N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/SEK · Ruotsin kruunu · vuosi 2025 Ruotsin kruunun kurssi 2025

Euro heikkeni Ruotsin kruunua vastaan 5,56 % vuonna 2025

Vuonna 2025 EKP julkaisi Ruotsin kruunun viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 11,0663 Ruotsin kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 11,5125 8.1.2025 ja matalimmillaan 10,7205 3.4.2025. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2025 oli 10,8215.

Keskikurssi 2025
11,0663
Muutos vuoden aikana
▼ −5,56 %
Ylin
11,5125 8.1.2025
Alin
10,7205 3.4.2025

Kurssikehitys

EUR/SEK vuonna 2025

255 julkaisua 2.1.2025–31.12.2025.

Näin monta Ruotsin kruunua eurolla sai vuonna 2025

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2025

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/SEK: kuukausien keskikurssit 2025
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu11,479711,422311,512511,474022
Helmikuu11,247411,142511,481011,188020
Maaliskuu10,967510,797511,150010,849021
Huhtikuu10,974410,720511,155010,971520
Toukokuu10,881210,825510,937510,873521
Kesäkuu11,009410,853511,163511,146521
Heinäkuu11,198511,143511,319511,157523
Elokuu11,161011,055011,196511,055021
Syyskuu11,000410,911511,070511,056522
Lokakuu10,969910,896011,038010,925023
Marraskuu10,991510,935011,048010,969520
Joulukuu10,895610,805510,986510,821521
Koko vuosi11,066310,720511,512510,8215255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2025

