N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/GBP · Englannin punta · vuosi 2024 Punnan kurssi 2024

Euro heikkeni puntaa vastaan 4,59 % vuonna 2024

Vuonna 2024 EKP julkaisi punnan viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 0,8466 puntaa. Kurssi oli korkeimmillaan 0,86645 2.1.2024 ja matalimmillaan 0,82428 12.12.2024. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2024 oli 0,82918.

Keskikurssi 2024
0,8466
Muutos vuoden aikana
▼ −4,59 %
Ylin
0,86645 2.1.2024
Alin
0,82428 12.12.2024

Kurssikehitys

EUR/GBP vuonna 2024

256 julkaisua 2.1.2024–31.12.2024.

Näin monta Englannin puntaa eurolla sai vuonna 2024

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2024

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/GBP: kuukausien keskikurssit 2024
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu0,85870,85250,866450,8543522
Helmikuu0,85470,850980,85660,8565521
Maaliskuu0,85520,851680,858460,855120
Huhtikuu0,85660,85400,863280,8547821
Toukokuu0,85560,85070,860830,8536522
Kesäkuu0,84640,841980,851750,8463820
Heinäkuu0,84330,839150,84790,843823
Elokuu0,85150,84120,860930,841222
Syyskuu0,84020,83220,844750,8354321
Lokakuu0,83500,83020,842580,8375323
Marraskuu0,83380,82680,840630,8320521
Joulukuu0,82800,824280,831230,8291820
Koko vuosi0,84660,824280,866450,82918256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2024

