N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/SEK · Ruotsin kruunu · vuosi 2016 Ruotsin kruunun kurssi 2016

Euro vahvistui Ruotsin kruunua vastaan 3,95 % vuonna 2016

Vuonna 2016 EKP julkaisi Ruotsin kruunun viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 9,4689 Ruotsin kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 10,0025 9.11.2016 ja matalimmillaan 9,1381 22.4.2016. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.2016 oli 9,5525.

Keskikurssi 2016
9,4689
Muutos vuoden aikana
▲ +3,95 %
Ylin
10,0025 9.11.2016
Alin
9,1381 22.4.2016

Kurssikehitys

EUR/SEK vuonna 2016

257 julkaisua 4.1.2016–30.12.2016.

Näin monta Ruotsin kruunua eurolla sai vuonna 2016

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2016

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/SEK: kuukausien keskikurssit 2016
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu9,28269,16969,35279,348320
Helmikuu9,41059,28359,51889,321921
Maaliskuu9,28489,22359,37289,225321
Huhtikuu9,20279,13819,29289,168921
Toukokuu9,29489,18039,37099,291022
Kesäkuu9,33389,22389,46109,424222
Heinäkuu9,47429,39009,56739,567321
Elokuu9,49139,42999,58339,515923
Syyskuu9,56559,49459,62189,621022
Lokakuu9,70739,59309,86509,865021
Marraskuu9,85089,753810,00259,753822
Joulukuu9,70959,55259,80309,552521
Koko vuosi9,46899,138110,00259,5525257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2016

