N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/NZD · Uuden-Seelannin dollari · vuosi 2024 Uuden-Seelannin dollarin kurssi 2024

Euro vahvistui Uuden-Seelannin dollaria vastaan 5,87 % vuonna 2024

Vuonna 2024 EKP julkaisi Uuden-Seelannin dollarin viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,7880 Uuden-Seelannin dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,8532 31.12.2024 ja matalimmillaan 1,7418 14.6.2024. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2024 oli 1,8532.

Keskikurssi 2024
1,7880
Muutos vuoden aikana
▲ +5,87 %
Ylin
1,8532 31.12.2024
Alin
1,7418 14.6.2024

Kurssikehitys

EUR/NZD vuonna 2024

256 julkaisua 2.1.2024–31.12.2024.

Näin monta Uuden-Seelannin dollaria eurolla sai vuonna 2024

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2024

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/NZD: kuukausien keskikurssit 2024
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,76731,74711,78391,770522
Helmikuu1,76181,74451,78071,780721
Maaliskuu1,78691,76741,80921,809220
Huhtikuu1,79921,78561,81051,803521
Toukokuu1,78191,76481,80471,769622
Kesäkuu1,75391,74181,76241,760120
Heinäkuu1,79851,76381,84271,828923
Elokuu1,81121,76801,84611,770922
Syyskuu1,78451,76161,80041,761621
Lokakuu1,79171,75481,82201,822023
Marraskuu1,79671,78241,81961,787321
Joulukuu1,82171,78421,85321,853220
Koko vuosi1,78801,74181,85321,8532256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2024