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/GBP: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2024
Päivä1 EUR = GBP1 GBP = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.0,866451,1541−0,30 %
ke 3.1.0,86471,1565−0,20 %
to 4.1.0,862781,1590−0,22 %
pe 5.1.0,86211,1600−0,08 %
ma 8.1.0,86151,1608−0,07 %
ti 9.1.0,859381,1636−0,25 %
ke 10.1.0,860231,1625+0,10 %
to 11.1.0,861451,1608+0,14 %
pe 12.1.0,85951,1635−0,23 %
ma 15.1.0,860751,1618+0,15 %
ti 16.1.0,860781,1617±0,00 %
ke 17.1.0,858181,1653−0,30 %
to 18.1.0,857731,1659−0,05 %
pe 19.1.0,858251,1652+0,06 %
ma 22.1.0,855751,1686−0,29 %
ti 23.1.0,854931,1697−0,10 %
ke 24.1.0,855431,1690+0,06 %
to 25.1.0,855381,1691−0,01 %
pe 26.1.0,853681,1714−0,20 %
ma 29.1.0,85251,1730−0,14 %
ti 30.1.0,856281,1678+0,44 %
ke 31.1.0,854351,1705−0,23 %
Helmikuu
to 1.2.0,853531,1716−0,10 %
pe 2.2.0,852631,1728−0,11 %
ma 5.2.0,855951,1683+0,39 %
ti 6.2.0,85461,1701−0,16 %
ke 7.2.0,853051,1723−0,18 %
to 8.2.0,853781,1713+0,09 %
pe 9.2.0,85441,1704+0,07 %
ma 12.2.0,853911,1711−0,06 %
ti 13.2.0,850981,1751−0,34 %
ke 14.2.0,852581,1729+0,19 %
to 15.2.0,856351,1677+0,44 %
pe 16.2.0,856051,1682−0,04 %
ma 19.2.0,854481,1703−0,18 %
ti 20.2.0,85661,1674+0,25 %
ke 21.2.0,856191,1680−0,05 %
to 22.2.0,856251,1679+0,01 %
pe 23.2.0,85341,1718−0,33 %
ma 26.2.0,854951,1697+0,18 %
ti 27.2.0,85621,1680+0,15 %
ke 28.2.0,855481,1689−0,08 %
to 29.2.0,856551,1675+0,13 %
Maaliskuu
pe 1.3.0,855881,1684−0,08 %
ma 4.3.0,855831,1685−0,01 %
ti 5.3.0,855431,1690−0,05 %
ke 6.3.0,854981,1696−0,05 %
to 7.3.0,854451,1703−0,06 %
pe 8.3.0,851681,1741−0,32 %
ma 11.3.0,852081,1736+0,05 %
ti 12.3.0,854581,1702+0,29 %
ke 13.3.0,854511,1703−0,01 %
to 14.3.0,85421,1707−0,04 %
pe 15.3.0,85411,1708−0,01 %
ma 18.3.0,855251,1692+0,13 %
ti 19.3.0,854451,1703−0,09 %
ke 20.3.0,854381,1704−0,01 %
to 21.3.0,856781,1672+0,28 %
pe 22.3.0,857951,1656+0,14 %
ma 25.3.0,856981,1669−0,11 %
ti 26.3.0,858461,1649+0,17 %
ke 27.3.0,857681,1659−0,09 %
to 28.3.0,85511,1695−0,30 %
Huhtikuu
ti 2.4.0,85511,1695±0,00 %
ke 3.4.0,857131,1667+0,24 %
to 4.4.0,857881,1657+0,09 %
pe 5.4.0,857731,1659−0,02 %
ma 8.4.0,857951,1656+0,03 %
ti 9.4.0,856631,1674−0,15 %
ke 10.4.0,855151,1694−0,17 %
to 11.4.0,855251,1692+0,01 %
pe 12.4.0,854241,1706−0,12 %
ma 15.4.0,854051,1709−0,02 %
ti 16.4.0,85441,1704+0,04 %
ke 17.4.0,85401,1710−0,05 %
to 18.4.0,856281,1678+0,27 %
pe 19.4.0,85621,1680−0,01 %
ma 22.4.0,863281,1584+0,83 %
ti 23.4.0,86051,1621−0,32 %
ke 24.4.0,859451,1635−0,12 %
to 25.4.0,856751,1672−0,31 %
pe 26.4.0,856431,1676−0,04 %
ma 29.4.0,854931,1697−0,18 %
ti 30.4.0,854781,1699−0,02 %
Toukokuu
to 2.5.0,855381,1691+0,07 %
pe 3.5.0,855731,1686+0,04 %
ma 6.5.0,85661,1674+0,10 %
ti 7.5.0,858051,1654+0,17 %
ke 8.5.0,860831,1617+0,32 %
to 9.5.0,859951,1629−0,10 %
pe 10.5.0,860551,1620+0,07 %
ma 13.5.0,860231,1625−0,04 %
ti 14.5.0,859831,1630−0,05 %
ke 15.5.0,85841,1650−0,17 %
to 16.5.0,85851,1648+0,01 %
pe 17.5.0,856851,1671−0,19 %
ma 20.5.0,855481,1689−0,16 %
ti 21.5.0,85441,1704−0,13 %
ke 22.5.0,851651,1742−0,32 %
to 23.5.0,851751,1741+0,01 %
pe 24.5.0,852411,1731+0,08 %
ma 27.5.0,85071,1755−0,20 %
ti 28.5.0,85081,1754+0,01 %
ke 29.5.0,85131,1747+0,06 %
to 30.5.0,851051,1750−0,03 %
pe 31.5.0,853651,1714+0,31 %
Kesäkuu
ma 3.6.0,851751,1741−0,22 %
ti 4.6.0,851431,1745−0,04 %
ke 5.6.0,850481,1758−0,11 %
to 6.6.0,850881,1753+0,05 %
pe 7.6.0,85121,1748+0,04 %
ma 10.6.0,845651,1825−0,65 %
ti 11.6.0,841981,1877−0,43 %
ke 12.6.0,843651,1853+0,20 %
to 13.6.0,844681,1839+0,12 %
pe 14.6.0,842051,1876−0,31 %
ma 17.6.0,845731,1824+0,44 %
ti 18.6.0,84541,1829−0,04 %
ke 19.6.0,844551,1841−0,10 %
to 20.6.0,845131,1832+0,07 %
pe 21.6.0,845311,1830+0,02 %
ma 24.6.0,84731,1802+0,24 %
ti 25.6.0,844651,1839−0,31 %
ke 26.6.0,844531,1841−0,01 %
to 27.6.0,84591,1822+0,16 %
pe 28.6.0,846381,1815+0,06 %
Heinäkuu
ma 1.7.0,84791,1794+0,18 %
ti 2.7.0,847551,1799−0,04 %
