N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/NZD · Uuden-Seelannin dollari · vuosi 2009 Uuden-Seelannin dollarin kurssi 2009

Euro heikkeni Uuden-Seelannin dollaria vastaan 18,14 % vuonna 2009

Vuonna 2009 EKP julkaisi Uuden-Seelannin dollarin viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 2,2121 Uuden-Seelannin dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 2,5535 2.2.2009 ja matalimmillaan 1,9803 31.12.2009. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2009 oli 1,9803.

Keskikurssi 2009
2,2121
Muutos vuoden aikana
▼ −18,14 %
Ylin
2,5535 2.2.2009
Alin
1,9803 31.12.2009

Kurssikehitys

EUR/NZD vuonna 2009

256 julkaisua 2.1.2009–31.12.2009.

Näin monta Uuden-Seelannin dollaria eurolla sai vuonna 2009

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2009

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/NZD: kuukausien keskikurssit 2009
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu2,41322,27002,52942,526821
Helmikuu2,48512,41762,55352,527520
Maaliskuu2,45272,32882,55112,328822
Huhtikuu2,31232,25462,35252,337820
Toukokuu2,26632,21352,31372,213520
Kesäkuu2,19672,16562,24802,165622
Heinäkuu2,18732,14572,24072,157823
Elokuu2,10972,07852,16092,097321
Syyskuu2,06912,02872,10782,028722
Lokakuu2,00651,98352,03582,034622
Marraskuu2,04501,99402,10872,101921
Joulukuu2,03831,98032,08811,980322
Koko vuosi2,21211,98032,55351,9803256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2009

