N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/THB · Thaimaan baht · vuosi 2020 Bahtin kurssi 2020

Euro vahvistui bahtia vastaan 9,91 % vuonna 2020

Vuonna 2020 EKP julkaisi bahtin viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 35,7081 bahtia. Kurssi oli korkeimmillaan 37,2790 19.8.2020 ja matalimmillaan 33,5340 10.1.2020. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2020 oli 36,7270.

Keskikurssi 2020
35,7081
Muutos vuoden aikana
▲ +9,91 %
Ylin
37,2790 19.8.2020
Alin
33,5340 10.1.2020

Kurssikehitys

EUR/THB vuonna 2020

257 julkaisua 2.1.2020–31.12.2020.

Näin monta Thaimaan bahtia eurolla sai vuonna 2020

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2020

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/THB: kuukausien keskikurssit 2020
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu33,814533,534034,460034,460022
Helmikuu34,162933,696034,701034,632020
Maaliskuu35,499234,851036,081035,925022
Huhtikuu35,445534,815036,111035,216020
Toukokuu34,952734,656035,424035,424020
Kesäkuu35,077034,624035,650034,624022
Heinäkuu36,013734,709037,050036,948023
Elokuu36,910936,598037,279037,098021
Syyskuu36,997136,781037,250037,079022
Lokakuu36,795636,439037,101036,439022
Marraskuu36,041035,646036,525036,257021
Joulukuu36,609636,215036,901036,727022
Koko vuosi35,708133,534037,279036,7270257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2020

