N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/SEK · Ruotsin kruunu · vuosi 2001 Ruotsin kruunun kurssi 2001

Euro vahvistui Ruotsin kruunua vastaan 5,32 % vuonna 2001

Vuonna 2001 EKP julkaisi Ruotsin kruunun viitekurssin 254 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 9,2551 Ruotsin kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 9,9631 21.9.2001 ja matalimmillaan 8,8395 31.1.2001. Vuoden viimeinen kurssi 28.12.2001 oli 9,3012.

Keskikurssi 2001
9,2551
Muutos vuoden aikana
▲ +5,32 %
Ylin
9,9631 21.9.2001
Alin
8,8395 31.1.2001

Kurssikehitys

EUR/SEK vuonna 2001

254 julkaisua 2.1.2001–28.12.2001.

Näin monta Ruotsin kruunua eurolla sai vuonna 2001

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2001

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/SEK: kuukausien keskikurssit 2001
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu8,90558,83958,95908,839522
Helmikuu8,97698,87959,08189,058820
Maaliskuu9,12649,03479,23939,157022
Huhtikuu9,11209,00109,22709,113519
Toukokuu9,05768,96959,14789,125022
Kesäkuu9,21069,07199,32299,212521
Heinäkuu9,26379,20329,34729,278522
Elokuu9,31079,15099,53459,534523
Syyskuu9,67449,45209,96319,732120
Lokakuu9,57809,43159,77859,612223
Marraskuu9,41669,33409,58509,491022
Joulukuu9,43599,30129,57369,301218
Koko vuosi9,25518,83959,96319,3012254

