N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/GBP · Englannin punta · vuosi 2003 Punnan kurssi 2003

Euro vahvistui puntaa vastaan 8,35 % vuonna 2003

Vuonna 2003 EKP julkaisi punnan viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 0,6920 puntaa. Kurssi oli korkeimmillaan 0,7235 27.5.2003 ja matalimmillaan 0,6495 6.1.2003. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2003 oli 0,7048.

Keskikurssi 2003
0,6920
Muutos vuoden aikana
▲ +8,35 %
Ylin
0,7235 27.5.2003
Alin
0,6495 6.1.2003

Kurssikehitys

EUR/GBP vuonna 2003

255 julkaisua 2.1.2003–31.12.2003.

Näin monta Englannin puntaa eurolla sai vuonna 2003

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2003

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/GBP: kuukausien keskikurssit 2003
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu0,65710,64950,66470,655722
Helmikuu0,66980,65530,68420,684220
Maaliskuu0,68250,67570,69080,689621
Huhtikuu0,68900,68270,69700,697020
Toukokuu0,71320,69960,72350,719621
Kesäkuu0,70220,68700,71750,693221
Heinäkuu0,70040,686750,71160,701923
Elokuu0,69920,690350,70650,692621
Syyskuu0,69690,68870,70480,698622
Lokakuu0,69760,68580,70870,686323
Marraskuu0,69280,68300,70210,697120
Joulukuu0,70200,695850,70620,704821
Koko vuosi0,69200,64950,72350,7048255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2003

