N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CAD · Kanadan dollari · vuosi 2021 Kanadan dollarin kurssi 2021

Euro heikkeni Kanadan dollaria vastaan 7,93 % vuonna 2021

Vuonna 2021 EKP julkaisi Kanadan dollarin viitekurssin 258 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,4826 Kanadan dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,5651 5.1.2021 ja matalimmillaan 1,4206 17.11.2021. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2021 oli 1,4393.

Keskikurssi 2021
1,4826
Muutos vuoden aikana
▼ −7,93 %
Ylin
1,5651 5.1.2021
Alin
1,4206 17.11.2021

Kurssikehitys

EUR/CAD vuonna 2021

258 julkaisua 4.1.2021–31.12.2021.

Näin monta Kanadan dollaria eurolla sai vuonna 2021

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2021

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CAD: kuukausien keskikurssit 2021
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,54941,53451,56511,552020
Helmikuu1,53541,52571,54741,533120
Maaliskuu1,49701,47821,52741,478223
Huhtikuu1,49751,47871,51371,483420
Toukokuu1,47321,46431,48361,472721
Kesäkuu1,47131,46671,47641,472222
Heinäkuu1,48061,46401,50281,479122
Elokuu1,48271,46771,50691,489622
Syyskuu1,49101,47501,50561,475022
Lokakuu1,44361,43251,46981,438321
Marraskuu1,43391,42061,45181,451822
Joulukuu1,44631,42581,45991,439323
Koko vuosi1,48261,42061,56511,4393258

