N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/GBP · Englannin punta · vuosi 2022 Punnan kurssi 2022

Euro vahvistui puntaa vastaan 5,55 % vuonna 2022

Vuonna 2022 EKP julkaisi punnan viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 0,8528 puntaa. Kurssi oli korkeimmillaan 0,90268 28.9.2022 ja matalimmillaan 0,82388 4.3.2022. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.2022 oli 0,88693.

Keskikurssi 2022
0,8528
Muutos vuoden aikana
▲ +5,55 %
Ylin
0,90268 28.9.2022
Alin
0,82388 4.3.2022

Kurssikehitys

EUR/GBP vuonna 2022

257 julkaisua 3.1.2022–30.12.2022.

Näin monta Englannin puntaa eurolla sai vuonna 2022

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2022

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/GBP: kuukausien keskikurssit 2022
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu0,83500,831530,841350,8315321
Helmikuu0,83790,832080,846850,835520
Maaliskuu0,83640,823880,845950,8459523
Huhtikuu0,83650,829080,84350,8390819
Toukokuu0,84970,83810,85750,8513822
Kesäkuu0,85760,850480,865780,858222
Heinäkuu0,84960,835860,866480,839921
Elokuu0,84500,836290,860350,8603523
Syyskuu0,87460,857430,902680,883022
Lokakuu0,87060,861150,87840,8611521
Marraskuu0,86890,858850,877740,8648822
Joulukuu0,86950,857150,886930,8869321
Koko vuosi0,85280,823880,902680,88693257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2022