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/THB: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2020
Päivä1 EUR = THB1 THB = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.33,74100,02964+0,98 %
pe 3.1.33,61400,02975−0,38 %
ma 6.1.33,74400,02963+0,39 %
ti 7.1.33,82300,02957+0,23 %
ke 8.1.33,74000,02964−0,25 %
to 9.1.33,64700,02972−0,28 %
pe 10.1.33,53400,02982−0,34 %
ma 13.1.33,62000,02974+0,26 %
ti 14.1.33,62400,02974+0,01 %
ke 15.1.33,69300,02968+0,21 %
to 16.1.33,91500,02949+0,66 %
pe 17.1.33,74600,02963−0,50 %
ma 20.1.33,64700,02972−0,29 %
ti 21.1.33,79000,02959+0,43 %
ke 22.1.33,68500,02969−0,31 %
to 23.1.33,88300,02951+0,59 %
pe 24.1.33,72300,02965−0,47 %
ma 27.1.33,86900,02953+0,43 %
ti 28.1.33,94500,02946+0,22 %
ke 29.1.34,07000,02935+0,37 %
to 30.1.34,40500,02907+0,98 %
pe 31.1.34,46000,02902+0,16 %
Helmikuu
ma 3.2.34,34900,02911−0,32 %
ti 4.2.34,19400,02924−0,45 %
ke 5.2.34,13300,02930−0,18 %
to 6.2.34,19700,02924+0,19 %
pe 7.2.34,33300,02913+0,40 %
ma 10.2.34,27700,02917−0,16 %
ti 11.2.34,08200,02934−0,57 %
ke 12.2.33,94800,02946−0,39 %
to 13.2.33,83900,02955−0,32 %
pe 14.2.33,84800,02954+0,03 %
ma 17.2.33,77800,02961−0,21 %
ti 18.2.33,77300,02961−0,01 %
ke 19.2.33,69600,02968−0,23 %
to 20.2.33,92400,02948+0,68 %
pe 21.2.34,16400,02927+0,71 %
ma 24.2.34,33600,02912+0,50 %
ti 25.2.34,39000,02908+0,16 %
ke 26.2.34,66400,02885+0,80 %
to 27.2.34,70100,02882+0,11 %
pe 28.2.34,63200,02888−0,20 %
Maaliskuu
ma 2.3.34,96800,02860+0,97 %
ti 3.3.35,06300,02852+0,27 %
ke 4.3.34,86600,02868−0,56 %
to 5.3.35,29500,02833+1,23 %
pe 6.3.35,64000,02806+0,98 %
ma 9.3.36,08100,02772+1,24 %
ti 10.3.35,80900,02793−0,75 %
ke 11.3.35,58400,02810−0,63 %
to 12.3.35,58600,02810+0,01 %
pe 13.3.35,24400,02837−0,96 %
ma 16.3.35,93700,02783+1,97 %
ti 17.3.35,46100,02820−1,32 %
ke 18.3.35,44800,02821−0,04 %
to 19.3.35,07600,02851−1,05 %
pe 20.3.34,85100,02869−0,64 %
ma 23.3.35,43800,02822+1,68 %
ti 24.3.35,53300,02814+0,27 %
ke 25.3.35,49100,02818−0,12 %
to 26.3.35,83600,02790+0,97 %
pe 27.3.35,76900,02796−0,19 %
ma 30.3.36,08100,02772+0,87 %
ti 31.3.35,92500,02784−0,43 %
Huhtikuu
ke 1.4.36,11100,02769+0,52 %
to 2.4.35,96100,02781−0,42 %
pe 3.4.35,60100,02809−1,00 %
ma 6.4.35,45900,02820−0,40 %
ti 7.4.35,66500,02804+0,58 %
ke 8.4.35,61300,02808−0,15 %
to 9.4.35,66500,02804+0,15 %
ti 14.4.35,86000,02789+0,55 %
ke 15.4.35,63100,02807−0,64 %
to 16.4.35,56000,02812−0,20 %
pe 17.4.35,32800,02831−0,65 %
ma 20.4.35,28400,02834−0,12 %
ti 21.4.35,26900,02835−0,04 %
ke 22.4.35,17600,02843−0,26 %
to 23.4.34,81500,02872−1,03 %
pe 24.4.35,03000,02855+0,62 %
ma 27.4.35,23600,02838+0,59 %
ti 28.4.35,28000,02834+0,12 %
ke 29.4.35,15000,02845−0,37 %
to 30.4.35,21600,02840+0,19 %
Toukokuu
ma 4.5.35,39700,02825+0,51 %
ti 5.5.35,12600,02847−0,77 %
ke 6.5.35,00400,02857−0,35 %
to 7.5.34,96900,02860−0,10 %
pe 8.5.34,95800,02861−0,03 %
ma 11.5.34,83700,02871−0,35 %
ti 12.5.34,85400,02869+0,05 %
ke 13.5.34,84400,02870−0,03 %
to 14.5.34,67500,02884−0,49 %
pe 15.5.34,65600,02886−0,05 %
ma 18.5.34,68400,02883+0,08 %
ti 19.5.34,94700,02861+0,76 %
ke 20.5.34,86800,02868−0,23 %
to 21.5.34,99100,02858+0,35 %
pe 22.5.34,77800,02875−0,61 %
ma 25.5.34,89000,02866+0,32 %
ti 26.5.34,98800,02858+0,28 %
ke 27.5.35,05600,02853+0,19 %
to 28.5.35,10800,02848+0,15 %
pe 29.5.35,42400,02823+0,90 %
Kesäkuu
ma 1.6.35,20400,02841−0,62 %
ti 2.6.35,27100,02835+0,19 %
ke 3.6.35,33900,02830+0,19 %
to 4.6.35,53900,02814+0,57 %
pe 5.6.35,65000,02805+0,31 %
ma 8.6.35,47400,02819−0,49 %
ti 9.6.35,41800,02823−0,16 %
ke 10.6.35,42200,02823+0,01 %
to 11.6.35,12200,02847−0,85 %
pe 12.6.34,98600,02858−0,39 %
ma 15.6.35,00800,02856+0,06 %
ti 16.6.35,18000,02843+0,49 %
ke 17.6.35,05500,02853−0,36 %
to 18.6.34,92800,02863−0,36 %
pe 19.6.34,76500,02876−0,47 %
ma 22.6.34,76000,02877−0,01 %
ti 23.6.34,99500,02858+0,68 %
ke 24.6.34,78800,02875−0,59 %
to 25.6.34,64700,02886−0,41 %
pe 26.6.34,67400,02884+0,08 %
ma 29.6.34,84500,02870+0,49 %
ti 30.6.34,62400,02888−0,63 %
Heinäkuu
ke 1.7.34,70900,02881+0,25 %
to 2.7.35,05400,02853+0,99 %
