N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/NZD · Uuden-Seelannin dollari · vuosi 2017 Uuden-Seelannin dollarin kurssi 2017

Euro vahvistui Uuden-Seelannin dollaria vastaan 11,16 % vuonna 2017

Vuonna 2017 EKP julkaisi Uuden-Seelannin dollarin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,5897 Uuden-Seelannin dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,7372 17.11.2017 ja matalimmillaan 1,4600 8.2.2017. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2017 oli 1,6850.

Keskikurssi 2017
1,5897
Muutos vuoden aikana
▲ +11,16 %
Ylin
1,7372 17.11.2017
Alin
1,4600 8.2.2017

Kurssikehitys

EUR/NZD vuonna 2017

255 julkaisua 2.1.2017–29.12.2017.

Näin monta Uuden-Seelannin dollaria eurolla sai vuonna 2017

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2017

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/NZD: kuukausien keskikurssit 2017
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,49231,46681,51651,470922
Helmikuu1,47331,46001,48171,470720
Maaliskuu1,52551,47931,54541,530923
Huhtikuu1,53891,51781,58971,589718
Toukokuu1,59051,56711,62271,578922
Kesäkuu1,55441,53451,58701,555422
Heinäkuu1,56581,55531,58271,567221
Elokuu1,61671,58131,65711,657123
Syyskuu1,64261,62681,66381,635421
Lokakuu1,66951,63361,71231,700522
Marraskuu1,70431,67151,73721,731922
Joulukuu1,70021,68031,73491,685019
Koko vuosi1,58971,46001,73721,6850255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2017

