N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/GBP · Englannin punta · vuosi 2017 Punnan kurssi 2017

Euro vahvistui puntaa vastaan 3,63 % vuonna 2017

Vuonna 2017 EKP julkaisi punnan viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 0,8767 puntaa. Kurssi oli korkeimmillaan 0,92965 29.8.2017 ja matalimmillaan 0,8343 19.4.2017. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2017 oli 0,88723.

Keskikurssi 2017
0,8767
Muutos vuoden aikana
▲ +3,63 %
Ylin
0,92965 29.8.2017
Alin
0,8343 19.4.2017

Kurssikehitys

EUR/GBP vuonna 2017

255 julkaisua 2.1.2017–29.12.2017.

Näin monta Englannin puntaa eurolla sai vuonna 2017

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2017

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/GBP: kuukausien keskikurssit 2017
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu0,86100,845650,878080,8610522
Helmikuu0,85270,84450,86330,8530520
Maaliskuu0,86560,85550,875630,8555323
Huhtikuu0,84820,83430,856230,8447318
Toukokuu0,85550,839850,873650,8736522
Kesäkuu0,87720,867550,885450,8793322
Heinäkuu0,88620,877050,89610,894221
Elokuu0,91120,894250,929650,9197323
Syyskuu0,89470,875650,920750,8817821
Lokakuu0,89070,878530,902350,8785322
Marraskuu0,88790,873850,89910,8798522
Joulukuu0,88260,875250,887680,8872319
Koko vuosi0,87670,83430,929650,88723255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2017

