N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/SEK · Ruotsin kruunu · vuosi 2019 Ruotsin kruunun kurssi 2019

Euro vahvistui Ruotsin kruunua vastaan 1,87 % vuonna 2019

Vuonna 2019 EKP julkaisi Ruotsin kruunun viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 10,5891 Ruotsin kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 10,9173 9.10.2019 ja matalimmillaan 10,1855 8.1.2019. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2019 oli 10,4468.

Keskikurssi 2019
10,5891
Muutos vuoden aikana
▲ +1,87 %
Ylin
10,9173 9.10.2019
Alin
10,1855 8.1.2019

Kurssikehitys

EUR/SEK vuonna 2019

255 julkaisua 2.1.2019–31.12.2019.

Näin monta Ruotsin kruunua eurolla sai vuonna 2019

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2019

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/SEK: kuukausien keskikurssit 2019
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu10,268510,185510,384310,373022
Helmikuu10,498610,387810,618810,484420
Maaliskuu10,499910,398010,631610,398021
Huhtikuu10,481910,407510,635010,635020
Toukokuu10,737210,632310,832310,639022
Kesäkuu10,626310,532010,696810,563320
Heinäkuu10,560410,494710,664510,664523
Elokuu10,735610,686810,839510,839522
Syyskuu10,696810,631510,812810,695821
Lokakuu10,802310,696310,917310,749823
Marraskuu10,649710,499510,735310,499521
Joulukuu10,482710,421310,565310,446820
Koko vuosi10,589110,185510,917310,4468255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2019

