N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/GBP · Englannin punta · vuosi 2020 Punnan kurssi 2020

Euro vahvistui puntaa vastaan 5,67 % vuonna 2020

Vuonna 2020 EKP julkaisi punnan viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 0,8897 puntaa. Kurssi oli korkeimmillaan 0,92985 19.3.2020 ja matalimmillaan 0,82985 18.2.2020. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2020 oli 0,89903.

Keskikurssi 2020
0,8897
Muutos vuoden aikana
▲ +5,67 %
Ylin
0,92985 19.3.2020
Alin
0,82985 18.2.2020

Kurssikehitys

EUR/GBP vuonna 2020

257 julkaisua 2.1.2020–31.12.2020.

Näin monta Englannin puntaa eurolla sai vuonna 2020

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2020

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/GBP: kuukausien keskikurssit 2020
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu0,84930,841750,85760,8417522
Helmikuu0,84090,829850,853150,8531520
Maaliskuu0,89460,86670,929850,8864322
Huhtikuu0,87550,869050,88460,8690520
Toukokuu0,88690,87060,900880,9008820
Kesäkuu0,89880,889630,91540,9124322
Heinäkuu0,90470,89570,91340,9005323
Elokuu0,90080,894680,906250,8960521
Syyskuu0,90950,88840,924080,9123522
Lokakuu0,90740,902080,914130,9020822
Marraskuu0,89610,888880,90450,8984521
Joulukuu0,90620,897950,922940,8990322
Koko vuosi0,88970,829850,929850,89903257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2020