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/GBP: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2017
Päivä1 EUR = GBP1 GBP = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.0,85141,1745−0,56 %
ti 3.1.0,845651,1825−0,68 %
ke 4.1.0,849451,1772+0,45 %
to 5.1.0,85441,1704+0,58 %
pe 6.1.0,856481,1676+0,24 %
ma 9.1.0,86661,1539+1,18 %
ti 10.1.0,86941,1502+0,32 %
ke 11.1.0,867251,1531−0,25 %
to 12.1.0,868431,1515+0,14 %
pe 13.1.0,875481,1422+0,81 %
ma 16.1.0,878081,1388+0,30 %
ti 17.1.0,86791,1522−1,16 %
ke 18.1.0,868331,1516+0,05 %
to 19.1.0,865551,1553−0,32 %
pe 20.1.0,865951,1548+0,05 %
ma 23.1.0,861481,1608−0,52 %
ti 24.1.0,86351,1581+0,23 %
ke 25.1.0,853231,1720−1,19 %
to 26.1.0,851431,1745−0,21 %
pe 27.1.0,85171,1741+0,03 %
ma 30.1.0,849351,1774−0,28 %
ti 31.1.0,861051,1614+1,38 %
Helmikuu
ke 1.2.0,854181,1707−0,80 %
to 2.2.0,860681,1619+0,76 %
pe 3.2.0,860131,1626−0,06 %
ma 6.2.0,85951,1635−0,07 %
ti 7.2.0,86331,1583+0,44 %
ke 8.2.0,853151,1721−1,18 %
to 9.2.0,85091,1752−0,26 %
pe 10.2.0,85291,1725+0,24 %
ma 13.2.0,84891,1780−0,47 %
ti 14.2.0,850981,1751+0,25 %
ke 15.2.0,849981,1765−0,12 %
to 16.2.0,85111,1750+0,13 %
pe 17.2.0,85721,1666+0,72 %
ma 20.2.0,851451,1745−0,67 %
ti 21.2.0,84861,1784−0,33 %
ke 22.2.0,84451,1841−0,48 %
to 23.2.0,846281,1816+0,21 %
pe 24.2.0,845031,1834−0,15 %
ma 27.2.0,85281,1726+0,92 %
ti 28.2.0,853051,1723+0,03 %
Maaliskuu
ke 1.3.0,85551,1689+0,29 %
to 2.3.0,85561,1688+0,01 %
pe 3.3.0,863551,1580+0,93 %
ma 6.3.0,86301,1587−0,06 %
ti 7.3.0,86711,1533+0,48 %
ke 8.3.0,867531,1527+0,05 %
to 9.3.0,866531,1540−0,12 %
pe 10.3.0,87251,1461+0,69 %
ma 13.3.0,872581,1460+0,01 %
ti 14.3.0,875631,1420+0,35 %
ke 15.3.0,870731,1485−0,56 %
to 16.3.0,86811,1519−0,30 %
pe 17.3.0,868681,1512+0,07 %
ma 20.3.0,867931,1522−0,09 %
ti 21.3.0,867531,1527−0,05 %
ke 22.3.0,86791,1522+0,04 %
to 23.3.0,862731,1591−0,60 %
pe 24.3.0,86601,1547+0,38 %
ma 27.3.0,864031,1574−0,23 %
ti 28.3.0,864551,1567+0,06 %
ke 29.3.0,863851,1576−0,08 %
to 30.3.0,86181,1604−0,24 %
pe 31.3.0,855531,1689−0,73 %
Huhtikuu
ma 3.4.0,85261,1729−0,34 %
ti 4.4.0,856231,1679+0,43 %
ke 5.4.0,85511,1695−0,13 %
to 6.4.0,85591,1684+0,09 %
pe 7.4.0,855731,1686−0,02 %
ma 10.4.0,853351,1719−0,28 %
ti 11.4.0,85331,1719−0,01 %
ke 12.4.0,84841,1787−0,57 %
to 13.4.0,847631,1798−0,09 %
ti 18.4.0,843751,1852−0,46 %
ke 19.4.0,83431,1986−1,12 %
to 20.4.0,83921,1916+0,59 %
pe 21.4.0,83721,1945−0,24 %
ma 24.4.0,84831,1788+1,33 %
ti 25.4.0,849281,1775+0,12 %
ke 26.4.0,849031,1778−0,03 %
to 27.4.0,84421,1846−0,57 %
pe 28.4.0,844731,1838+0,06 %
Toukokuu
ti 2.5.0,84521,1832+0,06 %
ke 3.5.0,84441,1843−0,09 %
to 4.5.0,847651,1797+0,38 %
pe 5.5.0,84711,1805−0,06 %
ma 8.5.0,844651,1839−0,29 %
ti 9.5.0,84301,1862−0,20 %
ke 10.5.0,839851,1907−0,37 %
to 11.5.0,844851,1836+0,60 %
pe 12.5.0,845881,1822+0,12 %
ma 15.5.0,849281,1775+0,40 %
ti 16.5.0,858681,1646+1,11 %
ke 17.5.0,857451,1662−0,14 %
to 18.5.0,853631,1715−0,45 %
pe 19.5.0,859081,1640+0,64 %
ma 22.5.0,863531,1580+0,52 %
ti 23.5.0,864631,1566+0,13 %
ke 24.5.0,86341,1582−0,14 %
to 25.5.0,865281,1557+0,22 %
pe 26.5.0,87191,1469+0,77 %
ma 29.5.0,870931,1482−0,11 %
ti 30.5.0,867931,1522−0,34 %
ke 31.5.0,873651,1446+0,66 %
Kesäkuu
to 1.6.0,87231,1464−0,15 %
pe 2.6.0,872681,1459+0,04 %
ma 5.6.0,87131,1477−0,16 %
ti 6.6.0,87231,1464+0,11 %
ke 7.6.0,869081,1506−0,37 %
to 8.6.0,867551,1527−0,18 %
pe 9.6.0,876381,1411+1,02 %
ma 12.6.0,885451,1294+1,03 %
ti 13.6.0,880751,1354−0,53 %
ke 14.6.0,87961,1369−0,13 %
to 15.6.0,87641,1410−0,36 %
pe 16.6.0,874531,1435−0,21 %
ma 19.6.0,875181,1426+0,07 %
ti 20.6.0,881431,1345+0,71 %
ke 21.6.0,87811,1388−0,38 %
to 22.6.0,881681,1342+0,41 %
pe 23.6.0,878051,1389−0,41 %
ma 26.6.0,87831,1386+0,03 %
ti 27.6.0,88371,1316+0,61 %
ke 28.6.0,885251,1296+0,18 %
to 29.6.0,87991,1365−0,60 %
pe 30.6.0,879331,1372−0,06 %
Heinäkuu
ma 3.7.0,877051,1402−0,26 %
