N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CAD · Kanadan dollari · vuosi 2024 Kanadan dollarin kurssi 2024

Euro vahvistui Kanadan dollaria vastaan 2,09 % vuonna 2024

Vuonna 2024 EKP julkaisi Kanadan dollarin viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,4821 Kanadan dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,5188 5.8.2024 ja matalimmillaan 1,4486 9.2.2024. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2024 oli 1,4948.

Keskikurssi 2024
1,4821
Muutos vuoden aikana
▲ +2,09 %
Ylin
1,5188 5.8.2024
Alin
1,4486 9.2.2024

Kurssikehitys

EUR/CAD vuonna 2024

256 julkaisua 2.1.2024–31.12.2024.

Näin monta Kanadan dollaria eurolla sai vuonna 2024

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2024

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CAD: kuukausien keskikurssit 2024
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,46311,45421,47141,455822
Helmikuu1,45641,44861,47191,471921
Maaliskuu1,47261,46721,47701,467220
Huhtikuu1,46611,45771,47491,467221
Toukokuu1,47801,46781,48651,480422
Kesäkuu1,47501,46281,49021,467020
Heinäkuu1,48681,47031,50201,497723
Elokuu1,50491,49121,51881,494122
Syyskuu1,50371,49321,51481,513321
Lokakuu1,49931,49001,51341,513423
Marraskuu1,48551,45611,51551,479621
Joulukuu1,49151,47481,50351,494820
Koko vuosi1,48211,44861,51881,4948256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2024

