N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/GBP · Englannin punta · vuosi 2001 Punnan kurssi 2001

Euro heikkeni puntaa vastaan 2,50 % vuonna 2001

Vuonna 2001 EKP julkaisi punnan viitekurssin 254 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 0,6219 puntaa. Kurssi oli korkeimmillaan 0,6408 12.1.2001 ja matalimmillaan 0,5973 31.5.2001. Vuoden viimeinen kurssi 28.12.2001 oli 0,6085.

Keskikurssi 2001
0,6219
Muutos vuoden aikana
▼ −2,50 %
Ylin
0,6408 12.1.2001
Alin
0,5973 31.5.2001

Kurssikehitys

EUR/GBP vuonna 2001

254 julkaisua 2.1.2001–28.12.2001.

Näin monta Englannin puntaa eurolla sai vuonna 2001

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2001

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/GBP: kuukausien keskikurssit 2001
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu0,63480,62980,64080,636722
Helmikuu0,63400,62650,63980,638720
Maaliskuu0,62910,61480,63920,619222
Huhtikuu0,62170,61310,62890,619519
Toukokuu0,61330,59730,62260,597322
Kesäkuu0,60890,59780,62030,603121
Heinäkuu0,60860,59800,61570,614322
Elokuu0,62670,61450,63440,628523
Syyskuu0,62290,61090,63230,622020
Lokakuu0,62390,61740,62860,621323
Marraskuu0,61840,61250,62380,623822
Joulukuu0,62010,60850,62750,608518
Koko vuosi0,62190,59730,64080,6085254

