N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/GBP · Englannin punta · vuosi 2007 Punnan kurssi 2007

Euro vahvistui puntaa vastaan 9,21 % vuonna 2007

Vuonna 2007 EKP julkaisi punnan viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 0,6843 puntaa. Kurssi oli korkeimmillaan 0,7348 28.12.2007 ja matalimmillaan 0,65485 22.1.2007. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2007 oli 0,73335.

Keskikurssi 2007
0,6843
Muutos vuoden aikana
▲ +9,21 %
Ylin
0,7348 28.12.2007
Alin
0,65485 22.1.2007

Kurssikehitys

EUR/GBP vuonna 2007

255 julkaisua 2.1.2007–31.12.2007.

Näin monta Englannin puntaa eurolla sai vuonna 2007

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2007

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/GBP: kuukausien keskikurssit 2007
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu0,66340,654850,67470,6632522
Helmikuu0,66800,65780,67510,6736520
Maaliskuu0,68020,673650,685350,679822
Huhtikuu0,67930,67610,68270,682719
Toukokuu0,68140,67670,684850,6800522
Kesäkuu0,67560,67210,679250,674021
Heinäkuu0,67440,669050,67830,674022
Elokuu0,67770,673250,681050,6779523
Syyskuu0,68890,67520,70050,696820
Lokakuu0,69610,691250,70100,697323
Marraskuu0,70900,69240,720250,7145522
Joulukuu0,72060,71070,73480,7333519
Koko vuosi0,68430,654850,73480,73335255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2007