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/GBP: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2020
Päivä1 EUR = GBP1 GBP = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.0,848281,1789−0,30 %
pe 3.1.0,851151,1749+0,34 %
ma 6.1.0,852151,1735+0,12 %
ti 7.1.0,851831,1739−0,04 %
ke 8.1.0,848681,1783−0,37 %
to 9.1.0,852851,1725+0,49 %
pe 10.1.0,84811,1791−0,56 %
ma 13.1.0,85761,1660+1,12 %
ti 14.1.0,856181,1680−0,17 %
ke 15.1.0,856831,1671+0,08 %
to 16.1.0,85471,1700−0,25 %
pe 17.1.0,851051,1750−0,43 %
ma 20.1.0,852751,1727+0,20 %
ti 21.1.0,85031,1761−0,29 %
ke 22.1.0,844451,1842−0,69 %
to 23.1.0,844981,1835+0,06 %
pe 24.1.0,843131,1861−0,22 %
ma 27.1.0,843581,1854+0,05 %
ti 28.1.0,846031,1820+0,29 %
ke 29.1.0,84581,1823−0,03 %
to 30.1.0,841831,1879−0,47 %
pe 31.1.0,841751,1880−0,01 %
Helmikuu
ma 3.2.0,847751,1796+0,71 %
ti 4.2.0,84881,1781+0,12 %
ke 5.2.0,844441,1842−0,51 %
to 6.2.0,848351,1788+0,46 %
pe 7.2.0,84721,1804−0,14 %
ma 10.2.0,846281,1816−0,11 %
ti 11.2.0,843251,1859−0,36 %
ke 12.2.0,840581,1897−0,32 %
to 13.2.0,833751,1994−0,81 %
pe 14.2.0,832081,2018−0,20 %
ma 17.2.0,832381,2014+0,04 %
ti 18.2.0,829851,2050−0,30 %
ke 19.2.0,831481,2027+0,20 %
to 20.2.0,83841,1927+0,83 %
pe 21.2.0,83511,1975−0,39 %
ma 24.2.0,838331,1928+0,39 %
ti 25.2.0,83631,1957−0,24 %
ke 26.2.0,84151,1884+0,62 %
to 27.2.0,849951,1765+1,00 %
pe 28.2.0,853151,1721+0,38 %
Maaliskuu
ma 2.3.0,871131,1479+2,11 %
ti 3.3.0,87011,1493−0,12 %
ke 4.3.0,86851,1514−0,18 %
to 5.3.0,86671,1538−0,21 %
pe 6.3.0,871651,1472+0,57 %
ma 9.3.0,873831,1444+0,25 %
ti 10.3.0,873851,1444±0,00 %
ke 11.3.0,87691,1404+0,35 %
to 12.3.0,886231,1284+1,06 %
pe 13.3.0,89071,1227+0,50 %
ma 16.3.0,909181,0999+2,07 %
ti 17.3.0,908231,1010−0,10 %
ke 18.3.0,92191,0847+1,51 %
to 19.3.0,929851,0754+0,86 %
pe 20.3.0,910281,0986−2,10 %
ma 23.3.0,92971,0756+2,13 %
ti 24.3.0,92101,0858−0,94 %
ke 25.3.0,915031,0929−0,65 %
to 26.3.0,913481,0947−0,17 %
pe 27.3.0,897431,1143−1,76 %
ma 30.3.0,88901,1249−0,94 %
ti 31.3.0,886431,1281−0,29 %
Huhtikuu
ke 1.4.0,88461,1305−0,21 %
to 2.4.0,877381,1398−0,82 %
pe 3.4.0,87851,1383+0,13 %
ma 6.4.0,87801,1390−0,06 %
ti 7.4.0,880931,1352+0,33 %
ke 8.4.0,879481,1370−0,16 %
to 9.4.0,875651,1420−0,44 %
ti 14.4.0,872531,1461−0,36 %
ke 15.4.0,873851,1444+0,15 %
to 16.4.0,871631,1473−0,25 %
pe 17.4.0,869781,1497−0,21 %
ma 20.4.0,873431,1449+0,42 %
ti 21.4.0,88121,1348+0,89 %
ke 22.4.0,87921,1374−0,23 %
to 23.4.0,87201,1468−0,82 %
pe 24.4.0,874981,1429+0,34 %
ma 27.4.0,872631,1460−0,27 %
ti 28.4.0,870781,1484−0,21 %
ke 29.4.0,873781,1445+0,34 %
to 30.4.0,869051,1507−0,54 %
Toukokuu
ma 4.5.0,878981,1377+1,14 %
ti 5.5.0,87061,1486−0,95 %
ke 6.5.0,872531,1461+0,22 %
to 7.5.0,874781,1431+0,26 %
pe 8.5.0,875351,1424+0,07 %
ma 11.5.0,878751,1380+0,39 %
ti 12.5.0,877731,1393−0,12 %
ke 13.5.0,882451,1332+0,54 %
to 14.5.0,884951,1300+0,28 %
pe 15.5.0,887381,1269+0,27 %
ma 18.5.0,891531,1217+0,47 %
ti 19.5.0,895351,1169+0,43 %
ke 20.5.0,893581,1191−0,20 %
to 21.5.0,899431,1118+0,65 %
pe 22.5.0,895631,1165−0,42 %
ma 25.5.0,895151,1171−0,05 %
ti 26.5.0,888781,1251−0,71 %
ke 27.5.0,895951,1161+0,81 %
to 28.5.0,897281,1145+0,15 %
pe 29.5.0,900881,1100+0,40 %
Kesäkuu
ma 1.6.0,896731,1152−0,46 %
ti 2.6.0,890831,1225−0,66 %
ke 3.6.0,890651,1228−0,02 %
to 4.6.0,896851,1150+0,70 %
pe 5.6.0,894481,1180−0,26 %
ma 8.6.0,891731,1214−0,31 %
ti 9.6.0,89121,1221−0,06 %
ke 10.6.0,889631,1241−0,18 %
to 11.6.0,896651,1153+0,79 %
pe 12.6.0,896531,1154−0,01 %
ma 15.6.0,896481,1155−0,01 %
ti 16.6.0,89371,1189−0,31 %
ke 17.6.0,894481,1180+0,09 %
to 18.6.0,900281,1108+0,65 %
pe 19.6.0,905051,1049+0,53 %
ma 22.6.0,903281,1071−0,20 %
ti 23.6.0,90631,1034+0,33 %
ke 24.6.0,903431,1069−0,32 %
to 25.6.0,901331,1095−0,23 %
pe 26.6.0,905751,1041+0,49 %
ma 29.6.0,91541,0924+1,07 %
ti 30.6.0,912431,0960−0,32 %
Heinäkuu
ke 1.7.0,90431,1058−0,89 %
to 2.7.0,902251,1083−0,23 %