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/GBP: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2022
Päivä1 EUR = GBP1 GBP = EURMuutos
Tammikuu
ma 3.1.0,841351,1886+0,13 %
ti 4.1.0,836181,1959−0,61 %
ke 5.1.0,835461,1969−0,09 %
to 6.1.0,835931,1963+0,06 %
pe 7.1.0,83431,1986−0,19 %
ma 10.1.0,833981,1991−0,04 %
ti 11.1.0,834751,1980+0,09 %
ke 12.1.0,833381,1999−0,16 %
to 13.1.0,835451,1970+0,25 %
pe 14.1.0,835081,1975−0,04 %
ma 17.1.0,835731,1966+0,08 %
ti 18.1.0,836731,1951+0,12 %
ke 19.1.0,831681,2024−0,60 %
to 20.1.0,832651,2010+0,12 %
pe 21.1.0,836331,1957+0,44 %
ma 24.1.0,838031,1933+0,20 %
ti 25.1.0,837131,1946−0,11 %
ke 26.1.0,834581,1982−0,30 %
to 27.1.0,833681,1995−0,11 %
pe 28.1.0,831781,2022−0,23 %
ma 31.1.0,831531,2026−0,03 %
Helmikuu
ti 1.2.0,834981,1976+0,41 %
ke 2.2.0,833951,1991−0,12 %
to 3.2.0,832081,2018−0,22 %
pe 4.2.0,845931,1821+1,66 %
ma 7.2.0,846851,1808+0,11 %
ti 8.2.0,843631,1854−0,38 %
ke 9.2.0,842551,1869−0,13 %
to 10.2.0,842481,1870−0,01 %
pe 11.2.0,839581,1911−0,34 %
ma 14.2.0,83721,1945−0,28 %
ti 15.2.0,837651,1938+0,05 %
ke 16.2.0,83941,1913+0,21 %
to 17.2.0,834931,1977−0,53 %
pe 18.2.0,834251,1987−0,08 %
ma 21.2.0,832981,2005−0,15 %
ti 22.2.0,836851,1950+0,46 %
ke 23.2.0,834631,1981−0,27 %
to 24.2.0,834631,1981±0,00 %
pe 25.2.0,83741,1942+0,33 %
ma 28.2.0,83551,1969−0,23 %
Maaliskuu
ti 1.3.0,83291,2006−0,31 %
ke 2.3.0,833161,2002+0,03 %
to 3.3.0,827731,2081−0,65 %
pe 4.3.0,823881,2138−0,47 %
ma 7.3.0,826251,2103+0,29 %
ti 8.3.0,831851,2021+0,68 %
ke 9.3.0,83571,1966+0,46 %
to 10.3.0,841751,1880+0,72 %
pe 11.3.0,83971,1909−0,24 %
ma 14.3.0,839151,1917−0,07 %
ti 15.3.0,840531,1897+0,16 %
ke 16.3.0,839881,1906−0,08 %
to 17.3.0,843151,1860+0,39 %
pe 18.3.0,839251,1915−0,46 %
ma 21.3.0,837751,1937−0,18 %
ti 22.3.0,832281,2015−0,65 %
ke 23.3.0,83281,2008+0,06 %
to 24.3.0,832881,2007+0,01 %
pe 25.3.0,83381,1993+0,11 %
ma 28.3.0,836431,1956+0,32 %
ti 29.3.0,84441,1843+0,95 %
ke 30.3.0,845631,1826+0,15 %
to 31.3.0,845951,1821+0,04 %
Huhtikuu
pe 1.4.0,841451,1884−0,53 %
ma 4.4.0,83891,1920−0,30 %
ti 5.4.0,83491,1977−0,48 %
ke 6.4.0,834731,1980−0,02 %
to 7.4.0,83451,1983−0,03 %
pe 8.4.0,833551,1997−0,11 %
ma 11.4.0,836931,1948+0,41 %
ti 12.4.0,834551,1983−0,28 %
ke 13.4.0,83281,2008−0,21 %
to 14.4.0,829081,2062−0,45 %
ti 19.4.0,829551,2055+0,06 %
ke 20.4.0,829651,2053+0,01 %
to 21.4.0,835231,1973+0,67 %
pe 22.4.0,839251,1915+0,48 %
ma 25.4.0,84331,1858+0,48 %
ti 26.4.0,841351,1886−0,23 %
ke 27.4.0,842151,1874+0,10 %
to 28.4.0,84351,1855+0,16 %
pe 29.4.0,839081,1918−0,52 %
Toukokuu
ma 2.5.0,83811,1932−0,12 %
ti 3.5.0,84131,1886+0,38 %
ke 4.5.0,841941,1877+0,08 %
to 5.5.0,85191,1738+1,18 %
pe 6.5.0,856251,1679+0,51 %
ma 9.5.0,852351,1732−0,46 %
ti 10.5.0,855951,1683+0,42 %
ke 11.5.0,853931,1711−0,24 %
to 12.5.0,852931,1724−0,12 %
pe 13.5.0,851151,1749−0,21 %
ma 16.5.0,850451,1758−0,08 %
ti 17.5.0,84401,1848−0,76 %
ke 18.5.0,84671,1811+0,32 %
to 19.5.0,847281,1802+0,07 %
pe 20.5.0,84821,1790+0,11 %
ma 23.5.0,847831,1795−0,04 %
ti 24.5.0,85751,1662+1,14 %
ke 25.5.0,852951,1724−0,53 %
to 26.5.0,850731,1755−0,26 %
pe 27.5.0,848751,1782−0,23 %
ma 30.5.0,85151,1744+0,32 %
ti 31.5.0,851381,1746−0,01 %
Kesäkuu
ke 1.6.0,851581,1743+0,02 %
to 2.6.0,851951,1738+0,04 %
pe 3.6.0,85421,1707+0,26 %
ma 6.6.0,854151,1708−0,01 %
ti 7.6.0,853651,1714−0,06 %
ke 8.6.0,855751,1686+0,25 %
to 9.6.0,856531,1675+0,09 %
pe 10.6.0,850481,1758−0,71 %
ma 13.6.0,85851,1648+0,94 %
ti 14.6.0,865781,1550+0,85 %
ke 15.6.0,863281,1584−0,29 %
to 16.6.0,85551,1689−0,90 %
pe 17.6.0,85501,1696−0,06 %
ma 20.6.0,857481,1662+0,29 %
ti 21.6.0,86011,1627+0,31 %
ke 22.6.0,858851,1643−0,15 %
to 23.6.0,858181,1653−0,08 %
pe 24.6.0,857731,1659−0,05 %
ma 27.6.0,86201,1601+0,50 %
ti 28.6.0,86351,1581+0,17 %
ke 29.6.0,864611,1566+0,13 %
to 30.6.0,85821,1652−0,74 %
Heinäkuu
pe 1.7.0,866481,1541+0,96 %
ma 4.7.0,85961,1633−0,79 %
