N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/NZD · Uuden-Seelannin dollari · vuosi 2016 Uuden-Seelannin dollarin kurssi 2016

Euro heikkeni Uuden-Seelannin dollaria vastaan 4,80 % vuonna 2016

Vuonna 2016 EKP julkaisi Uuden-Seelannin dollarin viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,5886 Uuden-Seelannin dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,7134 20.1.2016 ja matalimmillaan 1,4724 13.12.2016. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.2016 oli 1,5158.

Keskikurssi 2016
1,5886
Muutos vuoden aikana
▼ −4,80 %
Ylin
1,7134 20.1.2016
Alin
1,4724 13.12.2016

Kurssikehitys

EUR/NZD vuonna 2016

257 julkaisua 4.1.2016–30.12.2016.

Näin monta Uuden-Seelannin dollaria eurolla sai vuonna 2016

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2016

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/NZD: kuukausien keskikurssit 2016
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,66541,60011,71341,678820
Helmikuu1,67321,63471,70851,655721
Maaliskuu1,64811,61921,68091,641121
Huhtikuu1,64581,61271,67801,635721
Toukokuu1,66281,63681,68841,651622
Kesäkuu1,59551,55651,64741,561622
Heinäkuu1,55141,51541,57891,561521
Elokuu1,54911,53531,56061,535323
Syyskuu1,53281,50541,55131,536922
Lokakuu1,54091,51851,56571,531321
Marraskuu1,51021,49111,53421,491122
Joulukuu1,49821,47241,51951,515821
Koko vuosi1,58861,47241,71341,5158257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2016