pe 3.7.0,90121,1096−0,12 %
ma 6.7.0,905051,1049+0,43 %
ti 7.7.0,90151,1093−0,39 %
ke 8.7.0,899231,1121−0,25 %
to 9.7.0,896551,1154−0,30 %
pe 10.7.0,89571,1164−0,09 %
ma 13.7.0,899381,1119+0,41 %
ti 14.7.0,907781,1016+0,93 %
ke 15.7.0,90541,1045−0,26 %
to 16.7.0,908751,1004+0,37 %
pe 17.7.0,910781,0980+0,22 %
ma 20.7.0,905751,1041−0,55 %
ti 21.7.0,900551,1104−0,57 %
ke 22.7.0,911231,0974+1,19 %
to 23.7.0,911951,0966+0,08 %
pe 24.7.0,909851,0991−0,23 %
ma 27.7.0,91341,0948+0,39 %
ti 28.7.0,909681,0993−0,41 %
ke 29.7.0,903851,1064−0,64 %
to 30.7.0,902681,1078−0,13 %
pe 31.7.0,900531,1105−0,24 %
Elokuu
ma 3.8.0,900131,1110−0,04 %
ti 4.8.0,903351,1070+0,36 %
ke 5.8.0,902651,1078−0,08 %
to 6.8.0,900331,1107−0,26 %
pe 7.8.0,903731,1065+0,38 %
ma 10.8.0,901551,1092−0,24 %
ti 11.8.0,898431,1131−0,35 %
ke 12.8.0,904751,1053+0,70 %
to 13.8.0,903731,1065−0,11 %
pe 14.8.0,901731,1090−0,22 %
ma 17.8.0,906251,1034+0,50 %
ti 18.8.0,903751,1065−0,28 %
ke 19.8.0,903451,1069−0,03 %
to 20.8.0,901731,1090−0,19 %
pe 21.8.0,897551,1141−0,46 %
ma 24.8.0,901751,1090+0,47 %
ti 25.8.0,899451,1118−0,26 %
ke 26.8.0,89691,1150−0,28 %
to 27.8.0,895051,1173−0,21 %
pe 28.8.0,894681,1177−0,04 %
ma 31.8.0,896051,1160+0,15 %
Syyskuu
ti 1.9.0,889751,1239−0,70 %
ke 2.9.0,88841,1256−0,15 %
to 3.9.0,891351,1219+0,33 %
pe 4.9.0,893251,1195+0,21 %
ma 7.9.0,898351,1132+0,57 %
ti 8.9.0,904531,1055+0,69 %
ke 9.9.0,912131,0963+0,84 %
to 10.9.0,91591,0918+0,41 %
pe 11.9.0,924081,0822+0,89 %
ma 14.9.0,92191,0847−0,24 %
ti 15.9.0,920951,0858−0,10 %
ke 16.9.0,914231,0938−0,73 %
to 17.9.0,91531,0925+0,12 %
pe 18.9.0,913181,0951−0,23 %
ma 21.9.0,916081,0916+0,32 %
ti 22.9.0,917431,0900+0,15 %
ke 23.9.0,918851,0883+0,15 %
to 24.9.0,912281,0962−0,72 %
pe 25.9.0,913431,0948+0,13 %
ma 28.9.0,905081,1049−0,91 %
ti 29.9.0,909631,0993+0,50 %
ke 30.9.0,912351,0961+0,30 %
Lokakuu
to 1.10.0,907231,1023−0,56 %
pe 2.10.0,906731,1029−0,06 %
ma 5.10.0,90811,1012+0,15 %
ti 6.10.0,910581,0982+0,27 %
ke 7.10.0,914131,0939+0,39 %
to 8.10.0,910351,0985−0,41 %
pe 9.10.0,911671,0969+0,14 %
ma 12.10.0,905981,1038−0,62 %
ti 13.10.0,905911,1039−0,01 %
ke 14.10.0,903951,1063−0,22 %
to 15.10.0,905351,1045+0,15 %
pe 16.10.0,909151,0999+0,42 %
ma 19.10.0,905881,1039−0,36 %
ti 20.10.0,913291,0949+0,82 %
ke 21.10.0,907541,1019−0,63 %
to 22.10.0,902731,1078−0,53 %
pe 23.10.0,906751,1028+0,45 %
ma 26.10.0,907551,1019+0,09 %
ti 27.10.0,907181,1023−0,04 %
ke 28.10.0,906621,1030−0,06 %
to 29.10.0,90431,1058−0,26 %
pe 30.10.0,902081,1085−0,25 %
Marraskuu
ma 2.11.0,900531,1105−0,17 %
ti 3.11.0,900421,1106−0,01 %
ke 4.11.0,899541,1117−0,10 %
to 5.11.0,90451,1056+0,55 %
pe 6.11.0,90431,1058−0,02 %
ma 9.11.0,902241,1084−0,23 %
ti 10.11.0,891831,1213−1,15 %
ke 11.11.0,889351,1244−0,28 %
to 12.11.0,897651,1140+0,93 %
pe 13.11.0,896831,1150−0,09 %
ma 16.11.0,898191,1134+0,15 %
ti 17.11.0,895851,1163−0,26 %
ke 18.11.0,893731,1189−0,24 %
to 19.11.0,893781,1188+0,01 %
pe 20.11.0,893931,1187+0,02 %
ma 23.11.0,888881,1250−0,56 %
ti 24.11.0,890121,1234+0,14 %
ke 25.11.0,891291,1220+0,13 %
to 26.11.0,891291,1220±0,00 %
pe 27.11.0,894421,1180+0,35 %
ma 30.11.0,898451,1130+0,45 %
Joulukuu
ti 1.12.0,897981,1136−0,05 %
ke 2.12.0,90491,1051+0,77 %
to 3.12.0,903581,1067−0,15 %
pe 4.12.0,902821,1076−0,08 %
ma 7.12.0,912151,0963+1,03 %
ti 8.12.0,911431,0972−0,08 %
ke 9.12.0,90001,1111−1,25 %
to 10.12.0,91101,0977+1,22 %
pe 11.12.0,922941,0835+1,31 %
ma 14.12.0,90701,1025−1,73 %
ti 15.12.0,907951,1014+0,10 %
ke 16.12.0,89951,1117−0,93 %
to 17.12.0,90051,1105+0,11 %
pe 18.12.0,908281,1010+0,86 %
ma 21.12.0,91611,0916+0,86 %
ti 22.12.0,911481,0971−0,50 %
ke 23.12.0,90701,1025−0,49 %
to 24.12.0,897951,1136−1,00 %
ma 28.12.0,904081,1061+0,68 %
ti 29.12.0,908631,1006+0,50 %
ke 30.12.0,903071,1073−0,61 %
to 31.12.0,899031,1123−0,45 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Punnan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026