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/CAD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2024
Päivä1 EUR = CAD1 CAD = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.1,45650,6866−0,53 %
ke 3.1.1,45740,6862+0,06 %
to 4.1.1,46030,6848+0,20 %
pe 5.1.1,46000,6849−0,02 %
ma 8.1.1,46510,6825+0,35 %
ti 9.1.1,46130,6843−0,26 %
ke 10.1.1,46490,6826+0,25 %
to 11.1.1,46770,6813+0,19 %
pe 12.1.1,46340,6833−0,29 %
ma 15.1.1,46950,6805+0,42 %
ti 16.1.1,46610,6821−0,23 %
ke 17.1.1,47010,6802+0,27 %
to 18.1.1,46810,6812−0,14 %
pe 19.1.1,46560,6823−0,17 %
ma 22.1.1,46200,6840−0,25 %
ti 23.1.1,46480,6827+0,19 %
ke 24.1.1,46690,6817+0,14 %
to 25.1.1,47140,6796+0,31 %
pe 26.1.1,46070,6846−0,73 %
ma 29.1.1,45420,6877−0,44 %
ti 30.1.1,45640,6866+0,15 %
ke 31.1.1,45580,6869−0,04 %
Helmikuu
to 1.2.1,45440,6876−0,10 %
pe 2.2.1,45560,6870+0,08 %
ma 5.2.1,45070,6893−0,34 %
ti 6.2.1,45260,6884+0,13 %
ke 7.2.1,45010,6896−0,17 %
to 8.2.1,45050,6894+0,03 %
pe 9.2.1,44860,6903−0,13 %
ma 12.2.1,45040,6895+0,12 %
ti 13.2.1,45110,6891+0,05 %
ke 14.2.1,45090,6892−0,01 %
to 15.2.1,45470,6874+0,26 %
pe 16.2.1,45180,6888−0,20 %
ma 19.2.1,45220,6886+0,03 %
ti 20.2.1,45620,6867+0,28 %
ke 21.2.1,46180,6841+0,38 %
to 22.2.1,46180,6841±0,00 %
pe 23.2.1,45870,6855−0,21 %
ma 26.2.1,46740,6815+0,60 %
ti 27.2.1,46500,6826−0,16 %
ke 28.2.1,46890,6808+0,27 %
to 29.2.1,47190,6794+0,20 %
Maaliskuu
pe 1.3.1,46790,6812−0,27 %
ma 4.3.1,47190,6794+0,27 %
ti 5.3.1,47470,6781+0,19 %
ke 6.3.1,47700,6770+0,16 %
to 7.3.1,47050,6800−0,44 %
pe 8.3.1,47010,6802−0,03 %
ma 11.3.1,47530,6778+0,35 %
ti 12.3.1,47390,6785−0,09 %
ke 13.3.1,47560,6777+0,12 %
to 14.3.1,47250,6791−0,21 %
pe 15.3.1,47310,6788+0,04 %
ma 18.3.1,47450,6782+0,10 %
ti 19.3.1,47670,6772+0,15 %
ke 20.3.1,47360,6786−0,21 %
to 21.3.1,47360,6786±0,00 %
pe 22.3.1,46880,6808−0,33 %
ma 25.3.1,47220,6793+0,23 %
ti 26.3.1,47180,6794−0,03 %
ke 27.3.1,47120,6797−0,04 %
to 28.3.1,46720,6816−0,27 %
Huhtikuu
ti 2.4.1,45770,6860−0,65 %
ke 3.4.1,46260,6837+0,34 %
to 4.4.1,46520,6825+0,18 %
pe 5.4.1,47020,6802+0,34 %
ma 8.4.1,47150,6796+0,09 %
ti 9.4.1,47490,6780+0,23 %
ke 10.4.1,47280,6790−0,14 %
to 11.4.1,46880,6808−0,27 %
pe 12.4.1,46430,6829−0,31 %
ma 15.4.1,46450,6828+0,01 %
ti 16.4.1,46680,6818+0,16 %
ke 17.4.1,46910,6807+0,16 %
to 18.4.1,46870,6809−0,03 %
pe 19.4.1,46660,6818−0,14 %
ma 22.4.1,45920,6853−0,50 %
ti 23.4.1,46230,6839+0,21 %
ke 24.4.1,46280,6836+0,03 %
to 25.4.1,46590,6822+0,21 %
pe 26.4.1,46320,6834−0,18 %
ma 29.4.1,46350,6833+0,02 %
ti 30.4.1,46720,6816+0,25 %
Toukokuu
to 2.5.1,46780,6813+0,04 %
pe 3.5.1,46820,6811+0,03 %
ma 6.5.1,47310,6788+0,33 %
ti 7.5.1,47300,6789−0,01 %
ke 8.5.1,47840,6764+0,37 %
to 9.5.1,47280,6790−0,38 %
pe 10.5.1,47470,6781+0,13 %
ma 13.5.1,47570,6776+0,07 %
ti 14.5.1,47530,6778−0,03 %
ke 15.5.1,47630,6774+0,07 %
to 16.5.1,48100,6752+0,32 %
pe 17.5.1,47840,6764−0,18 %
ma 20.5.1,47980,6758+0,09 %
ti 21.5.1,47970,6758−0,01 %
ke 22.5.1,48100,6752+0,09 %
to 23.5.1,48320,6742+0,15 %
pe 24.5.1,48650,6727+0,22 %
ma 27.5.1,48130,6751−0,35 %
ti 28.5.1,48200,6748+0,05 %
ke 29.5.1,48380,6739+0,12 %
to 30.5.1,48280,6744−0,07 %
pe 31.5.1,48040,6755−0,16 %
Kesäkuu
ma 3.6.1,47840,6764−0,14 %
ti 4.6.1,48600,6729+0,51 %
ke 5.6.1,48670,6726+0,05 %
to 6.6.1,48790,6721+0,08 %
pe 7.6.1,49020,6711+0,15 %
ma 10.6.1,48010,6756−0,68 %
ti 11.6.1,47810,6765−0,14 %
ke 12.6.1,47950,6759+0,09 %
to 13.6.1,48230,6746+0,19 %
pe 14.6.1,47040,6801−0,80 %
ma 17.6.1,47260,6791+0,15 %
ti 18.6.1,47310,6788+0,03 %
ke 19.6.1,47370,6786+0,04 %
to 20.6.1,46960,6805−0,28 %
pe 21.6.1,46320,6834−0,44 %
ma 24.6.1,46820,6811+0,34 %
ti 25.6.1,46500,6826−0,22 %
ke 26.6.1,46280,6836−0,15 %
to 27.6.1,46470,6827+0,13 %
pe 28.6.1,46700,6817+0,16 %
Heinäkuu
ma 1.7.1,47110,6798+0,28 %
ti 2.7.1,47270,6790+0,11 %
