N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/SEK · Ruotsin kruunu · vuosi 2013 Ruotsin kruunun kurssi 2013

Euro vahvistui Ruotsin kruunua vastaan 3,23 % vuonna 2013

Vuonna 2013 EKP julkaisi Ruotsin kruunun viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 8,6515 Ruotsin kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 9,0604 12.12.2013 ja matalimmillaan 8,2931 13.3.2013. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2013 oli 8,8591.

Keskikurssi 2013
8,6515
Muutos vuoden aikana
▲ +3,23 %
Ylin
9,0604 12.12.2013
Alin
8,2931 13.3.2013

Kurssikehitys

EUR/SEK vuonna 2013

255 julkaisua 2.1.2013–31.12.2013.

Näin monta Ruotsin kruunua eurolla sai vuonna 2013

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2013

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/SEK: kuukausien keskikurssit 2013
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu8,62178,51448,69368,632522
Helmikuu8,50838,42978,63398,447520
Maaliskuu8,34708,29318,43618,355320
Huhtikuu8,44498,31108,59618,542021
Toukokuu8,57258,52878,63338,582822
Kesäkuu8,68368,57048,88848,777320
Heinäkuu8,66098,55218,78988,712823
Elokuu8,70348,63938,77148,750322
Syyskuu8,67588,57028,77518,657521
Lokakuu8,74798,62148,82178,805223
Marraskuu8,88028,71108,99288,907521
Joulukuu8,95978,83829,06048,859120
Koko vuosi8,65158,29319,06048,8591255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2013