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2001

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 254 päivää
EUR/GBP: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2001
Päivä1 EUR = GBP1 GBP = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.0,63151,5835+1,19 %
ke 3.1.0,63251,5810+0,16 %
to 4.1.0,63261,5808+0,02 %
pe 5.1.0,63491,5751+0,36 %
ma 8.1.0,63281,5803−0,33 %
ti 9.1.0,63141,5838−0,22 %
ke 10.1.0,63081,5853−0,10 %
to 11.1.0,63501,5748+0,67 %
pe 12.1.0,64081,5605+0,91 %
ma 15.1.0,63881,5654−0,31 %
ti 16.1.0,64071,5608+0,30 %
ke 17.1.0,63661,5708−0,64 %
to 18.1.0,63851,5662+0,30 %
pe 19.1.0,63801,5674−0,08 %
ma 22.1.0,63901,5649+0,16 %
ti 23.1.0,63881,5654−0,03 %
ke 24.1.0,63411,5770−0,74 %
to 25.1.0,63041,5863−0,58 %
pe 26.1.0,63151,5835+0,17 %
ma 29.1.0,63041,5863−0,17 %
ti 30.1.0,62981,5878−0,10 %
ke 31.1.0,63671,5706+1,10 %
Helmikuu
to 1.2.0,63711,5696+0,06 %
pe 2.2.0,63641,5713−0,11 %
ma 5.2.0,63871,5657+0,36 %
ti 6.2.0,63661,5708−0,33 %
ke 7.2.0,63841,5664+0,28 %
to 8.2.0,63551,5736−0,45 %
pe 9.2.0,63821,5669+0,42 %
ma 12.2.0,63981,5630+0,25 %
ti 13.2.0,63761,5684−0,34 %
ke 14.2.0,63061,5858−1,10 %
to 15.2.0,62791,5926−0,43 %
pe 16.2.0,62841,5913+0,08 %
ma 19.2.0,63441,5763+0,95 %
ti 20.2.0,63141,5838−0,47 %
ke 21.2.0,63351,5785+0,33 %
to 22.2.0,62701,5949−1,03 %
pe 23.2.0,62651,5962−0,08 %
ma 26.2.0,62831,5916+0,29 %
ti 27.2.0,63491,5751+1,05 %
ke 28.2.0,63871,5657+0,60 %
Maaliskuu
to 1.3.0,63921,5645+0,08 %
pe 2.3.0,63561,5733−0,56 %
ma 5.3.0,63301,5798−0,41 %
ti 6.3.0,63231,5815−0,11 %
ke 7.3.0,63581,5728+0,55 %
to 8.3.0,63441,5763−0,22 %
pe 9.3.0,63741,5689+0,47 %
ma 12.3.0,63361,5783−0,60 %
ti 13.3.0,63411,5770+0,08 %
ke 14.3.0,63041,5863−0,58 %
to 15.3.0,62851,5911−0,30 %
pe 16.3.0,62511,5997−0,54 %
ma 19.3.0,62921,5893+0,66 %
ti 20.3.0,63131,5840+0,33 %
ke 21.3.0,62931,5891−0,32 %
to 22.3.0,62571,5982−0,57 %
pe 23.3.0,62581,5980+0,02 %
ma 26.3.0,62311,6049−0,43 %
ti 27.3.0,62401,6026+0,14 %
ke 28.3.0,61941,6145−0,74 %
to 29.3.0,61481,6265−0,74 %
pe 30.3.0,61921,6150+0,72 %
Huhtikuu
ma 2.4.0,61801,6181−0,19 %
ti 3.4.0,62121,6098+0,52 %
ke 4.4.0,62891,5901+1,24 %
to 5.4.0,62821,5918−0,11 %
pe 6.4.0,62651,5962−0,27 %
ma 9.4.0,62431,6018−0,35 %
ti 10.4.0,61991,6132−0,70 %
ke 11.4.0,61791,6184−0,32 %
to 12.4.0,61731,6200−0,10 %
ti 17.4.0,61311,6311−0,68 %
ke 18.4.0,61561,6244+0,41 %
to 19.4.0,61721,6202+0,26 %
pe 20.4.0,62351,6038+1,02 %
ma 23.4.0,62461,6010+0,18 %
ti 24.4.0,62361,6036−0,16 %
ke 25.4.0,62271,6059−0,14 %
to 26.4.0,62461,6010+0,31 %
pe 27.4.0,62541,5990+0,13 %
ma 30.4.0,61951,6142−0,94 %
Toukokuu
ke 2.5.0,62251,6064+0,48 %
to 3.5.0,62221,6072−0,05 %
pe 4.5.0,62261,6062+0,06 %
ma 7.5.0,62001,6129−0,42 %
ti 8.5.0,61851,6168−0,24 %
ke 9.5.0,62131,6095+0,45 %
to 10.5.0,62231,6069+0,16 %
pe 11.5.0,61811,6179−0,67 %
ma 14.5.0,61721,6202−0,15 %
ti 15.5.0,61851,6168+0,21 %
ke 16.5.0,61931,6147+0,13 %
to 17.5.0,61651,6221−0,45 %
pe 18.5.0,61371,6295−0,45 %
ma 21.5.0,60901,6420−0,77 %
ti 22.5.0,60691,6477−0,34 %
ke 23.5.0,60371,6565−0,53 %
to 24.5.0,60771,6455+0,66 %
pe 25.5.0,60451,6543−0,53 %
ma 28.5.0,60481,6534+0,05 %
ti 29.5.0,60321,6578−0,26 %
ke 30.5.0,60241,6600−0,13 %
to 31.5.0,59731,6742−0,85 %
Kesäkuu
pe 1.6.0,59781,6728+0,08 %
ma 4.6.0,60041,6656+0,43 %
ti 5.6.0,59981,6672−0,10 %
ke 6.6.0,60871,6428+1,48 %
to 7.6.0,61241,6329+0,61 %
pe 8.6.0,61281,6319+0,07 %
ma 11.6.0,61361,6297+0,13 %
ti 12.6.0,61521,6255+0,26 %
ke 13.6.0,62031,6121+0,83 %
to 14.6.0,61141,6356−1,43 %
pe 15.6.0,61501,6260+0,59 %
ma 18.6.0,61241,6329−0,42 %
ti 19.6.0,61321,6308+0,13 %
ke 20.6.0,61101,6367−0,36 %
to 21.6.0,60641,6491−0,75 %
pe 22.6.0,60371,6565−0,45 %
ma 25.6.0,60821,6442+0,75 %
ti 26.6.0,60901,6420+0,13 %
ke 27.6.0,60911,6418+0,02 %
to 28.6.0,60351,6570−0,92 %
pe 29.6.0,60311,6581−0,07 %
