N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/GBP · Englannin punta · vuosi 2009 Punnan kurssi 2009

Euro heikkeni puntaa vastaan 6,76 % vuonna 2009

Vuonna 2009 EKP julkaisi punnan viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 0,8909 puntaa. Kurssi oli korkeimmillaan 0,9610 2.1.2009 ja matalimmillaan 0,84255 22.6.2009. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2009 oli 0,8881.

Keskikurssi 2009
0,8909
Muutos vuoden aikana
▼ −6,76 %
Ylin
0,9610 2.1.2009
Alin
0,84255 22.6.2009

Kurssikehitys

EUR/GBP vuonna 2009

256 julkaisua 2.1.2009–31.12.2009.

Näin monta Englannin puntaa eurolla sai vuonna 2009

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2009

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/GBP: kuukausien keskikurssit 2009
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu0,91820,88930,96100,8978521
Helmikuu0,88690,87060,903350,893120
Maaliskuu0,91970,89000,94050,930822
Huhtikuu0,89760,88210,92060,8933520
Toukokuu0,88440,87000,89980,872920
Kesäkuu0,85670,842550,87920,852122
Heinäkuu0,86090,85240,86780,855623
Elokuu0,86270,846950,881350,8813521
Syyskuu0,89130,87200,922650,909322
Lokakuu0,91560,893750,94080,8937522
Marraskuu0,89890,886250,911550,9115521
Joulukuu0,89970,88700,909850,888122
Koko vuosi0,89090,842550,96100,8881256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2009

