N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/GBP · Englannin punta · vuosi 2023 Punnan kurssi 2023

Euro heikkeni puntaa vastaan 2,02 % vuonna 2023

Vuonna 2023 EKP julkaisi punnan viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 0,8698 puntaa. Kurssi oli korkeimmillaan 0,89338 7.2.2023 ja matalimmillaan 0,8511 11.7.2023. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2023 oli 0,86905.

Keskikurssi 2023
0,8698
Muutos vuoden aikana
▼ −2,02 %
Ylin
0,89338 7.2.2023
Alin
0,8511 11.7.2023

Kurssikehitys

EUR/GBP vuonna 2023

255 julkaisua 2.1.2023–29.12.2023.

Näin monta Englannin puntaa eurolla sai vuonna 2023

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2023

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/GBP: kuukausien keskikurssit 2023
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu0,88210,87530,88800,8807322
Helmikuu0,88550,877010,893380,8770120
Maaliskuu0,88190,872430,890740,879223
Huhtikuu0,88120,873330,886450,880518
Toukokuu0,87040,863650,882650,8640522
Kesäkuu0,85860,852680,86420,8582822
Heinäkuu0,85860,85110,86920,8576521
Elokuu0,85890,852880,864680,8571823
Syyskuu0,86160,855030,87020,8645821
Lokakuu0,86800,86260,873660,8736622
Marraskuu0,87050,863680,87630,8636822
Joulukuu0,86170,85580,87060,8690519
Koko vuosi0,86980,85110,893380,86905255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2023