ti 4.7.0,878051,1389+0,11 %
ke 5.7.0,877351,1398−0,08 %
to 6.7.0,880131,1362+0,32 %
pe 7.7.0,884881,1301+0,54 %
ma 10.7.0,884431,1307−0,05 %
ti 11.7.0,883181,1323−0,14 %
ke 12.7.0,889251,1245+0,69 %
to 13.7.0,882151,1336−0,80 %
pe 14.7.0,879831,1366−0,26 %
ma 17.7.0,877551,1395−0,26 %
ti 18.7.0,88781,1264+1,17 %
ke 19.7.0,884851,1301−0,33 %
to 20.7.0,887181,1272+0,26 %
pe 21.7.0,89611,1159+1,01 %
ma 24.7.0,89351,1192−0,29 %
ti 25.7.0,893951,1186+0,05 %
ke 26.7.0,892751,1201−0,13 %
to 27.7.0,889781,1239−0,33 %
pe 28.7.0,895681,1165+0,66 %
ma 31.7.0,89421,1183−0,17 %
Elokuu
ti 1.8.0,89441,1181+0,02 %
ke 2.8.0,894251,1183−0,02 %
to 3.8.0,903181,1072+1,00 %
pe 4.8.0,90281,1077−0,04 %
ma 7.8.0,904351,1058+0,17 %
ti 8.8.0,906781,1028+0,27 %
ke 9.8.0,903381,1070−0,37 %
to 10.8.0,903031,1074−0,04 %
pe 11.8.0,906451,1032+0,38 %
ma 14.8.0,909351,0997+0,32 %
ti 15.8.0,911451,0972+0,23 %
ke 16.8.0,909931,0990−0,17 %
to 17.8.0,908951,1002−0,11 %
pe 18.8.0,911881,0966+0,32 %
ma 21.8.0,913181,0951+0,14 %
ti 22.8.0,917131,0904+0,43 %
ke 23.8.0,921331,0854+0,46 %
to 24.8.0,92001,0870−0,14 %
pe 25.8.0,920831,0860+0,09 %
ma 28.8.0,923281,0831+0,27 %
ti 29.8.0,929651,0757+0,69 %
ke 30.8.0,922461,0841−0,77 %
to 31.8.0,919731,0873−0,30 %
Syyskuu
pe 1.9.0,920751,0861+0,11 %
ma 4.9.0,918551,0887−0,24 %
ti 5.9.0,91741,0900−0,13 %
ke 6.9.0,914281,0938−0,34 %
to 7.9.0,914031,0941−0,03 %
pe 8.9.0,912681,0957−0,15 %
ma 11.9.0,907751,1016−0,54 %
ti 12.9.0,898781,1126−0,99 %
ke 13.9.0,902431,1081+0,41 %
to 14.9.0,891231,1220−1,24 %
pe 15.9.0,880431,1358−1,21 %
ma 18.9.0,882531,1331+0,24 %
ti 19.9.0,886221,1284+0,42 %
ke 20.9.0,88681,1276+0,07 %
to 21.9.0,88241,1333−0,50 %
pe 22.9.0,881551,1344−0,10 %
ma 25.9.0,879381,1372−0,25 %
ti 26.9.0,877751,1393−0,19 %
ke 27.9.0,875651,1420−0,24 %
to 28.9.0,876351,1411+0,08 %
pe 29.9.0,881781,1341+0,62 %
Lokakuu
ma 2.10.0,884181,1310+0,27 %
ti 3.10.0,887931,1262+0,42 %
ke 4.10.0,887681,1265−0,03 %
to 5.10.0,891531,1217+0,43 %
pe 6.10.0,895351,1169+0,43 %
ma 9.10.0,891951,1211−0,38 %
ti 10.10.0,89411,1184+0,24 %
ke 11.10.0,89711,1147+0,34 %
to 12.10.0,902351,1082+0,59 %
pe 13.10.0,88981,1238−1,39 %
ma 16.10.0,887531,1267−0,26 %
ti 17.10.0,891481,1217+0,45 %
ke 18.10.0,892831,1200+0,15 %
to 19.10.0,898151,1134+0,60 %
pe 20.10.0,896231,1158−0,21 %
ma 23.10.0,89091,1225−0,59 %
ti 24.10.0,893031,1198+0,24 %
ke 25.10.0,888831,1251−0,47 %
to 26.10.0,89011,1235+0,14 %
pe 27.10.0,886331,1282−0,42 %
ma 30.10.0,87981,1366−0,74 %
ti 31.10.0,878531,1383−0,14 %
Marraskuu
ke 1.11.0,873851,1444−0,53 %
to 2.11.0,88691,1275+1,49 %
pe 3.11.0,889231,1246+0,26 %
ma 6.11.0,88391,1313−0,60 %
ti 7.11.0,880381,1359−0,40 %
ke 8.11.0,884051,1312+0,42 %
to 9.11.0,886331,1282+0,26 %
pe 10.11.0,88371,1316−0,30 %
ma 13.11.0,890181,1234+0,73 %
ti 14.11.0,895851,1163+0,64 %
ke 15.11.0,89911,1122+0,36 %
to 16.11.0,891831,1213−0,81 %
pe 17.11.0,893851,1188+0,23 %
ma 20.11.0,88941,1244−0,50 %
ti 21.11.0,884981,1300−0,50 %
ke 22.11.0,88811,1260+0,35 %
to 23.11.0,890051,1235+0,22 %
pe 24.11.0,89121,1221+0,13 %
ma 27.11.0,893751,1189+0,29 %
ti 28.11.0,895381,1168+0,18 %
ke 29.11.0,882931,1326−1,39 %
to 30.11.0,879851,1366−0,35 %
Joulukuu
pe 1.12.0,881151,1349+0,15 %
ma 4.12.0,877251,1399−0,44 %
ti 5.12.0,881831,1340+0,52 %
ke 6.12.0,883351,1321+0,17 %
to 7.12.0,880681,1355−0,30 %
pe 8.12.0,875251,1425−0,62 %
ma 11.12.0,88251,1331+0,83 %
ti 12.12.0,880681,1355−0,21 %
ke 13.12.0,879051,1376−0,19 %
to 14.12.0,881631,1343+0,29 %
pe 15.12.0,882531,1331+0,10 %
ma 18.12.0,882081,1337−0,05 %
ti 19.12.0,88501,1299+0,33 %
ke 20.12.0,88321,1322−0,20 %
to 21.12.0,887631,1266+0,50 %
pe 22.12.0,885681,1291−0,22 %
ke 27.12.0,885931,1288+0,03 %
to 28.12.0,887681,1265+0,20 %
pe 29.12.0,887231,1271−0,05 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Punnan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026