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2001

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 254 päivää
EUR/SEK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2001
Päivä1 EUR = SEK1 SEK = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.8,88800,1125+0,64 %
ke 3.1.8,94670,1118+0,66 %
to 4.1.8,91530,1122−0,35 %
pe 5.1.8,93200,1120+0,19 %
ma 8.1.8,92860,1120−0,04 %
ti 9.1.8,95000,1117+0,24 %
ke 10.1.8,92330,1121−0,30 %
to 11.1.8,88750,1125−0,40 %
pe 12.1.8,85700,1129−0,34 %
ma 15.1.8,86950,1127+0,14 %
ti 16.1.8,92950,1120+0,68 %
ke 17.1.8,93200,1120+0,03 %
to 18.1.8,92700,1120−0,06 %
pe 19.1.8,88700,1125−0,45 %
ma 22.1.8,93250,1120+0,51 %
ti 23.1.8,95900,1116+0,30 %
ke 24.1.8,91000,1122−0,55 %
to 25.1.8,90000,1124−0,11 %
pe 26.1.8,90680,1123+0,08 %
ma 29.1.8,86000,1129−0,53 %
ti 30.1.8,84080,1131−0,22 %
ke 31.1.8,83950,1131−0,01 %
Helmikuu
to 1.2.8,89680,1124+0,65 %
pe 2.2.8,91400,1122+0,19 %
ma 5.2.8,93630,1119+0,25 %
ti 6.2.8,91650,1122−0,22 %
ke 7.2.8,91250,1122−0,04 %
to 8.2.8,87950,1126−0,37 %
pe 9.2.8,91150,1122+0,36 %
ma 12.2.8,94900,1117+0,42 %
ti 13.2.8,99300,1112+0,49 %
ke 14.2.9,03550,1107+0,47 %
to 15.2.9,01800,1109−0,19 %
pe 16.2.8,96150,1116−0,63 %
ma 19.2.8,99300,1112+0,35 %
ti 20.2.8,96450,1116−0,32 %
ke 21.2.9,00500,1110+0,45 %
to 22.2.9,05280,1105+0,53 %
pe 23.2.9,08180,1101+0,32 %
ma 26.2.9,02300,1108−0,65 %
ti 27.2.9,03600,1107+0,14 %
ke 28.2.9,05880,1104+0,25 %
Maaliskuu
to 1.3.9,04770,1105−0,12 %
pe 2.3.9,04100,1106−0,07 %
ma 5.3.9,06630,1103+0,28 %
ti 6.3.9,03470,1107−0,35 %
ke 7.3.9,05400,1104+0,21 %
to 8.3.9,05130,1105−0,03 %
pe 9.3.9,08600,1101+0,38 %
ma 12.3.9,11280,1097+0,29 %
ti 13.3.9,17600,1090+0,69 %
ke 14.3.9,17970,1089+0,04 %
to 15.3.9,14700,1093−0,36 %
pe 16.3.9,14500,1093−0,02 %
ma 19.3.9,13730,1094−0,08 %
ti 20.3.9,14400,1094+0,07 %
ke 21.3.9,18750,1088+0,48 %
to 22.3.9,23930,1082+0,56 %
pe 23.3.9,18330,1089−0,61 %
ma 26.3.9,13800,1094−0,49 %
ti 27.3.9,12100,1096−0,19 %
ke 28.3.9,13780,1094+0,18 %
to 29.3.9,19350,1088+0,61 %
pe 30.3.9,15700,1092−0,40 %
Huhtikuu
ma 2.4.9,14700,1093−0,11 %
ti 3.4.9,16900,1091+0,24 %
ke 4.4.9,22700,1084+0,63 %
to 5.4.9,19100,1088−0,39 %
pe 6.4.9,14050,1094−0,55 %
ma 9.4.9,09690,1099−0,48 %
ti 10.4.9,06900,1103−0,31 %
ke 11.4.9,01250,1110−0,62 %
to 12.4.9,00100,1111−0,13 %
ti 17.4.9,05500,1104+0,60 %
ke 18.4.9,04550,1106−0,10 %
to 19.4.9,02200,1108−0,26 %
pe 20.4.9,09500,1100+0,81 %
ma 23.4.9,13450,1095+0,43 %
ti 24.4.9,16600,1091+0,34 %
ke 25.4.9,16600,1091±0,00 %
to 26.4.9,15720,1092−0,10 %
pe 27.4.9,11950,1097−0,41 %
ma 30.4.9,11350,1097−0,07 %
Toukokuu
ke 2.5.9,14780,1093+0,38 %
to 3.5.9,11800,1097−0,33 %
pe 4.5.9,13530,1095+0,19 %
ma 7.5.9,10890,1098−0,29 %
ti 8.5.9,10690,1098−0,02 %
ke 9.5.9,11600,1097+0,10 %
to 10.5.9,07250,1102−0,48 %
pe 11.5.8,96950,1115−1,14 %
ma 14.5.9,00250,1111+0,37 %
ti 15.5.8,99950,1111−0,03 %
ke 16.5.9,07120,1102+0,80 %
to 17.5.9,03170,1107−0,44 %
pe 18.5.9,01200,1110−0,22 %
ma 21.5.8,98000,1114−0,36 %
ti 22.5.8,97250,1115−0,08 %
ke 23.5.9,05150,1105+0,88 %
to 24.5.9,01950,1109−0,35 %
pe 25.5.9,05250,1105+0,37 %
ma 28.5.9,05950,1104+0,08 %
ti 29.5.9,03500,1107−0,27 %
ke 30.5.9,08000,1101+0,50 %
to 31.5.9,12500,1096+0,50 %
Kesäkuu
pe 1.6.9,17250,1090+0,52 %
ma 4.6.9,24000,1082+0,74 %
ti 5.6.9,24120,1082+0,01 %
ke 6.6.9,22750,1084−0,15 %
to 7.6.9,31820,1073+0,98 %
pe 8.6.9,32290,1073+0,05 %
ma 11.6.9,31100,1074−0,13 %
ti 12.6.9,32000,1073+0,10 %
ke 13.6.9,26050,1080−0,64 %
to 14.6.9,25110,1081−0,10 %
pe 15.6.9,16000,1092−0,98 %
ma 18.6.9,10000,1099−0,66 %
ti 19.6.9,07190,1102−0,31 %
ke 20.6.9,11390,1097+0,46 %
to 21.6.9,14750,1093+0,37 %
pe 22.6.9,15100,1093+0,04 %
ma 25.6.9,14950,1093−0,02 %
ti 26.6.9,21920,1085+0,76 %
ke 27.6.9,24000,1082+0,23 %
to 28.6.9,19250,1088−0,51 %
pe 29.6.9,21250,1085+0,22 %
Heinäkuu