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/SEK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2025
Päivä1 EUR = SEK1 SEK = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.11,42230,08755−0,32 %
pe 3.1.11,43950,08742+0,15 %
ma 6.1.11,46450,08723+0,22 %
ti 7.1.11,47500,08715+0,09 %
ke 8.1.11,51250,08686+0,33 %
to 9.1.11,49450,08700−0,16 %
pe 10.1.11,49700,08698+0,02 %
ma 13.1.11,50550,08691+0,07 %
ti 14.1.11,51200,08687+0,06 %
ke 15.1.11,50150,08695−0,09 %
to 16.1.11,48500,08707−0,14 %
pe 17.1.11,50600,08691+0,18 %
ma 20.1.11,49450,08700−0,10 %
ti 21.1.11,47500,08715−0,17 %
ke 22.1.11,46700,08721−0,07 %
to 23.1.11,46850,08720+0,01 %
pe 24.1.11,45900,08727−0,08 %
ma 27.1.11,49600,08699+0,32 %
ti 28.1.11,47800,08712−0,16 %
ke 29.1.11,45550,08729−0,20 %
to 30.1.11,47000,08718+0,13 %
pe 31.1.11,47400,08715+0,03 %
Helmikuu
ma 3.2.11,48100,08710+0,06 %
ti 4.2.11,41800,08758−0,55 %
ke 5.2.11,35830,08804−0,52 %
to 6.2.11,32100,08833−0,33 %
pe 7.2.11,28650,08860−0,30 %
ma 10.2.11,27650,08868−0,09 %
ti 11.2.11,25250,08887−0,21 %
ke 12.2.11,28950,08858+0,33 %
to 13.2.11,28150,08864−0,07 %
pe 14.2.11,24450,08893−0,33 %
ma 17.2.11,21600,08916−0,25 %
ti 18.2.11,21150,08919−0,04 %
ke 19.2.11,21400,08917+0,02 %
to 20.2.11,16600,08956−0,43 %
pe 21.2.11,14250,08975−0,21 %
ma 24.2.11,15300,08966+0,09 %
ti 25.2.11,14550,08972−0,07 %
ke 26.2.11,14300,08974−0,02 %
to 27.2.11,15900,08961+0,14 %
pe 28.2.11,18800,08938+0,26 %
Maaliskuu
ma 3.3.11,15000,08969−0,34 %
ti 4.3.11,09950,09009−0,45 %
ke 5.3.11,01250,09081−0,78 %
to 6.3.10,96200,09122−0,46 %
pe 7.3.10,97150,09115+0,09 %
ma 10.3.10,96950,09116−0,02 %
ti 11.3.10,98150,09106+0,11 %
ke 12.3.10,97650,09110−0,05 %
to 13.3.11,07000,09033+0,85 %
pe 14.3.11,05380,09047−0,15 %
ma 17.3.11,02250,09072−0,28 %
ti 18.3.10,99700,09093−0,23 %
ke 19.3.11,00250,09089+0,05 %
to 20.3.11,02950,09067+0,25 %
pe 21.3.10,93300,09147−0,87 %
ma 24.3.10,95700,09127+0,22 %
ti 25.3.10,79750,09261−1,46 %
ke 26.3.10,83950,09226+0,39 %
to 27.3.10,82350,09239−0,15 %
pe 28.3.10,82000,09242−0,03 %
ma 31.3.10,84900,09217+0,27 %
Huhtikuu
ti 1.4.10,81600,09246−0,30 %
ke 2.4.10,76400,09290−0,48 %
to 3.4.10,72050,09328−0,40 %
pe 4.4.10,97400,09112+2,36 %
ma 7.4.11,07800,09027+0,95 %
ti 8.4.10,97750,09110−0,91 %
ke 9.4.11,07150,09032+0,86 %
to 10.4.11,01900,09075−0,47 %
pe 11.4.11,11980,08993+0,91 %
ma 14.4.11,00650,09086−1,02 %
ti 15.4.11,06110,09041+0,50 %
ke 16.4.11,15500,08965+0,85 %
to 17.4.11,02780,09068−1,14 %
ti 22.4.10,91530,09161−1,02 %
ke 23.4.10,93950,09141+0,22 %
to 24.4.10,91100,09165−0,26 %
pe 25.4.11,00150,09090+0,83 %
ma 28.4.10,99700,09093−0,04 %
ti 29.4.10,96200,09122−0,32 %
ke 30.4.10,97150,09115+0,09 %
Toukokuu
pe 2.5.10,93750,09143−0,31 %
ma 5.5.10,93550,09145−0,02 %
ti 6.5.10,88000,09191−0,51 %
ke 7.5.10,90300,09172+0,21 %
to 8.5.10,90300,09172±0,00 %
pe 9.5.10,92000,09158+0,16 %
ma 12.5.10,88450,09187−0,33 %
ti 13.5.10,82550,09237−0,54 %
ke 14.5.10,85400,09213+0,26 %
to 15.5.10,88750,09185+0,31 %
pe 16.5.10,93270,09147+0,42 %
ma 19.5.10,90150,09173−0,29 %
ti 20.5.10,88350,09188−0,17 %
ke 21.5.10,84450,09221−0,36 %
to 22.5.10,84850,09218+0,04 %
pe 23.5.10,83480,09230−0,13 %
ma 26.5.10,83350,09231−0,01 %
ti 27.5.10,87850,09192+0,42 %
ke 28.5.10,87350,09197−0,05 %
to 29.5.10,86950,09200−0,04 %
pe 30.5.10,87350,09197+0,04 %
Kesäkuu
ma 2.6.10,85350,09214−0,18 %
ti 3.6.10,92450,09154+0,65 %
ke 4.6.10,94750,09135+0,21 %
to 5.6.10,94300,09138−0,04 %
pe 6.6.10,95900,09125+0,15 %
ma 9.6.10,97000,09116+0,10 %
ti 10.6.10,94600,09136−0,22 %
ke 11.6.10,98450,09104+0,35 %
to 12.6.10,93550,09145−0,45 %
pe 13.6.10,96350,09121+0,26 %
ma 16.6.10,96150,09123−0,02 %
ti 17.6.10,94800,09134−0,12 %
ke 18.6.11,02700,09069+0,72 %
to 19.6.11,06700,09036+0,36 %
pe 20.6.11,12500,08989+0,52 %
ma 23.6.11,16350,08958+0,35 %
ti 24.6.11,06300,09039−0,90 %
ke 25.6.11,06000,09042−0,03 %
to 26.6.11,09100,09016+0,28 %
pe 27.6.11,11830,08994+0,25 %
ma 30.6.11,14650,08971+0,25 %
Heinäkuu
ti 1.7.11,15900,08961+0,11 %
ke 2.7.11,20050,08928+0,37 %