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/GBP: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2003
Päivä1 EUR = GBP1 GBP = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.0,65201,5337+0,23 %
pe 3.1.0,65001,5385−0,31 %
ma 6.1.0,64951,5396−0,08 %
ti 7.1.0,64961,5394+0,02 %
ke 8.1.0,64951,5396−0,02 %
to 9.1.0,65301,5314+0,54 %
pe 10.1.0,65341,5305+0,06 %
ma 13.1.0,65681,5225+0,52 %
ti 14.1.0,65831,5191+0,23 %
ke 15.1.0,65921,5170+0,14 %
to 16.1.0,65851,5186−0,11 %
pe 17.1.0,65821,5193−0,05 %
ma 20.1.0,66351,5072+0,81 %
ti 21.1.0,66261,5092−0,14 %
ke 22.1.0,66451,5049+0,29 %
to 23.1.0,66381,5065−0,11 %
pe 24.1.0,66061,5138−0,48 %
ma 27.1.0,66471,5044+0,62 %
ti 28.1.0,65971,5158−0,75 %
ke 29.1.0,65991,5154+0,03 %
to 30.1.0,65341,5305−0,98 %
pe 31.1.0,65571,5251+0,35 %
Helmikuu
ma 3.2.0,65531,5260−0,06 %
ti 4.2.0,65711,5218+0,27 %
ke 5.2.0,66071,5135+0,55 %
to 6.2.0,65921,5170−0,23 %
pe 7.2.0,66281,5088+0,55 %
ma 10.2.0,66141,5119−0,21 %
ti 11.2.0,66061,5138−0,12 %
ke 12.2.0,66381,5065+0,48 %
to 13.2.0,66441,5051+0,09 %
pe 14.2.0,66771,4977+0,50 %
ma 17.2.0,67041,4916+0,40 %
ti 18.2.0,67131,4896+0,13 %
ke 19.2.0,67271,4865+0,21 %
to 20.2.0,674451,4827+0,26 %
pe 21.2.0,67901,4728+0,67 %
ma 24.2.0,68001,4706+0,15 %
ti 25.2.0,68401,4620+0,59 %
ke 26.2.0,68221,4658−0,26 %
to 27.2.0,68421,4616+0,29 %
pe 28.2.0,68421,4616±0,00 %
Maaliskuu
ma 3.3.0,68531,4592+0,16 %
ti 4.3.0,68991,4495+0,67 %
ke 5.3.0,68761,4543−0,33 %
to 6.3.0,68311,4639−0,65 %
pe 7.3.0,68671,4562+0,53 %
ma 10.3.0,69051,4482+0,55 %
ti 11.3.0,69081,4476+0,04 %
ke 12.3.0,68351,4631−1,06 %
to 13.3.0,67711,4769−0,94 %
pe 14.3.0,67771,4756+0,09 %
ma 17.3.0,68271,4648+0,74 %
ti 18.3.0,67741,4762−0,78 %
ke 19.3.0,67871,4734+0,19 %
to 20.3.0,67701,4771−0,25 %
pe 21.3.0,67571,4799−0,19 %
ma 24.3.0,67631,4786+0,09 %
ti 25.3.0,67841,4741+0,31 %
ke 26.3.0,67791,4751−0,07 %
to 27.3.0,68111,4682+0,47 %
pe 28.3.0,68651,4567+0,79 %
ma 31.3.0,68961,4501+0,45 %
Huhtikuu
ti 1.4.0,69081,4476+0,17 %
ke 2.4.0,68771,4541−0,45 %
to 3.4.0,68531,4592−0,35 %
pe 4.4.0,68441,4611−0,13 %
ma 7.4.0,68281,4646−0,23 %
ti 8.4.0,68721,4552+0,64 %
ke 9.4.0,69021,4489+0,44 %
to 10.4.0,69001,4493−0,03 %
pe 11.4.0,68421,4616−0,84 %
ma 14.4.0,68271,4648−0,22 %
ti 15.4.0,68571,4584+0,44 %
ke 16.4.0,68771,4541+0,29 %
to 17.4.0,69171,4457+0,58 %
ti 22.4.0,69611,4366+0,64 %
ke 23.4.0,69351,4420−0,37 %
to 24.4.0,69151,4461−0,29 %
pe 25.4.0,69141,4463−0,01 %
ma 28.4.0,69141,4463±0,00 %
ti 29.4.0,68911,4512−0,33 %
ke 30.4.0,69701,4347+1,15 %
Toukokuu
pe 2.5.0,69981,4290+0,40 %
ma 5.5.0,69961,4294−0,03 %
ti 6.5.0,70441,4196+0,69 %
ke 7.5.0,71211,4043+1,09 %
to 8.5.0,71191,4047−0,03 %
pe 9.5.0,71561,3974+0,52 %
ma 12.5.0,71971,3895+0,57 %
ti 13.5.0,71651,3957−0,44 %
ke 14.5.0,71181,4049−0,66 %
to 15.5.0,70721,4140−0,65 %
pe 16.5.0,70651,4154−0,10 %
ma 19.5.0,71321,4021+0,95 %
ti 20.5.0,71301,4025−0,03 %
ke 21.5.0,71161,4053−0,20 %
to 22.5.0,71631,3961+0,66 %
pe 23.5.0,72011,3887+0,53 %
ma 26.5.0,72101,3870+0,12 %
ti 27.5.0,72351,3822+0,35 %
ke 28.5.0,71841,3920−0,70 %
to 29.5.0,71581,3970−0,36 %
pe 30.5.0,71961,3897+0,53 %
Kesäkuu
ma 2.6.0,71751,3937−0,29 %
ti 3.6.0,71731,3941−0,03 %
ke 4.6.0,71721,3943−0,01 %
to 5.6.0,71211,4043−0,71 %
pe 6.6.0,70931,4098−0,39 %
ma 9.6.0,70831,4118−0,14 %
ti 10.6.0,70651,4154−0,25 %
ke 11.6.0,70471,4190−0,25 %
to 12.6.0,702151,4242−0,36 %
pe 13.6.0,70531,4178+0,45 %
ma 16.6.0,70461,4192−0,10 %
ti 17.6.0,70201,4245−0,37 %
ke 18.6.0,69651,4358−0,78 %
to 19.6.0,69651,4358±0,00 %
pe 20.6.0,69661,4355+0,01 %
ma 23.6.0,69471,4395−0,27 %
ti 24.6.0,69401,4409−0,10 %
ke 25.6.0,69151,4461−0,36 %
to 26.6.0,68701,4556−0,65 %
pe 27.6.0,69011,4491+0,45 %
ma 30.6.0,69321,4426+0,45 %
Heinäkuu
ti 1.7.0,696051,4367+0,41 %
ke 2.7.0,69371,4415−0,34 %
to 3.7.0,68961,4501−0,59 %