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/NZD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2009
Päivä1 EUR = NZD1 NZD = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.2,39690,4172−0,92 %
ma 5.1.2,33010,4292−2,79 %
ti 6.1.2,27000,4405−2,58 %
ke 7.1.2,27170,4402+0,07 %
to 8.1.2,31030,4328+1,70 %
pe 9.1.2,31600,4318+0,25 %
ma 12.1.2,31030,4328−0,25 %
ti 13.1.2,39970,4167+3,87 %
ke 14.1.2,42620,4122+1,10 %
to 15.1.2,43800,4102+0,49 %
pe 16.1.2,41820,4135−0,81 %
ma 19.1.2,42230,4128+0,17 %
ti 20.1.2,44820,4085+1,07 %
ke 21.1.2,48820,4019+1,63 %
to 22.1.2,45820,4068−1,21 %
pe 23.1.2,45920,4066+0,04 %
ma 26.1.2,46210,4062+0,12 %
ti 27.1.2,49220,4013+1,22 %
ke 28.1.2,50240,3996+0,41 %
to 29.1.2,52940,3954+1,08 %
pe 30.1.2,52680,3958−0,10 %
Helmikuu
ma 2.2.2,55350,3916+1,06 %
ti 3.2.2,54180,3934−0,46 %
ke 4.2.2,53250,3949−0,37 %
to 5.2.2,50330,3995−1,15 %
pe 6.2.2,46840,4051−1,39 %
ma 9.2.2,42480,4124−1,77 %
ti 10.2.2,41760,4136−0,30 %
ke 11.2.2,46930,4050+2,14 %
to 12.2.2,47380,4042+0,18 %
pe 13.2.2,43250,4111−1,67 %
ma 16.2.2,46380,4059+1,29 %
ti 17.2.2,47900,4034+0,62 %
ke 18.2.2,46910,4050−0,40 %
to 19.2.2,46530,4056−0,15 %
pe 20.2.2,49570,4007+1,23 %
ma 23.2.2,49670,4005+0,04 %
ti 24.2.2,50720,3989+0,42 %
ke 25.2.2,48470,4025−0,90 %
to 26.2.2,49530,4008+0,43 %
pe 27.2.2,52750,3956+1,29 %
Maaliskuu
ma 2.3.2,55110,3920+0,93 %
ti 3.3.2,53030,3952−0,82 %
ke 4.3.2,50800,3987−0,88 %
to 5.3.2,50650,3990−0,06 %
pe 6.3.2,51340,3979+0,28 %
ma 9.3.2,53990,3937+1,05 %
ti 10.3.2,54720,3926+0,29 %
ke 11.3.2,52660,3958−0,81 %
to 12.3.2,49840,4003−1,12 %
pe 13.3.2,46070,4064−1,51 %
ma 16.3.2,45680,4070−0,16 %
ti 17.3.2,44100,4097−0,64 %
ke 18.3.2,47530,4040+1,41 %
to 19.3.2,46010,4065−0,61 %
pe 20.3.2,42400,4125−1,47 %
ma 23.3.2,39380,4177−1,25 %
ti 24.3.2,38770,4188−0,25 %
ke 25.3.2,38470,4193−0,13 %
to 26.3.2,34970,4256−1,47 %
pe 27.3.2,33120,4290−0,79 %
ma 30.3.2,34480,4265+0,58 %
ti 31.3.2,32880,4294−0,68 %
Huhtikuu
ke 1.4.2,35250,4251+1,02 %
to 2.4.2,32580,4300−1,13 %
pe 3.4.2,29680,4354−1,25 %
ma 6.4.2,29230,4362−0,20 %
ti 7.4.2,29980,4348+0,33 %
ke 8.4.2,29630,4355−0,15 %
to 9.4.2,28750,4372−0,38 %
ti 14.4.2,25460,4435−1,44 %
ke 15.4.2,29120,4365+1,62 %
to 16.4.2,31370,4322+0,98 %
pe 17.4.2,28910,4369−1,06 %
ma 20.4.2,31490,4320+1,13 %
ti 21.4.2,33470,4283+0,86 %
ke 22.4.2,32690,4298−0,33 %
to 23.4.2,32580,4300−0,05 %
pe 24.4.2,32940,4293+0,15 %
ma 27.4.2,32340,4304−0,26 %
ti 28.4.2,33100,4290+0,33 %
ke 29.4.2,32330,4304−0,33 %
to 30.4.2,33780,4278+0,62 %
Toukokuu
ma 4.5.2,31370,4322−1,03 %
ti 5.5.2,29940,4349−0,62 %
ke 6.5.2,28570,4375−0,60 %
to 7.5.2,23850,4467−2,07 %
pe 8.5.2,25310,4438+0,65 %
ma 11.5.2,25370,4437+0,03 %
ti 12.5.2,25550,4434+0,08 %
ke 13.5.2,27490,4396+0,86 %
to 14.5.2,30660,4335+1,39 %
pe 15.5.2,30000,4348−0,29 %
ma 18.5.2,28610,4374−0,60 %
ti 19.5.2,25120,4442−1,53 %
ke 20.5.2,26090,4423+0,43 %
to 21.5.2,27790,4390+0,75 %
pe 22.5.2,25550,4434−0,98 %
ma 25.5.2,26520,4415+0,43 %
ti 26.5.2,26220,4420−0,13 %
ke 27.5.2,25010,4444−0,53 %
to 28.5.2,22230,4500−1,24 %
pe 29.5.2,21350,4518−0,40 %
Kesäkuu
ma 1.6.2,19160,4563−0,99 %
ti 2.6.2,17670,4594−0,68 %
ke 3.6.2,20130,4543+1,13 %
to 4.6.2,24800,4448+2,12 %
pe 5.6.2,22630,4492−0,97 %
ma 8.6.2,23370,4477+0,33 %
ti 9.6.2,23850,4467+0,21 %
ke 10.6.2,22570,4493−0,57 %
to 11.6.2,18350,4580−1,90 %
pe 12.6.2,18930,4568+0,27 %
ma 15.6.2,19530,4555+0,27 %
ti 16.6.2,18090,4585−0,66 %
ke 17.6.2,20770,4530+1,23 %
to 18.6.2,19230,4561−0,70 %
pe 19.6.2,16850,4611−1,09 %
ma 22.6.2,18440,4578+0,73 %
ti 23.6.2,20460,4536+0,92 %
ke 24.6.2,18060,4586−1,09 %
to 25.6.2,18700,4572+0,29 %
pe 26.6.2,17950,4588−0,34 %
ma 29.6.2,16730,4614−0,56 %
ti 30.6.2,16560,4618−0,08 %
Heinäkuu
ke 1.7.2,20170,4542+1,67 %
to 2.7.2,21680,4511+0,69 %
pe 3.7.2,21190,4521−0,22 %