ke 3.7.0,84681,1809−0,09 %
to 4.7.0,846631,1812−0,02 %
pe 5.7.0,846131,1819−0,06 %
ma 8.7.0,84411,1847−0,24 %
ti 9.7.0,844911,1836+0,10 %
ke 10.7.0,845181,1832+0,03 %
to 11.7.0,843051,1862−0,25 %
pe 12.7.0,840291,1901−0,33 %
ma 15.7.0,840451,1898+0,02 %
ti 16.7.0,840581,1897+0,02 %
ke 17.7.0,839151,1917−0,17 %
to 18.7.0,841751,1880+0,31 %
pe 19.7.0,84281,1865+0,12 %
ma 22.7.0,842151,1874−0,08 %
ti 23.7.0,840731,1894−0,17 %
ke 24.7.0,839731,1909−0,12 %
to 25.7.0,84281,1865+0,37 %
pe 26.7.0,843781,1851+0,12 %
ma 29.7.0,843451,1856−0,04 %
ti 30.7.0,84261,1868−0,10 %
ke 31.7.0,84381,1851+0,14 %
Elokuu
to 1.8.0,843281,1858−0,06 %
pe 2.8.0,85001,1765+0,80 %
ma 5.8.0,858781,1644+1,03 %
ti 6.8.0,859981,1628+0,14 %
ke 7.8.0,858081,1654−0,22 %
to 8.8.0,860931,1615+0,33 %
pe 9.8.0,857081,1668−0,45 %
ma 12.8.0,855541,1689−0,18 %
ti 13.8.0,854581,1702−0,11 %
ke 14.8.0,857831,1657+0,38 %
to 15.8.0,856151,1680−0,20 %
pe 16.8.0,851281,1747−0,57 %
ma 19.8.0,852431,1731+0,14 %
ti 20.8.0,851941,1738−0,06 %
ke 21.8.0,853031,1723+0,13 %
to 22.8.0,849431,1773−0,42 %
pe 23.8.0,847331,1802−0,25 %
ma 26.8.0,846451,1814−0,10 %
ti 27.8.0,844381,1843−0,24 %
ke 28.8.0,841631,1882−0,33 %
to 29.8.0,841751,1880+0,01 %
pe 30.8.0,84121,1888−0,07 %
Syyskuu
ma 2.9.0,842181,1874+0,12 %
ti 3.9.0,840851,1893−0,16 %
ke 4.9.0,842481,1870+0,19 %
to 5.9.0,843181,1860+0,08 %
pe 6.9.0,842931,1863−0,03 %
ma 9.9.0,843651,1853+0,09 %
ti 10.9.0,842651,1867−0,12 %
ke 11.9.0,843751,1852+0,13 %
to 12.9.0,84461,1840+0,10 %
pe 13.9.0,844751,1838+0,02 %
ma 16.9.0,842781,1865−0,23 %
ti 17.9.0,842781,1865±0,00 %
ke 18.9.0,842251,1873−0,06 %
to 19.9.0,839531,1911−0,32 %
pe 20.9.0,83911,1918−0,05 %
ma 23.9.0,835181,1973−0,47 %
ti 24.9.0,83221,2016−0,36 %
ke 25.9.0,836531,1954+0,52 %
to 26.9.0,834281,1986−0,27 %
pe 27.9.0,833381,1999−0,11 %
ma 30.9.0,835431,1970+0,25 %
Lokakuu
ti 1.10.0,831931,2020−0,42 %
ke 2.10.0,832881,2007+0,11 %
to 3.10.0,842581,1868+1,16 %
pe 4.10.0,837351,1942−0,62 %
ma 7.10.0,839181,1916+0,22 %
ti 8.10.0,837781,1936−0,17 %
ke 9.10.0,83741,1942−0,05 %
to 10.10.0,836861,1949−0,06 %
pe 11.10.0,837051,1947+0,02 %
ma 14.10.0,836651,1952−0,05 %
ti 15.10.0,833551,1997−0,37 %
ke 16.10.0,836051,1961+0,30 %
to 17.10.0,834551,1983−0,18 %
pe 18.10.0,831651,2024−0,35 %
ma 21.10.0,833151,2003+0,18 %
ti 22.10.0,83341,1999+0,03 %
ke 23.10.0,831481,2027−0,23 %
to 24.10.0,83211,2018+0,07 %
pe 25.10.0,833581,1996+0,18 %
ma 28.10.0,83291,2006−0,08 %
ti 29.10.0,83021,2045−0,32 %
ke 30.10.0,834251,1987+0,49 %
to 31.10.0,837531,1940+0,39 %
Marraskuu
pe 1.11.0,839981,1905+0,29 %
ma 4.11.0,840631,1896+0,08 %
ti 5.11.0,83921,1916−0,17 %
ke 6.11.0,832231,2016−0,83 %
to 7.11.0,831851,2021−0,05 %
pe 8.11.0,831881,2021±0,00 %
ma 11.11.0,82681,2095−0,61 %
ti 12.11.0,828351,2072+0,19 %
ke 13.11.0,834131,1989+0,70 %
to 14.11.0,831581,2025−0,31 %
pe 15.11.0,834551,1983+0,36 %
ma 18.11.0,83561,1967+0,13 %
ti 19.11.0,836381,1956+0,09 %
ke 20.11.0,83381,1993−0,31 %
to 21.11.0,832731,2009−0,13 %
pe 22.11.0,832051,2019−0,08 %
ma 25.11.0,834651,1981+0,31 %
ti 26.11.0,83481,1979+0,02 %
ke 27.11.0,83401,1990−0,10 %
to 28.11.0,83231,2015−0,20 %
pe 29.11.0,832051,2019−0,03 %
Joulukuu
ma 2.12.0,828981,2063−0,37 %
ti 3.12.0,831231,2030+0,27 %
ke 4.12.0,82831,2073−0,35 %
to 5.12.0,82801,2077−0,04 %
pe 6.12.0,828551,2069+0,07 %
ma 9.12.0,828051,2077−0,06 %
ti 10.12.0,825551,2113−0,30 %
ke 11.12.0,824581,2127−0,12 %
to 12.12.0,824281,2132−0,04 %
pe 13.12.0,830431,2042+0,75 %
ma 16.12.0,829451,2056−0,12 %
ti 17.12.0,826481,2100−0,36 %
ke 18.12.0,82521,2118−0,15 %
to 19.12.0,824451,2129−0,09 %
pe 20.12.0,829651,2053+0,63 %
ma 23.12.0,829951,2049+0,04 %
ti 24.12.0,828051,2077−0,23 %
pe 27.12.0,830981,2034+0,35 %
ma 30.12.0,82951,2055−0,18 %
ti 31.12.0,829181,2060−0,04 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Punnan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026