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/NZD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2017
Päivä1 EUR = NZD1 NZD = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.1,51030,6621−0,36 %
ti 3.1.1,50160,6660−0,58 %
ke 4.1.1,50240,6656+0,05 %
to 5.1.1,50870,6628+0,42 %
pe 6.1.1,50730,6634−0,09 %
ma 9.1.1,50670,6637−0,04 %
ti 10.1.1,51650,6594+0,65 %
ke 11.1.1,50270,6655−0,91 %
to 12.1.1,49800,6676−0,31 %
pe 13.1.1,49520,6688−0,19 %
ma 16.1.1,49160,6704−0,24 %
ti 17.1.1,48770,6722−0,26 %
ke 18.1.1,48380,6739−0,26 %
to 19.1.1,48570,6731+0,13 %
pe 20.1.1,48910,6715+0,23 %
ma 23.1.1,48930,6715+0,01 %
ti 24.1.1,48520,6733−0,28 %
ke 25.1.1,47890,6762−0,42 %
to 26.1.1,47930,6760+0,03 %
pe 27.1.1,47260,6791−0,45 %
ma 30.1.1,46680,6818−0,39 %
ti 31.1.1,47090,6799+0,28 %
Helmikuu
ke 1.2.1,48170,6749+0,73 %
to 2.2.1,47630,6774−0,36 %
pe 3.2.1,47810,6765+0,12 %
ma 6.2.1,46720,6816−0,74 %
ti 7.2.1,46310,6835−0,28 %
ke 8.2.1,46000,6849−0,21 %
to 9.2.1,48030,6755+1,39 %
pe 10.2.1,47980,6758−0,03 %
ma 13.2.1,48080,6753+0,07 %
ti 14.2.1,47800,6766−0,19 %
ke 15.2.1,47050,6800−0,51 %
to 16.2.1,47450,6782+0,27 %
pe 17.2.1,48090,6753+0,43 %
ma 20.2.1,47720,6770−0,25 %
ti 21.2.1,47570,6776−0,10 %
ke 22.2.1,46720,6816−0,58 %
to 23.2.1,46370,6832−0,24 %
pe 24.2.1,47110,6798+0,51 %
ma 27.2.1,47010,6802−0,07 %
ti 28.2.1,47070,6799+0,04 %
Maaliskuu
ke 1.3.1,47930,6760+0,58 %
to 2.3.1,48230,6746+0,20 %
pe 3.3.1,50110,6662+1,27 %
ma 6.3.1,50790,6632+0,45 %
ti 7.3.1,51530,6599+0,49 %
ke 8.3.1,52190,6571+0,44 %
to 9.3.1,52770,6546+0,38 %
pe 10.3.1,53480,6516+0,46 %
ma 13.3.1,53850,6500+0,24 %
ti 14.3.1,53890,6498+0,03 %
ke 15.3.1,52770,6546−0,73 %
to 16.3.1,53510,6514+0,48 %
pe 17.3.1,53180,6528−0,21 %
ma 20.3.1,52710,6548−0,31 %
ti 21.3.1,53090,6532+0,25 %
ke 22.3.1,53530,6513+0,29 %
to 23.3.1,53030,6535−0,33 %
pe 24.3.1,54010,6493+0,64 %
ma 27.3.1,54160,6487+0,10 %
ti 28.3.1,54540,6471+0,25 %
ke 29.3.1,53210,6527−0,86 %
to 30.3.1,53040,6534−0,11 %
pe 31.3.1,53090,6532+0,03 %
Huhtikuu
ma 3.4.1,52260,6568−0,54 %
ti 4.4.1,52600,6553+0,22 %
ke 5.4.1,53190,6528+0,39 %
to 6.4.1,52710,6548−0,31 %
pe 7.4.1,52490,6558−0,14 %
ma 10.4.1,52390,6562−0,07 %
ti 11.4.1,52850,6542+0,30 %
ke 12.4.1,53200,6527+0,23 %
to 13.4.1,51780,6588−0,93 %
ti 18.4.1,51860,6585+0,05 %
ke 19.4.1,52830,6543+0,64 %
to 20.4.1,53010,6536+0,12 %
pe 21.4.1,52770,6546−0,16 %
ma 24.4.1,54420,6476+1,08 %
ti 25.4.1,56360,6395+1,26 %
ke 26.4.1,58060,6327+1,09 %
to 27.4.1,58320,6316+0,16 %
pe 28.4.1,58970,6290+0,41 %
Toukokuu
ti 2.5.1,57820,6336−0,72 %
ke 3.5.1,57680,6342−0,09 %
to 4.5.1,59250,6279+1,00 %
pe 5.5.1,59110,6285−0,09 %
ma 8.5.1,58020,6328−0,69 %
ti 9.5.1,57880,6334−0,09 %
ke 10.5.1,56710,6381−0,74 %
to 11.5.1,58620,6304+1,22 %
pe 12.5.1,58920,6292+0,19 %
ma 15.5.1,58750,6299−0,11 %
ti 16.5.1,60900,6215+1,35 %
ke 17.5.1,61300,6200+0,25 %
to 18.5.1,60570,6228−0,45 %
pe 19.5.1,62270,6163+1,06 %
ma 22.5.1,61200,6203−0,66 %
ti 23.5.1,59290,6278−1,18 %
ke 24.5.1,59080,6286−0,13 %
to 25.5.1,59440,6272+0,23 %
pe 26.5.1,58560,6307−0,55 %
ma 29.5.1,57920,6332−0,40 %
ti 30.5.1,57990,6330+0,04 %
ke 31.5.1,57890,6334−0,06 %
