N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/SEK · Ruotsin kruunu · vuosi 2015 Ruotsin kruunun kurssi 2015

Euro heikkeni Ruotsin kruunua vastaan 2,17 % vuonna 2015

Vuonna 2015 EKP julkaisi Ruotsin kruunun viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 9,3535 Ruotsin kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 9,6557 26.8.2015 ja matalimmillaan 9,1141 12.3.2015. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2015 oli 9,1895.

Keskikurssi 2015
9,3535
Muutos vuoden aikana
▼ −2,17 %
Ylin
9,6557 26.8.2015
Alin
9,1141 12.3.2015

Kurssikehitys

EUR/SEK vuonna 2015

256 julkaisua 2.1.2015–31.12.2015.

Näin monta Ruotsin kruunua eurolla sai vuonna 2015

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2015

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/SEK: kuukausien keskikurssit 2015
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu9,41679,28959,54109,361221
Helmikuu9,49019,36729,62989,369320
Maaliskuu9,24499,11419,34369,290122
Huhtikuu9,32549,25419,38169,326120
Toukokuu9,30379,18609,42739,327220
Kesäkuu9,27229,17809,38909,215022
Heinäkuu9,38609,24609,47669,462223
Elokuu9,51559,42829,65579,503221
Syyskuu9,39249,32489,49689,408322
Lokakuu9,34859,25609,42359,386622
Marraskuu9,31339,20709,39359,207021
Joulukuu9,24519,15679,36309,189522
Koko vuosi9,35359,11419,65579,1895256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2015

