N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/THB · Thaimaan baht · vuosi 2026 Bahtin kurssi 2026

Euro on vahvistunut bahtia vastaan 1,25 % vuoden alusta

Vuonna 2026 EKP on tähän mennessä julkaissut bahtin viitekurssin 213 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 37,7146 bahtia. Kurssi oli korkeimmillaan 38,5700 22.7.2026 ja matalimmillaan 36,3530 19.1.2026. Viimeisin kurssi 30.10.2026 on 37,6830.

Keskikurssi 2026
37,7146
Vuoden alusta
▲ +1,25 %
Ylin
38,5700 22.7.2026
Alin
36,3530 19.1.2026

Kurssikehitys

EUR/THB vuonna 2026

213 julkaisua 2.1.2026–30.10.2026.

Näin monta Thaimaan bahtia eurolla sai vuonna 2026

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2026

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/THB: kuukausien keskikurssit 2026
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu36,734936,353037,455037,455021
Helmikuu36,960136,560037,488036,696020
Maaliskuu37,297936,671037,963037,667022
Huhtikuu37,783637,313038,226038,084020
Toukokuu37,950637,815038,171037,866020
Kesäkuu37,874037,581038,051037,862022
Heinäkuu38,259537,933038,570038,435023
Elokuu38,269838,124038,458038,458021
Syyskuu38,239537,987038,554038,113022
Lokakuu37,691537,569038,023037,683022
Vuosi tähän asti37,714636,353038,570037,6830213