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/SEK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2016
Päivä1 EUR = SEK1 SEK = EURMuutos
Tammikuu
ma 4.1.9,16960,1091−0,22 %
ti 5.1.9,22350,1084+0,59 %
ke 6.1.9,23300,1083+0,10 %
to 7.1.9,27800,1078+0,49 %
pe 8.1.9,26400,1079−0,15 %
ma 11.1.9,27200,1079+0,09 %
ti 12.1.9,24830,1081−0,26 %
ke 13.1.9,24600,1082−0,02 %
to 14.1.9,28500,1077+0,42 %
pe 15.1.9,34740,1070+0,67 %
ma 18.1.9,34110,1071−0,07 %
ti 19.1.9,32310,1073−0,19 %
ke 20.1.9,34310,1070+0,21 %
to 21.1.9,35270,1069+0,10 %
pe 22.1.9,27380,1078−0,84 %
ma 25.1.9,27580,1078+0,02 %
ti 26.1.9,26440,1079−0,12 %
ke 27.1.9,25910,1080−0,06 %
to 28.1.9,30460,1075+0,49 %
pe 29.1.9,34830,1070+0,47 %
Helmikuu
ma 1.2.9,28350,1077−0,69 %
ti 2.2.9,34370,1070+0,65 %
ke 3.2.9,35800,1069+0,15 %
to 4.2.9,40360,1063+0,49 %
pe 5.2.9,43250,1060+0,31 %
ma 8.2.9,43070,1060−0,02 %
ti 9.2.9,51420,1051+0,89 %
ke 10.2.9,51620,1051+0,02 %
to 11.2.9,51880,1051+0,03 %
pe 12.2.9,45500,1058−0,67 %
ma 15.2.9,48620,1054+0,33 %
ti 16.2.9,47420,1055−0,13 %
ke 17.2.9,47230,1056−0,02 %
to 18.2.9,40140,1064−0,75 %
pe 19.2.9,38380,1066−0,19 %
ma 22.2.9,35720,1069−0,28 %
ti 23.2.9,35100,1069−0,07 %
ke 24.2.9,36360,1068+0,13 %
to 25.2.9,38080,1066+0,18 %
pe 26.2.9,37100,1067−0,10 %
ma 29.2.9,32190,1073−0,52 %
Maaliskuu
ti 1.3.9,36500,1068+0,46 %
ke 2.3.9,33850,1071−0,28 %
to 3.3.9,36200,1068+0,25 %
pe 4.3.9,33450,1071−0,29 %
ma 7.3.9,33090,1072−0,04 %
ti 8.3.9,37280,1067+0,45 %
ke 9.3.9,29200,1076−0,86 %
to 10.3.9,23610,1083−0,60 %
pe 11.3.9,30900,1074+0,79 %
ma 14.3.9,28100,1077−0,30 %
ti 15.3.9,24210,1082−0,42 %
ke 16.3.9,22350,1084−0,20 %
to 17.3.9,29350,1076+0,76 %
pe 18.3.9,27730,1078−0,17 %
ma 21.3.9,25380,1081−0,25 %
ti 22.3.9,23150,1083−0,24 %
ke 23.3.9,23150,1083±0,00 %
to 24.3.9,26880,1079+0,40 %
ti 29.3.9,26900,1079±0,00 %
ke 30.3.9,24200,1082−0,29 %
to 31.3.9,22530,1084−0,18 %
Huhtikuu
pe 1.4.9,24130,1082+0,17 %
ma 4.4.9,24930,1081+0,09 %
ti 5.4.9,25600,1080+0,07 %
ke 6.4.9,26280,1080+0,07 %
to 7.4.9,25750,1080−0,06 %
pe 8.4.9,29280,1076+0,38 %
ma 11.4.9,28150,1077−0,12 %
ti 12.4.9,21380,1085−0,73 %
ke 13.4.9,17600,1090−0,41 %
to 14.4.9,15800,1092−0,20 %
pe 15.4.9,19020,1088+0,35 %
ma 18.4.9,19480,1088+0,05 %
ti 19.4.9,17730,1090−0,19 %
ke 20.4.9,16430,1091−0,14 %
to 21.4.9,18450,1089+0,22 %
pe 22.4.9,13810,1094−0,51 %
ma 25.4.9,15700,1092+0,21 %
ti 26.4.9,15450,1092−0,03 %
ke 27.4.9,16130,1092+0,07 %
to 28.4.9,17630,1090+0,16 %
pe 29.4.9,16890,1091−0,08 %
Toukokuu
ma 2.5.9,18030,1089+0,12 %
ti 3.5.9,23050,1083+0,55 %
ke 4.5.9,26300,1080+0,35 %
to 5.5.9,25750,1080−0,06 %
pe 6.5.9,27530,1078+0,19 %
ma 9.5.9,27300,1078−0,02 %
ti 10.5.9,27780,1078+0,05 %
ke 11.5.9,29200,1076+0,15 %
to 12.5.9,29450,1076+0,03 %
pe 13.5.9,32850,1072+0,37 %
ma 16.5.9,33700,1071+0,09 %
ti 17.5.9,35130,1069+0,15 %
ke 18.5.9,35250,1069+0,01 %
to 19.5.9,37090,1067+0,20 %
pe 20.5.9,35880,1069−0,13 %
ma 23.5.9,34400,1070−0,16 %
ti 24.5.9,30600,1075−0,41 %
ke 25.5.9,26510,1079−0,44 %
to 26.5.9,28700,1077+0,24 %
pe 27.5.9,26730,1079−0,21 %
ma 30.5.9,28300,1077+0,17 %
ti 31.5.9,29100,1076+0,09 %
Kesäkuu
ke 1.6.9,27960,1078−0,12 %
to 2.6.9,29450,1076+0,16 %
pe 3.6.9,26050,1080−0,37 %
ma 6.6.9,24600,1082−0,16 %
ti 7.6.9,22380,1084−0,24 %
ke 8.6.9,22830,1084+0,05 %
to 9.6.9,24330,1082+0,16 %
pe 10.6.9,32330,1073+0,87 %
ma 13.6.9,32650,1072+0,03 %
ti 14.6.9,31840,1073−0,09 %
ke 15.6.9,35400,1069+0,38 %
to 16.6.9,39150,1065+0,40 %
pe 17.6.9,38150,1066−0,11 %
ma 20.6.9,33380,1071−0,51 %
ti 21.6.9,32400,1073−0,10 %
ke 22.6.9,34680,1070+0,24 %
to 23.6.9,30300,1075−0,47 %
pe 24.6.9,46100,1057+1,70 %
ma 27.6.9,40500,1063−0,59 %
ti 28.6.9,44250,1059+0,40 %
ke 29.6.9,43110,1060−0,12 %
to 30.6.9,42420,1061−0,07 %
Heinäkuu
pe 1.7.9,39000,1065−0,36 %
ma 4.7.9,39100,1065+0,01 %