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/SEK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2015
Päivä1 EUR = SEK1 SEK = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.9,47020,1056+0,82 %
ma 5.1.9,48820,1054+0,19 %
ti 6.1.9,42080,1061−0,71 %
ke 7.1.9,39890,1064−0,23 %
to 8.1.9,43400,1060+0,37 %
pe 9.1.9,48830,1054+0,58 %
ma 12.1.9,54100,1048+0,56 %
ti 13.1.9,45640,1057−0,89 %
ke 14.1.9,50110,1053+0,47 %
to 15.1.9,46110,1057−0,42 %
pe 16.1.9,40850,1063−0,56 %
ma 19.1.9,40760,1063−0,01 %
ti 20.1.9,42970,1060+0,23 %
ke 21.1.9,42380,1061−0,06 %
to 22.1.9,44050,1059+0,18 %
pe 23.1.9,33270,1072−1,14 %
ma 26.1.9,36280,1068+0,32 %
ti 27.1.9,30890,1074−0,58 %
ke 28.1.9,28950,1076−0,21 %
to 29.1.9,32450,1072+0,38 %
pe 30.1.9,36120,1068+0,39 %
Helmikuu
ma 2.2.9,36720,1068+0,06 %
ti 3.2.9,41180,1062+0,48 %
ke 4.2.9,42810,1061+0,17 %
to 5.2.9,45790,1057+0,32 %
pe 6.2.9,45650,1057−0,01 %
ma 9.2.9,46850,1056+0,13 %
ti 10.2.9,42640,1061−0,44 %
ke 11.2.9,45850,1057+0,34 %
to 12.2.9,62980,1038+1,81 %
pe 13.2.9,58870,1043−0,43 %
ma 16.2.9,58380,1043−0,05 %
ti 17.2.9,52350,1050−0,63 %
ke 18.2.9,54890,1047+0,27 %
to 19.2.9,57130,1045+0,23 %
pe 20.2.9,52130,1050−0,52 %
ma 23.2.9,56560,1045+0,47 %
ti 24.2.9,51990,1050−0,48 %
ke 25.2.9,49100,1054−0,30 %
to 26.2.9,41460,1062−0,80 %
pe 27.2.9,36930,1067−0,48 %
Maaliskuu
ma 2.3.9,34360,1070−0,27 %
ti 3.3.9,27650,1078−0,72 %
ke 4.3.9,23790,1082−0,42 %
to 5.3.9,21400,1085−0,26 %
pe 6.3.9,18930,1088−0,27 %
ma 9.3.9,18650,1089−0,03 %
ti 10.3.9,18490,1089−0,02 %
ke 11.3.9,12040,1096−0,70 %
to 12.3.9,11410,1097−0,07 %
pe 13.3.9,15180,1093+0,41 %
ma 16.3.9,15320,1093+0,02 %
ti 17.3.9,17690,1090+0,26 %
ke 18.3.9,33250,1072+1,70 %
to 19.3.9,27970,1078−0,57 %
pe 20.3.9,30060,1075+0,23 %
ma 23.3.9,28040,1078−0,22 %
ti 24.3.9,28890,1077+0,09 %
ke 25.3.9,30260,1075+0,15 %
to 26.3.9,32500,1072+0,24 %
pe 27.3.9,31780,1073−0,08 %
ma 30.3.9,32070,1073+0,03 %
ti 31.3.9,29010,1076−0,33 %
Huhtikuu
ke 1.4.9,25410,1081−0,39 %
to 2.4.9,34450,1070+0,98 %
ti 7.4.9,37400,1067+0,32 %
ke 8.4.9,35950,1068−0,15 %
to 9.4.9,34210,1070−0,19 %
pe 10.4.9,33310,1071−0,10 %
ma 13.4.9,33090,1072−0,02 %
ti 14.4.9,32350,1073−0,08 %
ke 15.4.9,31150,1074−0,13 %
to 16.4.9,26060,1080−0,55 %
pe 17.4.9,29210,1076+0,34 %
ma 20.4.9,30180,1075+0,10 %
ti 21.4.9,28630,1077−0,17 %
ke 22.4.9,29850,1075+0,13 %
to 23.4.9,37900,1066+0,87 %
pe 24.4.9,38160,1066+0,03 %
ma 27.4.9,35620,1069−0,27 %
ti 28.4.9,38080,1066+0,26 %
ke 29.4.9,27230,1078−1,16 %
to 30.4.9,32610,1072+0,58 %
Toukokuu
ma 4.5.9,33400,1071+0,08 %
ti 5.5.9,32840,1072−0,06 %
ke 6.5.9,30660,1075−0,23 %
to 7.5.9,29510,1076−0,12 %
pe 8.5.9,29450,1076−0,01 %
ma 11.5.9,26900,1079−0,27 %
ti 12.5.9,31470,1074+0,49 %
ke 13.5.9,32670,1072+0,13 %
to 14.5.9,39070,1065+0,69 %
pe 15.5.9,42730,1061+0,39 %
ma 18.5.9,38360,1066−0,46 %
ti 19.5.9,31330,1074−0,75 %
ke 20.5.9,29270,1076−0,22 %
to 21.5.9,26130,1080−0,34 %
pe 22.5.9,24760,1081−0,15 %
ma 25.5.9,24250,1082−0,06 %
ti 26.5.9,18600,1089−0,61 %
ke 27.5.9,27080,1079+0,92 %
to 28.5.9,26170,1080−0,10 %
pe 29.5.9,32720,1072+0,71 %
Kesäkuu
ma 1.6.9,37340,1067+0,50 %
ti 2.6.9,38100,1066+0,08 %
ke 3.6.9,38900,1065+0,09 %
to 4.6.9,33960,1071−0,53 %
pe 5.6.9,34170,1070+0,02 %
ma 8.6.9,36780,1067+0,28 %
ti 9.6.9,35350,1069−0,15 %
ke 10.6.9,36160,1068+0,09 %
to 11.6.9,25580,1080−1,13 %
pe 12.6.9,20400,1086−0,56 %
ma 15.6.9,17800,1090−0,28 %
ti 16.6.9,19440,1088+0,18 %
ke 17.6.9,21850,1085+0,26 %
to 18.6.9,21600,1085−0,03 %
pe 19.6.9,21770,1085+0,02 %
ma 22.6.9,22530,1084+0,08 %
ti 23.6.9,20710,1086−0,20 %
ke 24.6.9,21180,1086+0,05 %
to 25.6.9,22760,1084+0,17 %
pe 26.6.9,26410,1079+0,40 %
ma 29.6.9,24470,1082−0,21 %
ti 30.6.9,21500,1085−0,32 %
Heinäkuu
ke 1.7.9,24600,1082+0,34 %
to 2.7.9,34800,1070+1,10 %
pe 3.7.9,37260,1067+0,26 %