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/NZD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2024
Päivä1 EUR = NZD1 NZD = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.1,74710,5724−0,19 %
ke 3.1.1,75150,5709+0,25 %
to 4.1.1,75280,5705+0,07 %
pe 5.1.1,75640,5693+0,21 %
ma 8.1.1,76070,5680+0,24 %
ti 9.1.1,75260,5706−0,46 %
ke 10.1.1,75670,5692+0,23 %
to 11.1.1,75770,5689+0,06 %
pe 12.1.1,75520,5697−0,14 %
ma 15.1.1,76790,5656+0,72 %
ti 16.1.1,76810,5656+0,01 %
ke 17.1.1,77790,5625+0,55 %
to 18.1.1,78020,5617+0,13 %
pe 19.1.1,77980,5619−0,02 %
ma 22.1.1,78000,5618+0,01 %
ti 23.1.1,78390,5606+0,22 %
ke 24.1.1,77850,5623−0,30 %
to 25.1.1,78050,5616+0,11 %
pe 26.1.1,78010,5618−0,02 %
ma 29.1.1,76960,5651−0,59 %
ti 30.1.1,77210,5643+0,14 %
ke 31.1.1,77050,5648−0,09 %
Helmikuu
to 1.2.1,77570,5632+0,29 %
pe 2.2.1,76730,5658−0,47 %
ma 5.2.1,77550,5632+0,46 %
ti 6.2.1,77130,5646−0,24 %
ke 7.2.1,76220,5675−0,51 %
to 8.2.1,76680,5660+0,26 %
pe 9.2.1,75530,5697−0,65 %
ma 12.2.1,75680,5692+0,09 %
ti 13.2.1,76360,5670+0,39 %
ke 14.2.1,76070,5680−0,16 %
to 15.2.1,76250,5674+0,10 %
pe 16.2.1,76480,5666+0,13 %
ma 19.2.1,75360,5703−0,63 %
ti 20.2.1,74930,5717−0,25 %
ke 21.2.1,74790,5721−0,08 %
to 22.2.1,74970,5715+0,10 %
pe 23.2.1,74450,5732−0,30 %
ma 26.2.1,75600,5695+0,66 %
ti 27.2.1,76010,5681+0,23 %
ke 28.2.1,77280,5641+0,72 %
to 29.2.1,78070,5616+0,45 %
Maaliskuu
pe 1.3.1,77640,5629−0,24 %
ma 4.3.1,77890,5621+0,14 %
ti 5.3.1,78470,5603+0,33 %
ke 6.3.1,78120,5614−0,20 %
to 7.3.1,76880,5654−0,70 %
pe 8.3.1,76740,5658−0,08 %
ma 11.3.1,77050,5648+0,18 %
ti 12.3.1,77370,5638+0,18 %
ke 13.3.1,77700,5627+0,19 %
to 14.3.1,77480,5634−0,12 %
pe 15.3.1,78600,5599+0,63 %
ma 18.3.1,78810,5593+0,12 %
ti 19.3.1,79380,5575+0,32 %
ke 20.3.1,79760,5563+0,21 %
to 21.3.1,79630,5567−0,07 %
pe 22.3.1,80200,5549+0,32 %
ma 25.3.1,80460,5541+0,14 %
ti 26.3.1,80360,5544−0,06 %
ke 27.3.1,80430,5542+0,04 %
to 28.3.1,80920,5527+0,27 %
Huhtikuu
ti 2.4.1,80400,5543−0,29 %
ke 3.4.1,80540,5539+0,08 %
to 4.4.1,79980,5556−0,31 %
pe 5.4.1,80010,5555+0,02 %
ma 8.4.1,79840,5560−0,09 %
ti 9.4.1,79380,5575−0,26 %
ke 10.4.1,78560,5600−0,46 %
to 11.4.1,79200,5580+0,36 %
pe 12.4.1,78720,5595−0,27 %
ma 15.4.1,79430,5573+0,40 %
ti 16.4.1,80720,5533+0,72 %
ke 17.4.1,80120,5552−0,33 %
to 18.4.1,80130,5552+0,01 %
pe 19.4.1,81050,5523+0,51 %
ma 22.4.1,80040,5554−0,56 %
ti 23.4.1,80470,5541+0,24 %
ke 24.4.1,80100,5552−0,21 %
to 25.4.1,79900,5559−0,11 %
pe 26.4.1,80100,5552+0,11 %
ma 29.4.1,79320,5577−0,43 %
ti 30.4.1,80350,5545+0,57 %
Toukokuu
to 2.5.1,80470,5541+0,07 %
pe 3.5.1,79520,5570−0,53 %
ma 6.5.1,78910,5589−0,34 %
ti 7.5.1,79180,5581+0,15 %
ke 8.5.1,79480,5572+0,17 %
to 9.5.1,78810,5593−0,37 %
pe 10.5.1,79230,5579+0,23 %
ma 13.5.1,79230,5579±0,00 %
ti 14.5.1,79340,5576+0,06 %
ke 15.5.1,78600,5599−0,41 %
to 16.5.1,77940,5620−0,37 %
pe 17.5.1,77510,5633−0,24 %
ma 20.5.1,77730,5627+0,12 %
ti 21.5.1,78100,5615+0,21 %
ke 22.5.1,77240,5642−0,48 %
to 23.5.1,77030,5649−0,12 %
pe 24.5.1,77470,5635+0,25 %
ma 27.5.1,76650,5661−0,46 %
ti 28.5.1,76480,5666−0,10 %
ke 29.5.1,77160,5645+0,39 %
to 30.5.1,77060,5648−0,06 %
pe 31.5.1,76960,5651−0,06 %
Kesäkuu
ma 3.6.1,76140,5677−0,46 %
ti 4.6.1,76240,5674+0,06 %
ke 5.6.1,75770,5689−0,27 %
to 6.6.1,75840,5687+0,04 %
pe 7.6.1,75960,5683+0,07 %
ma 10.6.1,75950,5683−0,01 %
ti 11.6.1,75130,5710−0,47 %
ke 12.6.1,75280,5705+0,09 %
to 13.6.1,74770,5722−0,29 %
pe 14.6.1,74180,5741−0,34 %
ma 17.6.1,75260,5706+0,62 %
ti 18.6.1,75620,5694+0,21 %
ke 19.6.1,75280,5705−0,19 %
to 20.6.1,74920,5717−0,21 %
pe 21.6.1,74270,5738−0,37 %
ma 24.6.1,75430,5700+0,67 %
ti 25.6.1,74980,5715−0,26 %
ke 26.6.1,75370,5702+0,22 %
to 27.6.1,75430,5700+0,03 %
pe 28.6.1,76010,5681+0,33 %
Heinäkuu
ma 1.7.1,76380,5670+0,21 %
ti 2.7.1,76930,5652+0,31 %