ke 3.7.1,47030,6801−0,16 %
to 4.7.1,47050,6800+0,01 %
pe 5.7.1,47360,6786+0,21 %
ma 8.7.1,47720,6770+0,24 %
ti 9.7.1,47520,6779−0,14 %
ke 10.7.1,47580,6776+0,04 %
to 11.7.1,47960,6759+0,26 %
pe 12.7.1,48340,6741+0,26 %
ma 15.7.1,48790,6721+0,30 %
ti 16.7.1,49110,6706+0,22 %
ke 17.7.1,49490,6689+0,25 %
to 18.7.1,49530,6688+0,03 %
pe 19.7.1,49380,6694−0,10 %
ma 22.7.1,49710,6680+0,22 %
ti 23.7.1,49440,6692−0,18 %
ke 24.7.1,49530,6688+0,06 %
to 25.7.1,50200,6658+0,45 %
pe 26.7.1,50090,6663−0,07 %
ma 29.7.1,49760,6677−0,22 %
ti 30.7.1,49960,6668+0,13 %
ke 31.7.1,49770,6677−0,13 %
Elokuu
to 1.8.1,49120,6706−0,43 %
pe 2.8.1,50350,6651+0,82 %
ma 5.8.1,51880,6584+1,02 %
ti 6.8.1,50970,6624−0,60 %
ke 7.8.1,50100,6662−0,58 %
to 8.8.1,50210,6657+0,07 %
pe 9.8.1,50070,6664−0,09 %
ma 12.8.1,49980,6668−0,06 %
ti 13.8.1,50140,6660+0,11 %
ke 14.8.1,51150,6616+0,67 %
to 15.8.1,50900,6627−0,17 %
pe 16.8.1,50950,6625+0,03 %
ma 19.8.1,50980,6623+0,02 %
ti 20.8.1,50850,6629−0,09 %
ke 21.8.1,51170,6615+0,21 %
to 22.8.1,51300,6609+0,09 %
pe 23.8.1,51060,6620−0,16 %
ma 26.8.1,50760,6633−0,20 %
ti 27.8.1,50410,6648−0,23 %
ke 28.8.1,49820,6675−0,39 %
to 29.8.1,49270,6699−0,37 %
pe 30.8.1,49410,6693+0,09 %
Syyskuu
ma 2.9.1,49320,6697−0,06 %
ti 3.9.1,49510,6689+0,13 %
ke 4.9.1,49800,6676+0,19 %
to 5.9.1,49960,6668+0,11 %
pe 6.9.1,49840,6674−0,08 %
ma 9.9.1,49790,6676−0,03 %
ti 10.9.1,49730,6679−0,04 %
ke 11.9.1,49970,6668+0,16 %
to 12.9.1,49640,6683−0,22 %
pe 13.9.1,50610,6640+0,65 %
ma 16.9.1,51090,6619+0,32 %
ti 17.9.1,51340,6608+0,17 %
ke 18.9.1,51170,6615−0,11 %
to 19.9.1,51100,6618−0,05 %
pe 20.9.1,51480,6602+0,25 %
ma 23.9.1,50650,6638−0,55 %
ti 24.9.1,50330,6652−0,21 %
ke 25.9.1,50440,6647+0,07 %
to 26.9.1,50250,6656−0,13 %
pe 27.9.1,50360,6651+0,07 %
ma 30.9.1,51330,6608+0,65 %
Lokakuu
ti 1.10.1,49860,6673−0,97 %
ke 2.10.1,49320,6697−0,36 %
to 3.10.1,49450,6691+0,09 %
pe 4.10.1,49520,6688+0,05 %
ma 7.10.1,49140,6705−0,25 %
ti 8.10.1,49810,6675+0,45 %
ke 9.10.1,49850,6673+0,03 %
to 10.10.1,50310,6653+0,31 %
pe 11.10.1,50630,6639+0,21 %
ma 14.10.1,50470,6646−0,11 %
ti 15.10.1,50630,6639+0,11 %
ke 16.10.1,50130,6661−0,33 %
to 17.10.1,49750,6678−0,25 %
pe 18.10.1,49600,6684−0,10 %
ma 21.10.1,49980,6668+0,25 %
ti 22.10.1,49640,6683−0,23 %
ke 23.10.1,49000,6711−0,43 %
to 24.10.1,49220,6702+0,15 %
pe 25.10.1,49890,6672+0,45 %
ma 28.10.1,50300,6653+0,27 %
ti 29.10.1,49810,6675−0,33 %
ke 30.10.1,50720,6635+0,61 %
to 31.10.1,51340,6608+0,41 %
Marraskuu
pe 1.11.1,51440,6603+0,07 %
ma 4.11.1,51550,6598+0,07 %
ti 5.11.1,51280,6610−0,18 %
ke 6.11.1,48930,6715−1,55 %
to 7.11.1,49600,6684+0,45 %
pe 8.11.1,49830,6674+0,15 %
ma 11.11.1,48480,6735−0,90 %
ti 12.11.1,47990,6757−0,33 %
ke 13.11.1,48400,6739+0,28 %
to 14.11.1,47590,6776−0,55 %
pe 15.11.1,48610,6729+0,69 %
ma 18.11.1,48730,6724+0,08 %
ti 19.11.1,48330,6742−0,27 %
ke 20.11.1,47670,6772−0,44 %
to 21.11.1,47000,6803−0,45 %
pe 22.11.1,45610,6868−0,95 %
ma 25.11.1,46480,6827+0,60 %
ti 26.11.1,48330,6742+1,26 %
ke 27.11.1,48070,6754−0,18 %
to 28.11.1,47700,6770−0,25 %
pe 29.11.1,47960,6759+0,18 %
Joulukuu
ma 2.12.1,47480,6781−0,32 %
ti 3.12.1,47530,6778+0,03 %
ke 4.12.1,47550,6777+0,01 %
to 5.12.1,48090,6753+0,37 %
pe 6.12.1,48820,6720+0,49 %
ma 9.12.1,49190,6703+0,25 %
ti 10.12.1,49080,6708−0,07 %
ke 11.12.1,49050,6709−0,02 %
to 12.12.1,48650,6727−0,27 %
pe 13.12.1,49540,6687+0,60 %
ma 16.12.1,49590,6685+0,03 %
ti 17.12.1,49950,6669+0,24 %
ke 18.12.1,50220,6657+0,18 %
to 19.12.1,49300,6698−0,61 %
pe 20.12.1,49460,6691+0,11 %
ma 23.12.1,49780,6676+0,21 %
ti 24.12.1,49880,6672+0,07 %
pe 27.12.1,50020,6666+0,09 %
ma 30.12.1,50350,6651+0,22 %
ti 31.12.1,49480,6690−0,58 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Kanadan dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026