ma 6.7.9,36990,1067−0,03 %
ti 7.7.9,32880,1072−0,44 %
ke 8.7.9,39270,1065+0,68 %
to 9.7.9,36270,1068−0,32 %
pe 10.7.9,41010,1063+0,51 %
ma 13.7.9,38840,1065−0,23 %
ti 14.7.9,40800,1063+0,21 %
ke 15.7.9,35700,1069−0,54 %
to 16.7.9,27870,1078−0,84 %
pe 17.7.9,34350,1070+0,70 %
ma 20.7.9,34430,1070+0,01 %
ti 21.7.9,36830,1067+0,26 %
ke 22.7.9,38360,1066+0,16 %
to 23.7.9,43220,1060+0,52 %
pe 24.7.9,42630,1061−0,06 %
ma 27.7.9,45300,1058+0,28 %
ti 28.7.9,45370,1058+0,01 %
ke 29.7.9,47660,1055+0,24 %
to 30.7.9,47140,1056−0,05 %
pe 31.7.9,46220,1057−0,10 %
Elokuu
ma 3.8.9,48650,1054+0,26 %
ti 4.8.9,44500,1059−0,44 %
ke 5.8.9,47760,1055+0,35 %
to 6.8.9,53650,1049+0,62 %
pe 7.8.9,57440,1044+0,40 %
ma 10.8.9,59580,1042+0,22 %
ti 11.8.9,58530,1043−0,11 %
ke 12.8.9,58150,1044−0,04 %
to 13.8.9,45200,1058−1,35 %
pe 14.8.9,43080,1060−0,22 %
ma 17.8.9,44500,1059+0,15 %
ti 18.8.9,42820,1061−0,18 %
ke 19.8.9,46040,1057+0,34 %
to 20.8.9,50140,1052+0,43 %
pe 21.8.9,53140,1049+0,32 %
ma 24.8.9,50350,1052−0,29 %
ti 25.8.9,56530,1045+0,65 %
ke 26.8.9,65570,1036+0,95 %
to 27.8.9,57010,1045−0,89 %
pe 28.8.9,49530,1053−0,78 %
ma 31.8.9,50320,1052+0,08 %
Syyskuu
ti 1.9.9,49540,1053−0,08 %
ke 2.9.9,49680,1053+0,01 %
to 3.9.9,39070,1065−1,12 %
pe 4.9.9,41470,1062+0,26 %
ma 7.9.9,41970,1062+0,05 %
ti 8.9.9,41880,1062−0,01 %
ke 9.9.9,40240,1064−0,17 %
to 10.9.9,40010,1064−0,02 %
pe 11.9.9,37090,1067−0,31 %
ma 14.9.9,33500,1071−0,38 %
ti 15.9.9,32770,1072−0,08 %
ke 16.9.9,32510,1072−0,03 %
to 17.9.9,33170,1072+0,07 %
pe 18.9.9,32480,1072−0,07 %
ma 21.9.9,33000,1072+0,06 %
ti 22.9.9,34120,1071+0,12 %
ke 23.9.9,37980,1066+0,41 %
to 24.9.9,42920,1061+0,53 %
pe 25.9.9,39170,1065−0,40 %
ma 28.9.9,45270,1058+0,65 %
ti 29.9.9,44620,1059−0,07 %
ke 30.9.9,40830,1063−0,40 %
Lokakuu
to 1.10.9,37540,1067−0,35 %
pe 2.10.9,34120,1071−0,36 %
ma 5.10.9,35130,1069+0,11 %
ti 6.10.9,31210,1074−0,42 %
ke 7.10.9,29240,1076−0,21 %
to 8.10.9,27900,1078−0,14 %
pe 9.10.9,26830,1079−0,12 %
ma 12.10.9,30170,1075+0,36 %
ti 13.10.9,25600,1080−0,49 %
ke 14.10.9,27160,1079+0,17 %
to 15.10.9,32740,1072+0,60 %
pe 16.10.9,35570,1069+0,30 %
ma 19.10.9,39400,1065+0,41 %
ti 20.10.9,42350,1061+0,31 %
ke 21.10.9,42190,1061−0,02 %
to 22.10.9,42070,1061−0,01 %
pe 23.10.9,40790,1063−0,14 %
ma 26.10.9,38140,1066−0,28 %
ti 27.10.9,40650,1063+0,27 %
ke 28.10.9,33580,1071−0,75 %
to 29.10.9,35740,1069+0,23 %
pe 30.10.9,38660,1065+0,31 %
Marraskuu
ma 2.11.9,38430,1066−0,02 %
ti 3.11.9,39350,1065+0,10 %
ke 4.11.9,36630,1068−0,29 %
to 5.11.9,39160,1065+0,27 %
pe 6.11.9,38390,1066−0,08 %
ma 9.11.9,33780,1071−0,49 %
ti 10.11.9,31020,1074−0,30 %
ke 11.11.9,32900,1072+0,20 %
to 12.11.9,30090,1075−0,30 %
pe 13.11.9,33880,1071+0,41 %
ma 16.11.9,32060,1073−0,19 %
ti 17.11.9,32430,1072+0,04 %
ke 18.11.9,30190,1075−0,24 %
to 19.11.9,30890,1074+0,08 %
pe 20.11.9,27960,1078−0,31 %
ma 23.11.9,24960,1081−0,32 %
ti 24.11.9,26220,1080+0,14 %
ke 25.11.9,27170,1079+0,10 %
to 26.11.9,27560,1078+0,04 %
pe 27.11.9,24200,1082−0,36 %
ma 30.11.9,20700,1086−0,38 %
Joulukuu
ti 1.12.9,21180,1086+0,05 %
ke 2.12.9,21320,1085+0,02 %
to 3.12.9,22500,1084+0,13 %
pe 4.12.9,27240,1078+0,51 %
ma 7.12.9,21880,1085−0,58 %
ti 8.12.9,22360,1084+0,05 %
ke 9.12.9,25870,1080+0,38 %
to 10.12.9,27610,1078+0,19 %
pe 11.12.9,30070,1075+0,27 %
ma 14.12.9,36300,1068+0,67 %
ti 15.12.9,28830,1077−0,80 %
ke 16.12.9,29910,1075+0,12 %
to 17.12.9,30220,1075+0,03 %
pe 18.12.9,26600,1079−0,39 %
ma 21.12.9,29300,1076+0,29 %
ti 22.12.9,26200,1080−0,33 %
ke 23.12.9,20900,1086−0,57 %
to 24.12.9,19000,1088−0,21 %
ma 28.12.9,18630,1089−0,04 %
ti 29.12.9,15670,1092−0,32 %
ke 30.12.9,18780,1088+0,34 %
to 31.12.9,18950,1088+0,02 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Ruotsin kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026