N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/SEK · Ruotsin kruunu · vuosi 2008 Ruotsin kruunun kurssi 2008

Euro vahvistui Ruotsin kruunua vastaan 15,13 % vuonna 2008

Vuonna 2008 EKP julkaisi Ruotsin kruunun viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 9,6152 Ruotsin kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 11,2305 24.12.2008 ja matalimmillaan 9,2790 20.5.2008. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2008 oli 10,8700.

Keskikurssi 2008
9,6152
Muutos vuoden aikana
▲ +15,13 %
Ylin
11,2305 24.12.2008
Alin
9,2790 20.5.2008

Kurssikehitys

EUR/SEK vuonna 2008

256 julkaisua 2.1.2008–31.12.2008.

Näin monta Ruotsin kruunua eurolla sai vuonna 2008

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2008

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/SEK: kuukausien keskikurssit 2008
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu9,43149,36259,51059,472522
Helmikuu9,36429,30019,45109,394821
Maaliskuu9,40209,35819,47309,397019
Huhtikuu9,36999,30209,41909,357522
Toukokuu9,31069,27909,35559,328021
Kesäkuu9,37399,31189,47039,470321
Heinäkuu9,45669,39359,51639,464923
Elokuu9,39849,34759,46229,438121
Syyskuu9,56379,45919,79439,794322
Lokakuu9,85069,651010,12259,906023
Marraskuu10,12759,851210,402510,305720
Joulukuu10,753810,358811,230510,870021
Koko vuosi9,61529,279011,230510,8700256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2008

