N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/GBP · Englannin punta · vuosi 2002 Punnan kurssi 2002

Euro vahvistui puntaa vastaan 6,90 % vuonna 2002

Vuonna 2002 EKP julkaisi punnan viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 0,6288 puntaa. Kurssi oli korkeimmillaan 0,6505 31.12.2002 ja matalimmillaan 0,6092 26.2.2002. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2002 oli 0,6505.

Keskikurssi 2002
0,6288
Muutos vuoden aikana
▲ +6,90 %
Ylin
0,6505 31.12.2002
Alin
0,6092 26.2.2002

Kurssikehitys

EUR/GBP vuonna 2002

255 julkaisua 2.1.2002–31.12.2002.

Näin monta Englannin puntaa eurolla sai vuonna 2002

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2002

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/GBP: kuukausien keskikurssit 2002
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu0,61660,60960,62620,611122
Helmikuu0,61160,60920,61830,6111520
Maaliskuu0,61570,60970,62130,613020
Huhtikuu0,61410,61090,61880,618821
Toukokuu0,62820,61790,64050,640522
Kesäkuu0,64410,63860,65010,649820
Heinäkuu0,63870,62610,64690,626123
Elokuu0,63630,62740,64160,635222
Syyskuu0,63060,62640,63630,629521
Lokakuu0,62990,62650,63260,632623
Marraskuu0,63710,63260,64130,639521
Joulukuu0,64220,63640,65050,650520
Koko vuosi0,62880,60920,65050,6505255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2002

