N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/GBP · Englannin punta · vuosi 2026 Punnan kurssi 2026

Euro on heikentynyt puntaa vastaan 4,45 % vuoden alusta

Vuonna 2026 EKP on tähän mennessä julkaissut punnan viitekurssin 213 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 0,8612 puntaa. Kurssi oli korkeimmillaan 0,8763 27.2.2026 ja matalimmillaan 0,8338 30.10.2026. Viimeisin kurssi 30.10.2026 on 0,8338.

Keskikurssi 2026
0,8612
Vuoden alusta
▼ −4,45 %
Ylin
0,8763 27.2.2026
Alin
0,8338 30.10.2026

Kurssikehitys

EUR/GBP vuonna 2026

213 julkaisua 2.1.2026–30.10.2026.

Näin monta Englannin puntaa eurolla sai vuonna 2026

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2026

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/GBP: kuukausien keskikurssit 2026
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu0,86830,86600,87440,866221
Helmikuu0,87030,86160,87630,876320
Maaliskuu0,86630,862430,87390,8683322
Huhtikuu0,86930,865750,872580,8662520
Toukokuu0,86560,862550,87050,8672320
Kesäkuu0,86370,861650,866530,8617822
Heinäkuu0,85390,848730,859730,8557323
Elokuu0,85610,853580,857650,8564821
Syyskuu0,85810,854630,860550,8546322
Lokakuu0,84280,83380,853730,833822
Vuosi tähän asti0,86120,83380,87630,8338213