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/SEK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2008
Päivä1 EUR = SEK1 SEK = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.9,42570,1061−0,17 %
to 3.1.9,40780,1063−0,19 %
pe 4.1.9,37550,1067−0,34 %
ma 7.1.9,36250,1068−0,14 %
ti 8.1.9,38060,1066+0,19 %
ke 9.1.9,40300,1063+0,24 %
to 10.1.9,40870,1063+0,06 %
pe 11.1.9,39800,1064−0,11 %
ma 14.1.9,39870,1064+0,01 %
ti 15.1.9,39650,1064−0,02 %
ke 16.1.9,41940,1062+0,24 %
to 17.1.9,40970,1063−0,10 %
pe 18.1.9,42830,1061+0,20 %
ma 21.1.9,47520,1055+0,50 %
ti 22.1.9,49950,1053+0,26 %
ke 23.1.9,51050,1051+0,12 %
to 24.1.9,48600,1054−0,26 %
pe 25.1.9,46030,1057−0,27 %
ma 28.1.9,48300,1055+0,24 %
ti 29.1.9,44870,1058−0,36 %
ke 30.1.9,43990,1059−0,09 %
to 31.1.9,47250,1056+0,35 %
Helmikuu
pe 1.2.9,45100,1058−0,23 %
ma 4.2.9,41000,1063−0,43 %
ti 5.2.9,40740,1063−0,03 %
ke 6.2.9,42880,1061+0,23 %
to 7.2.9,44030,1059+0,12 %
pe 8.2.9,41250,1062−0,29 %
ma 11.2.9,42020,1062+0,08 %
ti 12.2.9,41630,1062−0,04 %
ke 13.2.9,34930,1070−0,71 %
to 14.2.9,32880,1072−0,22 %
pe 15.2.9,31400,1074−0,16 %
ma 18.2.9,30010,1075−0,15 %
ti 19.2.9,31640,1073+0,18 %
ke 20.2.9,31960,1073+0,03 %
to 21.2.9,31360,1074−0,06 %
pe 22.2.9,30400,1075−0,10 %
ma 25.2.9,31540,1073+0,12 %
ti 26.2.9,30050,1075−0,16 %
ke 27.2.9,33560,1071+0,38 %
to 28.2.9,36860,1067+0,35 %
pe 29.2.9,39480,1064+0,28 %
Maaliskuu
ma 3.3.9,36550,1068−0,31 %
ti 4.3.9,36100,1068−0,05 %
ke 5.3.9,36270,1068+0,02 %
to 6.3.9,35810,1069−0,05 %
pe 7.3.9,39110,1065+0,35 %
ma 10.3.9,39180,1065+0,01 %
ti 11.3.9,37650,1066−0,16 %
ke 12.3.9,39780,1064+0,23 %
to 13.3.9,45100,1058+0,57 %
pe 14.3.9,43610,1060−0,16 %
ma 17.3.9,47300,1056+0,39 %
ti 18.3.9,45500,1058−0,19 %
ke 19.3.9,42410,1061−0,33 %
to 20.3.9,41210,1062−0,13 %
ti 25.3.9,41900,1062+0,07 %
ke 26.3.9,39640,1064−0,24 %
to 27.3.9,39370,1065−0,03 %
pe 28.3.9,37690,1066−0,18 %
ma 31.3.9,39700,1064+0,21 %
Huhtikuu
ti 1.4.9,39450,1064−0,03 %
ke 2.4.9,36970,1067−0,26 %
to 3.4.9,34200,1070−0,30 %
pe 4.4.9,36800,1067+0,28 %
ma 7.4.9,36870,1067+0,01 %
ti 8.4.9,36100,1068−0,08 %
ke 9.4.9,36220,1068+0,01 %
to 10.4.9,38600,1065+0,25 %
pe 11.4.9,41200,1062+0,28 %
ma 14.4.9,40600,1063−0,06 %
ti 15.4.9,41900,1062+0,14 %
ke 16.4.9,40380,1063−0,16 %
to 17.4.9,38450,1066−0,21 %
pe 18.4.9,39400,1065+0,10 %
ma 21.4.9,38050,1066−0,14 %
ti 22.4.9,36050,1068−0,21 %
ke 23.4.9,31850,1073−0,45 %
to 24.4.9,30200,1075−0,18 %
pe 25.4.9,33800,1071+0,39 %
ma 28.4.9,35140,1069+0,14 %
ti 29.4.9,35780,1069+0,07 %
ke 30.4.9,35750,1069±0,00 %
Toukokuu
pe 2.5.9,35550,1069−0,02 %
ma 5.5.9,34850,1070−0,07 %
ti 6.5.9,33600,1071−0,13 %
ke 7.5.9,29530,1076−0,44 %
to 8.5.9,30200,1075+0,07 %
pe 9.5.9,29040,1076−0,12 %
ma 12.5.9,28730,1077−0,03 %
ti 13.5.9,29400,1076+0,07 %
ke 14.5.9,30780,1074+0,15 %
to 15.5.9,32200,1073+0,15 %
pe 16.5.9,33700,1071+0,16 %
ma 19.5.9,28750,1077−0,53 %
ti 20.5.9,27900,1078−0,09 %
ke 21.5.9,29930,1075+0,22 %
to 22.5.9,30450,1075+0,06 %
pe 23.5.9,30240,1075−0,02 %
ma 26.5.9,30900,1074+0,07 %
ti 27.5.9,28450,1077−0,26 %
ke 28.5.9,32200,1073+0,40 %
to 29.5.9,33000,1072+0,09 %
pe 30.5.9,32800,1072−0,02 %
Kesäkuu
ma 2.6.9,34540,1070+0,19 %
ti 3.6.9,34080,1071−0,05 %
ke 4.6.9,34480,1070+0,04 %
to 5.6.9,31180,1074−0,35 %
pe 6.6.9,33380,1071+0,24 %
ma 9.6.9,34800,1070+0,15 %
ti 10.6.9,31450,1074−0,36 %
ke 11.6.9,35710,1069+0,46 %
to 12.6.9,38050,1066+0,25 %
pe 13.6.9,36500,1068−0,17 %
ma 16.6.9,34580,1070−0,21 %
ti 17.6.9,35810,1069+0,13 %
ke 18.6.9,38380,1066+0,27 %
to 19.6.9,40300,1063+0,20 %
pe 20.6.9,39800,1064−0,05 %
ma 23.6.9,39310,1065−0,05 %
ti 24.6.9,40260,1064+0,10 %
ke 25.6.9,41280,1062+0,11 %
to 26.6.9,41620,1062+0,04 %
pe 27.6.9,42630,1061+0,11 %
ma 30.6.9,47030,1056+0,47 %
Heinäkuu
ti 1.7.9,45780,1057−0,13 %
ke 2.7.9,45380,1058−0,04 %
to 3.7.9,45380,1058±0,00 %