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/GBP: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2002
Päivä1 EUR = GBP1 GBP = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.0,62621,5969+2,91 %
to 3.1.0,62541,5990−0,13 %
pe 4.1.0,62171,6085−0,59 %
ma 7.1.0,61941,6145−0,37 %
ti 8.1.0,61821,6176−0,19 %
ke 9.1.0,618751,6162+0,09 %
to 10.1.0,61721,6202−0,25 %
pe 11.1.0,61791,6184+0,11 %
ma 14.1.0,61571,6242−0,36 %
ti 15.1.0,61651,6221+0,13 %
ke 16.1.0,61351,6300−0,49 %
to 17.1.0,61441,6276+0,15 %
pe 18.1.0,61411,6284−0,05 %
ma 21.1.0,61561,6244+0,24 %
ti 22.1.0,61841,6171+0,45 %
ke 23.1.0,62031,6121+0,31 %
to 24.1.0,61691,6210−0,55 %
pe 25.1.0,61261,6324−0,70 %
ma 28.1.0,60961,6404−0,49 %
ti 29.1.0,61061,6377+0,16 %
ke 30.1.0,61101,6367+0,07 %
to 31.1.0,61111,6364+0,02 %
Helmikuu
pe 1.2.0,61001,6393−0,18 %
ma 4.2.0,60971,6402−0,05 %
ti 5.2.0,61151,6353+0,30 %
ke 6.2.0,61221,6335+0,11 %
to 7.2.0,61491,6263+0,44 %
pe 8.2.0,61831,6173+0,55 %
ma 11.2.0,61761,6192−0,11 %
ti 12.2.0,61361,6297−0,65 %
ke 13.2.0,61021,6388−0,55 %
to 14.2.0,60931,6412−0,15 %
pe 15.2.0,60951,6407+0,03 %
ma 18.2.0,60981,6399+0,05 %
ti 19.2.0,61011,6391+0,05 %
ke 20.2.0,61141,6356+0,21 %
to 21.2.0,61051,6380−0,15 %
pe 22.2.0,61171,6348+0,20 %
ma 25.2.0,61141,6356−0,05 %
ti 26.2.0,60921,6415−0,36 %
ke 27.2.0,61001,6393+0,13 %
to 28.2.0,611151,6363+0,19 %
Maaliskuu
pe 1.3.0,61031,6385−0,14 %
ma 4.3.0,60971,6402−0,10 %
ti 5.3.0,61091,6369+0,20 %
ke 6.3.0,61251,6327+0,26 %
to 7.3.0,61651,6221+0,65 %
pe 8.3.0,61621,6228−0,05 %
ma 11.3.0,61531,6252−0,15 %
ti 12.3.0,61771,6189+0,39 %
ke 13.3.0,61921,6150+0,24 %
to 14.3.0,62091,6106+0,27 %
pe 15.3.0,62131,6095+0,06 %
ma 18.3.0,61741,6197−0,63 %
ti 19.3.0,61811,6179+0,11 %
ke 20.3.0,61961,6139+0,24 %
to 21.3.0,61801,6181−0,26 %
pe 22.3.0,61691,6210−0,18 %
ma 25.3.0,61351,6300−0,55 %
ti 26.3.0,61381,6292+0,05 %
ke 27.3.0,61391,6289+0,02 %
to 28.3.0,61301,6313−0,15 %
Huhtikuu
ti 2.4.0,61091,6369−0,34 %
ke 3.4.0,61211,6337+0,20 %
to 4.4.0,61391,6289+0,29 %
pe 5.4.0,61251,6327−0,23 %
ma 8.4.0,61181,6345−0,11 %
ti 9.4.0,61231,6332+0,08 %
ke 10.4.0,61231,6332±0,00 %
to 11.4.0,61271,6321+0,07 %
pe 12.4.0,61251,6327−0,03 %
ma 15.4.0,61241,6329−0,02 %
ti 16.4.0,61261,6324+0,03 %
ke 17.4.0,61481,6265+0,36 %
to 18.4.0,61541,6250+0,10 %
pe 19.4.0,61441,6276−0,16 %
ma 22.4.0,61381,6292−0,10 %
ti 23.4.0,61321,6308−0,10 %
ke 24.4.0,61501,6260+0,29 %
to 25.4.0,61781,6186+0,46 %
pe 26.4.0,61771,6189−0,02 %
ma 29.4.0,61861,6166+0,15 %
ti 30.4.0,61881,6160+0,03 %
Toukokuu
to 2.5.0,61791,6184−0,15 %
pe 3.5.0,61921,6150+0,21 %
ma 6.5.0,62301,6051+0,61 %
ti 7.5.0,62301,6051±0,00 %
ke 8.5.0,62271,6059−0,05 %
to 9.5.0,62211,6075−0,10 %
pe 10.5.0,62391,6028+0,29 %
ma 13.5.0,62441,6015+0,08 %
ti 14.5.0,62401,6026−0,06 %
ke 15.5.0,62281,6057−0,19 %
to 16.5.0,62531,5992+0,40 %
pe 17.5.0,62791,5926+0,42 %
ma 20.5.0,63021,5868+0,37 %
ti 21.5.0,63211,5820+0,30 %
ke 22.5.0,63401,5773+0,30 %
to 23.5.0,63231,5815−0,27 %
pe 24.5.0,63271,5805+0,06 %
ma 27.5.0,63181,5828−0,14 %
ti 28.5.0,63441,5763+0,41 %
ke 29.5.0,63731,5691+0,46 %
to 30.5.0,63951,5637+0,35 %
pe 31.5.0,64051,5613+0,16 %
Kesäkuu
ma 3.6.0,64021,5620−0,05 %
ti 4.6.0,64501,5504+0,75 %
ke 5.6.0,64301,5552−0,31 %
to 6.6.0,64381,5533+0,12 %
pe 7.6.0,64651,5468+0,42 %
ma 10.6.0,64731,5449+0,12 %
ti 11.6.0,64301,5552−0,66 %
ke 12.6.0,64311,5550+0,02 %
to 13.6.0,64041,5615−0,42 %
pe 14.6.0,64201,5576+0,25 %
ma 17.6.0,63861,5659−0,53 %
ti 18.6.0,63931,5642+0,11 %
ke 19.6.0,64081,5605+0,23 %
to 20.6.0,64221,5571+0,22 %
pe 21.6.0,64441,5518+0,34 %
ma 24.6.0,65011,5382+0,88 %
ti 25.6.0,64641,5470−0,57 %
ke 26.6.0,64911,5406+0,42 %
to 27.6.0,64601,5480−0,48 %
pe 28.6.0,64981,5389+0,59 %
Heinäkuu
ma 1.7.0,64691,5458−0,45 %
ti 2.7.0,64321,5547−0,57 %