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/NZD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2016
Päivä1 EUR = NZD1 NZD = EURMuutos
Tammikuu
ma 4.1.1,61460,6193+1,40 %
ti 5.1.1,60010,6250−0,90 %
ke 6.1.1,61660,6186+1,03 %
to 7.1.1,64640,6074+1,84 %
pe 8.1.1,64500,6079−0,09 %
ma 11.1.1,65770,6032+0,77 %
ti 12.1.1,65470,6043−0,18 %
ke 13.1.1,65190,6054−0,17 %
to 14.1.1,69030,5916+2,32 %
pe 15.1.1,71030,5847+1,18 %
ma 18.1.1,68620,5930−1,41 %
ti 19.1.1,67630,5966−0,59 %
ke 20.1.1,71340,5836+2,21 %
to 21.1.1,69400,5903−1,13 %
pe 22.1.1,66060,6022−1,97 %
ma 25.1.1,67280,5978+0,73 %
ti 26.1.1,67770,5961+0,29 %
ke 27.1.1,67390,5974−0,23 %
to 28.1.1,68740,5926+0,81 %
pe 29.1.1,67880,5957−0,51 %
Helmikuu
ma 1.2.1,68200,5945+0,19 %
ti 2.2.1,68390,5939+0,11 %
ke 3.2.1,65600,6039−1,66 %
to 4.2.1,66780,5996+0,71 %
pe 5.2.1,66550,6004−0,14 %
ma 8.2.1,68020,5952+0,88 %
ti 9.2.1,70850,5853+1,68 %
ke 10.2.1,69160,5912−0,99 %
to 11.2.1,69730,5892+0,34 %
pe 12.2.1,69650,5894−0,05 %
ma 15.2.1,67720,5962−1,14 %
ti 16.2.1,69310,5906+0,95 %
ke 17.2.1,69020,5916−0,17 %
to 18.2.1,67280,5978−1,03 %
pe 19.2.1,67610,5966+0,20 %
ma 22.2.1,65210,6053−1,43 %
ti 23.2.1,64520,6078−0,42 %
ke 24.2.1,66200,6017+1,02 %
to 25.2.1,64870,6065−0,80 %
pe 26.2.1,63470,6117−0,85 %
ma 29.2.1,65570,6040+1,28 %
Maaliskuu
ti 1.3.1,64750,6070−0,50 %
ke 2.3.1,64040,6096−0,43 %
to 3.3.1,62570,6151−0,90 %
pe 4.3.1,62230,6164−0,21 %
ma 7.3.1,62210,6165−0,01 %
ti 8.3.1,63020,6134+0,50 %
ke 9.3.1,61920,6176−0,67 %
to 10.3.1,62770,6144+0,52 %
pe 11.3.1,65780,6032+1,85 %
ma 14.3.1,65910,6027+0,08 %
ti 15.3.1,67090,5985+0,71 %
ke 16.3.1,68090,5949+0,60 %
to 17.3.1,65550,6040−1,51 %
pe 18.3.1,65500,6042−0,03 %
ma 21.3.1,66450,6008+0,57 %
ti 22.3.1,66260,6015−0,11 %
ke 23.3.1,66760,5997+0,30 %
to 24.3.1,66450,6008−0,19 %
ti 29.3.1,65970,6025−0,29 %
ke 30.3.1,63560,6114−1,45 %
to 31.3.1,64110,6093+0,34 %
Huhtikuu
pe 1.4.1,65180,6054+0,65 %
ma 4.4.1,66050,6022+0,53 %
ti 5.4.1,67800,5959+1,05 %
ke 6.4.1,67050,5986−0,45 %
to 7.4.1,67310,5977+0,16 %
pe 8.4.1,67570,5968+0,16 %
ma 11.4.1,66690,5999−0,53 %
ti 12.4.1,65400,6046−0,77 %
ke 13.4.1,63370,6121−1,23 %
to 14.4.1,63950,6099+0,36 %
pe 15.4.1,63340,6122−0,37 %
ma 18.4.1,63030,6134−0,19 %
ti 19.4.1,61270,6201−1,08 %
ke 20.4.1,62310,6161+0,64 %
to 21.4.1,62620,6149+0,19 %
pe 22.4.1,63640,6111+0,63 %
ma 25.4.1,63990,6098+0,21 %
ti 26.4.1,64170,6091+0,11 %
ke 27.4.1,65040,6059+0,53 %
to 28.4.1,62870,6140−1,31 %
pe 29.4.1,63570,6114+0,43 %
Toukokuu
ma 2.5.1,63680,6109+0,07 %
ti 3.5.1,65720,6034+1,25 %
ke 4.5.1,66690,5999+0,59 %
to 5.5.1,65770,6032−0,55 %
pe 6.5.1,67020,5987+0,75 %
ma 9.5.1,67460,5972+0,26 %
ti 10.5.1,68840,5923+0,82 %
ke 11.5.1,67630,5966−0,72 %
to 12.5.1,67240,5979−0,23 %
pe 13.5.1,66920,5991−0,19 %
ma 16.5.1,66570,6003−0,21 %
ti 17.5.1,66510,6006−0,04 %
ke 18.5.1,66660,6000+0,09 %
to 19.5.1,66140,6019−0,31 %
pe 20.5.1,65780,6032−0,22 %
ma 23.5.1,65380,6047−0,24 %
ti 24.5.1,66040,6023+0,40 %
ke 25.5.1,64880,6065−0,70 %
to 26.5.1,65910,6027+0,62 %
pe 27.5.1,65860,6029−0,03 %
ma 30.5.1,66240,6015+0,23 %
ti 31.5.1,65160,6055−0,65 %
Kesäkuu
ke 1.6.1,63730,6108−0,87 %
to 2.6.1,64740,6070+0,62 %
pe 3.6.1,62870,6140−1,14 %
ma 6.6.1,63780,6106+0,56 %
ti 7.6.1,63200,6127−0,35 %
ke 8.6.1,62260,6163−0,58 %
to 9.6.1,59360,6275−1,79 %
pe 10.6.1,59500,6270+0,09 %
ma 13.6.1,59490,6270−0,01 %
ti 14.6.1,60220,6241+0,46 %
ke 15.6.1,59740,6260−0,30 %
to 16.6.1,58990,6290−0,47 %
pe 17.6.1,59590,6266+0,38 %
ma 20.6.1,59360,6275−0,14 %
ti 21.6.1,58040,6328−0,83 %
ke 22.6.1,57320,6356−0,46 %
to 23.6.1,57630,6344+0,20 %
pe 24.6.1,56130,6405−0,95 %
ma 27.6.1,55690,6423−0,28 %
ti 28.6.1,56710,6381+0,66 %
ke 29.6.1,55650,6425−0,68 %
to 30.6.1,56160,6404+0,33 %
Heinäkuu
pe 1.7.1,55080,6448−0,69 %
ma 4.7.1,54520,6472−0,36 %