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/GBP: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2007
Päivä1 EUR = GBP1 GBP = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.0,67351,4848+0,30 %
ke 3.1.0,67471,4821+0,18 %
to 4.1.0,67391,4839−0,12 %
pe 5.1.0,67471,4821+0,12 %
ma 8.1.0,67311,4857−0,24 %
ti 9.1.0,670251,4920−0,42 %
ke 10.1.0,67021,4921−0,01 %
to 11.1.0,66541,5029−0,72 %
pe 12.1.0,661651,5114−0,56 %
ma 15.1.0,658451,5187−0,48 %
ti 16.1.0,65921,5170+0,11 %
ke 17.1.0,656851,5224−0,36 %
to 18.1.0,65651,5232−0,05 %
pe 19.1.0,65651,5232±0,00 %
ma 22.1.0,654851,5271−0,25 %
ti 23.1.0,65521,5263+0,05 %
ke 24.1.0,65951,5163+0,66 %
to 25.1.0,65851,5186−0,15 %
pe 26.1.0,658251,5192−0,04 %
ma 29.1.0,66021,5147+0,30 %
ti 30.1.0,66031,5145+0,02 %
ke 31.1.0,663251,5077+0,45 %
Helmikuu
to 1.2.0,66131,5122−0,29 %
pe 2.2.0,661351,5121+0,01 %
ma 5.2.0,661151,5125−0,03 %
ti 6.2.0,65781,5202−0,51 %
ke 7.2.0,65851,5186+0,11 %
to 8.2.0,66321,5078+0,71 %
pe 9.2.0,667551,4980+0,66 %
ma 12.2.0,665651,5023−0,28 %
ti 13.2.0,669951,4926+0,65 %
ke 14.2.0,66931,4941−0,10 %
to 15.2.0,671151,4900+0,28 %
pe 16.2.0,67311,4857+0,29 %
ma 19.2.0,67511,4813+0,30 %
ti 20.2.0,67331,4852−0,27 %
ke 21.2.0,67261,4868−0,10 %
to 22.2.0,67191,4883−0,10 %
pe 23.2.0,66921,4943−0,40 %
ma 26.2.0,67061,4912+0,21 %
ti 27.2.0,67371,4843+0,46 %
ke 28.2.0,673651,4845−0,01 %
Maaliskuu
to 1.3.0,673651,4845±0,00 %
pe 2.3.0,67681,4775+0,47 %
ma 5.3.0,68221,4658+0,80 %
ti 6.3.0,679651,4713−0,37 %
ke 7.3.0,68121,4680+0,23 %
to 8.3.0,68141,4676+0,03 %
pe 9.3.0,68061,4693−0,12 %
ma 12.3.0,68221,4658+0,24 %
ti 13.3.0,68311,4639+0,13 %
ke 14.3.0,685351,4591+0,33 %
to 15.3.0,682751,4647−0,38 %
pe 16.3.0,68421,4616+0,21 %
ma 19.3.0,683251,4636−0,14 %
ti 20.3.0,67911,4725−0,61 %
ke 21.3.0,67891,4730−0,03 %
to 22.3.0,678551,4737−0,05 %
pe 23.3.0,67781,4754−0,11 %
ma 26.3.0,676351,4785−0,21 %
ti 27.3.0,67901,4728+0,39 %
ke 28.3.0,67951,4717+0,07 %
to 29.3.0,67931,4721−0,03 %
pe 30.3.0,67981,4710+0,07 %
Huhtikuu
ma 2.4.0,67611,4791−0,54 %
ti 3.4.0,67611,4791±0,00 %
ke 4.4.0,676651,4779+0,08 %
to 5.4.0,67971,4712+0,45 %
ti 10.4.0,68031,4699+0,09 %
ke 11.4.0,67881,4732−0,22 %
to 12.4.0,68071,4691+0,28 %
pe 13.4.0,68091,4686+0,03 %
ma 16.4.0,680551,4694−0,05 %
ti 17.4.0,67631,4786−0,62 %
ke 18.4.0,67731,4765+0,15 %
to 19.4.0,67931,4721+0,30 %
pe 20.4.0,67931,4721±0,00 %
ma 23.4.0,67801,4749−0,19 %
ti 24.4.0,67931,4721+0,19 %
ke 25.4.0,68101,4684+0,25 %
to 26.4.0,682151,4660+0,17 %
pe 27.4.0,682251,4657+0,01 %
ma 30.4.0,68271,4648+0,07 %
Toukokuu
ke 2.5.0,68211,4661−0,09 %
to 3.5.0,68281,4646+0,10 %
pe 4.5.0,68281,4646±0,00 %
ma 7.5.0,68231,4656−0,07 %
ti 8.5.0,68031,4699−0,29 %
ke 9.5.0,679851,4709−0,07 %
to 10.5.0,68071,4691+0,13 %
pe 11.5.0,68131,4678+0,09 %
ma 14.5.0,684351,4612+0,45 %
ti 15.5.0,684851,4602+0,07 %
ke 16.5.0,684851,4602±0,00 %
to 17.5.0,683851,4623−0,15 %
pe 18.5.0,68391,4622+0,01 %
ma 21.5.0,682651,4649−0,18 %
ti 22.5.0,681751,4668−0,13 %
ke 23.5.0,67941,4719−0,34 %
to 24.5.0,67671,4778−0,40 %
pe 25.5.0,67751,4760+0,12 %
ma 28.5.0,678531,4738+0,15 %
ti 29.5.0,67981,4710+0,19 %
ke 30.5.0,67951,4717−0,04 %
to 31.5.0,680051,4705+0,08 %
Kesäkuu
pe 1.6.0,679251,4722−0,12 %
ma 4.6.0,677951,4750−0,19 %
ti 5.6.0,67831,4743+0,05 %
ke 6.6.0,67831,4743±0,00 %
to 7.6.0,67901,4728+0,10 %
pe 8.6.0,678851,4731−0,02 %
ma 11.6.0,67841,4741−0,07 %
ti 12.6.0,67601,4793−0,35 %
ke 13.6.0,67451,4826−0,22 %
to 14.6.0,676051,4792+0,23 %
pe 15.6.0,675951,4794−0,01 %
ma 18.6.0,67631,4786+0,05 %
ti 19.6.0,674651,4823−0,24 %
ke 20.6.0,67371,4843−0,14 %
to 21.6.0,67211,4879−0,24 %
pe 22.6.0,673051,4858+0,14 %
ma 25.6.0,67351,4848+0,07 %
ti 26.6.0,673151,4856−0,05 %
ke 27.6.0,672951,4860−0,03 %
to 28.6.0,672151,4878−0,12 %
pe 29.6.0,67401,4837+0,28 %
Heinäkuu
ma 2.7.0,675651,4801+0,24 %