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/GBP: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2009
Päivä1 EUR = GBP1 GBP = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.0,96101,0406+0,89 %
ma 5.1.0,93581,0686−2,62 %
ti 6.1.0,91761,0898−1,94 %
ke 7.1.0,90431,1058−1,45 %
to 8.1.0,89331,1194−1,22 %
pe 9.1.0,89481,1176+0,17 %
ma 12.1.0,89561,1166+0,09 %
ti 13.1.0,91121,0975+1,74 %
ke 14.1.0,90831,1010−0,32 %
to 15.1.0,89661,1153−1,29 %
pe 16.1.0,88931,1245−0,81 %
ma 19.1.0,90471,1053+1,73 %
ti 20.1.0,93111,0740+2,92 %
ke 21.1.0,93861,0654+0,81 %
to 22.1.0,94411,0592+0,59 %
pe 23.1.0,93871,0653−0,57 %
ma 26.1.0,93951,0644+0,09 %
ti 27.1.0,93521,0693−0,46 %
ke 28.1.0,927251,0785−0,85 %
to 29.1.0,917251,0902−1,08 %
pe 30.1.0,897851,1138−2,12 %
Helmikuu
ma 2.2.0,903351,1070+0,61 %
ti 3.2.0,90291,1075−0,05 %
ke 4.2.0,89011,1235−1,42 %
to 5.2.0,87801,1390−1,36 %
pe 6.2.0,87061,1486−0,84 %
ma 9.2.0,87101,1481+0,05 %
ti 10.2.0,87711,1401+0,70 %
ke 11.2.0,90001,1111+2,61 %
to 12.2.0,90301,1074+0,33 %
pe 13.2.0,884151,1310−2,09 %
ma 16.2.0,89451,1179+1,17 %
ti 17.2.0,88511,1298−1,05 %
ke 18.2.0,88461,1305−0,06 %
to 19.2.0,88231,1334−0,26 %
pe 20.2.0,88101,1351−0,15 %
ma 23.2.0,87801,1390−0,34 %
ti 24.2.0,87971,1368+0,19 %
ke 25.2.0,88841,1256+0,99 %
to 26.2.0,89131,1220+0,33 %
pe 27.2.0,89311,1197+0,20 %
Maaliskuu
ma 2.3.0,89331,1194+0,02 %
ti 3.3.0,895751,1164+0,27 %
ke 4.3.0,89021,1233−0,62 %
to 5.3.0,89031,1232+0,01 %
pe 6.3.0,89001,1236−0,03 %
ma 9.3.0,91141,0972+2,40 %
ti 10.3.0,92291,0835+1,26 %
ke 11.3.0,92551,0805+0,28 %
to 12.3.0,93081,0743+0,57 %
pe 13.3.0,92201,0846−0,95 %
ma 16.3.0,920551,0863−0,16 %
ti 17.3.0,92651,0793+0,65 %
ke 18.3.0,93911,0648+1,36 %
to 19.3.0,94051,0633+0,15 %
pe 20.3.0,93951,0644−0,11 %
ma 23.3.0,929451,0759−1,07 %
ti 24.3.0,92061,0862−0,95 %
ke 25.3.0,924251,0820+0,40 %
to 26.3.0,93161,0734+0,80 %
pe 27.3.0,92851,0770−0,33 %
ma 30.3.0,92911,0763+0,06 %
ti 31.3.0,93081,0743+0,18 %
Huhtikuu
ke 1.4.0,92061,0862−1,10 %
to 2.4.0,91291,0954−0,84 %
pe 3.4.0,90931,0997−0,39 %
ma 6.4.0,90521,1047−0,45 %
ti 7.4.0,905051,1049−0,02 %
ke 8.4.0,899351,1119−0,63 %
to 9.4.0,90441,1057+0,56 %
ti 14.4.0,89151,1217−1,43 %
ke 15.4.0,88211,1337−1,05 %
to 16.4.0,88561,1292+0,40 %
pe 17.4.0,88281,1328−0,32 %
ma 20.4.0,88961,1241+0,77 %
ti 21.4.0,88861,1254−0,11 %
ke 22.4.0,88821,1259−0,05 %
to 23.4.0,89681,1151+0,97 %
pe 24.4.0,90601,1038+1,03 %
ma 27.4.0,900751,1102−0,58 %
ti 28.4.0,890351,1232−1,15 %
ke 29.4.0,898751,1127+0,94 %
to 30.4.0,893351,1194−0,60 %
Toukokuu
ma 4.5.0,88971,1240−0,41 %
ti 5.5.0,88591,1288−0,43 %
ke 6.5.0,88611,1285+0,02 %
to 7.5.0,88471,1303−0,16 %
pe 8.5.0,89071,1227+0,68 %
ma 11.5.0,89861,1128+0,89 %
ti 12.5.0,89341,1193−0,58 %
ke 13.5.0,89981,1114+0,72 %
to 14.5.0,89811,1135−0,19 %
pe 15.5.0,89051,1230−0,85 %
ma 18.5.0,88251,1331−0,90 %
ti 19.5.0,87941,1371−0,35 %
ke 20.5.0,88261,1330+0,36 %
to 21.5.0,87901,1377−0,41 %
pe 22.5.0,87811,1388−0,10 %
ma 25.5.0,88031,1360+0,25 %
ti 26.5.0,87601,1416−0,49 %
ke 27.5.0,87061,1486−0,62 %
to 28.5.0,87001,1494−0,07 %
pe 29.5.0,87291,1456+0,33 %
Kesäkuu
ma 1.6.0,86801,1521−0,56 %
ti 2.6.0,86521,1558−0,32 %
ke 3.6.0,85971,1632−0,64 %
to 4.6.0,86891,1509+1,07 %
pe 5.6.0,87921,1374+1,19 %
ma 8.6.0,87091,1482−0,94 %
ti 9.6.0,86321,1585−0,88 %
ke 10.6.0,85831,1651−0,57 %
to 11.6.0,85071,1755−0,89 %
pe 12.6.0,85381,1712+0,36 %
ma 15.6.0,84721,1804−0,77 %
ti 16.6.0,84371,1853−0,41 %
ke 17.6.0,85221,1734+1,01 %
to 18.6.0,85831,1651+0,72 %
pe 19.6.0,847151,1804−1,30 %
ma 22.6.0,842551,1869−0,54 %
ti 23.6.0,857351,1664+1,76 %
ke 24.6.0,84931,1774−0,94 %
to 25.6.0,85671,1673+0,87 %
pe 26.6.0,85431,1705−0,28 %
ma 29.6.0,848651,1783−0,66 %
ti 30.6.0,85211,1736+0,41 %
Heinäkuu
ke 1.7.0,85621,1680+0,48 %
to 2.7.0,85731,1665+0,13 %
pe 3.7.0,856251,1679−0,12 %