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2026

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 213 päivää
EUR/GBP: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2026
Päivä1 EUR = GBP1 GBP = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.0,87191,1469−0,08 %
ma 5.1.0,86761,1526−0,49 %
ti 6.1.0,86631,1543−0,15 %
ke 7.1.0,86641,1542+0,01 %
to 8.1.0,86871,1511+0,27 %
pe 9.1.0,86771,1525−0,12 %
ma 12.1.0,86741,1529−0,03 %
ti 13.1.0,86601,1547−0,16 %
ke 14.1.0,86681,1537+0,09 %
to 15.1.0,86741,1529+0,07 %
pe 16.1.0,86701,1534−0,05 %
ma 19.1.0,86711,1533+0,01 %
ti 20.1.0,87221,1465+0,59 %
ke 21.1.0,87441,1436+0,25 %
to 22.1.0,87221,1465−0,25 %
pe 23.1.0,86811,1519−0,47 %
ma 26.1.0,86751,1527−0,07 %
ti 27.1.0,86831,1517+0,09 %
ke 28.1.0,86851,1514+0,02 %
to 29.1.0,86621,1545−0,26 %
pe 30.1.0,86621,1545±0,00 %
Helmikuu
ma 2.2.0,86581,1550−0,05 %
ti 3.2.0,86231,1597−0,40 %
ke 4.2.0,86161,1606−0,08 %
to 5.2.0,86911,1506+0,87 %
pe 6.2.0,86791,1522−0,14 %
ma 9.2.0,87011,1493+0,25 %
ti 10.2.0,86951,1501−0,07 %
ke 11.2.0,86991,1496+0,05 %
to 12.2.0,87111,1480+0,14 %
pe 13.2.0,87161,1473+0,06 %
ma 16.2.0,86901,1507−0,30 %
ti 17.2.0,87331,1451+0,49 %
ke 18.2.0,87241,1463−0,10 %
to 19.2.0,87381,1444+0,16 %
pe 20.2.0,87281,1457−0,11 %
ma 23.2.0,87341,1450+0,07 %
ti 24.2.0,87311,1453−0,03 %
ke 25.2.0,87141,1476−0,19 %
to 26.2.0,87191,1469+0,06 %
pe 27.2.0,87631,1412+0,50 %
Maaliskuu
ma 2.3.0,87391,1443−0,27 %
ti 3.3.0,87171,1472−0,25 %
ke 4.3.0,87051,1488−0,14 %
to 5.3.0,86951,1501−0,11 %
pe 6.3.0,866931,1535−0,30 %
ma 9.3.0,86531,1557−0,19 %
ti 10.3.0,865451,1555+0,02 %
ke 11.3.0,863631,1579−0,21 %
to 12.3.0,862431,1595−0,14 %
pe 13.3.0,865031,1560+0,30 %
ma 16.3.0,864081,1573−0,11 %
ti 17.3.0,86431,1570+0,03 %
ke 18.3.0,863931,1575−0,04 %
to 19.3.0,863881,1576−0,01 %
pe 20.3.0,864381,1569+0,06 %
ma 23.3.0,86421,1571−0,02 %
ti 24.3.0,865411,1555+0,14 %
ke 25.3.0,865581,1553+0,02 %
to 26.3.0,865151,1559−0,05 %
pe 27.3.0,86721,1531+0,24 %
ma 30.3.0,868031,1520+0,10 %
ti 31.3.0,868331,1516+0,03 %
Huhtikuu
ke 1.4.0,871131,1479+0,32 %
to 2.4.0,872531,1461+0,16 %
ti 7.4.0,872581,1460+0,01 %
ke 8.4.0,868931,1508−0,42 %
to 9.4.0,870531,1487+0,18 %
pe 10.4.0,871051,1480+0,06 %
ma 13.4.0,870581,1487−0,05 %
ti 14.4.0,869131,1506−0,17 %
ke 15.4.0,869351,1503+0,03 %
to 16.4.0,869931,1495+0,07 %
pe 17.4.0,871681,1472+0,20 %
ma 20.4.0,870451,1488−0,14 %
ti 21.4.0,870351,1490−0,01 %
ke 22.4.0,869031,1507−0,15 %
to 23.4.0,865751,1551−0,38 %
pe 24.4.0,868031,1520+0,26 %
ma 27.4.0,86581,1550−0,26 %
ti 28.4.0,867151,1532+0,16 %
ke 29.4.0,866431,1542−0,08 %
to 30.4.0,866251,1544−0,02 %
Toukokuu
ma 4.5.0,863581,1580−0,31 %
ti 5.5.0,863431,1582−0,02 %
ke 6.5.0,86371,1578+0,03 %
to 7.5.0,86411,1573+0,05 %
pe 8.5.0,86411,1573±0,00 %
ma 11.5.0,864881,1562+0,09 %
ti 12.5.0,868031,1520+0,36 %
ke 13.5.0,867131,1532−0,10 %
to 14.5.0,866181,1545−0,11 %
pe 15.5.0,87051,1488+0,50 %
ma 18.5.0,87021,1492−0,03 %
ti 19.5.0,866711,1538−0,40 %
ke 20.5.0,865551,1553−0,13 %
to 21.5.0,864331,1570−0,14 %
pe 22.5.0,864181,1572−0,02 %
ma 25.5.0,862551,1594−0,19 %
ti 26.5.0,863751,1577+0,14 %
ke 27.5.0,866181,1545+0,28 %
to 28.5.0,866651,1539+0,05 %
pe 29.5.0,867231,1531+0,07 %
Kesäkuu
ma 1.6.0,864931,1562−0,27 %
ti 2.6.0,864651,1565−0,03 %