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/SEK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2013
Päivä1 EUR = SEK1 SEK = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.8,57040,1167−0,14 %
to 3.1.8,53980,1171−0,36 %
pe 4.1.8,53100,1172−0,10 %
ma 7.1.8,51440,1174−0,19 %
ti 8.1.8,57660,1166+0,73 %
ke 9.1.8,59540,1163+0,22 %
to 10.1.8,56660,1167−0,34 %
pe 11.1.8,62480,1159+0,68 %
ma 14.1.8,61780,1160−0,08 %
ti 15.1.8,63380,1158+0,19 %
ke 16.1.8,63410,1158±0,00 %
to 17.1.8,64300,1157+0,10 %
pe 18.1.8,66420,1154+0,25 %
ma 21.1.8,69360,1150+0,34 %
ti 22.1.8,69090,1151−0,03 %
ke 23.1.8,69090,1151±0,00 %
to 24.1.8,68790,1151−0,03 %
pe 25.1.8,68890,1151+0,01 %
ma 28.1.8,65830,1155−0,35 %
ti 29.1.8,61100,1161−0,55 %
ke 30.1.8,61170,1161+0,01 %
to 31.1.8,63250,1158+0,24 %
Helmikuu
pe 1.2.8,60220,1162−0,35 %
ma 4.2.8,58230,1165−0,23 %
ti 5.2.8,56320,1168−0,22 %
ke 6.2.8,58950,1164+0,31 %
to 7.2.8,63390,1158+0,52 %
pe 8.2.8,59500,1163−0,45 %
ma 11.2.8,57540,1166−0,23 %
ti 12.2.8,57010,1167−0,06 %
ke 13.2.8,47680,1180−1,09 %
to 14.2.8,44920,1184−0,33 %
pe 15.2.8,45570,1183+0,08 %
ma 18.2.8,45980,1182+0,05 %
ti 19.2.8,44830,1184−0,14 %
ke 20.2.8,42970,1186−0,22 %
to 21.2.8,46150,1182+0,38 %
pe 22.2.8,45720,1182−0,05 %
ma 25.2.8,47400,1180+0,20 %
ti 26.2.8,45940,1182−0,17 %
ke 27.2.8,43520,1186−0,29 %
to 28.2.8,44750,1184+0,15 %
Maaliskuu
pe 1.3.8,36600,1195−0,96 %
ma 4.3.8,38010,1193+0,17 %
ti 5.3.8,33840,1199−0,50 %
ke 6.3.8,31590,1203−0,27 %
to 7.3.8,29400,1206−0,26 %
pe 8.3.8,32390,1201+0,36 %
ma 11.3.8,32600,1201+0,03 %
ti 12.3.8,31820,1202−0,09 %
ke 13.3.8,29310,1206−0,30 %
to 14.3.8,37840,1194+1,03 %
pe 15.3.8,35150,1197−0,32 %
ma 18.3.8,33700,1199−0,17 %
ti 19.3.8,34210,1199+0,06 %
ke 20.3.8,33740,1199−0,06 %
to 21.3.8,36540,1195+0,34 %
pe 22.3.8,42320,1187+0,69 %
ma 25.3.8,43610,1185+0,15 %
ti 26.3.8,35610,1197−0,95 %
ke 27.3.8,30200,1205−0,65 %
to 28.3.8,35530,1197+0,64 %
Huhtikuu
ti 2.4.8,31100,1203−0,53 %
ke 3.4.8,32580,1201+0,18 %
to 4.4.8,40640,1190+0,97 %
pe 5.4.8,39840,1191−0,10 %
ma 8.4.8,35910,1196−0,47 %
ti 9.4.8,37650,1194+0,21 %
ke 10.4.8,33530,1200−0,49 %
to 11.4.8,31380,1203−0,26 %
pe 12.4.8,33730,1199+0,28 %
ma 15.4.8,37040,1195+0,40 %
ti 16.4.8,38230,1193+0,14 %
ke 17.4.8,47270,1180+1,08 %
to 18.4.8,50080,1176+0,33 %
pe 19.4.8,51100,1175+0,12 %
ma 22.4.8,51390,1175+0,03 %
ti 23.4.8,59260,1164+0,92 %
ke 24.4.8,58850,1164−0,05 %
to 25.4.8,59610,1163+0,09 %
pe 26.4.8,55790,1169−0,44 %
ma 29.4.8,55030,1170−0,09 %
ti 30.4.8,54200,1171−0,10 %
Toukokuu
to 2.5.8,55030,1170+0,10 %
pe 3.5.8,53070,1172−0,23 %
ma 6.5.8,55430,1169+0,28 %
ti 7.5.8,52870,1173−0,30 %
ke 8.5.8,54020,1171+0,13 %
to 9.5.8,53950,1171−0,01 %
pe 10.5.8,55110,1169+0,14 %
ma 13.5.8,57020,1167+0,22 %
ti 14.5.8,63330,1158+0,74 %
ke 15.5.8,59600,1163−0,43 %
to 16.5.8,58930,1164−0,08 %
pe 17.5.8,59220,1164+0,03 %
ma 20.5.8,57540,1166−0,20 %
ti 21.5.8,56000,1168−0,18 %
ke 22.5.8,54510,1170−0,17 %
to 23.5.8,59430,1164+0,58 %
pe 24.5.8,59800,1163+0,04 %
ma 27.5.8,59640,1163−0,02 %
ti 28.5.8,58740,1164−0,10 %
ke 29.5.8,60820,1162+0,24 %
to 30.5.8,57200,1167−0,42 %
pe 31.5.8,58280,1165+0,13 %
Kesäkuu
ma 3.6.8,57230,1167−0,12 %
ti 4.6.8,57040,1167−0,02 %
ke 5.6.8,62550,1159+0,64 %
to 6.6.8,60720,1162−0,21 %
pe 7.6.8,69120,1151+0,98 %
ma 10.6.8,71440,1148+0,27 %
ti 11.6.8,74540,1143+0,36 %
ke 12.6.8,68080,1152−0,74 %
to 13.6.8,67650,1153−0,05 %
pe 14.6.8,60960,1161−0,77 %
ma 17.6.8,61220,1161+0,03 %
ti 18.6.8,67530,1153+0,73 %
ke 19.6.8,57500,1166−1,16 %
to 20.6.8,67240,1153+1,14 %
pe 21.6.8,69270,1150+0,23 %
ma 24.6.8,88840,1125+2,25 %
ti 25.6.8,76830,1140−1,35 %
ke 26.6.8,76150,1141−0,08 %
to 27.6.8,75600,1142−0,06 %
pe 28.6.8,77730,1139+0,24 %
Heinäkuu
ma 1.7.8,69580,1150−0,93 %
ti 2.7.8,70080,1149+0,06 %