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2021

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 258 päivää
EUR/CAD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2021
Päivä1 EUR = CAD1 CAD = EURMuutos
Tammikuu
ma 4.1.1,56210,6402−0,08 %
ti 5.1.1,56510,6389+0,19 %
ke 6.1.1,56400,6394−0,07 %
to 7.1.1,56010,6410−0,25 %
pe 8.1.1,55430,6434−0,37 %
ma 11.1.1,55510,6430+0,05 %
ti 12.1.1,55100,6447−0,26 %
ke 13.1.1,54870,6457−0,15 %
to 14.1.1,53810,6502−0,68 %
pe 15.1.1,54130,6488+0,21 %
ma 18.1.1,54130,6488±0,00 %
ti 19.1.1,54380,6478+0,16 %
ke 20.1.1,53790,6502−0,38 %
to 21.1.1,53450,6517−0,22 %
pe 22.1.1,54580,6469+0,74 %
ma 25.1.1,54590,6469+0,01 %
ti 26.1.1,54440,6475−0,10 %
ke 27.1.1,54530,6471+0,06 %
to 28.1.1,55640,6425+0,72 %
pe 29.1.1,55200,6443−0,28 %
Helmikuu
ma 1.2.1,54740,6462−0,30 %
ti 2.2.1,54220,6484−0,34 %
ke 3.2.1,53730,6505−0,32 %
to 4.2.1,53580,6511−0,10 %
pe 5.2.1,53440,6517−0,09 %
ma 8.2.1,53630,6509+0,12 %
ti 9.2.1,54140,6488+0,33 %
ke 10.2.1,53940,6496−0,13 %
to 11.2.1,53840,6500−0,06 %
pe 12.2.1,54180,6486+0,22 %
ma 15.2.1,53460,6516−0,47 %
ti 16.2.1,53650,6508+0,12 %
ke 17.2.1,53040,6534−0,40 %
to 18.2.1,53070,6533+0,02 %
pe 19.2.1,53070,6533±0,00 %
ma 22.2.1,53280,6524+0,14 %
ti 23.2.1,53190,6528−0,06 %
ke 24.2.1,52660,6551−0,35 %
to 25.2.1,52570,6554−0,06 %
pe 26.2.1,53310,6523+0,49 %
Maaliskuu
ma 1.3.1,52740,6547−0,37 %
ti 2.3.1,52250,6568−0,32 %
ke 3.3.1,52340,6564+0,06 %
to 4.3.1,52130,6573−0,14 %
pe 5.3.1,51600,6596−0,35 %
ma 8.3.1,50350,6651−0,82 %
ti 9.3.1,49900,6671−0,30 %
ke 10.3.1,50410,6648+0,34 %
to 11.3.1,50510,6644+0,07 %
pe 12.3.1,49750,6678−0,50 %
ma 15.3.1,48740,6723−0,67 %
ti 16.3.1,48670,6726−0,05 %
ke 17.3.1,48520,6733−0,10 %
to 18.3.1,48240,6746−0,19 %
pe 19.3.1,48770,6722+0,36 %
ma 22.3.1,49030,6710+0,17 %
ti 23.3.1,49380,6694+0,23 %
ke 24.3.1,48840,6719−0,36 %
to 25.3.1,48490,6734−0,24 %
pe 26.3.1,48140,6750−0,24 %
ma 29.3.1,48330,6742+0,13 %
ti 30.3.1,48140,6750−0,13 %
ke 31.3.1,47820,6765−0,22 %
Huhtikuu
to 1.4.1,47870,6763+0,03 %
ti 6.4.1,48400,6739+0,36 %
ke 7.4.1,49820,6675+0,96 %
to 8.4.1,49470,6690−0,23 %
pe 9.4.1,49500,6689+0,02 %
ma 12.4.1,49310,6697−0,13 %
ti 13.4.1,50060,6664+0,50 %
ke 14.4.1,50260,6655+0,13 %
to 15.4.1,49550,6687−0,47 %
pe 16.4.1,49860,6673+0,21 %
ma 19.4.1,50380,6650+0,35 %
ti 20.4.1,50890,6627+0,34 %
ke 21.4.1,51370,6606+0,32 %
to 22.4.1,50670,6637−0,46 %
pe 23.4.1,50620,6639−0,03 %
ma 26.4.1,50300,6653−0,21 %
ti 27.4.1,49850,6673−0,30 %
ke 28.4.1,49550,6687−0,20 %
to 29.4.1,49020,6711−0,35 %
pe 30.4.1,48340,6741−0,46 %
Toukokuu
ma 3.5.1,48070,6754−0,18 %
ti 4.5.1,48360,6740+0,20 %
ke 5.5.1,47310,6788−0,71 %
to 6.5.1,47640,6773+0,22 %
pe 7.5.1,46890,6808−0,51 %
ma 10.5.1,47430,6783+0,37 %
ti 11.5.1,47290,6789−0,09 %
ke 12.5.1,46430,6829−0,58 %
to 13.5.1,46650,6819+0,15 %
pe 14.5.1,47000,6803+0,24 %
ma 17.5.1,47200,6793+0,14 %
ti 18.5.1,46930,6806−0,18 %
ke 19.5.1,47470,6781+0,37 %
to 20.5.1,47780,6767+0,21 %
pe 21.5.1,46800,6812−0,66 %
ma 24.5.1,47310,6788+0,35 %
ti 25.5.1,47580,6776+0,18 %
ke 26.5.1,47840,6764+0,18 %
to 27.5.1,47460,6782−0,26 %
pe 28.5.1,47110,6798−0,24 %
ma 31.5.1,47270,6790+0,11 %
Kesäkuu
ti 1.6.1,47080,6799−0,13 %
ke 2.6.1,47050,6800−0,02 %
to 3.6.1,47100,6798+0,03 %
pe 4.6.1,46800,6812−0,20 %
ma 7.6.1,46810,6812+0,01 %
ti 8.6.1,47060,6800+0,17 %
ke 9.6.1,47290,6789+0,16 %
to 10.6.1,47390,6785+0,07 %
pe 11.6.1,46870,6809−0,35 %
ma 14.6.1,47370,6786+0,34 %
ti 15.6.1,47580,6776+0,14 %
ke 16.6.1,47640,6773+0,04 %
to 17.6.1,47180,6794−0,31 %
pe 18.6.1,47210,6793+0,02 %
ma 21.6.1,47580,6776+0,25 %
ti 22.6.1,47260,6791−0,22 %
ke 23.6.1,46670,6818−0,40 %
to 24.6.1,46780,6813+0,07 %
pe 25.6.1,46960,6805+0,12 %
ma 28.6.1,46870,6809−0,06 %
ti 29.6.1,47060,6800+0,13 %
ke 30.6.1,47220,6793+0,11 %
Heinäkuu
to 1.7.1,46980,6804−0,16 %
pe 2.7.1,46770,6813−0,14 %