ti 5.7.9,43290,1060+0,45 %
ke 6.7.9,46710,1056+0,36 %
to 7.7.9,47920,1055+0,13 %
pe 8.7.9,46850,1056−0,11 %
ma 11.7.9,47600,1055+0,08 %
ti 12.7.9,44700,1059−0,31 %
ke 13.7.9,43680,1060−0,11 %
to 14.7.9,44130,1059+0,05 %
pe 15.7.9,45560,1058+0,15 %
ma 18.7.9,46790,1056+0,13 %
ti 19.7.9,49220,1053+0,26 %
ke 20.7.9,46840,1056−0,25 %
to 21.7.9,47360,1056+0,05 %
pe 22.7.9,49790,1053+0,26 %
ma 25.7.9,50700,1052+0,10 %
ti 26.7.9,51240,1051+0,06 %
ke 27.7.9,53700,1049+0,26 %
to 28.7.9,54970,1047+0,13 %
pe 29.7.9,56730,1045+0,18 %
Elokuu
ma 1.8.9,58330,1043+0,17 %
ti 2.8.9,55370,1047−0,31 %
ke 3.8.9,51460,1051−0,41 %
to 4.8.9,51050,1051−0,04 %
pe 5.8.9,50430,1052−0,07 %
ma 8.8.9,52500,1050+0,22 %
ti 9.8.9,48750,1054−0,39 %
ke 10.8.9,48110,1055−0,07 %
to 11.8.9,43100,1060−0,53 %
pe 12.8.9,42990,1060−0,01 %
ma 15.8.9,46010,1057+0,32 %
ti 16.8.9,45320,1058−0,07 %
ke 17.8.9,49510,1053+0,44 %
to 18.8.9,47590,1055−0,20 %
pe 19.8.9,49360,1053+0,19 %
ma 22.8.9,48250,1055−0,12 %
ti 23.8.9,46730,1056−0,16 %
ke 24.8.9,45450,1058−0,14 %
to 25.8.9,49560,1053+0,43 %
pe 26.8.9,49030,1054−0,06 %
ma 29.8.9,49400,1053+0,04 %
ti 30.8.9,50080,1053+0,07 %
ke 31.8.9,51590,1051+0,16 %
Syyskuu
to 1.9.9,54900,1047+0,35 %
pe 2.9.9,59850,1042+0,52 %
ma 5.9.9,54780,1047−0,53 %
ti 6.9.9,53600,1049−0,12 %
ke 7.9.9,50630,1052−0,31 %
to 8.9.9,49450,1053−0,12 %
pe 9.9.9,50200,1052+0,08 %
ma 12.9.9,55870,1046+0,60 %
ti 13.9.9,53800,1048−0,22 %
ke 14.9.9,53430,1049−0,04 %
to 15.9.9,55000,1047+0,16 %
pe 16.9.9,55700,1046+0,07 %
ma 19.9.9,56880,1045+0,12 %
ti 20.9.9,57630,1044+0,08 %
ke 21.9.9,56980,1045−0,07 %
to 22.9.9,58330,1043+0,14 %
pe 23.9.9,58200,1044−0,01 %
ma 26.9.9,60750,1041+0,27 %
ti 27.9.9,62130,1039+0,14 %
ke 28.9.9,61650,1040−0,05 %
to 29.9.9,62180,1039+0,06 %
pe 30.9.9,62100,1039−0,01 %
Lokakuu
ma 3.10.9,59300,1042−0,29 %
ti 4.10.9,60050,1042+0,08 %
ke 5.10.9,62600,1039+0,27 %
to 6.10.9,63200,1038+0,06 %
pe 7.10.9,63350,1038+0,02 %
ma 10.10.9,66180,1035+0,29 %
ti 11.10.9,73180,1028+0,72 %
ke 12.10.9,73180,1028±0,00 %
to 13.10.9,73650,1027+0,05 %
pe 14.10.9,70680,1030−0,31 %
ma 17.10.9,70280,1031−0,04 %
ti 18.10.9,70250,1031±0,00 %
ke 19.10.9,69800,1031−0,05 %
to 20.10.9,70400,1031+0,06 %
pe 21.10.9,69130,1032−0,13 %
ma 24.10.9,70500,1030+0,14 %
ti 25.10.9,71800,1029+0,13 %
ke 26.10.9,73680,1027+0,19 %
to 27.10.9,81500,1019+0,80 %
pe 28.10.9,86200,1014+0,48 %
ma 31.10.9,86500,1014+0,03 %
Marraskuu
ti 1.11.9,88000,1012+0,15 %
ke 2.11.9,89100,1011+0,11 %
to 3.11.9,90680,1009+0,16 %
pe 4.11.9,96300,1004+0,57 %
ma 7.11.9,98330,1002+0,20 %
ti 8.11.9,91850,1008−0,65 %
ke 9.11.10,00250,09998+0,85 %
to 10.11.9,90900,1009−0,93 %
pe 11.11.9,86100,1014−0,48 %
ma 14.11.9,80950,1019−0,52 %
ti 15.11.9,85100,1015+0,42 %
ke 16.11.9,83280,1017−0,18 %
to 17.11.9,83680,1017+0,04 %
pe 18.11.9,82430,1018−0,13 %
ma 21.11.9,81450,1019−0,10 %
ti 22.11.9,79730,1021−0,18 %
ke 23.11.9,78630,1022−0,11 %
to 24.11.9,76580,1024−0,21 %
pe 25.11.9,78400,1022+0,19 %
ma 28.11.9,77980,1023−0,04 %
ti 29.11.9,76680,1024−0,13 %
ke 30.11.9,75380,1025−0,13 %
Joulukuu
to 1.12.9,79350,1021+0,41 %
pe 2.12.9,79830,1021+0,05 %
ma 5.12.9,80150,1020+0,03 %
ti 6.12.9,80300,1020+0,02 %
ke 7.12.9,77350,1023−0,30 %
to 8.12.9,72280,1029−0,52 %
pe 9.12.9,69100,1032−0,33 %
ma 12.12.9,74450,1026+0,55 %
ti 13.12.9,71800,1029−0,27 %
ke 14.12.9,75530,1025+0,38 %
to 15.12.9,76880,1024+0,14 %
pe 16.12.9,78900,1022+0,21 %
ma 19.12.9,78000,1022−0,09 %
ti 20.12.9,72650,1028−0,55 %
ke 21.12.9,63850,1038−0,90 %
to 22.12.9,60080,1042−0,39 %
pe 23.12.9,64600,1037+0,47 %
ti 27.12.9,65880,1035+0,13 %
ke 28.12.9,57830,1044−0,83 %
to 29.12.9,55850,1046−0,21 %
pe 30.12.9,55250,1047−0,06 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Ruotsin kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026