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2026

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 213 päivää
EUR/THB: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2026
Päivä1 EUR = THB1 THB = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.36,79200,02718−1,14 %
ma 5.1.36,59600,02733−0,53 %
ti 6.1.36,60800,02732+0,03 %
ke 7.1.36,60600,02732−0,01 %
to 8.1.36,82300,02716+0,59 %
pe 9.1.36,63200,02730−0,52 %
ma 12.1.36,50800,02739−0,34 %
ti 13.1.36,68100,02726+0,47 %
ke 14.1.36,67200,02727−0,02 %
to 15.1.36,49400,02740−0,49 %
pe 16.1.36,53500,02737+0,11 %
ma 19.1.36,35300,02751−0,50 %
ti 20.1.36,45600,02743+0,28 %
ke 21.1.36,47000,02742+0,04 %
to 22.1.36,67500,02727+0,56 %
pe 23.1.36,59400,02733−0,22 %
ma 26.1.36,86900,02712+0,75 %
ti 27.1.37,02200,02701+0,41 %
ke 28.1.37,25100,02684+0,62 %
to 29.1.37,34000,02678+0,24 %
pe 30.1.37,45500,02670+0,31 %
Helmikuu
ma 2.2.37,43200,02672−0,06 %
ti 3.2.37,25000,02685−0,49 %
ke 4.2.37,39000,02675+0,38 %
to 5.2.37,48800,02668+0,26 %
pe 6.2.37,26900,02683−0,58 %
ma 9.2.37,05500,02699−0,57 %
ti 10.2.37,15100,02692+0,26 %
ke 11.2.36,99100,02703−0,43 %
to 12.2.36,80900,02717−0,49 %
pe 13.2.36,86100,02713+0,14 %
ma 16.2.36,86300,02713+0,01 %
ti 17.2.37,02100,02701+0,43 %
ke 18.2.37,01600,02702−0,01 %
to 19.2.36,72200,02723−0,79 %
pe 20.2.36,71900,02723−0,01 %
ma 23.2.36,56000,02735−0,43 %
ti 24.2.36,57300,02734+0,04 %
ke 25.2.36,64200,02729+0,19 %
to 26.2.36,69400,02725+0,14 %
pe 27.2.36,69600,02725+0,01 %
Maaliskuu
ma 2.3.36,86000,02713+0,45 %
ti 3.3.36,86100,02713±0,00 %
ke 4.3.36,67100,02727−0,52 %
to 5.3.36,78800,02718+0,32 %
pe 6.3.36,96600,02705+0,48 %
ma 9.3.37,05700,02699+0,25 %
ti 10.3.36,81500,02716−0,65 %
ke 11.3.36,78700,02718−0,08 %
to 12.3.36,87500,02712+0,24 %
pe 13.3.36,95300,02706+0,21 %
ma 16.3.37,14300,02692+0,51 %
ti 17.3.37,26800,02683+0,34 %
ke 18.3.37,56500,02662+0,80 %
to 19.3.37,80500,02645+0,64 %
pe 20.3.37,85400,02642+0,13 %
ma 23.3.37,40300,02674−1,19 %
ti 24.3.37,79400,02646+1,05 %
ke 25.3.37,77800,02647−0,04 %
to 26.3.37,96300,02634+0,49 %
pe 27.3.37,94900,02635−0,04 %
ma 30.3.37,73100,02650−0,57 %
ti 31.3.37,66700,02655−0,17 %
Huhtikuu
ke 1.4.37,72800,02651+0,16 %
to 2.4.37,76200,02648+0,09 %
ti 7.4.37,68700,02653−0,20 %
ke 8.4.37,31300,02680−0,99 %
to 9.4.37,50300,02666+0,51 %
pe 10.4.37,59200,02660+0,24 %
ma 13.4.37,72800,02651+0,36 %
ti 14.4.37,79100,02646+0,17 %
ke 15.4.37,80800,02645+0,04 %
to 16.4.37,68500,02654−0,33 %
pe 17.4.37,83900,02643+0,41 %
ma 20.4.37,72000,02651−0,31 %
ti 21.4.37,69600,02653−0,06 %
ke 22.4.37,78600,02646+0,24 %
to 23.4.37,83600,02643+0,13 %
pe 24.4.37,91800,02637+0,22 %
ma 27.4.37,94600,02635+0,07 %
ti 28.4.38,02400,02630+0,21 %
ke 29.4.38,22600,02616+0,53 %
to 30.4.38,08400,02626−0,37 %
Toukokuu
ma 4.5.38,17100,02620+0,23 %
ti 5.5.38,14300,02622−0,07 %
ke 6.5.37,85600,02642−0,75 %
to 7.5.37,83500,02643−0,06 %
pe 8.5.37,89700,02639+0,16 %
ma 11.5.38,13600,02622+0,63 %
ti 12.5.38,05500,02628−0,21 %
ke 13.5.37,88000,02640−0,46 %
to 14.5.37,81500,02644−0,17 %
pe 15.5.37,98900,02632+0,46 %
ma 18.5.37,96700,02634−0,06 %
ti 19.5.37,95100,02635−0,04 %
ke 20.5.37,90300,02638−0,13 %
to 21.5.37,91100,02638+0,02 %
pe 22.5.37,87500,02640−0,09 %
ma 25.5.37,81600,02644−0,16 %
ti 26.5.37,99700,02632+0,48 %
ke 27.5.37,96000,02634−0,10 %
to 28.5.37,98800,02632+0,07 %
pe 29.5.37,86600,02641−0,32 %
Kesäkuu
ma 1.6.37,91400,02638+0,13 %
ti 2.6.37,95800,02634+0,12 %