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/SEK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2019
Päivä1 EUR = SEK1 SEK = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.10,21450,09790−0,39 %
to 3.1.10,28080,09727+0,65 %
pe 4.1.10,24600,09760−0,34 %
ma 7.1.10,22350,09781−0,22 %
ti 8.1.10,18550,09818−0,37 %
ke 9.1.10,22680,09778+0,41 %
to 10.1.10,23030,09775+0,03 %
pe 11.1.10,23380,09772+0,03 %
ma 14.1.10,24930,09757+0,15 %
ti 15.1.10,24030,09765−0,09 %
ke 16.1.10,24880,09757+0,08 %
to 17.1.10,28580,09722+0,36 %
pe 18.1.10,25150,09755−0,33 %
ma 21.1.10,25150,09755±0,00 %
ti 22.1.10,25380,09752+0,02 %
ke 23.1.10,24500,09761−0,09 %
to 24.1.10,28430,09724+0,38 %
pe 25.1.10,29800,09711+0,13 %
ma 28.1.10,35030,09662+0,51 %
ti 29.1.10,35080,09661±0,00 %
ke 30.1.10,38430,09630+0,32 %
to 31.1.10,37300,09640−0,11 %
Helmikuu
pe 1.2.10,38780,09627+0,14 %
ma 4.2.10,41130,09605+0,23 %
ti 5.2.10,39980,09616−0,11 %
ke 6.2.10,42580,09592+0,25 %
to 7.2.10,47300,09548+0,45 %
pe 8.2.10,49730,09526+0,23 %
ma 11.2.10,48580,09537−0,11 %
ti 12.2.10,47250,09549−0,13 %
ke 13.2.10,40830,09608−0,61 %
to 14.2.10,47750,09544+0,66 %
pe 15.2.10,48130,09541+0,04 %
ma 18.2.10,46850,09552−0,12 %
ti 19.2.10,60000,09434+1,26 %
ke 20.2.10,57030,09460−0,28 %
to 21.2.10,61880,09417+0,46 %
pe 22.2.10,59980,09434−0,18 %
ma 25.2.10,57930,09452−0,19 %
ti 26.2.10,58580,09447+0,06 %
ke 27.2.10,54430,09484−0,39 %
to 28.2.10,48440,09538−0,57 %
Maaliskuu
pe 1.3.10,50030,09524+0,15 %
ma 4.3.10,55430,09475+0,51 %
ti 5.3.10,55230,09477−0,02 %
ke 6.3.10,53750,09490−0,14 %
to 7.3.10,56250,09467+0,24 %
pe 8.3.10,63160,09406+0,65 %
ma 11.3.10,58020,09452−0,48 %
ti 12.3.10,57150,09459−0,08 %
ke 13.3.10,55400,09475−0,17 %
to 14.3.10,53730,09490−0,16 %
pe 15.3.10,49640,09527−0,39 %
ma 18.3.10,46430,09556−0,31 %
ti 19.3.10,44850,09571−0,15 %
ke 20.3.10,43100,09587−0,17 %
to 21.3.10,42880,09589−0,02 %
pe 22.3.10,47230,09549+0,42 %
ma 25.3.10,44500,09574−0,26 %
ti 26.3.10,42630,09591−0,18 %
ke 27.3.10,42980,09588+0,03 %
to 28.3.10,47600,09546+0,44 %
pe 29.3.10,39800,09617−0,74 %
Huhtikuu
ma 1.4.10,42000,09597+0,21 %
ti 2.4.10,44180,09577+0,21 %
ke 3.4.10,43000,09588−0,11 %
to 4.4.10,40750,09608−0,22 %
pe 5.4.10,42600,09591+0,18 %
ma 8.4.10,43250,09585+0,06 %
ti 9.4.10,42500,09592−0,07 %
ke 10.4.10,44000,09579+0,14 %
to 11.4.10,43700,09581−0,03 %
pe 12.4.10,47880,09543+0,40 %
ma 15.4.10,46080,09559−0,17 %
ti 16.4.10,46380,09557+0,03 %
ke 17.4.10,44080,09578−0,22 %
to 18.4.10,47600,09546+0,34 %
ti 23.4.10,50700,09517+0,30 %
ke 24.4.10,50100,09523−0,06 %
to 25.4.10,62950,09408+1,22 %
pe 26.4.10,57380,09457−0,52 %
ma 29.4.10,61130,09424+0,35 %
ti 30.4.10,63500,09403+0,22 %
Toukokuu
to 2.5.10,68500,09359+0,47 %
pe 3.5.10,70430,09342+0,18 %
ma 6.5.10,72580,09323+0,20 %
ti 7.5.10,71450,09333−0,11 %
ke 8.5.10,74940,09303+0,33 %
to 9.5.10,79730,09262+0,45 %
pe 10.5.10,81080,09250+0,13 %
ma 13.5.10,83230,09232+0,20 %
ti 14.5.10,77900,09277−0,49 %
ke 15.5.10,76880,09286−0,09 %
to 16.5.10,75900,09295−0,09 %
pe 17.5.10,76600,09289+0,07 %
ma 20.5.10,76680,09288+0,01 %
ti 21.5.10,77430,09281+0,07 %
ke 22.5.10,76000,09294−0,13 %
to 23.5.10,73730,09313−0,21 %
pe 24.5.10,70980,09337−0,26 %
ma 27.5.10,71480,09333+0,05 %
ti 28.5.10,68650,09358−0,26 %
ke 29.5.10,70630,09340+0,19 %
to 30.5.10,63230,09405−0,69 %
pe 31.5.10,63900,09399+0,06 %
Kesäkuu
ma 3.6.10,61800,09418−0,20 %
ti 4.6.10,62600,09411+0,08 %
ke 5.6.10,62550,09411±0,00 %
to 6.6.10,61750,09418−0,08 %
pe 7.6.10,65620,09384+0,36 %
ma 10.6.10,64550,09394−0,10 %
ti 11.6.10,68280,09361+0,35 %
ke 12.6.10,68000,09363−0,03 %
to 13.6.10,69680,09349+0,16 %
pe 14.6.10,63900,09399−0,54 %
ma 17.6.10,64950,09390+0,10 %
ti 18.6.10,64130,09397−0,08 %
ke 19.6.10,68680,09357+0,43 %
to 20.6.10,63480,09403−0,49 %
pe 21.6.10,63080,09407−0,04 %
ma 24.6.10,60780,09427−0,22 %
ti 25.6.10,53200,09495−0,71 %
ke 26.6.10,54350,09485+0,11 %
to 27.6.10,54880,09480+0,05 %
pe 28.6.10,56330,09467+0,14 %
Heinäkuu
ma 1.7.10,54500,09483−0,17 %
ti 2.7.10,55650,09473+0,11 %