ma 5.7.1,46690,6817−0,05 %
ti 6.7.1,46400,6831−0,20 %
ke 7.7.1,47080,6799+0,46 %
to 8.7.1,48930,6715+1,26 %
pe 9.7.1,48170,6749−0,51 %
ma 12.7.1,48130,6751−0,03 %
ti 13.7.1,47820,6765−0,21 %
ke 14.7.1,47320,6788−0,34 %
to 15.7.1,48080,6753+0,52 %
pe 16.7.1,48560,6731+0,32 %
ma 19.7.1,50280,6654+1,16 %
ti 20.7.1,50230,6656−0,03 %
ke 21.7.1,49320,6697−0,61 %
to 22.7.1,47790,6766−1,02 %
pe 23.7.1,47880,6762+0,06 %
ma 26.7.1,48040,6755+0,11 %
ti 27.7.1,48390,6739+0,24 %
ke 28.7.1,48400,6739+0,01 %
to 29.7.1,48080,6753−0,22 %
pe 30.7.1,47910,6761−0,11 %
Elokuu
ma 2.8.1,48160,6749+0,17 %
ti 3.8.1,48740,6723+0,39 %
ke 4.8.1,48800,6720+0,04 %
to 5.8.1,48170,6749−0,42 %
pe 6.8.1,47630,6774−0,36 %
ma 9.8.1,47470,6781−0,11 %
ti 10.8.1,47290,6789−0,12 %
ke 11.8.1,46770,6813−0,35 %
to 12.8.1,46940,6805+0,12 %
pe 13.8.1,47240,6792+0,20 %
ma 16.8.1,47820,6765+0,39 %
ti 17.8.1,48380,6739+0,38 %
ke 18.8.1,47930,6760−0,30 %
to 19.8.1,49190,6703+0,85 %
pe 20.8.1,50690,6636+1,01 %
ma 23.8.1,49110,6706−1,05 %
ti 24.8.1,48220,6747−0,60 %
ke 25.8.1,48270,6744+0,03 %
to 26.8.1,48380,6739+0,07 %
pe 27.8.1,49140,6705+0,51 %
ma 30.8.1,48670,6726−0,32 %
ti 31.8.1,48960,6713+0,20 %
Syyskuu
ke 1.9.1,48790,6721−0,11 %
to 2.9.1,49440,6692+0,44 %
pe 3.9.1,48790,6721−0,43 %
ma 6.9.1,48830,6719+0,03 %
ti 7.9.1,49360,6695+0,36 %
ke 8.9.1,49820,6675+0,31 %
to 9.9.1,50020,6666+0,13 %
pe 10.9.1,49190,6703−0,55 %
ma 13.9.1,49310,6697+0,08 %
ti 14.9.1,49510,6689+0,13 %
ke 15.9.1,50040,6665+0,35 %
to 16.9.1,48630,6728−0,94 %
pe 17.9.1,49130,6706+0,34 %
ma 20.9.1,50560,6642+0,96 %
ti 21.9.1,49950,6669−0,41 %
ke 22.9.1,49970,6668+0,01 %
to 23.9.1,48500,6734−0,98 %
pe 24.9.1,48950,6714+0,30 %
ma 27.9.1,48120,6751−0,56 %
ti 28.9.1,47760,6768−0,24 %
ke 29.9.1,47930,6760+0,12 %
to 30.9.1,47500,6780−0,29 %
Lokakuu
pe 1.10.1,46980,6804−0,35 %
ma 4.10.1,46680,6818−0,20 %
ti 5.10.1,46120,6844−0,38 %
ke 6.10.1,45750,6861−0,25 %
to 7.10.1,45450,6875−0,21 %
pe 8.10.1,44990,6897−0,32 %
ma 11.10.1,44310,6930−0,47 %
ti 12.10.1,43950,6947−0,25 %
ke 13.10.1,43860,6951−0,06 %
to 14.10.1,43610,6963−0,17 %
pe 15.10.1,43420,6973−0,13 %
ma 18.10.1,43840,6952+0,29 %
ti 19.10.1,43890,6950+0,03 %
ke 20.10.1,43490,6969−0,28 %
to 21.10.1,43590,6964+0,07 %
pe 22.10.1,43410,6973−0,13 %
ma 25.10.1,43470,6970+0,04 %
ti 26.10.1,43610,6963+0,10 %
ke 27.10.1,44140,6938+0,37 %
to 28.10.1,43250,6981−0,62 %
pe 29.10.1,43830,6953+0,40 %
Marraskuu
ma 1.11.1,43250,6981−0,40 %
ti 2.11.1,43890,6950+0,45 %
ke 3.11.1,43860,6951−0,02 %
to 4.11.1,43650,6961−0,15 %
pe 5.11.1,43410,6973−0,17 %
ma 8.11.1,44110,6939+0,49 %
ti 9.11.1,43970,6946−0,10 %
ke 10.11.1,43710,6958−0,18 %
to 11.11.1,44190,6935+0,33 %
pe 12.11.1,44160,6937−0,02 %
ma 15.11.1,43340,6976−0,57 %
ti 16.11.1,42480,7019−0,60 %
ke 17.11.1,42060,7039−0,29 %
to 18.11.1,42950,6995+0,63 %
pe 19.11.1,42540,7016−0,29 %
ma 22.11.1,42570,7014+0,02 %
ti 23.11.1,43240,6981+0,47 %
ke 24.11.1,42270,7029−0,68 %
to 25.11.1,42230,7031−0,03 %
pe 26.11.1,43970,6946+1,22 %
ma 29.11.1,43620,6963−0,24 %
ti 30.11.1,45180,6888+1,09 %
Joulukuu
ke 1.12.1,44330,6929−0,59 %
to 2.12.1,45260,6884+0,64 %
pe 3.12.1,44710,6910−0,38 %
ma 6.12.1,44370,6927−0,23 %
ti 7.12.1,42580,7014−1,24 %
ke 8.12.1,42810,7002+0,16 %
to 9.12.1,43630,6962+0,57 %
pe 10.12.1,43400,6974−0,16 %
ma 13.12.1,43880,6950+0,33 %
ti 14.12.1,44900,6901+0,71 %
ke 15.12.1,44960,6898+0,04 %
to 16.12.1,44840,6904−0,08 %
pe 17.12.1,45270,6884+0,30 %
ma 20.12.1,45690,6864+0,29 %
ti 21.12.1,45990,6850+0,21 %
ke 22.12.1,45890,6854−0,07 %
to 23.12.1,45100,6892−0,54 %
pe 24.12.1,45020,6896−0,06 %
ma 27.12.1,45290,6883+0,19 %
ti 28.12.1,44870,6903−0,29 %
ke 29.12.1,44860,6903−0,01 %
to 30.12.1,44810,6906−0,03 %
pe 31.12.1,43930,6948−0,61 %

Lataa CSV-tiedostona 258 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Kanadan dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026