
ti 4.10.1,35030,7406+0,68 %
ke 5.10.1,34930,7411−0,07 %
to 6.10.1,34750,7421−0,13 %
pe 7.10.1,34370,7442−0,28 %
ma 10.10.1,33120,7512−0,93 %
ti 11.10.1,34020,7462+0,68 %
ke 12.10.1,33950,7465−0,05 %
to 13.10.1,34430,7439+0,36 %
pe 14.10.1,34260,7448−0,13 %
ma 17.10.1,34520,7434+0,19 %
ti 18.10.1,34950,7410+0,32 %
ke 19.10.1,34790,7419−0,12 %
to 20.10.1,34610,7429−0,13 %
pe 21.10.1,34650,7427+0,03 %
ma 24.10.1,35020,7406+0,27 %
ti 25.10.1,35370,7387+0,26 %
ke 26.10.1,35680,7370+0,23 %
to 27.10.1,36720,7314+0,77 %
pe 28.10.1,35420,7384−0,95 %
ma 31.10.1,35530,7378+0,08 %
Marraskuu
ti 1.11.1,34690,7424−0,62 %
ke 2.11.1,34700,7424+0,01 %
to 3.11.1,34520,7434−0,13 %
pe 4.11.1,33510,7490−0,75 %
ma 7.11.1,34640,7427+0,85 %
ti 8.11.1,34890,7413+0,19 %
ke 9.11.1,35010,7407+0,09 %
to 10.11.1,34670,7426−0,25 %
pe 11.11.1,36980,7300+1,72 %
ma 14.11.1,37060,7296+0,06 %
ti 15.11.1,38160,7238+0,80 %
ke 16.11.1,38010,7246−0,11 %
to 17.11.1,38200,7236+0,14 %
pe 18.11.1,38410,7225+0,15 %
ma 21.11.1,37700,7262−0,51 %
ti 22.11.1,37650,7265−0,04 %
ke 23.11.1,38560,7217+0,66 %
to 24.11.1,38940,7197+0,27 %
pe 25.11.1,38640,7213−0,22 %
ma 28.11.1,40620,7111+1,43 %
ti 29.11.1,40050,7140−0,41 %
ke 30.11.1,40210,7132+0,11 %
Joulukuu
to 1.12.1,40590,7113+0,27 %
pe 2.12.1,41600,7062+0,72 %
ma 5.12.1,41980,7043+0,27 %
ti 6.12.1,43260,6980+0,90 %
ke 7.12.1,43870,6951+0,43 %
to 8.12.1,43070,6990−0,56 %
pe 9.12.1,43800,6954+0,51 %
ma 12.12.1,44280,6931+0,33 %
ti 13.12.1,43410,6973−0,60 %
ke 14.12.1,44410,6925+0,70 %
to 15.12.1,44430,6924+0,01 %
pe 16.12.1,45060,6894+0,44 %
ma 19.12.1,44720,6910−0,23 %
ti 20.12.1,44510,6920−0,15 %
ke 21.12.1,44750,6908+0,17 %
to 22.12.1,44840,6904+0,06 %
pe 23.12.1,44330,6929−0,35 %
ti 27.12.1,43840,6952−0,34 %
ke 28.12.1,43610,6963−0,16 %
to 29.12.1,44750,6908+0,79 %
pe 30.12.1,44400,6925−0,24 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Kanadan dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026