ke 3.7.8,70830,1148+0,09 %
to 4.7.8,70800,1148±0,00 %
pe 5.7.8,65620,1155−0,59 %
ma 8.7.8,78980,1138+1,54 %
ti 9.7.8,71940,1147−0,80 %
ke 10.7.8,67670,1153−0,49 %
to 11.7.8,70550,1149+0,33 %
pe 12.7.8,70500,1149−0,01 %
ma 15.7.8,73590,1145+0,35 %
ti 16.7.8,69740,1150−0,44 %
ke 17.7.8,62950,1159−0,78 %
to 18.7.8,62120,1160−0,10 %
pe 19.7.8,59330,1164−0,32 %
ma 22.7.8,55770,1169−0,41 %
ti 23.7.8,55250,1169−0,06 %
ke 24.7.8,55210,1169±0,00 %
to 25.7.8,60850,1162+0,66 %
pe 26.7.8,61180,1161+0,04 %
ma 29.7.8,58120,1165−0,36 %
ti 30.7.8,68180,1152+1,17 %
ke 31.7.8,71280,1148+0,36 %
Elokuu
to 1.8.8,69140,1151−0,25 %
pe 2.8.8,77140,1140+0,92 %
ma 5.8.8,76180,1141−0,11 %
ti 6.8.8,71120,1148−0,58 %
ke 7.8.8,72610,1146+0,17 %
to 8.8.8,68280,1152−0,50 %
pe 9.8.8,67470,1153−0,09 %
ma 12.8.8,67920,1152+0,05 %
ti 13.8.8,66240,1154−0,19 %
ke 14.8.8,63930,1158−0,27 %
to 15.8.8,64550,1157+0,07 %
pe 16.8.8,70700,1149+0,71 %
ma 19.8.8,71200,1148+0,06 %
ti 20.8.8,70610,1149−0,07 %
ke 21.8.8,72770,1146+0,25 %
to 22.8.8,68900,1151−0,44 %
pe 23.8.8,71400,1148+0,29 %
ma 26.8.8,72810,1146+0,16 %
ti 27.8.8,68940,1151−0,44 %
ke 28.8.8,68750,1151−0,02 %
to 29.8.8,71780,1147+0,35 %
pe 30.8.8,75030,1143+0,37 %
Syyskuu
ma 2.9.8,72220,1146−0,32 %
ti 3.9.8,70310,1149−0,22 %
ke 4.9.8,71650,1147+0,15 %
to 5.9.8,77510,1140+0,67 %
pe 6.9.8,72480,1146−0,57 %
ma 9.9.8,74920,1143+0,28 %
ti 10.9.8,68870,1151−0,69 %
ke 11.9.8,67170,1153−0,20 %
to 12.9.8,69240,1150+0,24 %
pe 13.9.8,70480,1149+0,14 %
ma 16.9.8,69430,1150−0,12 %
ti 17.9.8,63520,1158−0,68 %
ke 18.9.8,62630,1159−0,10 %
to 19.9.8,57020,1167−0,65 %
pe 20.9.8,59690,1163+0,31 %
ma 23.9.8,60070,1163+0,04 %
ti 24.9.8,63150,1159+0,36 %
ke 25.9.8,68810,1151+0,66 %
to 26.9.8,65540,1155−0,38 %
pe 27.9.8,68630,1151+0,36 %
ma 30.9.8,65750,1155−0,33 %
Lokakuu
ti 1.10.8,63290,1158−0,28 %
ke 2.10.8,65500,1155+0,26 %
to 3.10.8,62140,1160−0,39 %
pe 4.10.8,67320,1153+0,60 %
ma 7.10.8,74250,1144+0,80 %
ti 8.10.8,70230,1149−0,46 %
ke 9.10.8,74450,1144+0,48 %
to 10.10.8,82170,1134+0,88 %
pe 11.10.8,76590,1141−0,63 %
ma 14.10.8,79880,1137+0,38 %
ti 15.10.8,76170,1141−0,42 %
ke 16.10.8,81160,1135+0,57 %
to 17.10.8,77810,1139−0,38 %
pe 18.10.8,76860,1140−0,11 %
ma 21.10.8,78500,1138+0,19 %
ti 22.10.8,76260,1141−0,25 %
ke 23.10.8,77560,1140+0,15 %
to 24.10.8,76260,1141−0,15 %
pe 25.10.8,73510,1145−0,31 %
ma 28.10.8,74640,1143+0,13 %
ti 29.10.8,76950,1140+0,26 %
ke 30.10.8,78200,1139+0,14 %
to 31.10.8,80520,1136+0,26 %
Marraskuu
pe 1.11.8,80550,1136±0,00 %
ma 4.11.8,77220,1140−0,38 %
ti 5.11.8,79400,1137+0,25 %
ke 6.11.8,78740,1138−0,08 %
to 7.11.8,71100,1148−0,87 %
pe 8.11.8,83750,1132+1,45 %
ma 11.11.8,79670,1137−0,46 %
ti 12.11.8,91030,1122+1,29 %
ke 13.11.8,99280,1112+0,93 %
to 14.11.8,97400,1114−0,21 %
pe 15.11.8,94380,1118−0,34 %
ma 18.11.8,91560,1122−0,32 %
ti 19.11.8,96130,1116+0,51 %
ke 20.11.8,91950,1121−0,47 %
to 21.11.8,93530,1119+0,18 %
pe 22.11.8,89480,1124−0,45 %
ma 25.11.8,89150,1125−0,04 %
ti 26.11.8,89420,1124+0,03 %
ke 27.11.8,91000,1122+0,18 %
to 28.11.8,93010,1120+0,23 %
pe 29.11.8,90750,1123−0,25 %
Joulukuu
ma 2.12.8,89040,1125−0,19 %
ti 3.12.8,86770,1128−0,26 %
ke 4.12.8,83820,1131−0,33 %
to 5.12.8,86310,1128+0,28 %
pe 6.12.8,92610,1120+0,71 %
ma 9.12.8,95540,1117+0,33 %
ti 10.12.8,98970,1112+0,38 %
ke 11.12.9,01240,1110+0,25 %
to 12.12.9,06040,1104+0,53 %
pe 13.12.9,03510,1107−0,28 %
ma 16.12.9,02660,1108−0,09 %
ti 17.12.9,04120,1106+0,16 %
ke 18.12.8,98920,1112−0,58 %
to 19.12.8,95390,1117−0,39 %
pe 20.12.8,99050,1112+0,41 %
ma 23.12.8,98730,1113−0,04 %
ti 24.12.9,00150,1111+0,16 %
pe 27.12.8,97850,1114−0,26 %
ma 30.12.8,92830,1120−0,56 %
ti 31.12.8,85910,1129−0,78 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Ruotsin kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026