ma 6.7.2,21750,4510+0,25 %
ti 7.7.2,19960,4546−0,81 %
ke 8.7.2,21680,4511+0,78 %
to 9.7.2,21940,4506+0,12 %
pe 10.7.2,22500,4494+0,25 %
ma 13.7.2,24070,4463+0,71 %
ti 14.7.2,19880,4548−1,87 %
ke 15.7.2,17800,4591−0,95 %
to 16.7.2,18520,4576+0,33 %
pe 17.7.2,18840,4570+0,15 %
ma 20.7.2,17140,4605−0,78 %
ti 21.7.2,16470,4620−0,31 %
ke 22.7.2,16570,4617+0,05 %
to 23.7.2,15790,4634−0,36 %
pe 24.7.2,16630,4616+0,39 %
ma 27.7.2,16970,4609+0,16 %
ti 28.7.2,15310,4644−0,77 %
ke 29.7.2,14570,4660−0,34 %
to 30.7.2,15550,4639+0,46 %
pe 31.7.2,15780,4634+0,11 %
Elokuu
ma 3.8.2,14450,4663−0,62 %
ti 4.8.2,16090,4628+0,76 %
ke 5.8.2,13470,4684−1,21 %
to 6.8.2,14350,4665+0,41 %
pe 7.8.2,13150,4692−0,56 %
ma 10.8.2,09850,4765−1,55 %
ti 11.8.2,11260,4734+0,67 %
ke 12.8.2,12940,4696+0,80 %
to 13.8.2,10210,4757−1,28 %
pe 14.8.2,07850,4811−1,12 %
ma 17.8.2,11550,4727+1,78 %
ti 18.8.2,09850,4765−0,80 %
ke 19.8.2,11080,4738+0,59 %
to 20.8.2,10550,4749−0,25 %
pe 21.8.2,10150,4759−0,19 %
ma 24.8.2,08650,4793−0,71 %
ti 25.8.2,08320,4800−0,16 %
ke 26.8.2,08790,4790+0,23 %
to 27.8.2,09020,4784+0,11 %
pe 28.8.2,09080,4783+0,03 %
ma 31.8.2,09730,4768+0,31 %
Syyskuu
ti 1.9.2,09530,4773−0,10 %
ke 2.9.2,10780,4744+0,60 %
to 3.9.2,10250,4756−0,25 %
pe 4.9.2,08510,4796−0,83 %
ma 7.9.2,06960,4832−0,74 %
ti 8.9.2,07900,4810+0,45 %
ke 9.9.2,08190,4803+0,14 %
to 10.9.2,09010,4784+0,39 %
pe 11.9.2,06600,4840−1,15 %
ma 14.9.2,08180,4804+0,76 %
ti 15.9.2,08830,4789+0,31 %
ke 16.9.2,05910,4856−1,40 %
to 17.9.2,07080,4829+0,57 %
pe 18.9.2,07080,4829±0,00 %
ma 21.9.2,08300,4801+0,59 %
ti 22.9.2,04840,4882−1,66 %
ke 23.9.2,03680,4910−0,57 %
to 24.9.2,03910,4904+0,11 %
pe 25.9.2,04620,4887+0,35 %
ma 28.9.2,05480,4867+0,42 %
ti 29.9.2,03610,4911−0,91 %
ke 30.9.2,02870,4929−0,36 %
Lokakuu
to 1.10.2,01410,4965−0,72 %
pe 2.10.2,03580,4912+1,08 %
ma 5.10.2,02550,4937−0,51 %
ti 6.10.2,00370,4991−1,08 %
ke 7.10.2,00250,4994−0,06 %
to 8.10.1,99540,5012−0,35 %
pe 9.10.2,00160,4996+0,31 %
ma 12.10.2,01060,4974+0,45 %
ti 13.10.2,01180,4971+0,06 %
ke 14.10.2,02120,4948+0,47 %
to 15.10.2,00270,4993−0,92 %
pe 16.10.2,01380,4966+0,55 %
ma 19.10.2,00010,5000−0,68 %
ti 20.10.1,98350,5042−0,83 %
ke 21.10.1,98620,5035+0,14 %
to 22.10.1,98720,5032+0,05 %
pe 23.10.1,98720,5032±0,00 %
ma 26.10.1,99350,5016+0,32 %
ti 27.10.1,98970,5026−0,19 %
ke 28.10.2,01250,4969+1,15 %
to 29.10.2,03050,4925+0,89 %
pe 30.10.2,03460,4915+0,20 %
Marraskuu
ma 2.11.2,05120,4875+0,82 %
ti 3.11.2,05210,4873+0,04 %
ke 4.11.2,04130,4899−0,53 %
to 5.11.2,06060,4853+0,95 %
pe 6.11.2,05520,4866−0,26 %
ma 9.11.2,02710,4933−1,37 %
ti 10.11.2,02240,4945−0,23 %
ke 11.11.2,02780,4931+0,27 %
to 12.11.2,02870,4929+0,04 %
pe 13.11.2,01720,4957−0,57 %
ma 16.11.2,01020,4975−0,35 %
ti 17.11.1,99400,5015−0,81 %
ke 18.11.1,99590,5010+0,10 %
to 19.11.2,03640,4911+2,03 %
pe 20.11.2,05300,4871+0,82 %
ma 23.11.2,04360,4893−0,46 %
ti 24.11.2,05410,4868+0,51 %
ke 25.11.2,06520,4842+0,54 %
to 26.11.2,09870,4765+1,62 %
pe 27.11.2,10870,4742+0,48 %
ma 30.11.2,10190,4758−0,32 %
Joulukuu
ti 1.12.2,07690,4815−1,19 %
ke 2.12.2,07420,4821−0,13 %
to 3.12.2,08810,4789+0,67 %
pe 4.12.2,07760,4813−0,50 %
ma 7.12.2,08280,4801+0,25 %
ti 8.12.2,07850,4811−0,21 %
ke 9.12.2,07090,4829−0,37 %
to 10.12.2,02360,4942−2,28 %
pe 11.12.2,02740,4932+0,19 %
ma 14.12.2,01970,4951−0,38 %
ti 15.12.2,01830,4955−0,07 %
ke 16.12.2,02210,4945+0,19 %
to 17.12.2,01940,4952−0,13 %
pe 18.12.2,02270,4944+0,16 %
ma 21.12.2,02370,4941+0,05 %
ti 22.12.2,02940,4928+0,28 %
ke 23.12.2,03450,4915+0,25 %
to 24.12.2,03910,4904+0,23 %
ma 28.12.2,03120,4923−0,39 %
ti 29.12.2,00570,4986−1,26 %
ke 30.12.1,99690,5008−0,44 %
to 31.12.1,98030,5050−0,83 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Uuden-Seelannin dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026