ti 3.7.0,67511,4813−0,08 %
ke 4.7.0,675351,4807+0,04 %
to 5.7.0,67561,4802+0,04 %
pe 6.7.0,676351,4785+0,11 %
ma 9.7.0,67631,4786−0,01 %
ti 10.7.0,677351,4763+0,16 %
ke 11.7.0,676951,4772−0,06 %
to 12.7.0,67831,4743+0,20 %
pe 13.7.0,677951,4750−0,05 %
ma 16.7.0,676551,4781−0,21 %
ti 17.7.0,67321,4854−0,50 %
ke 18.7.0,67201,4881−0,18 %
to 19.7.0,674551,4825+0,38 %
pe 20.7.0,67221,4877−0,35 %
ma 23.7.0,671551,4891−0,10 %
ti 24.7.0,67071,4910−0,13 %
ke 25.7.0,669051,4947−0,25 %
to 26.7.0,67081,4908+0,26 %
pe 27.7.0,67201,4881+0,18 %
ma 30.7.0,67531,4808+0,49 %
ti 31.7.0,67401,4837−0,19 %
Elokuu
ke 1.8.0,67461,4824+0,09 %
to 2.8.0,673251,4853−0,20 %
pe 3.8.0,67331,4852+0,01 %
ma 6.8.0,680151,4703+1,02 %
ti 7.8.0,680551,4694+0,06 %
ke 8.8.0,677951,4750−0,38 %
to 9.8.0,677051,4770−0,13 %
pe 10.8.0,676851,4774−0,03 %
ma 13.8.0,677751,4755+0,13 %
ti 14.8.0,67881,4732+0,15 %
ke 15.8.0,67751,4760−0,19 %
to 16.8.0,67561,4802−0,28 %
pe 17.8.0,67921,4723+0,53 %
ma 20.8.0,67891,4730−0,04 %
ti 21.8.0,681051,4683+0,32 %
ke 22.8.0,678651,4735−0,35 %
to 23.8.0,67651,4782−0,32 %
pe 24.8.0,678851,4731+0,35 %
ma 27.8.0,67771,4756−0,17 %
ti 28.8.0,67891,4730+0,18 %
ke 29.8.0,67721,4767−0,25 %
to 30.8.0,67801,4749+0,12 %
pe 31.8.0,677951,4750−0,01 %
Syyskuu
ma 3.9.0,675751,4798−0,32 %
ti 4.9.0,67521,4810−0,08 %
ke 5.9.0,67601,4793+0,12 %
to 6.9.0,67731,4765+0,19 %
pe 7.9.0,67731,4765±0,00 %
ma 10.9.0,679451,4718+0,32 %
ti 11.9.0,68021,4702+0,11 %
ke 12.9.0,68371,4626+0,51 %
to 13.9.0,685251,4593+0,23 %
pe 14.9.0,689151,4511+0,57 %
ma 17.9.0,69431,4403+0,75 %
ti 18.9.0,69521,4384+0,13 %
ke 19.9.0,698651,4313+0,50 %
to 20.9.0,69881,4310+0,02 %
pe 21.9.0,69731,4341−0,21 %
ma 24.9.0,69691,4349−0,06 %
ti 25.9.0,700351,4279+0,50 %
ke 26.9.0,70051,4276+0,02 %
to 27.9.0,69931,4300−0,17 %
pe 28.9.0,69681,4351−0,36 %
Lokakuu
ma 1.10.0,697351,4340+0,08 %
ti 2.10.0,69381,4413−0,51 %
ke 3.10.0,69561,4376+0,26 %
to 4.10.0,693551,4419−0,29 %
pe 5.10.0,692851,4433−0,10 %
ma 8.10.0,691251,4467−0,23 %
ti 9.10.0,691851,4454+0,09 %
ke 10.10.0,69261,4438+0,11 %
to 11.10.0,69701,4347+0,64 %
pe 12.10.0,69851,4316+0,22 %
ma 15.10.0,696951,4348−0,22 %
ti 16.10.0,69651,4358−0,06 %
ke 17.10.0,69731,4341+0,11 %
to 18.10.0,69801,4327+0,10 %
pe 19.10.0,69731,4341−0,10 %
ma 22.10.0,69751,4337+0,03 %
ti 23.10.0,695751,4373−0,25 %
ke 24.10.0,69551,4378−0,04 %
to 25.10.0,697651,4334+0,31 %
pe 26.10.0,70101,4265+0,48 %
ma 29.10.0,698951,4307−0,29 %
ti 30.10.0,69721,4343−0,25 %
ke 31.10.0,69731,4341+0,01 %
Marraskuu
to 1.11.0,69241,4443−0,70 %
pe 2.11.0,69511,4386+0,39 %
ma 5.11.0,69621,4364+0,16 %
ti 6.11.0,696851,4350+0,09 %
ke 7.11.0,69961,4294+0,39 %
to 8.11.0,696251,4363−0,48 %
pe 9.11.0,70041,4278+0,60 %
ma 12.11.0,704451,4195+0,58 %
ti 13.11.0,70471,4190+0,04 %
ke 14.11.0,71041,4077+0,81 %
to 15.11.0,714851,3989+0,63 %
pe 16.11.0,716251,3962+0,20 %
ma 19.11.0,714451,3997−0,25 %
ti 20.11.0,717151,3944+0,38 %
ke 21.11.0,71971,3895+0,36 %
to 22.11.0,718551,3917−0,16 %
pe 23.11.0,720251,3884+0,24 %
ma 26.11.0,717951,3929−0,32 %
ti 27.11.0,718551,3917+0,08 %
ke 28.11.0,713751,4011−0,67 %
to 29.11.0,714751,3991+0,14 %
pe 30.11.0,714551,3995−0,03 %
Joulukuu
ma 3.12.0,71071,4071−0,54 %
ti 4.12.0,71491,3988+0,59 %
ke 5.12.0,72241,3843+1,05 %
to 6.12.0,71851,3918−0,54 %
pe 7.12.0,72021,3885+0,24 %
ma 10.12.0,71951,3899−0,10 %
ti 11.12.0,71601,3966−0,49 %
ke 12.12.0,71961,3897+0,50 %
to 13.12.0,719351,3901−0,03 %
pe 14.12.0,71571,3972−0,51 %
ma 17.12.0,71371,4011−0,28 %
ti 18.12.0,714851,3989+0,16 %
ke 19.12.0,71751,3937+0,37 %
to 20.12.0,72151,3860+0,56 %
pe 21.12.0,72361,3820+0,29 %
ma 24.12.0,72711,3753+0,48 %
to 27.12.0,728851,3720+0,24 %
pe 28.12.0,73481,3609+0,82 %
ma 31.12.0,733351,3636−0,20 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Punnan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026