ti 5.7.0,858451,1649−0,13 %
ke 6.7.0,856761,1672−0,20 %
to 7.7.0,851051,1750−0,67 %
pe 8.7.0,845851,1822−0,61 %
ma 11.7.0,84541,1829−0,05 %
ti 12.7.0,848231,1789+0,33 %
ke 13.7.0,843711,1852−0,53 %
to 14.7.0,84561,1826+0,22 %
pe 15.7.0,849881,1766+0,51 %
ma 18.7.0,847081,1805−0,33 %
ti 19.7.0,853031,1723+0,70 %
ke 20.7.0,851781,1740−0,15 %
to 21.7.0,855451,1690+0,43 %
pe 22.7.0,851411,1745−0,47 %
ma 25.7.0,848131,1791−0,39 %
ti 26.7.0,845581,1826−0,30 %
ke 27.7.0,841381,1885−0,50 %
to 28.7.0,835861,1964−0,66 %
pe 29.7.0,83991,1906+0,48 %
Elokuu
ma 1.8.0,83701,1947−0,35 %
ti 2.8.0,836651,1952−0,04 %
ke 3.8.0,836291,1958−0,04 %
to 4.8.0,842311,1872+0,72 %
pe 5.8.0,842681,1867+0,04 %
ma 8.8.0,841651,1881−0,12 %
ti 9.8.0,84521,1832+0,42 %
ke 10.8.0,846081,1819+0,10 %
to 11.8.0,845751,1824−0,04 %
pe 12.8.0,847151,1804+0,17 %
ma 15.8.0,843751,1852−0,40 %
ti 16.8.0,842181,1874−0,19 %
ke 17.8.0,842081,1875−0,01 %
to 18.8.0,843911,1850+0,22 %
pe 19.8.0,849381,1773+0,65 %
ma 22.8.0,846581,1812−0,33 %
ti 23.8.0,843431,1856−0,37 %
ke 24.8.0,842831,1865−0,07 %
to 25.8.0,842931,1863+0,01 %
pe 26.8.0,84591,1822+0,35 %
ma 29.8.0,85421,1707+0,98 %
ti 30.8.0,856451,1676+0,26 %
ke 31.8.0,860351,1623+0,46 %
Syyskuu
to 1.9.0,864731,1564+0,51 %
pe 2.9.0,864781,1564+0,01 %
ma 5.9.0,863581,1580−0,14 %
ti 6.9.0,857431,1663−0,71 %
ke 7.9.0,86511,1559+0,89 %
to 8.9.0,866561,1540+0,17 %
pe 9.9.0,86861,1513+0,24 %
ma 12.9.0,867781,1524−0,09 %
ti 13.9.0,867931,1522+0,02 %
ke 14.9.0,864981,1561−0,34 %
to 15.9.0,869341,1503+0,50 %
pe 16.9.0,87401,1442+0,54 %
ma 19.9.0,877851,1391+0,44 %
ti 20.9.0,873951,1442−0,44 %
ke 21.9.0,873351,1450−0,07 %
to 22.9.0,872561,1461−0,09 %
pe 23.9.0,882011,1338+1,08 %
ma 26.9.0,894041,1185+1,36 %
ti 27.9.0,892751,1201−0,14 %
ke 28.9.0,902681,1078+1,11 %
to 29.9.0,894851,1175−0,87 %
pe 30.9.0,88301,1325−1,32 %
Lokakuu
ma 3.10.0,87071,1485−1,39 %
ti 4.10.0,872731,1458+0,23 %
ke 5.10.0,87341,1450+0,08 %
to 6.10.0,875831,1418+0,28 %
pe 7.10.0,873831,1444−0,23 %
ma 10.10.0,87731,1399+0,40 %
ti 11.10.0,877031,1402−0,03 %
ke 12.10.0,87841,1384+0,16 %
to 13.10.0,865131,1559−1,51 %
pe 14.10.0,868231,1518+0,36 %
ma 17.10.0,86251,1594−0,66 %
ti 18.10.0,869281,1504+0,79 %
ke 19.10.0,869931,1495+0,07 %
to 20.10.0,872581,1460+0,30 %
pe 21.10.0,877281,1399+0,54 %
ma 24.10.0,87071,1485−0,75 %
ti 25.10.0,871431,1475+0,08 %
ke 26.10.0,866031,1547−0,62 %
to 27.10.0,867451,1528+0,16 %
pe 28.10.0,86121,1612−0,72 %
ma 31.10.0,861151,1612−0,01 %
Marraskuu
ti 1.11.0,860581,1620−0,07 %
ke 2.11.0,86101,1614+0,05 %
to 3.11.0,872281,1464+1,31 %
pe 4.11.0,874781,1431+0,29 %
ma 7.11.0,871351,1476−0,39 %
ti 8.11.0,873781,1445+0,28 %
ke 9.11.0,877741,1393+0,45 %
to 10.11.0,872981,1455−0,54 %
pe 11.11.0,875381,1424+0,27 %
ma 14.11.0,875131,1427−0,03 %
ti 15.11.0,874551,1434−0,07 %
ke 16.11.0,874831,1431+0,03 %
to 17.11.0,874751,1432−0,01 %
pe 18.11.0,870631,1486−0,47 %
ma 21.11.0,867931,1522−0,31 %
ti 22.11.0,863581,1580−0,50 %
ke 23.11.0,863691,1578+0,01 %
to 24.11.0,859331,1637−0,50 %
pe 25.11.0,858851,1643−0,06 %
ma 28.11.0,866061,1547+0,84 %
ti 29.11.0,862181,1599−0,45 %
ke 30.11.0,864881,1562+0,31 %
Joulukuu
to 1.12.0,857151,1667−0,89 %
pe 2.12.0,858551,1648+0,16 %
ma 5.12.0,860851,1616+0,27 %
ti 6.12.0,86171,1605+0,10 %
ke 7.12.0,864081,1573+0,28 %
to 8.12.0,862581,1593−0,17 %
pe 9.12.0,85951,1635−0,36 %
ma 12.12.0,860061,1627+0,07 %
ti 13.12.0,857531,1661−0,29 %
ke 14.12.0,861181,1612+0,43 %
to 15.12.0,861941,1602+0,09 %
pe 16.12.0,872331,1464+1,21 %
ma 19.12.0,871181,1479−0,13 %
ti 20.12.0,87531,1425+0,47 %
ke 21.12.0,876511,1409+0,14 %
to 22.12.0,882431,1332+0,68 %
pe 23.12.0,88031,1360−0,24 %
ti 27.12.0,883331,1321+0,34 %
ke 28.12.0,880581,1356−0,31 %
to 29.12.0,885491,1293+0,56 %
pe 30.12.0,886931,1275+0,16 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Punnan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026