Heinäkuu
ma 2.7.0,59801,6722−0,85 %
ti 3.7.0,60191,6614+0,65 %
ke 4.7.0,60261,6595+0,12 %
to 5.7.0,59901,6694−0,60 %
pe 6.7.0,59961,6678+0,10 %
ma 9.7.0,60141,6628+0,30 %
ti 10.7.0,60521,6523+0,63 %
ke 11.7.0,60781,6453+0,43 %
to 12.7.0,60711,6472−0,12 %
pe 13.7.0,60911,6418+0,33 %
ma 16.7.0,61261,6324+0,57 %
ti 17.7.0,60881,6426−0,62 %
ke 18.7.0,61271,6321+0,64 %
to 19.7.0,61501,6260+0,38 %
pe 20.7.0,61181,6345−0,52 %
ma 23.7.0,60971,6402−0,34 %
ti 24.7.0,61391,6289+0,69 %
ke 25.7.0,61571,6242+0,29 %
to 26.7.0,61461,6271−0,18 %
pe 27.7.0,61411,6284−0,08 %
ma 30.7.0,61361,6297−0,08 %
ti 31.7.0,61431,6279+0,11 %
Elokuu
ke 1.8.0,61561,6244+0,21 %
to 2.8.0,61451,6273−0,18 %
pe 3.8.0,61641,6223+0,31 %
ma 6.8.0,61901,6155+0,42 %
ti 7.8.0,61951,6142+0,08 %
ke 8.8.0,61871,6163−0,13 %
to 9.8.0,62341,6041+0,76 %
pe 10.8.0,62691,5952+0,56 %
ma 13.8.0,63121,5843+0,69 %
ti 14.8.0,63121,5843±0,00 %
ke 15.8.0,63441,5763+0,51 %
to 16.8.0,63281,5803−0,25 %
pe 17.8.0,63271,5805−0,02 %
ma 20.8.0,63301,5798+0,05 %
ti 21.8.0,63041,5863−0,41 %
ke 22.8.0,63261,5808+0,35 %
to 23.8.0,63061,5858−0,32 %
pe 24.8.0,63171,5830+0,17 %
ma 27.8.0,63071,5855−0,16 %
ti 28.8.0,62811,5921−0,41 %
ke 29.8.0,62691,5952−0,19 %
to 30.8.0,62571,5982−0,19 %
pe 31.8.0,62851,5911+0,45 %
Syyskuu
ma 3.9.0,62351,6038−0,80 %
ti 4.9.0,61971,6137−0,61 %
ke 5.9.0,61481,6265−0,79 %
to 6.9.0,61091,6369−0,63 %
pe 7.9.0,61611,6231+0,85 %
ma 10.9.0,61721,6202+0,18 %
ti 11.9.0,61561,6244−0,26 %
ke 12.9.0,61761,6192+0,32 %
to 13.9.0,61691,6210−0,11 %
pe 14.9.0,62471,6008+1,26 %
ma 17.9.0,63041,5863+0,91 %
ti 18.9.0,63041,5863±0,00 %
ke 19.9.0,63231,5815+0,30 %
to 20.9.0,63201,5823−0,05 %
pe 21.9.0,63011,5870−0,30 %
ma 24.9.0,62661,5959−0,56 %
ti 25.9.0,62751,5936+0,14 %
ke 26.9.0,62551,5987−0,32 %
to 27.9.0,62441,6015−0,18 %
pe 28.9.0,62201,6077−0,38 %
Lokakuu
ma 1.10.0,61741,6197−0,74 %
ti 2.10.0,62081,6108+0,55 %
ke 3.10.0,62451,6013+0,60 %
to 4.10.0,61921,6150−0,85 %
pe 5.10.0,62041,6119+0,19 %
ma 8.10.0,62511,5997+0,76 %
ti 9.10.0,62571,5982+0,10 %
ke 10.10.0,62861,5908+0,46 %
to 11.10.0,62521,5995−0,54 %
pe 12.10.0,62481,6005−0,06 %
ma 15.10.0,62731,5941+0,40 %
ti 16.10.0,62621,5969−0,18 %
ke 17.10.0,62411,6023−0,34 %
to 18.10.0,62491,6003+0,13 %
pe 19.10.0,62491,6003±0,00 %
ma 22.10.0,62701,5949+0,34 %
ti 23.10.0,62581,5980−0,19 %
ke 24.10.0,62571,5982−0,02 %
to 25.10.0,62401,6026−0,27 %
pe 26.10.0,62341,6041−0,10 %
ma 29.10.0,62101,6103−0,38 %
ti 30.10.0,62321,6046+0,35 %
ke 31.10.0,62131,6095−0,30 %
Marraskuu
to 1.11.0,62061,6113−0,11 %
pe 2.11.0,61831,6173−0,37 %
ma 5.11.0,61621,6228−0,34 %
ti 6.11.0,61521,6255−0,16 %
ke 7.11.0,61551,6247+0,05 %
to 8.11.0,61281,6319−0,44 %
pe 9.11.0,61441,6276+0,26 %
ma 12.11.0,613551,6299−0,14 %
ti 13.11.0,61251,6327−0,17 %
ke 14.11.0,61261,6324+0,02 %
to 15.11.0,61491,6263+0,38 %
pe 16.11.0,61751,6194+0,42 %
ma 19.11.0,61861,6166+0,18 %
ti 20.11.0,62271,6059+0,66 %
ke 21.11.0,61941,6145−0,53 %
to 22.11.0,62111,6100+0,27 %
pe 23.11.0,62191,6080+0,13 %
ma 26.11.0,62201,6077+0,02 %
ti 27.11.0,62361,6036+0,26 %
ke 28.11.0,62351,6038−0,02 %
to 29.11.0,62361,6036+0,02 %
pe 30.11.0,62381,6031+0,03 %
Joulukuu
ma 3.12.0,62751,5936+0,59 %
ti 4.12.0,62591,5977−0,25 %
ke 5.12.0,62701,5949+0,18 %
to 6.12.0,625551,5986−0,23 %
pe 7.12.0,62411,6023−0,23 %
ma 10.12.0,61981,6134−0,69 %
ti 11.12.0,62101,6103+0,19 %
ke 12.12.0,62071,6111−0,05 %
to 13.12.0,62091,6106+0,03 %
pe 14.12.0,62171,6085+0,13 %
ma 17.12.0,62131,6095−0,06 %
ti 18.12.0,61891,6158−0,39 %
ke 19.12.0,61971,6137+0,13 %
to 20.12.0,62031,6121+0,10 %
pe 21.12.0,61761,6192−0,44 %
ma 24.12.0,61271,6321−0,79 %
to 27.12.0,60901,6420−0,60 %
pe 28.12.0,60851,6434−0,08 %

Lataa CSV-tiedostona 254 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Punnan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026