ke 3.7.10,51550,09510−0,39 %
to 4.7.10,52080,09505+0,05 %
pe 5.7.10,55750,09472+0,35 %
ma 8.7.10,59730,09436+0,38 %
ti 9.7.10,63380,09404+0,34 %
ke 10.7.10,60930,09426−0,23 %
to 11.7.10,58080,09451−0,27 %
pe 12.7.10,55150,09477−0,28 %
ma 15.7.10,55630,09473+0,05 %
ti 16.7.10,54050,09487−0,15 %
ke 17.7.10,51680,09509−0,22 %
to 18.7.10,50400,09520−0,12 %
pe 19.7.10,51950,09506+0,15 %
ma 22.7.10,54400,09484+0,23 %
ti 23.7.10,56950,09461+0,24 %
ke 24.7.10,52930,09497−0,38 %
to 25.7.10,49470,09529−0,33 %
pe 26.7.10,55850,09471+0,61 %
ma 29.7.10,57730,09454+0,18 %
ti 30.7.10,64530,09394+0,64 %
ke 31.7.10,66450,09377+0,18 %
Elokuu
to 1.8.10,68680,09357+0,21 %
pe 2.8.10,72230,09326+0,33 %
ma 5.8.10,76030,09293+0,35 %
ti 6.8.10,72670,09323−0,31 %
ke 7.8.10,76730,09287+0,38 %
to 8.8.10,75300,09300−0,13 %
pe 9.8.10,69720,09348−0,52 %
ma 12.8.10,73150,09318+0,32 %
ti 13.8.10,70880,09338−0,21 %
ke 14.8.10,73130,09319+0,21 %
to 15.8.10,73050,09319−0,01 %
pe 16.8.10,71200,09335−0,17 %
ma 19.8.10,72680,09322+0,14 %
ti 20.8.10,76530,09289+0,36 %
ke 21.8.10,69830,09347−0,62 %
to 22.8.10,71880,09329+0,19 %
pe 23.8.10,71650,09331−0,02 %
ma 26.8.10,75150,09301+0,33 %
ti 27.8.10,70500,09341−0,43 %
ke 28.8.10,75450,09298+0,46 %
to 29.8.10,77900,09277+0,23 %
pe 30.8.10,83950,09226+0,56 %
Syyskuu
ma 2.9.10,74700,09305−0,85 %
ti 3.9.10,81280,09248+0,61 %
ke 4.9.10,75300,09300−0,55 %
to 5.9.10,68250,09361−0,66 %
pe 6.9.10,63500,09403−0,44 %
ma 9.9.10,65980,09381+0,23 %
ti 10.9.10,74450,09307+0,79 %
ke 11.9.10,65630,09384−0,82 %
to 12.9.10,63150,09406−0,23 %
pe 13.9.10,64850,09391+0,16 %
ma 16.9.10,67030,09372+0,20 %
ti 17.9.10,69900,09347+0,27 %
ke 18.9.10,72980,09320+0,29 %
to 19.9.10,72230,09326−0,07 %
pe 20.9.10,71130,09336−0,10 %
ma 23.9.10,71430,09333+0,03 %
ti 24.9.10,67630,09367−0,35 %
ke 25.9.10,68250,09361+0,06 %
to 26.9.10,65980,09381−0,21 %
pe 27.9.10,70100,09345+0,39 %
ma 30.9.10,69580,09349−0,05 %
Lokakuu
ti 1.10.10,80430,09256+1,01 %
ke 2.10.10,81180,09249+0,07 %
to 3.10.10,83300,09231+0,20 %
pe 4.10.10,81050,09250−0,21 %
ma 7.10.10,89100,09182+0,74 %
ti 8.10.10,87030,09199−0,19 %
ke 9.10.10,91730,09160+0,43 %
to 10.10.10,84150,09224−0,69 %
pe 11.10.10,84480,09221+0,03 %
ma 14.10.10,85230,09215+0,07 %
ti 15.10.10,82250,09240−0,27 %
ke 16.10.10,83580,09229+0,12 %
to 17.10.10,81050,09250−0,23 %
pe 18.10.10,77420,09281−0,34 %
ma 21.10.10,73110,09319−0,40 %
ti 22.10.10,73030,09319−0,01 %
ke 23.10.10,73850,09312+0,08 %
to 24.10.10,69630,09349−0,39 %
pe 25.10.10,74450,09307+0,45 %
ma 28.10.10,75030,09302+0,05 %
ti 29.10.10,79230,09266+0,39 %
ke 30.10.10,80100,09258+0,08 %
to 31.10.10,74980,09302−0,47 %
Marraskuu
pe 1.11.10,69930,09346−0,47 %
ma 4.11.10,70350,09343+0,04 %
ti 5.11.10,69430,09351−0,09 %
ke 6.11.10,64400,09395−0,47 %
to 7.11.10,62530,09411−0,18 %
pe 8.11.10,70250,09344+0,73 %
ma 11.11.10,70850,09338+0,06 %
ti 12.11.10,70030,09346−0,08 %
ke 13.11.10,73530,09315+0,33 %
to 14.11.10,69400,09351−0,38 %
pe 15.11.10,65180,09388−0,39 %
ma 18.11.10,66030,09381+0,08 %
ti 19.11.10,64750,09392−0,12 %
ke 20.11.10,69350,09351+0,43 %
to 21.11.10,65680,09384−0,34 %
pe 22.11.10,62650,09410−0,28 %
ma 25.11.10,61580,09420−0,10 %
ti 26.11.10,58080,09451−0,33 %
ke 27.11.10,55800,09471−0,22 %
to 28.11.10,54630,09482−0,11 %
pe 29.11.10,49950,09524−0,44 %
Joulukuu
ma 2.12.10,53850,09489+0,37 %
ti 3.12.10,56530,09465+0,25 %
ke 4.12.10,55230,09477−0,12 %
to 5.12.10,54180,09486−0,10 %
pe 6.12.10,51830,09507−0,22 %
ma 9.12.10,54350,09485+0,24 %
ti 10.12.10,55650,09473+0,12 %
ke 11.12.10,45950,09561−0,92 %
to 12.12.10,44950,09570−0,10 %
pe 13.12.10,44900,09570±0,00 %
ma 16.12.10,42130,09596−0,27 %
ti 17.12.10,47180,09549+0,48 %
ke 18.12.10,44830,09571−0,22 %
to 19.12.10,47800,09544+0,28 %
pe 20.12.10,43400,09584−0,42 %
ma 23.12.10,44730,09572+0,13 %
ti 24.12.10,45530,09565+0,08 %
pe 27.12.10,43630,09582−0,18 %
ma 30.12.10,44000,09579+0,04 %
ti 31.12.10,44680,09572+0,07 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Ruotsin kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026