ke 3.7.0,64211,5574−0,17 %
to 4.7.0,64141,5591−0,11 %
pe 5.7.0,64121,5596−0,03 %
ma 8.7.0,64221,5571+0,16 %
ti 9.7.0,64251,5564+0,05 %
ke 10.7.0,63961,5635−0,45 %
to 11.7.0,63791,5676−0,27 %
pe 12.7.0,63821,5669+0,05 %
ma 15.7.0,64131,5593+0,49 %
ti 16.7.0,64381,5533+0,39 %
ke 17.7.0,64321,5547−0,09 %
to 18.7.0,64281,5557−0,06 %
pe 19.7.0,64301,5552+0,03 %
ma 22.7.0,64111,5598−0,30 %
ti 23.7.0,63291,5800−1,28 %
ke 24.7.0,63311,5795+0,03 %
to 25.7.0,63601,5723+0,46 %
pe 26.7.0,63371,5780−0,36 %
ma 29.7.0,62851,5911−0,82 %
ti 30.7.0,62941,5888+0,14 %
ke 31.7.0,62611,5972−0,52 %
Elokuu
to 1.8.0,62741,5939+0,21 %
pe 2.8.0,62951,5886+0,33 %
ma 5.8.0,62971,5881+0,03 %
ti 6.8.0,62791,5926−0,29 %
ke 7.8.0,63111,5845+0,51 %
to 8.8.0,63351,5785+0,38 %
pe 9.8.0,63551,5736+0,32 %
ma 12.8.0,63861,5659+0,49 %
ti 13.8.0,63911,5647+0,08 %
ke 14.8.0,63941,5640+0,05 %
to 15.8.0,63811,5672−0,20 %
pe 16.8.0,64031,5618+0,34 %
ma 19.8.0,63801,5674−0,36 %
ti 20.8.0,64161,5586+0,56 %
ke 21.8.0,64061,5610−0,16 %
to 22.8.0,63951,5637−0,17 %
pe 23.8.0,63841,5664−0,17 %
ma 26.8.0,63821,5669−0,03 %
ti 27.8.0,64001,5625+0,28 %
ke 28.8.0,63941,5640−0,09 %
to 29.8.0,63831,5667−0,17 %
pe 30.8.0,63521,5743−0,49 %
Syyskuu
ma 2.9.0,63431,5765−0,14 %
ti 3.9.0,63631,5716+0,32 %
ke 4.9.0,63541,5738−0,14 %
to 5.9.0,63541,5738±0,00 %
pe 6.9.0,632551,5809−0,45 %
ma 9.9.0,62871,5906−0,61 %
ti 10.9.0,62811,5921−0,10 %
ke 11.9.0,62641,5964−0,27 %
to 12.9.0,62741,5939+0,16 %
pe 13.9.0,62861,5908+0,19 %
ma 16.9.0,62801,5924−0,10 %
ti 17.9.0,62971,5881+0,27 %
ke 18.9.0,63161,5833+0,30 %
to 19.9.0,63141,5838−0,03 %
pe 20.9.0,63331,5790+0,30 %
ma 23.9.0,63191,5825−0,22 %
ti 24.9.0,63111,5845−0,13 %
ke 25.9.0,62711,5946−0,63 %
to 26.9.0,62741,5939+0,05 %
pe 27.9.0,62821,5918+0,13 %
ma 30.9.0,62951,5886+0,21 %
Lokakuu
ti 1.10.0,62771,5931−0,29 %
ke 2.10.0,62791,5926+0,03 %
to 3.10.0,62961,5883+0,27 %
pe 4.10.0,62901,5898−0,10 %
ma 7.10.0,62651,5962−0,40 %
ti 8.10.0,62661,5959+0,02 %
ke 9.10.0,63181,5828+0,83 %
to 10.10.0,63171,5830−0,02 %
pe 11.10.0,63211,5820+0,06 %
ma 14.10.0,63221,5818+0,02 %
ti 15.10.0,63101,5848−0,19 %
ke 16.10.0,63181,5828+0,13 %
to 17.10.0,626651,5958−0,82 %
pe 18.10.0,62831,5916+0,26 %
ma 21.10.0,63001,5873+0,27 %
ti 22.10.0,63151,5835+0,24 %
ke 23.10.0,63131,5840−0,03 %
to 24.10.0,62951,5886−0,29 %
pe 25.10.0,62861,5908−0,14 %
ma 28.10.0,62991,5876+0,21 %
ti 29.10.0,63071,5855+0,13 %
ke 30.10.0,63171,5830+0,16 %
to 31.10.0,63261,5808+0,14 %
Marraskuu
pe 1.11.0,63681,5704+0,66 %
ma 4.11.0,63901,5649+0,35 %
ti 5.11.0,64131,5593+0,36 %
ke 6.11.0,63941,5640−0,30 %
to 7.11.0,63841,5664−0,16 %
pe 8.11.0,63751,5686−0,14 %
ma 11.11.0,63701,5699−0,08 %
ti 12.11.0,63581,5728−0,19 %
ke 13.11.0,63431,5765−0,24 %
to 14.11.0,63551,5736+0,19 %
pe 15.11.0,63621,5718+0,11 %
ma 18.11.0,63741,5689+0,19 %
ti 19.11.0,63731,5691−0,02 %
ke 20.11.0,63641,5713−0,14 %
to 21.11.0,63561,5733−0,13 %
pe 22.11.0,63351,5785−0,33 %
ma 25.11.0,63261,5808−0,14 %
ti 26.11.0,63451,5760+0,30 %
ke 27.11.0,64131,5593+1,07 %
to 28.11.0,63951,5637−0,28 %
pe 29.11.0,63951,5637±0,00 %
Joulukuu
ma 2.12.0,63821,5669−0,20 %
ti 3.12.0,63741,5689−0,13 %
ke 4.12.0,63671,5706−0,11 %
to 5.12.0,63641,5713−0,05 %
pe 6.12.0,63771,5681+0,20 %
ma 9.12.0,63931,5642+0,25 %
ti 10.12.0,64161,5586+0,36 %
ke 11.12.0,64061,5610−0,16 %
to 12.12.0,64371,5535+0,48 %
pe 13.12.0,64451,5516+0,12 %
ma 16.12.0,64261,5562−0,29 %
ti 17.12.0,64451,5516+0,30 %
ke 18.12.0,64031,5618−0,65 %
to 19.12.0,64031,5618±0,00 %
pe 20.12.0,63991,5627−0,06 %
ma 23.12.0,64461,5513+0,73 %
ti 24.12.0,64671,5463+0,33 %
pe 27.12.0,64801,5432+0,20 %
ma 30.12.0,65001,5385+0,31 %
ti 31.12.0,65051,5373+0,08 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Punnan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026