ma 6.7.0,86121,1612+0,58 %
ti 7.7.0,86381,1577+0,30 %
ke 8.7.0,864951,1561+0,13 %
to 9.7.0,86061,1620−0,50 %
pe 10.7.0,85801,1655−0,30 %
ma 13.7.0,86781,1523+1,14 %
ti 14.7.0,857551,1661−1,18 %
ke 15.7.0,85761,1660+0,01 %
to 16.7.0,85911,1640+0,17 %
pe 17.7.0,86531,1557+0,72 %
ma 20.7.0,86011,1627−0,60 %
ti 21.7.0,86531,1557+0,60 %
ke 22.7.0,86481,1563−0,06 %
to 23.7.0,86171,1605−0,36 %
pe 24.7.0,86701,1534+0,62 %
ma 27.7.0,86531,1557−0,20 %
ti 28.7.0,86221,1598−0,36 %
ke 29.7.0,86111,1613−0,13 %
to 30.7.0,85241,1732−1,01 %
pe 31.7.0,85561,1688+0,38 %
Elokuu
ma 3.8.0,84921,1776−0,75 %
ti 4.8.0,848451,1786−0,09 %
ke 5.8.0,846951,1807−0,18 %
to 6.8.0,85241,1732+0,64 %
pe 7.8.0,85671,1673+0,50 %
ma 10.8.0,853551,1716−0,37 %
ti 11.8.0,85841,1650+0,57 %
ke 12.8.0,859651,1633+0,15 %
to 13.8.0,858651,1646−0,12 %
pe 14.8.0,86161,1606+0,34 %
ma 17.8.0,86291,1589+0,15 %
ti 18.8.0,85661,1674−0,73 %
ke 19.8.0,86081,1617+0,49 %
to 20.8.0,86381,1577+0,35 %
pe 21.8.0,86571,1551+0,22 %
ma 24.8.0,86821,1518+0,29 %
ti 25.8.0,874051,1441+0,67 %
ke 26.8.0,87801,1390+0,45 %
to 27.8.0,88041,1358+0,27 %
pe 28.8.0,87841,1384−0,23 %
ma 31.8.0,881351,1346+0,34 %
Syyskuu
ti 1.9.0,88151,1344+0,02 %
ke 2.9.0,87511,1427−0,73 %
to 3.9.0,87471,1432−0,05 %
pe 4.9.0,87201,1468−0,31 %
ma 7.9.0,87351,1448+0,17 %
ti 8.9.0,873651,1446+0,02 %
ke 9.9.0,87931,1373+0,65 %
to 10.9.0,875751,1419−0,40 %
pe 11.9.0,87391,1443−0,21 %
ma 14.9.0,87901,1377+0,58 %
ti 15.9.0,88691,1275+0,90 %
ke 16.9.0,88971,1240+0,32 %
to 17.9.0,89051,1230+0,09 %
pe 18.9.0,90031,1107+1,10 %
ma 21.9.0,90661,1030+0,70 %
ti 22.9.0,90471,1053−0,21 %
ke 23.9.0,89941,1119−0,59 %
to 24.9.0,910651,0981+1,25 %
pe 25.9.0,918751,0884+0,89 %
ma 28.9.0,922651,0838+0,42 %
ti 29.9.0,91181,0967−1,18 %
ke 30.9.0,90931,0997−0,27 %
Lokakuu
to 1.10.0,910851,0979+0,17 %
pe 2.10.0,91721,0903+0,70 %
ma 5.10.0,91711,0904−0,01 %
ti 6.10.0,926051,0799+0,98 %
ke 7.10.0,92491,0812−0,12 %
to 8.10.0,92001,0870−0,53 %
pe 9.10.0,922851,0836+0,31 %
ma 12.10.0,93331,0715+1,13 %
ti 13.10.0,94081,0629+0,80 %
ke 14.10.0,930251,0750−1,12 %
to 15.10.0,91471,0933−1,67 %
pe 16.10.0,911751,0968−0,32 %
ma 19.10.0,91431,0937+0,28 %
ti 20.10.0,91171,0969−0,28 %
ke 21.10.0,90011,1110−1,27 %
to 22.10.0,90531,1046+0,58 %
pe 23.10.0,91721,0903+1,31 %
ma 26.10.0,91941,0877+0,24 %
ti 27.10.0,907751,1016−1,27 %
ke 28.10.0,90571,1041−0,23 %
to 29.10.0,89751,1142−0,91 %
pe 30.10.0,893751,1189−0,42 %
Marraskuu
ma 2.11.0,90331,1071+1,07 %
ti 3.11.0,89861,1128−0,52 %
ke 4.11.0,89361,1191−0,56 %
to 5.11.0,89531,1169+0,19 %
pe 6.11.0,89601,1161+0,08 %
ma 9.11.0,893651,1190−0,26 %
ti 10.11.0,89861,1128+0,55 %
ke 11.11.0,90291,1075+0,48 %
to 12.11.0,90201,1086−0,10 %
pe 13.11.0,891251,1220−1,19 %
ma 16.11.0,894851,1175+0,40 %
ti 17.11.0,886251,1283−0,96 %
ke 18.11.0,88951,1242+0,37 %
to 19.11.0,893851,1188+0,49 %
pe 20.11.0,899151,1122+0,59 %
ma 23.11.0,900751,1102+0,18 %
ti 24.11.0,90311,1073+0,26 %
ke 25.11.0,90311,1073±0,00 %
to 26.11.0,91101,0977+0,87 %
pe 27.11.0,90911,1000−0,21 %
ma 30.11.0,911551,0970+0,27 %
Joulukuu
ti 1.12.0,909851,0991−0,19 %
ke 2.12.0,90431,1058−0,61 %
to 3.12.0,909151,0999+0,54 %
pe 4.12.0,90481,1052−0,48 %
ma 7.12.0,905051,1049+0,03 %
ti 8.12.0,90701,1025+0,22 %
ke 9.12.0,90461,1055−0,26 %
to 10.12.0,90431,1058−0,03 %
pe 11.12.0,905151,1048+0,09 %
ma 14.12.0,90061,1104−0,50 %
ti 15.12.0,89601,1161−0,51 %
ke 16.12.0,889451,1243−0,73 %
to 17.12.0,889951,1237+0,06 %
pe 18.12.0,88701,1274−0,33 %
ma 21.12.0,89181,1213+0,54 %
ti 22.12.0,893051,1198+0,14 %
ke 23.12.0,89471,1177+0,18 %
to 24.12.0,90081,1101+0,68 %
ma 28.12.0,901431,1093+0,07 %
ti 29.12.0,90271,1078+0,14 %
ke 30.12.0,90401,1062+0,14 %
to 31.12.0,88811,1260−1,76 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Punnan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026