pe 4.7.9,39350,1065−0,64 %
ma 7.7.9,40650,1063+0,14 %
ti 8.7.9,41850,1062+0,13 %
ke 9.7.9,44840,1058+0,32 %
to 10.7.9,44000,1059−0,09 %
pe 11.7.9,47950,1055+0,42 %
ma 14.7.9,46740,1056−0,13 %
ti 15.7.9,49320,1053+0,27 %
ke 16.7.9,51630,1051+0,24 %
to 17.7.9,47780,1055−0,40 %
pe 18.7.9,44960,1058−0,30 %
ma 21.7.9,45390,1058+0,05 %
ti 22.7.9,47630,1055+0,24 %
ke 23.7.9,47000,1056−0,07 %
to 24.7.9,46650,1056−0,04 %
pe 25.7.9,46100,1057−0,06 %
ma 28.7.9,45380,1058−0,08 %
ti 29.7.9,45000,1058−0,04 %
ke 30.7.9,44900,1058−0,01 %
to 31.7.9,46490,1057+0,17 %
Elokuu
pe 1.8.9,44510,1059−0,21 %
ma 4.8.9,45600,1058+0,12 %
ti 5.8.9,46220,1057+0,07 %
ke 6.8.9,44580,1059−0,17 %
to 7.8.9,41270,1062−0,35 %
pe 8.8.9,39450,1064−0,19 %
ma 11.8.9,39770,1064+0,03 %
ti 12.8.9,38890,1065−0,09 %
ke 13.8.9,37710,1066−0,13 %
to 14.8.9,38380,1066+0,07 %
pe 15.8.9,35500,1069−0,31 %
ma 18.8.9,34750,1070−0,08 %
ti 19.8.9,36000,1068+0,13 %
ke 20.8.9,38950,1065+0,32 %
to 21.8.9,38250,1066−0,07 %
pe 22.8.9,37770,1066−0,05 %
ma 25.8.9,35100,1069−0,28 %
ti 26.8.9,37550,1067+0,26 %
ke 27.8.9,38770,1065+0,13 %
to 28.8.9,43800,1060+0,54 %
pe 29.8.9,43810,1060±0,00 %
Syyskuu
ma 1.9.9,46080,1057+0,24 %
ti 2.9.9,46200,1057+0,01 %
ke 3.9.9,46610,1056+0,04 %
to 4.9.9,48390,1054+0,19 %
pe 5.9.9,47890,1055−0,05 %
ma 8.9.9,45910,1057−0,21 %
ti 9.9.9,46840,1056+0,10 %
ke 10.9.9,51150,1051+0,46 %
to 11.9.9,51350,1051+0,02 %
pe 12.9.9,51730,1051+0,04 %
ma 15.9.9,55190,1047+0,36 %
ti 16.9.9,64080,1037+0,93 %
ke 17.9.9,61250,1040−0,29 %
to 18.9.9,59950,1042−0,14 %
pe 19.9.9,53830,1048−0,64 %
ma 22.9.9,53600,1049−0,02 %
ti 23.9.9,59240,1042+0,59 %
ke 24.9.9,64350,1037+0,53 %
to 25.9.9,68290,1033+0,41 %
pe 26.9.9,68700,1032+0,04 %
ma 29.9.9,70090,1031+0,14 %
ti 30.9.9,79430,1021+0,96 %
Lokakuu
ke 1.10.9,72680,1028−0,69 %
to 2.10.9,72730,1028+0,01 %
pe 3.10.9,70170,1031−0,26 %
ma 6.10.9,76600,1024+0,66 %
ti 7.10.9,65860,1035−1,10 %
ke 8.10.9,68000,1033+0,22 %
to 9.10.9,65750,1035−0,23 %
pe 10.10.9,65100,1036−0,07 %
ma 13.10.9,66890,1034+0,19 %
ti 14.10.9,67700,1033+0,08 %
ke 15.10.9,84130,1016+1,70 %
to 16.10.10,04750,09953+2,10 %
pe 17.10.10,01910,09981−0,28 %
ma 20.10.9,91900,1008−1,00 %
ti 21.10.9,99200,1001+0,74 %
ke 22.10.10,12250,09879+1,31 %
to 23.10.10,06150,09939−0,60 %
pe 24.10.9,98150,1002−0,80 %
ma 27.10.10,09600,09905+1,15 %
ti 28.10.9,94730,1005−1,47 %
ke 29.10.9,90450,1010−0,43 %
to 30.10.9,81100,1019−0,94 %
pe 31.10.9,90600,1009+0,97 %
Marraskuu
ma 3.11.9,85120,1015−0,55 %
ti 4.11.9,89780,1010+0,47 %
ke 5.11.9,93690,1006+0,40 %
to 6.11.10,00750,09993+0,71 %
pe 7.11.10,05450,09946+0,47 %
ma 10.11.9,97470,1003−0,79 %
ti 11.11.10,03900,09961+0,64 %
ke 12.11.10,10650,09895+0,67 %
to 13.11.10,11800,09883+0,11 %
pe 14.11.9,99480,1001−1,22 %
ma 17.11.10,01260,09987+0,18 %
ti 18.11.10,18450,09819+1,72 %
ke 19.11.10,13750,09864−0,46 %
to 20.11.10,23950,09766+1,01 %
pe 21.11.10,37100,09642+1,28 %
ma 24.11.10,40250,09613+0,30 %
ti 25.11.10,34450,09667−0,56 %
ke 26.11.10,31730,09692−0,26 %
to 27.11.10,25430,09752−0,61 %
pe 28.11.10,30570,09703+0,50 %
Joulukuu
ma 1.12.10,35880,09654+0,52 %
ti 2.12.10,53400,09493+1,69 %
ke 3.12.10,45450,09565−0,75 %
to 4.12.10,53150,09495+0,74 %
pe 5.12.10,57880,09453+0,45 %
ma 8.12.10,41500,09602−1,55 %
ti 9.12.10,50630,09518+0,88 %
ke 10.12.10,56700,09463+0,58 %
to 11.12.10,58000,09452+0,12 %
pe 12.12.10,66250,09379+0,78 %
ma 15.12.10,86500,09204+1,90 %
ti 16.12.11,04400,09055+1,65 %
ke 17.12.11,00750,09085−0,33 %
to 18.12.11,04750,09052+0,36 %
pe 19.12.10,85850,09209−1,71 %
ma 22.12.10,83350,09231−0,23 %
ti 23.12.10,95550,09128+1,13 %
ke 24.12.11,23050,08904+2,51 %
ma 29.12.10,97950,09108−2,23 %
ti 30.12.10,95000,09132−0,27 %
ke 31.12.10,87000,09200−0,73 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Ruotsin kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026