ke 3.6.38,00700,02631+0,13 %
to 4.6.37,94900,02635−0,15 %
pe 5.6.37,98700,02632+0,10 %
ma 8.6.37,81100,02645−0,46 %
ti 9.6.37,99400,02632+0,48 %
ke 10.6.38,02700,02630+0,09 %
to 11.6.38,01400,02631−0,03 %
pe 12.6.37,87600,02640−0,36 %
ma 15.6.37,78100,02647−0,25 %
ti 16.6.37,69800,02653−0,22 %
ke 17.6.37,80400,02645+0,28 %
to 18.6.37,58100,02661−0,59 %
pe 19.6.37,68100,02654+0,27 %
ma 22.6.37,70200,02652+0,06 %
ti 23.6.37,82100,02644+0,32 %
ke 24.6.37,91000,02638+0,24 %
to 25.6.37,88200,02640−0,07 %
pe 26.6.38,05100,02628+0,45 %
ma 29.6.37,91900,02637−0,35 %
ti 30.6.37,86200,02641−0,15 %
Heinäkuu
ke 1.7.38,00200,02631+0,37 %
to 2.7.37,97600,02633−0,07 %
pe 3.7.37,93300,02636−0,11 %
ma 6.7.38,04000,02629+0,28 %
ti 7.7.38,02600,02630−0,04 %
ke 8.7.38,14100,02622+0,30 %
to 9.7.38,24400,02615+0,27 %
pe 10.7.38,07900,02626−0,43 %
ma 13.7.38,13900,02622+0,16 %
ti 14.7.38,23500,02615+0,25 %
ke 15.7.38,37500,02606+0,37 %
to 16.7.38,48900,02598+0,30 %
pe 17.7.38,46200,02600−0,07 %
ma 20.7.38,42000,02603−0,11 %
ti 21.7.38,43900,02602+0,05 %
ke 22.7.38,57000,02593+0,34 %
to 23.7.38,53300,02595−0,10 %
pe 24.7.38,32900,02609−0,53 %
ma 27.7.38,24400,02615−0,22 %
ti 28.7.38,20400,02618−0,10 %
ke 29.7.38,15700,02621−0,12 %
to 30.7.38,49600,02598+0,89 %
pe 31.7.38,43500,02602−0,16 %
Elokuu
ma 3.8.38,45200,02601+0,04 %
ti 4.8.38,38500,02605−0,17 %
ke 5.8.38,29000,02612−0,25 %
to 6.8.38,16400,02620−0,33 %
pe 7.8.38,12900,02623−0,09 %
ma 10.8.38,14600,02622+0,04 %
ti 11.8.38,20300,02618+0,15 %
ke 12.8.38,16800,02620−0,09 %
to 13.8.38,21200,02617+0,12 %
pe 14.8.38,31600,02610+0,27 %
ma 17.8.38,28600,02612−0,08 %
ti 18.8.38,27000,02613−0,04 %
ke 19.8.38,37200,02606+0,27 %
to 20.8.38,44800,02601+0,20 %
pe 21.8.38,22600,02616−0,58 %
ma 24.8.38,12400,02623−0,27 %
ti 25.8.38,17600,02619+0,14 %
ke 26.8.38,21000,02617+0,09 %
to 27.8.38,26000,02614+0,13 %
pe 28.8.38,37000,02606+0,29 %
ma 31.8.38,45800,02600+0,23 %
Syyskuu
ti 1.9.38,55400,02594+0,25 %
ke 2.9.38,46800,02600−0,22 %
to 3.9.38,31200,02610−0,41 %
pe 4.9.38,26000,02614−0,14 %
ma 7.9.38,23100,02616−0,08 %
ti 8.9.38,22700,02616−0,01 %
ke 9.9.38,30600,02611+0,21 %
to 10.9.38,32700,02609+0,05 %
pe 11.9.38,32900,02609+0,01 %
ma 14.9.38,40700,02604+0,20 %
ti 15.9.38,41900,02603+0,03 %
ke 16.9.38,36100,02607−0,15 %
to 17.9.38,23700,02615−0,32 %
pe 18.9.38,22500,02616−0,03 %
ma 21.9.38,18700,02619−0,10 %
ti 22.9.37,98800,02632−0,52 %
ke 23.9.37,98700,02632±0,00 %
to 24.9.38,05700,02628+0,18 %
pe 25.9.38,02300,02630−0,09 %
ma 28.9.38,19600,02618+0,45 %
ti 29.9.38,05600,02628−0,37 %
ke 30.9.38,11300,02624+0,15 %
Lokakuu
to 1.10.38,02300,02630−0,24 %
pe 2.10.37,71000,02652−0,82 %
ma 5.10.37,75200,02649+0,11 %
ti 6.10.37,83600,02643+0,22 %
ke 7.10.37,66100,02655−0,46 %
to 8.10.37,68000,02654+0,05 %
pe 9.10.37,57400,02661−0,28 %
ma 12.10.37,58500,02661+0,03 %
ti 13.10.37,58000,02661−0,01 %
ke 14.10.37,58700,02660+0,02 %
to 15.10.37,59200,02660+0,01 %
pe 16.10.37,60200,02659+0,03 %
ma 19.10.37,66500,02655+0,17 %
ti 20.10.37,73800,02650+0,19 %
ke 21.10.37,71800,02651−0,05 %
to 22.10.37,81100,02645+0,25 %
pe 23.10.37,77100,02648−0,11 %
ma 26.10.37,82100,02644+0,13 %
ti 27.10.37,65400,02656−0,44 %
ke 28.10.37,60200,02659−0,14 %
to 29.10.37,56900,02662−0,09 %
pe 30.10.37,68300,02654+0,30 %

Lataa CSV-tiedostona 213 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Bahtin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026