to 3.7.11,25150,08888+0,46 %
pe 4.7.11,25050,08888−0,01 %
ma 7.7.11,16450,08957−0,76 %
ti 8.7.11,16950,08953+0,04 %
ke 9.7.11,16450,08957−0,04 %
to 10.7.11,15200,08967−0,11 %
pe 11.7.11,14800,08970−0,04 %
ma 14.7.11,20500,08925+0,51 %
ti 15.7.11,27000,08873+0,58 %
ke 16.7.11,31950,08834+0,44 %
to 17.7.11,31100,08841−0,08 %
pe 18.7.11,25050,08888−0,53 %
ma 21.7.11,21200,08919−0,34 %
ti 22.7.11,21100,08920−0,01 %
ke 23.7.11,16400,08957−0,42 %
to 24.7.11,18500,08941+0,19 %
pe 25.7.11,16650,08955−0,17 %
ma 28.7.11,15450,08965−0,11 %
ti 29.7.11,15600,08964+0,01 %
ke 30.7.11,14350,08974−0,11 %
to 31.7.11,15750,08963+0,13 %
Elokuu
pe 1.8.11,19650,08931+0,35 %
ma 4.8.11,18250,08943−0,13 %
ti 5.8.11,17300,08950−0,08 %
ke 6.8.11,19550,08932+0,20 %
to 7.8.11,19450,08933−0,01 %
pe 8.8.11,17800,08946−0,15 %
ma 11.8.11,18200,08943+0,04 %
ti 12.8.11,19200,08935+0,09 %
ke 13.8.11,15750,08963−0,31 %
to 14.8.11,18200,08943+0,22 %
pe 15.8.11,17750,08947−0,04 %
ma 18.8.11,15700,08963−0,18 %
ti 19.8.11,15800,08962+0,01 %
ke 20.8.11,17700,08947+0,17 %
to 21.8.11,16400,08957−0,12 %
pe 22.8.11,17750,08947+0,12 %
ma 25.8.11,13450,08981−0,38 %
ti 26.8.11,15650,08963+0,20 %
ke 27.8.11,11600,08996−0,36 %
to 28.8.11,07350,09031−0,38 %
pe 29.8.11,05500,09046−0,17 %
Syyskuu
ma 1.9.11,01200,09081−0,39 %
ti 2.9.11,00300,09088−0,08 %
ke 3.9.11,00150,09090−0,01 %
to 4.9.11,01850,09076+0,15 %
pe 5.9.11,00100,09090−0,16 %
ma 8.9.11,00050,09090±0,00 %
ti 9.9.11,00180,09089+0,01 %
ke 10.9.10,95100,09132−0,46 %
to 11.9.10,95150,09131±0,00 %
pe 12.9.10,94850,09134−0,03 %
ma 15.9.10,91150,09165−0,34 %
ti 16.9.10,93050,09149+0,17 %
ke 17.9.10,96350,09121+0,30 %
to 18.9.10,99800,09093+0,31 %
pe 19.9.11,07050,09033+0,66 %
ma 22.9.11,04950,09050−0,19 %
ti 23.9.10,98870,09100−0,55 %
ke 24.9.11,03500,09062+0,42 %
to 25.9.11,04850,09051+0,12 %
pe 26.9.11,03700,09060−0,10 %
ma 29.9.11,03000,09066−0,06 %
ti 30.9.11,05650,09044+0,24 %
Lokakuu
ke 1.10.11,03550,09062−0,19 %
to 2.10.11,00250,09089−0,30 %
pe 3.10.11,00300,09088±0,00 %
ma 6.10.10,98800,09101−0,14 %
ti 7.10.10,94950,09133−0,35 %
ke 8.10.10,96350,09121+0,13 %
to 9.10.10,98700,09102+0,21 %
pe 10.10.11,00800,09084+0,19 %
ma 13.10.11,01300,09080+0,05 %
ti 14.10.11,03800,09060+0,23 %
ke 15.10.11,01950,09075−0,17 %
to 16.10.11,01300,09080−0,06 %
pe 17.10.11,03000,09066+0,15 %
ma 20.10.10,99000,09099−0,36 %
ti 21.10.10,93450,09145−0,51 %
ke 22.10.10,91600,09161−0,17 %
to 23.10.10,91930,09158+0,03 %
pe 24.10.10,90400,09171−0,14 %
ma 27.10.10,91200,09164+0,07 %
ti 28.10.10,92100,09157+0,08 %
ke 29.10.10,89600,09178−0,23 %
to 30.10.10,94000,09141+0,40 %
pe 31.10.10,92500,09153−0,14 %
Marraskuu
ma 3.11.10,93500,09145+0,09 %
ti 4.11.10,98650,09102+0,47 %
ke 5.11.11,01750,09076+0,28 %
to 6.11.10,99000,09099−0,25 %
pe 7.11.11,04600,09053+0,51 %
ma 10.11.10,98700,09102−0,53 %
ti 11.11.10,97300,09113−0,13 %
ke 12.11.10,93950,09141−0,31 %
to 13.11.10,94050,09140+0,01 %
pe 14.11.10,98350,09105+0,39 %
ma 17.11.10,96350,09121−0,18 %
ti 18.11.10,99700,09093+0,31 %
ke 19.11.10,99200,09098−0,05 %
to 20.11.10,99950,09091+0,07 %
pe 21.11.11,02600,09069+0,24 %
ma 24.11.11,00600,09086−0,18 %
ti 25.11.11,04800,09051+0,38 %
ke 26.11.11,03450,09062−0,12 %
to 27.11.10,99450,09095−0,36 %
pe 28.11.10,96950,09116−0,23 %
Joulukuu
ma 1.12.10,96300,09122−0,06 %
ti 2.12.10,98650,09102+0,21 %
ke 3.12.10,95500,09128−0,29 %
to 4.12.10,96700,09118+0,11 %
pe 5.12.10,95900,09125−0,07 %
ma 8.12.10,94950,09133−0,09 %
ti 9.12.10,90150,09173−0,44 %
ke 10.12.10,85800,09210−0,40 %
to 11.12.10,84500,09221−0,12 %
pe 12.12.10,88650,09186+0,38 %
ma 15.12.10,91550,09161+0,27 %
ti 16.12.10,94200,09139+0,24 %
ke 17.12.10,93600,09144−0,05 %
to 18.12.10,90150,09173−0,32 %
pe 19.12.10,90400,09171+0,02 %
ma 22.12.10,85600,09211−0,44 %
ti 23.12.10,82000,09242−0,33 %
ke 24.12.10,80550,09255−0,13 %
ma 29.12.10,81600,09246+0,10 %
ti 30.12.10,81800,09244+0,02 %
ke 31.12.10,82150,09241+0,03 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Ruotsin kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026