ti 5.7.1,55220,6442+0,45 %
ke 6.7.1,55560,6428+0,22 %
to 7.7.1,53380,6520−1,40 %
pe 8.7.1,52210,6570−0,76 %
ma 11.7.1,52500,6557+0,19 %
ti 12.7.1,51840,6586−0,43 %
ke 13.7.1,51540,6599−0,20 %
to 14.7.1,54740,6462+2,11 %
pe 15.7.1,55340,6437+0,39 %
ma 18.7.1,55550,6429+0,14 %
ti 19.7.1,56840,6376+0,83 %
ke 20.7.1,56580,6387−0,17 %
to 21.7.1,57890,6334+0,84 %
pe 22.7.1,57480,6350−0,26 %
ma 25.7.1,57090,6366−0,25 %
ti 26.7.1,55610,6426−0,94 %
ke 27.7.1,56310,6398+0,45 %
to 28.7.1,56460,6391+0,10 %
pe 29.7.1,56150,6404−0,20 %
Elokuu
ma 1.8.1,55450,6433−0,45 %
ti 2.8.1,54970,6453−0,31 %
ke 3.8.1,55770,6420+0,52 %
to 4.8.1,54790,6460−0,63 %
pe 5.8.1,54730,6463−0,04 %
ma 8.8.1,55480,6432+0,48 %
ti 9.8.1,55220,6442−0,17 %
ke 10.8.1,54180,6486−0,67 %
to 11.8.1,53900,6498−0,18 %
pe 12.8.1,54970,6453+0,70 %
ma 15.8.1,54980,6452+0,01 %
ti 16.8.1,54880,6457−0,06 %
ke 17.8.1,55960,6412+0,70 %
to 18.8.1,55780,6419−0,12 %
pe 19.8.1,56060,6408+0,18 %
ma 22.8.1,56050,6408−0,01 %
ti 23.8.1,54820,6459−0,79 %
ke 24.8.1,54000,6494−0,53 %
to 25.8.1,54530,6471+0,34 %
pe 26.8.1,54180,6486−0,23 %
ma 29.8.1,54380,6478+0,13 %
ti 30.8.1,54270,6482−0,07 %
ke 31.8.1,53530,6513−0,48 %
Syyskuu
to 1.9.1,53570,6512+0,03 %
pe 2.9.1,53290,6524−0,18 %
ma 5.9.1,52520,6557−0,50 %
ti 6.9.1,52050,6577−0,31 %
ke 7.9.1,50540,6643−0,99 %
to 8.9.1,51580,6597+0,69 %
pe 9.9.1,52990,6536+0,93 %
ma 12.9.1,53500,6515+0,33 %
ti 13.9.1,53520,6514+0,01 %
ke 14.9.1,54400,6477+0,57 %
to 15.9.1,54420,6476+0,01 %
pe 16.9.1,53670,6507−0,49 %
ma 19.9.1,52670,6550−0,65 %
ti 20.9.1,52200,6570−0,31 %
ke 21.9.1,51700,6592−0,33 %
to 22.9.1,53410,6518+1,13 %
pe 23.9.1,54350,6479+0,61 %
ma 26.9.1,55130,6446+0,51 %
ti 27.9.1,53880,6499−0,81 %
ke 28.9.1,54590,6469+0,46 %
to 29.9.1,54510,6472−0,05 %
pe 30.9.1,53690,6507−0,53 %
Lokakuu
ma 3.10.1,54540,6471+0,55 %
ti 4.10.1,53270,6524−0,82 %
ke 5.10.1,56120,6405+1,86 %
to 6.10.1,56470,6391+0,22 %
pe 7.10.1,55900,6414−0,36 %
ma 10.10.1,56470,6391+0,37 %
ti 11.10.1,56570,6387+0,06 %
ke 12.10.1,56210,6402−0,23 %
to 13.10.1,56230,6401+0,01 %
pe 14.10.1,55080,6448−0,74 %
ma 17.10.1,54330,6480−0,48 %
ti 18.10.1,52800,6545−0,99 %
ke 19.10.1,52320,6565−0,31 %
to 20.10.1,51850,6585−0,31 %
pe 21.10.1,51900,6583+0,03 %
ma 24.10.1,52150,6572+0,16 %
ti 25.10.1,52080,6575−0,05 %
ke 26.10.1,52460,6559+0,25 %
to 27.10.1,52960,6538+0,33 %
pe 28.10.1,52960,6538±0,00 %
ma 31.10.1,53130,6530+0,11 %
Marraskuu
ti 1.11.1,53420,6518+0,19 %
ke 2.11.1,52320,6565−0,72 %
to 3.11.1,51340,6608−0,64 %
pe 4.11.1,51690,6592+0,23 %
ma 7.11.1,51160,6616−0,35 %
ti 8.11.1,50600,6640−0,37 %
ke 9.11.1,50650,6638+0,03 %
to 10.11.1,51320,6609+0,44 %
pe 11.11.1,51630,6595+0,20 %
ma 14.11.1,51930,6582+0,20 %
ti 15.11.1,51440,6603−0,32 %
ke 16.11.1,51790,6588+0,23 %
to 17.11.1,51430,6604−0,24 %
pe 18.11.1,50730,6634−0,46 %
ma 21.11.1,50810,6631+0,05 %
ti 22.11.1,50330,6652−0,32 %
ke 23.11.1,50390,6649+0,04 %
to 24.11.1,50960,6624+0,38 %
pe 25.11.1,50400,6649−0,37 %
ma 28.11.1,49910,6671−0,33 %
ti 29.11.1,49120,6706−0,53 %
ke 30.11.1,49110,6706−0,01 %
Joulukuu
to 1.12.1,50080,6663+0,65 %
pe 2.12.1,49900,6671−0,12 %
ma 5.12.1,51050,6620+0,77 %
ti 6.12.1,50590,6641−0,30 %
ke 7.12.1,50220,6657−0,25 %
to 8.12.1,49730,6679−0,33 %
pe 9.12.1,47450,6782−1,52 %
ma 12.12.1,47930,6760+0,33 %
ti 13.12.1,47240,6792−0,47 %
ke 14.12.1,47410,6784+0,12 %
to 15.12.1,47520,6779+0,07 %
pe 16.12.1,48920,6715+0,95 %
ma 19.12.1,50230,6656+0,88 %
ti 20.12.1,50290,6654+0,04 %
ke 21.12.1,50520,6644+0,15 %
to 22.12.1,51110,6618+0,39 %
pe 23.12.1,51950,6581+0,56 %
ti 27.12.1,51680,6593−0,18 %
ke 28.12.1,50500,6645−0,78 %
to 29.12.1,50400,6649−0,07 %
pe 30.12.1,51580,6597+0,78 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Uuden-Seelannin dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026