pe 4.7.0,686751,4561−0,41 %
ma 7.7.0,688551,4523+0,26 %
ti 8.7.0,69071,4478+0,31 %
ke 9.7.0,69581,4372+0,74 %
to 10.7.0,69811,4325+0,33 %
pe 11.7.0,691851,4454−0,90 %
ma 14.7.0,69501,4388+0,46 %
ti 15.7.0,703251,4220+1,19 %
ke 16.7.0,70131,4259−0,28 %
to 17.7.0,70511,4182+0,54 %
pe 18.7.0,704451,4195−0,09 %
ma 21.7.0,70891,4106+0,63 %
ti 22.7.0,70831,4118−0,08 %
ke 23.7.0,71101,4065+0,38 %
to 24.7.0,71161,4053+0,08 %
pe 25.7.0,71101,4065−0,08 %
ma 28.7.0,70681,4148−0,59 %
ti 29.7.0,70621,4160−0,08 %
ke 30.7.0,70441,4196−0,25 %
to 31.7.0,70191,4247−0,35 %
Elokuu
pe 1.8.0,69621,4364−0,81 %
ma 4.8.0,70151,4255+0,76 %
ti 5.8.0,70451,4194+0,43 %
ke 6.8.0,70501,4184+0,07 %
to 7.8.0,706351,4157+0,19 %
pe 8.8.0,703351,4218−0,42 %
ma 11.8.0,705451,4175+0,30 %
ti 12.8.0,70651,4154+0,15 %
ke 13.8.0,70321,4221−0,47 %
to 14.8.0,70121,4261−0,28 %
pe 15.8.0,703751,4210+0,36 %
ma 18.8.0,70331,4219−0,06 %
ti 19.8.0,69911,4304−0,60 %
ke 20.8.0,69741,4339−0,24 %
to 21.8.0,69441,4401−0,43 %
pe 22.8.0,69191,4453−0,36 %
ma 25.8.0,69091,4474−0,14 %
ti 26.8.0,69181,4455+0,13 %
ke 27.8.0,69431,4403+0,36 %
to 28.8.0,690351,4485−0,57 %
pe 29.8.0,69261,4438+0,33 %
Syyskuu
ma 1.9.0,69811,4325+0,79 %
ti 2.9.0,69211,4449−0,86 %
ke 3.9.0,69001,4493−0,30 %
to 4.9.0,68871,4520−0,19 %
pe 5.9.0,69191,4453+0,46 %
ma 8.9.0,69851,4316+0,95 %
ti 9.9.0,70251,4235+0,57 %
ke 10.9.0,70301,4225+0,07 %
to 11.9.0,70361,4213+0,09 %
pe 12.9.0,70101,4265−0,37 %
ma 15.9.0,70381,4209+0,40 %
ti 16.9.0,70481,4188+0,14 %
ke 17.9.0,70021,4282−0,65 %
to 18.9.0,69901,4306−0,17 %
pe 19.9.0,69511,4386−0,56 %
ma 22.9.0,69681,4351+0,24 %
ti 23.9.0,69361,4418−0,46 %
ke 24.9.0,69301,4430−0,09 %
to 25.9.0,693351,4423+0,05 %
pe 26.9.0,691651,4458−0,25 %
ma 29.9.0,69311,4428+0,21 %
ti 30.9.0,69861,4314+0,79 %
Lokakuu
ke 1.10.0,70471,4190+0,87 %
to 2.10.0,70151,4255−0,45 %
pe 3.10.0,70021,4282−0,19 %
ma 6.10.0,69521,4384−0,71 %
ti 7.10.0,704551,4193+1,34 %
ke 8.10.0,70831,4118+0,53 %
to 9.10.0,70871,4110+0,06 %
pe 10.10.0,708451,4115−0,04 %
ma 13.10.0,704351,4197−0,58 %
ti 14.10.0,70201,4245−0,33 %
ke 15.10.0,699051,4305−0,42 %
to 16.10.0,69471,4395−0,62 %
pe 17.10.0,69361,4418−0,16 %
ma 20.10.0,693851,4412+0,04 %
ti 21.10.0,69581,4372+0,28 %
ke 22.10.0,69501,4388−0,11 %
to 23.10.0,69651,4358+0,22 %
pe 24.10.0,69481,4393−0,24 %
ma 27.10.0,69351,4420−0,19 %
ti 28.10.0,69041,4484−0,45 %
ke 29.10.0,68581,4582−0,67 %
to 30.10.0,688251,4530+0,36 %
pe 31.10.0,68631,4571−0,28 %
Marraskuu
ma 3.11.0,683651,4627−0,39 %
ti 4.11.0,68401,4620+0,05 %
ke 5.11.0,683851,4623−0,02 %
to 6.11.0,68301,4641−0,12 %
pe 7.11.0,68711,4554+0,60 %
ma 10.11.0,68661,4565−0,07 %
ti 11.11.0,68961,4501+0,44 %
ke 12.11.0,69301,4430+0,49 %
to 13.11.0,69381,4413+0,12 %
pe 14.11.0,69701,4347+0,46 %
ma 17.11.0,69831,4320+0,19 %
ti 18.11.0,697051,4346−0,18 %
ke 19.11.0,70211,4243+0,72 %
to 20.11.0,69941,4298−0,38 %
pe 21.11.0,69831,4320−0,16 %
ma 24.11.0,696051,4367−0,32 %
ti 25.11.0,694151,4406−0,27 %
ke 26.11.0,69681,4351+0,38 %
to 27.11.0,69471,4395−0,30 %
pe 28.11.0,69711,4345+0,35 %
Joulukuu
ma 1.12.0,69651,4358−0,09 %
ti 2.12.0,695851,4371−0,09 %
ke 3.12.0,69991,4288+0,58 %
to 4.12.0,700451,4277+0,08 %
pe 5.12.0,70211,4243+0,24 %
ma 8.12.0,70431,4198+0,31 %
ti 9.12.0,703351,4218−0,13 %
ke 10.12.0,70241,4237−0,14 %
to 11.12.0,69801,4327−0,63 %
pe 12.12.0,701251,4260+0,47 %
ma 15.12.0,70131,4259+0,01 %
ti 16.12.0,70621,4160+0,70 %
ke 17.12.0,70301,4225−0,45 %
to 18.12.0,701551,4254−0,21 %
pe 19.12.0,70291,4227+0,19 %
ma 22.12.0,70541,4176+0,36 %
ti 23.12.0,70251,4235−0,41 %
ke 24.12.0,701751,4250−0,11 %
ma 29.12.0,70401,4205+0,32 %
ti 30.12.0,70361,4213−0,06 %
ke 31.12.0,70481,4188+0,17 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Punnan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026