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/GBP: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2023
Päivä1 EUR = GBP1 GBP = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.0,88631,1283−0,07 %
ti 3.1.0,880481,1357−0,66 %
ke 4.1.0,880761,1354+0,03 %
to 5.1.0,883031,1325+0,26 %
pe 6.1.0,884751,1303+0,19 %
ma 9.1.0,880481,1357−0,48 %
ti 10.1.0,88331,1321+0,32 %
ke 11.1.0,886731,1277+0,39 %
to 12.1.0,88691,1275+0,02 %
pe 13.1.0,88801,1261+0,12 %
ma 16.1.0,887581,1267−0,05 %
ti 17.1.0,885951,1287−0,18 %
ke 18.1.0,87531,1425−1,20 %
to 19.1.0,876481,1409+0,13 %
pe 20.1.0,87601,1416−0,05 %
ma 23.1.0,87971,1368+0,42 %
ti 24.1.0,883681,1316+0,45 %
ke 25.1.0,882481,1332−0,14 %
to 26.1.0,879451,1371−0,34 %
pe 27.1.0,878851,1379−0,07 %
ma 30.1.0,879781,1366+0,11 %
ti 31.1.0,880731,1354+0,11 %
Helmikuu
ke 1.2.0,884131,1311+0,39 %
to 2.2.0,892891,1200+0,99 %
pe 3.2.0,89251,1204−0,04 %
ma 6.2.0,892781,1201+0,03 %
ti 7.2.0,893381,1193+0,07 %
ke 8.2.0,88801,1261−0,60 %
to 9.2.0,885151,1298−0,32 %
pe 10.2.0,883481,1319−0,19 %
ma 13.2.0,882811,1327−0,08 %
ti 14.2.0,881251,1348−0,18 %
ke 15.2.0,888251,1258+0,79 %
to 16.2.0,888831,1251+0,07 %
pe 17.2.0,888881,1250+0,01 %
ma 20.2.0,887381,1269−0,17 %
ti 21.2.0,879251,1373−0,92 %
ke 22.2.0,879451,1371+0,02 %
to 23.2.0,88141,1346+0,22 %
pe 24.2.0,882451,1332+0,12 %
ma 27.2.0,880731,1354−0,19 %
ti 28.2.0,877011,1402−0,42 %
Maaliskuu
ke 1.3.0,885741,1290+1,00 %
to 2.3.0,887851,1263+0,24 %
pe 3.3.0,88531,1296−0,29 %
ma 6.3.0,88631,1283+0,11 %
ti 7.3.0,889681,1240+0,38 %
ke 8.3.0,890741,1227+0,12 %
to 9.3.0,888141,1259−0,29 %
pe 10.3.0,882581,1330−0,63 %
ma 13.3.0,88371,1316+0,13 %
ti 14.3.0,880541,1357−0,36 %
ke 15.3.0,872431,1462−0,92 %
to 16.3.0,87821,1387+0,66 %
pe 17.3.0,874881,1430−0,38 %
ma 20.3.0,87561,1421+0,08 %
ti 21.3.0,880331,1359+0,54 %
ke 22.3.0,879251,1373−0,12 %
to 23.3.0,885231,1296+0,68 %
pe 24.3.0,87941,1371−0,66 %
ma 27.3.0,878181,1387−0,14 %
ti 28.3.0,879381,1372+0,14 %
ke 29.3.0,879881,1365+0,06 %
to 30.3.0,881641,1342+0,20 %
pe 31.3.0,87921,1374−0,28 %
Huhtikuu
ma 3.4.0,87791,1391−0,15 %
ti 4.4.0,873331,1450−0,52 %
ke 5.4.0,876851,1404+0,40 %
to 6.4.0,874951,1429−0,22 %
ti 11.4.0,877381,1398+0,28 %
ke 12.4.0,880381,1359+0,34 %
to 13.4.0,880581,1356+0,02 %
pe 14.4.0,88441,1307+0,43 %
ma 17.4.0,883731,1316−0,08 %
ti 18.4.0,881431,1345−0,26 %
ke 19.4.0,881081,1350−0,04 %
to 20.4.0,881531,1344+0,05 %
pe 21.4.0,88571,1291+0,47 %
ma 24.4.0,884631,1304−0,12 %
ti 25.4.0,886451,1281+0,21 %
ke 26.4.0,88561,1292−0,10 %
to 27.4.0,884281,1309−0,15 %
pe 28.4.0,88051,1357−0,43 %
Toukokuu
ti 2.5.0,878681,1381−0,21 %
ke 3.5.0,882651,1330+0,45 %
to 4.5.0,880151,1362−0,28 %
pe 5.5.0,873781,1445−0,72 %
ma 8.5.0,872281,1464−0,17 %
ti 9.5.0,86991,1496−0,27 %
ke 10.5.0,868131,1519−0,20 %
to 11.5.0,867951,1521−0,02 %
pe 12.5.0,87021,1492+0,26 %
ma 15.5.0,869431,1502−0,09 %
ti 16.5.0,869381,1502−0,01 %
ke 17.5.0,868951,1508−0,05 %
to 18.5.0,86891,1509−0,01 %
pe 19.5.0,86841,1515−0,06 %
ma 22.5.0,868461,1515+0,01 %
ti 23.5.0,869931,1495+0,17 %
ke 24.5.0,869931,1495±0,00 %
to 25.5.0,867931,1522−0,23 %
pe 26.5.0,868131,1519+0,02 %
ma 29.5.0,868051,1520−0,01 %
ti 30.5.0,863651,1579−0,51 %
ke 31.5.0,864051,1573+0,05 %
Kesäkuu
to 1.6.0,858231,1652−0,67 %
pe 2.6.0,85931,1637+0,12 %
ma 5.6.0,863231,1584+0,46 %
ti 6.6.0,861031,1614−0,25 %
ke 7.6.0,85971,1632−0,15 %
to 8.6.0,861131,1613+0,17 %
pe 9.6.0,857951,1656−0,37 %
ma 12.6.0,856781,1672−0,14 %
ti 13.6.0,85851,1648+0,20 %
ke 14.6.0,854551,1702−0,46 %
to 15.6.0,855551,1688+0,12 %
pe 16.6.0,854281,1706−0,15 %
ma 19.6.0,852681,1728−0,19 %
ti 20.6.0,857051,1668+0,51 %
ke 21.6.0,858281,1651+0,14 %
to 22.6.0,861151,1612+0,33 %
pe 23.6.0,854791,1699−0,74 %
ma 26.6.0,858781,1644+0,47 %
ti 27.6.0,85991,1629+0,13 %
ke 28.6.0,86421,1571+0,50 %
to 29.6.0,86401,1574−0,02 %
pe 30.6.0,858281,1651−0,66 %
Heinäkuu