pe 3.7.34,91800,02864−0,39 %
ma 6.7.35,15800,02844+0,69 %
ti 7.7.35,26200,02836+0,30 %
ke 8.7.35,25200,02837−0,03 %
to 9.7.35,38100,02826+0,37 %
pe 10.7.35,31600,02832−0,18 %
ma 13.7.35,56200,02812+0,70 %
ti 14.7.35,92200,02784+1,01 %
ke 15.7.36,03700,02775+0,32 %
to 16.7.36,14800,02766+0,31 %
pe 17.7.36,23800,02760+0,25 %
ma 20.7.36,37600,02749+0,38 %
ti 21.7.36,19400,02763−0,50 %
ke 22.7.36,54600,02736+0,97 %
to 23.7.36,68500,02726+0,38 %
pe 24.7.36,82100,02716+0,37 %
ma 27.7.37,05000,02699+0,62 %
ti 28.7.36,92000,02709−0,35 %
ke 29.7.36,89900,02710−0,06 %
to 30.7.36,92000,02709+0,06 %
pe 31.7.36,94800,02707+0,08 %
Elokuu
ma 3.8.36,64400,02729−0,82 %
ti 4.8.36,60800,02732−0,10 %
ke 5.8.36,75900,02720+0,41 %
to 6.8.36,83200,02715+0,20 %
pe 7.8.36,81600,02716−0,04 %
ma 10.8.36,63000,02730−0,51 %
ti 11.8.36,59800,02732−0,09 %
ke 12.8.36,62000,02731+0,06 %
to 13.8.36,74100,02722+0,33 %
pe 14.8.36,75000,02721+0,02 %
ma 17.8.36,99300,02703+0,66 %
ti 18.8.37,05100,02699+0,16 %
ke 19.8.37,27900,02682+0,62 %
to 20.8.37,24500,02685−0,09 %
pe 21.8.37,16100,02691−0,23 %
ma 24.8.37,21100,02687+0,13 %
ti 25.8.37,18500,02689−0,07 %
ke 26.8.36,94700,02707−0,64 %
to 27.8.36,87000,02712−0,21 %
pe 28.8.37,09100,02696+0,60 %
ma 31.8.37,09800,02696+0,02 %
Syyskuu
ti 1.9.37,25000,02685+0,41 %
ke 2.9.37,09500,02696−0,42 %
to 3.9.37,14000,02693+0,12 %
pe 4.9.37,17200,02690+0,09 %
ma 7.9.37,09200,02696−0,22 %
ti 8.9.37,08200,02697−0,03 %
ke 9.9.36,92800,02708−0,42 %
to 10.9.37,04600,02699+0,32 %
pe 11.9.37,13900,02693+0,25 %
ma 14.9.37,17200,02690+0,09 %
ti 15.9.37,07900,02697−0,25 %
ke 16.9.36,91300,02709−0,45 %
to 17.9.36,80100,02717−0,30 %
pe 18.9.36,88900,02711+0,24 %
ma 21.9.36,82300,02716−0,18 %
ti 22.9.36,84000,02714+0,05 %
ke 23.9.36,84100,02714±0,00 %
to 24.9.36,82100,02716−0,05 %
pe 25.9.36,78100,02719−0,11 %
ma 28.9.36,96500,02705+0,50 %
ti 29.9.36,98800,02704+0,06 %
ke 30.9.37,07900,02697+0,25 %
Lokakuu
to 1.10.37,10100,02695+0,06 %
pe 2.10.36,99100,02703−0,30 %
ma 5.10.36,84600,02714−0,39 %
ti 6.10.36,79500,02718−0,14 %
ke 7.10.36,75800,02720−0,10 %
to 8.10.36,72400,02723−0,09 %
pe 9.10.36,62900,02730−0,26 %
ma 12.10.36,75400,02721+0,34 %
ti 13.10.36,67600,02727−0,21 %
ke 14.10.36,64800,02729−0,08 %
to 15.10.36,57400,02734−0,20 %
pe 16.10.36,60800,02732+0,09 %
ma 19.10.36,74600,02721+0,38 %
ti 20.10.36,96500,02705+0,60 %
ke 21.10.37,02600,02701+0,17 %
to 22.10.37,00000,02703−0,07 %
pe 23.10.37,05600,02699+0,15 %
ma 26.10.36,97000,02705−0,23 %
ti 27.10.36,94000,02707−0,08 %
ke 28.10.36,65900,02728−0,76 %
to 29.10.36,59800,02732−0,17 %
pe 30.10.36,43900,02744−0,43 %
Marraskuu
ma 2.11.36,24900,02759−0,52 %
ti 3.11.36,32900,02753+0,22 %
ke 4.11.36,37000,02750+0,11 %
to 5.11.36,52500,02738+0,43 %
pe 6.11.36,28700,02756−0,65 %
ma 9.11.36,10100,02770−0,51 %
ti 10.11.35,82500,02791−0,76 %
ke 11.11.35,68600,02802−0,39 %
to 12.11.35,71500,02800+0,08 %
pe 13.11.35,64600,02805−0,19 %
ma 16.11.35,75000,02797+0,29 %
ti 17.11.35,83600,02790+0,24 %
ke 18.11.35,98400,02779+0,41 %
to 19.11.35,97500,02780−0,03 %
pe 20.11.35,92200,02784−0,15 %
ma 23.11.36,04800,02774+0,35 %
ti 24.11.36,07000,02772+0,06 %
ke 25.11.36,08000,02772+0,03 %
to 26.11.36,05700,02773−0,06 %
pe 27.11.36,14800,02766+0,25 %
ma 30.11.36,25700,02758+0,30 %
Joulukuu
ti 1.12.36,21500,02761−0,12 %
ke 2.12.36,50000,02740+0,79 %
to 3.12.36,66000,02728+0,44 %
pe 4.12.36,67200,02727+0,03 %
ma 7.12.36,66900,02727−0,01 %
ti 8.12.36,41500,02746−0,69 %
ke 9.12.36,38800,02748−0,07 %
to 10.12.36,41800,02746+0,08 %
pe 11.12.36,49600,02740+0,21 %
ma 14.12.36,58300,02734+0,24 %
ti 15.12.36,46700,02742−0,32 %
ke 16.12.36,61600,02731+0,41 %
to 17.12.36,55400,02736−0,17 %
pe 18.12.36,55600,02736+0,01 %
ma 21.12.36,65300,02728+0,27 %
ti 22.12.36,90100,02710+0,68 %
ke 23.12.36,77200,02719−0,35 %
to 24.12.36,68900,02726−0,23 %
ma 28.12.36,86500,02713+0,48 %
ti 29.12.36,82600,02715−0,11 %
ke 30.12.36,76900,02720−0,15 %
to 31.12.36,72700,02723−0,11 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Bahtin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026