ma 2.7.9,23260,1083+0,22 %
ti 3.7.9,24160,1082+0,10 %
ke 4.7.9,20320,1087−0,42 %
to 5.7.9,22200,1084+0,20 %
pe 6.7.9,25750,1080+0,38 %
ma 9.7.9,30050,1075+0,46 %
ti 10.7.9,28820,1077−0,13 %
ke 11.7.9,31640,1073+0,30 %
to 12.7.9,26200,1080−0,58 %
pe 13.7.9,23200,1083−0,32 %
ma 16.7.9,21070,1086−0,23 %
ti 17.7.9,21520,1085+0,05 %
ke 18.7.9,23140,1083+0,18 %
to 19.7.9,25650,1080+0,27 %
pe 20.7.9,26310,1080+0,07 %
ma 23.7.9,29070,1076+0,30 %
ti 24.7.9,31180,1074+0,23 %
ke 25.7.9,34720,1070+0,38 %
to 26.7.9,30090,1075−0,50 %
pe 27.7.9,28250,1077−0,20 %
ma 30.7.9,25600,1080−0,29 %
ti 31.7.9,27850,1078+0,24 %
Elokuu
ke 1.8.9,30920,1074+0,33 %
to 2.8.9,22900,1084−0,86 %
pe 3.8.9,17210,1090−0,62 %
ma 6.8.9,16370,1091−0,09 %
ti 7.8.9,18850,1088+0,27 %
ke 8.8.9,15090,1093−0,41 %
to 9.8.9,17340,1090+0,25 %
pe 10.8.9,17950,1089+0,07 %
ma 13.8.9,20490,1086+0,28 %
ti 14.8.9,21100,1086+0,07 %
ke 15.8.9,25930,1080+0,52 %
to 16.8.9,25810,1080−0,01 %
pe 17.8.9,33500,1071+0,83 %
ma 20.8.9,42350,1061+0,95 %
ti 21.8.9,43100,1060+0,08 %
ke 22.8.9,47070,1056+0,42 %
to 23.8.9,42400,1061−0,49 %
pe 24.8.9,38730,1065−0,39 %
ma 27.8.9,38290,1066−0,05 %
ti 28.8.9,36600,1068−0,18 %
ke 29.8.9,42500,1061+0,63 %
to 30.8.9,46690,1056+0,44 %
pe 31.8.9,53450,1049+0,71 %
Syyskuu
ma 3.9.9,50990,1052−0,26 %
ti 4.9.9,55170,1047+0,44 %
ke 5.9.9,51650,1051−0,37 %
to 6.9.9,45200,1058−0,68 %
pe 7.9.9,49500,1053+0,45 %
ma 10.9.9,54060,1048+0,48 %
ti 11.9.9,49740,1053−0,45 %
ke 12.9.9,57690,1044+0,84 %
to 13.9.9,58320,1043+0,07 %
pe 14.9.9,59110,1043+0,08 %
ma 17.9.9,70950,1030+1,23 %
ti 18.9.9,72090,1029+0,12 %
ke 19.9.9,72150,1029+0,01 %
to 20.9.9,77830,1023+0,58 %
pe 21.9.9,96310,1004+1,89 %
ma 24.9.9,91850,1008−0,45 %
ti 25.9.9,83380,1017−0,85 %
ke 26.9.9,92000,1008+0,88 %
to 27.9.9,87520,1013−0,45 %
pe 28.9.9,73210,1028−1,45 %
Lokakuu
ma 1.10.9,73310,1027+0,01 %
ti 2.10.9,77850,1023+0,47 %
ke 3.10.9,73920,1027−0,40 %
to 4.10.9,68970,1032−0,51 %
pe 5.10.9,73410,1027+0,46 %
ma 8.10.9,73970,1027+0,06 %
ti 9.10.9,67850,1033−0,63 %
ke 10.10.9,65090,1036−0,29 %
to 11.10.9,56350,1046−0,91 %
pe 12.10.9,52100,1050−0,44 %
ma 15.10.9,50330,1052−0,19 %
ti 16.10.9,48650,1054−0,18 %
ke 17.10.9,45150,1058−0,37 %
to 18.10.9,49360,1053+0,45 %
pe 19.10.9,47150,1056−0,23 %
ma 22.10.9,50690,1052+0,37 %
ti 23.10.9,50850,1052+0,02 %
ke 24.10.9,49420,1053−0,15 %
to 25.10.9,44820,1058−0,48 %
pe 26.10.9,43150,1060−0,18 %
ma 29.10.9,47420,1055+0,45 %
ti 30.10.9,58320,1043+1,15 %
ke 31.10.9,61220,1040+0,30 %
Marraskuu
to 1.11.9,58500,1043−0,28 %
pe 2.11.9,53360,1049−0,54 %
ma 5.11.9,51170,1051−0,23 %
ti 6.11.9,48000,1055−0,33 %
ke 7.11.9,47400,1056−0,06 %
to 8.11.9,38000,1066−0,99 %
pe 9.11.9,42440,1061+0,47 %
ma 12.11.9,41070,1063−0,15 %
ti 13.11.9,35950,1068−0,54 %
ke 14.11.9,33400,1071−0,27 %
to 15.11.9,33450,1071+0,01 %
pe 16.11.9,37700,1066+0,46 %
ma 19.11.9,36650,1068−0,11 %
ti 20.11.9,36600,1068−0,01 %
ke 21.11.9,40820,1063+0,45 %
to 22.11.9,38680,1065−0,23 %
pe 23.11.9,36110,1068−0,27 %
ma 26.11.9,36410,1068+0,03 %
ti 27.11.9,34120,1071−0,24 %
ke 28.11.9,40840,1063+0,72 %
to 29.11.9,46800,1056+0,63 %
pe 30.11.9,49100,1054+0,24 %
Joulukuu
ma 3.12.9,57360,1045+0,87 %
ti 4.12.9,47390,1056−1,04 %
ke 5.12.9,44570,1059−0,30 %
to 6.12.9,36190,1068−0,89 %
pe 7.12.9,35730,1069−0,05 %
ma 10.12.9,34430,1070−0,14 %
ti 11.12.9,36690,1068+0,24 %
ke 12.12.9,38330,1066+0,18 %
to 13.12.9,35880,1069−0,26 %
pe 14.12.9,46420,1057+1,13 %
ma 17.12.9,48170,1055+0,18 %
ti 18.12.9,46480,1057−0,18 %
ke 19.12.9,50290,1052+0,40 %
to 20.12.9,51200,1051+0,10 %
pe 21.12.9,50650,1052−0,06 %
ma 24.12.9,50500,1052−0,02 %
to 27.12.9,44130,1059−0,67 %
pe 28.12.9,30120,1075−1,48 %

Lataa CSV-tiedostona 254 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Ruotsin kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026