ma 3.7.0,85981,1631+0,18 %
ti 4.7.0,856731,1672−0,36 %
ke 5.7.0,856851,1671+0,01 %
to 6.7.0,85311,1722−0,44 %
pe 7.7.0,852981,1724−0,01 %
ma 10.7.0,857331,1664+0,51 %
ti 11.7.0,85111,1750−0,73 %
ke 12.7.0,853781,1713+0,31 %
to 13.7.0,855531,1689+0,20 %
pe 14.7.0,85591,1684+0,04 %
ma 17.7.0,858731,1645+0,33 %
ti 18.7.0,858381,1650−0,04 %
ke 19.7.0,869181,1505+1,26 %
to 20.7.0,86921,1505±0,00 %
pe 21.7.0,867061,1533−0,25 %
ma 24.7.0,86351,1581−0,41 %
ti 25.7.0,861481,1608−0,23 %
ke 26.7.0,856951,1669−0,53 %
to 27.7.0,858851,1643+0,22 %
pe 28.7.0,85561,1688−0,38 %
ma 31.7.0,857651,1660+0,24 %
Elokuu
ti 1.8.0,858651,1646+0,12 %
ke 2.8.0,860381,1623+0,20 %
to 3.8.0,864681,1565+0,50 %
pe 4.8.0,861931,1602−0,32 %
ma 7.8.0,861631,1606−0,03 %
ti 8.8.0,861581,1607−0,01 %
ke 9.8.0,86181,1604+0,03 %
to 10.8.0,863131,1586+0,15 %
pe 11.8.0,864151,1572+0,12 %
ma 14.8.0,862151,1599−0,23 %
ti 15.8.0,859551,1634−0,30 %
ke 16.8.0,856451,1676−0,36 %
to 17.8.0,853951,1710−0,29 %
pe 18.8.0,854931,1697+0,11 %
ma 21.8.0,854751,1699−0,02 %
ti 22.8.0,852881,1725−0,22 %
ke 23.8.0,856531,1675+0,43 %
to 24.8.0,85651,1675±0,00 %
pe 25.8.0,856431,1676−0,01 %
ma 28.8.0,858151,1653+0,20 %
ti 29.8.0,85861,1647+0,05 %
ke 30.8.0,85921,1639+0,07 %
to 31.8.0,857181,1666−0,24 %
Syyskuu
pe 1.9.0,855381,1691−0,21 %
ma 4.9.0,85551,1689+0,01 %
ti 5.9.0,855351,1691−0,02 %
ke 6.9.0,855031,1695−0,04 %
to 7.9.0,85901,1641+0,46 %
pe 8.9.0,857351,1664−0,19 %
ma 11.9.0,85651,1675−0,10 %
ti 12.9.0,859251,1638+0,32 %
ke 13.9.0,86091,1616+0,19 %
to 14.9.0,859951,1629−0,11 %
pe 15.9.0,858781,1644−0,14 %
ma 18.9.0,861411,1609+0,31 %
ti 19.9.0,862631,1592+0,14 %
ke 20.9.0,86531,1557+0,31 %
to 21.9.0,867131,1532+0,21 %
pe 22.9.0,867951,1521+0,09 %
ma 25.9.0,869651,1499+0,20 %
ti 26.9.0,87021,1492+0,06 %
ke 27.9.0,86811,1519−0,24 %
to 28.9.0,863331,1583−0,55 %
pe 29.9.0,864581,1566+0,14 %
Lokakuu
ma 2.10.0,866281,1544+0,20 %
ti 3.10.0,867751,1524+0,17 %
ke 4.10.0,865881,1549−0,22 %
to 5.10.0,866051,1547+0,02 %
pe 6.10.0,86511,1559−0,11 %
ma 9.10.0,86521,1558+0,01 %
ti 10.10.0,86391,1575−0,15 %
ke 11.10.0,862651,1592−0,14 %
to 12.10.0,86261,1593−0,01 %
pe 13.10.0,864151,1572+0,18 %
ma 16.10.0,865451,1555+0,15 %
ti 17.10.0,86821,1518+0,32 %
ke 18.10.0,86611,1546−0,24 %
to 19.10.0,870981,1481+0,56 %
pe 20.10.0,872131,1466+0,13 %
ma 23.10.0,871531,1474−0,07 %
ti 24.10.0,870251,1491−0,15 %
ke 25.10.0,87241,1463+0,25 %
to 26.10.0,87171,1472−0,08 %
pe 27.10.0,870231,1491−0,17 %
ma 30.10.0,873451,1449+0,37 %
ti 31.10.0,873661,1446+0,02 %
Marraskuu
ke 1.11.0,869451,1502−0,48 %
to 2.11.0,873051,1454+0,41 %
pe 3.11.0,869831,1496−0,37 %
ma 6.11.0,86641,1542−0,39 %
ti 7.11.0,868551,1513+0,25 %
ke 8.11.0,870151,1492+0,18 %
to 9.11.0,872051,1467+0,22 %
pe 10.11.0,874351,1437+0,26 %
ma 13.11.0,871551,1474−0,32 %
ti 14.11.0,87231,1464+0,09 %
ke 15.11.0,871881,1469−0,05 %
to 16.11.0,87521,1426+0,38 %
pe 17.11.0,873951,1442−0,14 %
ma 20.11.0,87631,1412+0,27 %
ti 21.11.0,873261,1451−0,35 %
ke 22.11.0,87031,1490−0,34 %
to 23.11.0,86941,1502−0,10 %
pe 24.11.0,868181,1518−0,14 %
ma 27.11.0,866711,1538−0,17 %
ti 28.11.0,86821,1518+0,17 %
ke 29.11.0,865251,1557−0,34 %
to 30.11.0,863681,1578−0,18 %
Joulukuu
pe 1.12.0,860451,1622−0,37 %
ma 4.12.0,85791,1656−0,30 %
ti 5.12.0,857231,1665−0,08 %
ke 6.12.0,85611,1681−0,13 %
to 7.12.0,85751,1662+0,16 %
pe 8.12.0,85691,1670−0,07 %
ma 11.12.0,85581,1685−0,13 %
ti 12.12.0,859281,1638+0,41 %
ke 13.12.0,86121,1612+0,22 %
to 14.12.0,859551,1634−0,19 %
pe 15.12.0,858331,1651−0,14 %
ma 18.12.0,862631,1592+0,50 %
ti 19.12.0,860951,1615−0,19 %
ke 20.12.0,865551,1553+0,53 %
to 21.12.0,868051,1520+0,29 %
pe 22.12.0,86661,1539−0,17 %
ke 27.12.0,86831,1517+0,20 %
to 28.12.0,87061,1486+0,26 %
pe 29.12.0,869051,1507−0,18 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Punnan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026