ke 3.7.1,77170,5644+0,14 %
to 4.7.1,76410,5669−0,43 %
pe 5.7.1,76720,5659+0,18 %
ma 8.7.1,76550,5664−0,10 %
ti 9.7.1,76810,5656+0,15 %
ke 10.7.1,78040,5617+0,70 %
to 11.7.1,78360,5607+0,18 %
pe 12.7.1,78190,5612−0,10 %
ma 15.7.1,79040,5585+0,48 %
ti 16.7.1,79600,5568+0,31 %
ke 17.7.1,79750,5563+0,08 %
to 18.7.1,80100,5552+0,19 %
pe 19.7.1,80870,5529+0,43 %
ma 22.7.1,81710,5503+0,46 %
ti 23.7.1,82090,5492+0,21 %
ke 24.7.1,82670,5474+0,32 %
to 25.7.1,84010,5434+0,73 %
pe 26.7.1,84270,5427+0,14 %
ma 29.7.1,84180,5429−0,05 %
ti 30.7.1,83860,5439−0,17 %
ke 31.7.1,82890,5468−0,53 %
Elokuu
to 1.8.1,81400,5513−0,81 %
pe 2.8.1,81960,5496+0,31 %
ma 5.8.1,84610,5417+1,46 %
ti 6.8.1,84230,5428−0,21 %
ke 7.8.1,81500,5510−1,48 %
to 8.8.1,82300,5485+0,44 %
pe 9.8.1,81560,5508−0,41 %
ma 12.8.1,81100,5522−0,25 %
ti 13.8.1,80890,5528−0,12 %
ke 14.8.1,83240,5457+1,30 %
to 15.8.1,83200,5459−0,02 %
pe 16.8.1,82400,5482−0,44 %
ma 19.8.1,81700,5504−0,38 %
ti 20.8.1,80420,5543−0,70 %
ke 21.8.1,81090,5522+0,37 %
to 22.8.1,81070,5523−0,01 %
pe 23.8.1,80610,5537−0,25 %
ma 26.8.1,80080,5553−0,29 %
ti 27.8.1,79120,5583−0,53 %
ke 28.8.1,78230,5611−0,50 %
to 29.8.1,76800,5656−0,80 %
pe 30.8.1,77090,5647+0,16 %
Syyskuu
ma 2.9.1,77670,5628+0,33 %
ti 3.9.1,78390,5606+0,41 %
ke 4.9.1,78610,5599+0,12 %
to 5.9.1,78740,5595+0,07 %
pe 6.9.1,78580,5600−0,09 %
ma 9.9.1,80040,5554+0,82 %
ti 10.9.1,79210,5580−0,46 %
ke 11.9.1,79660,5566+0,25 %
to 12.9.1,79600,5568−0,03 %
pe 13.9.1,79730,5564+0,07 %
ma 16.9.1,79580,5569−0,08 %
ti 17.9.1,79650,5566+0,04 %
ke 18.9.1,78770,5594−0,49 %
to 19.9.1,78450,5604−0,18 %
pe 20.9.1,79190,5581+0,41 %
ma 23.9.1,77700,5627−0,83 %
ti 24.9.1,77070,5647−0,35 %
ke 25.9.1,77250,5642+0,10 %
to 26.9.1,76910,5653−0,19 %
pe 27.9.1,76490,5666−0,24 %
ma 30.9.1,76160,5677−0,19 %
Lokakuu
ti 1.10.1,75480,5699−0,39 %
ke 2.10.1,76140,5677+0,38 %
to 3.10.1,77490,5634+0,77 %
pe 4.10.1,77790,5625+0,17 %
ma 7.10.1,78470,5603+0,38 %
ti 8.10.1,79330,5576+0,48 %
ke 9.10.1,80380,5544+0,59 %
to 10.10.1,79980,5556−0,22 %
pe 11.10.1,79410,5574−0,32 %
ma 14.10.1,79480,5572+0,04 %
ti 15.10.1,79020,5586−0,26 %
ke 16.10.1,79240,5579+0,12 %
to 17.10.1,79030,5586−0,12 %
pe 18.10.1,78650,5598−0,21 %
ma 21.10.1,79200,5580+0,31 %
ti 22.10.1,78700,5596−0,28 %
ke 23.10.1,79180,5581+0,27 %
to 24.10.1,79140,5582−0,02 %
pe 25.10.1,80250,5548+0,62 %
ma 28.10.1,80590,5537+0,19 %
ti 29.10.1,80760,5532+0,09 %
ke 30.10.1,80990,5525+0,13 %
to 31.10.1,82200,5488+0,67 %
Marraskuu
pe 1.11.1,81640,5505−0,31 %
ma 4.11.1,81960,5496+0,18 %
ti 5.11.1,81690,5504−0,15 %
ke 6.11.1,79970,5556−0,95 %
to 7.11.1,79320,5577−0,36 %
pe 8.11.1,79700,5565+0,21 %
ma 11.11.1,78570,5600−0,63 %
ti 12.11.1,78480,5603−0,05 %
ke 13.11.1,79410,5574+0,52 %
to 14.11.1,79580,5569+0,09 %
pe 15.11.1,80150,5551+0,32 %
ma 18.11.1,80620,5536+0,26 %
ti 19.11.1,79490,5571−0,63 %
ke 20.11.1,79470,5572−0,01 %
to 21.11.1,79240,5579−0,13 %
pe 22.11.1,78240,5610−0,56 %
ma 25.11.1,79260,5578+0,57 %
ti 26.11.1,79600,5568+0,19 %
ke 27.11.1,78930,5589−0,37 %
to 28.11.1,79120,5583+0,11 %
pe 29.11.1,78730,5595−0,22 %
Joulukuu
ma 2.12.1,78420,5605−0,17 %
ti 3.12.1,78730,5595+0,17 %
ke 4.12.1,79870,5560+0,64 %
to 5.12.1,79850,5560−0,01 %
pe 6.12.1,81130,5521+0,71 %
ma 9.12.1,80300,5546−0,46 %
ti 10.12.1,80830,5530+0,29 %
ke 11.12.1,81800,5501+0,54 %
to 12.12.1,81140,5521−0,36 %
pe 13.12.1,82180,5489+0,57 %
ma 16.12.1,81890,5498−0,16 %
ti 17.12.1,82290,5486+0,22 %
ke 18.12.1,83030,5464+0,41 %
to 19.12.1,83870,5439+0,46 %
pe 20.12.1,84450,5422+0,32 %
ma 23.12.1,84290,5426−0,09 %
ti 24.12.1,84290,5426±0,00 %
pe 27.12.1,85080,5403+0,43 %
ma 30.12.1,84700,5414−0,21 %
ti 31.12.1,85320,5396+0,34 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Uuden-Seelannin dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026