ke 3.6.0,86371,1578−0,11 %
to 4.6.0,86491,1562+0,14 %
pe 5.6.0,864331,1570−0,07 %
ma 8.6.0,86361,1579−0,08 %
ti 9.6.0,86341,1582−0,02 %
ke 10.6.0,862281,1597−0,13 %
to 11.6.0,86331,1583+0,12 %
pe 12.6.0,863051,1587−0,03 %
ma 15.6.0,864831,1563+0,21 %
ti 16.6.0,864711,1565−0,01 %
ke 17.6.0,864631,1566−0,01 %
to 18.6.0,866381,1542+0,20 %
pe 19.6.0,866531,1540+0,02 %
ma 22.6.0,864681,1565−0,21 %
ti 23.6.0,86201,1601−0,31 %
ke 24.6.0,861651,1606−0,04 %
to 25.6.0,861831,1603+0,02 %
pe 26.6.0,862531,1594+0,08 %
ma 29.6.0,862151,1599−0,04 %
ti 30.6.0,861781,1604−0,04 %
Heinäkuu
ke 1.7.0,859731,1632−0,24 %
to 2.7.0,856651,1673−0,36 %
pe 3.7.0,85721,1666+0,06 %
ma 6.7.0,855381,1691−0,21 %
ti 7.7.0,854111,1708−0,15 %
ke 8.7.0,854351,1705+0,03 %
to 9.7.0,853631,1715−0,08 %
pe 10.7.0,851551,1743−0,24 %
ma 13.7.0,85331,1719+0,21 %
ti 14.7.0,852151,1735−0,13 %
ke 15.7.0,850931,1752−0,14 %
to 16.7.0,848731,1782−0,26 %
pe 17.7.0,850981,1751+0,27 %
ma 20.7.0,848881,1780−0,25 %
ti 21.7.0,852051,1736+0,37 %
ke 22.7.0,85341,1718+0,16 %
to 23.7.0,853181,1721−0,03 %
pe 24.7.0,853881,1711+0,08 %
ma 27.7.0,855241,1693+0,16 %
ti 28.7.0,85551,1689+0,03 %
ke 29.7.0,856351,1677+0,10 %
to 30.7.0,857151,1667+0,09 %
pe 31.7.0,855731,1686−0,17 %
Elokuu
ma 3.8.0,856331,1678+0,07 %
ti 4.8.0,856391,1677+0,01 %
ke 5.8.0,85721,1666+0,09 %
to 6.8.0,857051,1668−0,02 %
pe 7.8.0,857651,1660+0,07 %
ma 10.8.0,855651,1687−0,23 %
ti 11.8.0,854831,1698−0,10 %
ke 12.8.0,853581,1715−0,15 %
to 13.8.0,85491,1697+0,15 %
pe 14.8.0,85451,1703−0,05 %
ma 17.8.0,85501,1696+0,06 %
ti 18.8.0,855851,1684+0,10 %
ke 19.8.0,856081,1681+0,03 %
to 20.8.0,857251,1665+0,14 %
pe 21.8.0,85671,1673−0,06 %
ma 24.8.0,85551,1689−0,14 %
ti 25.8.0,85551,1689±0,00 %
ke 26.8.0,856131,1680+0,07 %
to 27.8.0,85741,1663+0,15 %
pe 28.8.0,85721,1666−0,02 %
ma 31.8.0,856481,1676−0,08 %
Syyskuu
ti 1.9.0,856551,1675+0,01 %
ke 2.9.0,85871,1646+0,25 %
to 3.9.0,860551,1620+0,22 %
pe 4.9.0,858981,1642−0,18 %
ma 7.9.0,858941,1642±0,00 %
ti 8.9.0,85741,1663−0,18 %
ke 9.9.0,858981,1642+0,18 %
to 10.9.0,859151,1639+0,02 %
pe 11.9.0,858151,1653−0,12 %
ma 14.9.0,855981,1683−0,25 %
ti 15.9.0,85581,1685−0,02 %
ke 16.9.0,85741,1663+0,19 %
to 17.9.0,85831,1651+0,10 %
pe 18.9.0,85881,1644+0,06 %
ma 21.9.0,85781,1658−0,12 %
ti 22.9.0,85781,1658±0,00 %
ke 23.9.0,85951,1635+0,20 %
to 24.9.0,859861,1630+0,04 %
pe 25.9.0,860451,1622+0,07 %
ma 28.9.0,857851,1657−0,30 %
ti 29.9.0,857181,1666−0,08 %
ke 30.9.0,854631,1701−0,30 %
Lokakuu
to 1.10.0,853731,1713−0,11 %
pe 2.10.0,850331,1760−0,40 %
ma 5.10.0,84721,1804−0,37 %
ti 6.10.0,84881,1781+0,19 %
ke 7.10.0,846451,1814−0,28 %
to 8.10.0,846981,1807+0,06 %
pe 9.10.0,847631,1798+0,08 %
ma 12.10.0,844781,1837−0,34 %
ti 13.10.0,84461,1840−0,02 %
ke 14.10.0,843851,1850−0,09 %
to 15.10.0,84611,1819+0,27 %
pe 16.10.0,843851,1850−0,27 %
ma 19.10.0,842051,1876−0,21 %
ti 20.10.0,840281,1901−0,21 %
ke 21.10.0,838251,1930−0,24 %
to 22.10.0,83771,1937−0,07 %
pe 23.10.0,837281,1943−0,05 %
ma 26.10.0,83821,1930+0,11 %
ti 27.10.0,836581,1953−0,19 %
ke 28.10.0,837851,1935+0,15 %
to 29.10.0,835781,1965−0,25 %
pe 30.10.0,83381,1993−0,24 %

Lataa CSV-tiedostona 213 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Punnan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026