Kesäkuu
to 1.6.1,58700,6301+0,51 %
pe 2.6.1,58110,6325−0,37 %
ma 5.6.1,57690,6342−0,27 %
ti 6.6.1,56940,6372−0,48 %
ke 7.6.1,55990,6411−0,61 %
to 8.6.1,55750,6421−0,15 %
pe 9.6.1,55200,6443−0,35 %
ma 12.6.1,55830,6417+0,41 %
ti 13.6.1,55280,6440−0,35 %
ke 14.6.1,54530,6471−0,48 %
to 15.6.1,55050,6450+0,34 %
pe 16.6.1,54410,6476−0,41 %
ma 19.6.1,54110,6489−0,19 %
ti 20.6.1,54140,6488+0,02 %
ke 21.6.1,54020,6493−0,08 %
to 22.6.1,53950,6496−0,05 %
pe 23.6.1,53450,6517−0,32 %
ma 26.6.1,53710,6506+0,17 %
ti 27.6.1,54310,6480+0,39 %
ke 28.6.1,56480,6391+1,41 %
to 29.6.1,56510,6389+0,02 %
pe 30.6.1,55540,6429−0,62 %
Heinäkuu
ma 3.7.1,55840,6417+0,19 %
ti 4.7.1,55940,6413+0,06 %
ke 5.7.1,55750,6421−0,12 %
to 6.7.1,56970,6371+0,78 %
pe 7.7.1,56690,6382−0,18 %
ma 10.7.1,56630,6384−0,04 %
ti 11.7.1,57880,6334+0,80 %
ke 12.7.1,58270,6318+0,25 %
to 13.7.1,55780,6419−1,57 %
pe 14.7.1,56250,6400+0,30 %
ma 17.7.1,56240,6400−0,01 %
ti 18.7.1,57130,6364+0,57 %
ke 19.7.1,56400,6394−0,46 %
to 20.7.1,56310,6398−0,06 %
pe 21.7.1,56500,6390+0,12 %
ma 24.7.1,56570,6387+0,04 %
ti 25.7.1,57120,6365+0,35 %
ke 26.7.1,56780,6378−0,22 %
to 27.7.1,55530,6430−0,80 %
pe 28.7.1,56940,6372+0,91 %
ma 31.7.1,56720,6381−0,14 %
Elokuu
ti 1.8.1,58130,6324+0,90 %
ke 2.8.1,59270,6279+0,72 %
to 3.8.1,59860,6255+0,37 %
pe 4.8.1,59280,6278−0,36 %
ma 7.8.1,60330,6237+0,66 %
ti 8.8.1,60360,6236+0,02 %
ke 9.8.1,60110,6246−0,16 %
to 10.8.1,61420,6195+0,82 %
pe 11.8.1,61490,6192+0,04 %
ma 14.8.1,61670,6185+0,11 %
ti 15.8.1,61210,6203−0,28 %
ke 16.8.1,61510,6192+0,19 %
to 17.8.1,60130,6245−0,85 %
pe 18.8.1,60350,6236+0,14 %
ma 21.8.1,60720,6222+0,23 %
ti 22.8.1,61650,6186+0,58 %
ke 23.8.1,63340,6122+1,05 %
to 24.8.1,63540,6115+0,12 %
pe 25.8.1,63630,6111+0,06 %
ma 28.8.1,64580,6076+0,58 %
ti 29.8.1,65350,6048+0,47 %
ke 30.8.1,64770,6069−0,35 %
to 31.8.1,65710,6035+0,57 %
Syyskuu
pe 1.9.1,66380,6010+0,40 %
ma 4.9.1,65880,6028−0,30 %
ti 5.9.1,65310,6049−0,34 %
ke 6.9.1,65280,6050−0,02 %
to 7.9.1,66160,6018+0,53 %
pe 8.9.1,65020,6060−0,69 %
ma 11.9.1,65020,6060±0,00 %
ti 12.9.1,63430,6119−0,96 %
ke 13.9.1,64510,6079+0,66 %
to 14.9.1,64740,6070+0,14 %
pe 15.9.1,64070,6095−0,41 %
ma 18.9.1,64010,6097−0,04 %
ti 19.9.1,63980,6098−0,02 %
ke 20.9.1,62770,6144−0,74 %
to 21.9.1,62680,6147−0,06 %
pe 22.9.1,63360,6121+0,42 %
ma 25.9.1,63020,6134−0,21 %
ti 26.9.1,63690,6109+0,41 %
ke 27.9.1,63050,6133−0,39 %
to 28.9.1,63630,6111+0,36 %
pe 29.9.1,63540,6115−0,06 %
Lokakuu
ma 2.10.1,63360,6121−0,11 %
ti 3.10.1,63740,6107+0,23 %
ke 4.10.1,64030,6096+0,18 %
to 5.10.1,64130,6093+0,06 %
pe 6.10.1,65120,6056+0,60 %
ma 9.10.1,65880,6028+0,46 %
ti 10.10.1,66880,5992+0,60 %
ke 11.10.1,67230,5980+0,21 %
to 12.10.1,66750,5997−0,29 %
pe 13.10.1,65410,6046−0,80 %
ma 16.10.1,64200,6090−0,73 %
ti 17.10.1,63750,6107−0,27 %
ke 18.10.1,64880,6065+0,69 %
to 19.10.1,68610,5931+2,26 %
pe 20.10.1,68850,5922+0,14 %
ma 23.10.1,68380,5939−0,28 %
ti 24.10.1,70080,5880+1,01 %
ke 25.10.1,71230,5840+0,68 %
to 26.10.1,71180,5842−0,03 %
pe 27.10.1,69750,5891−0,84 %
ma 30.10.1,69440,5902−0,18 %
ti 31.10.1,70050,5881+0,36 %
Marraskuu
ke 1.11.1,68660,5929−0,82 %
to 2.11.1,68670,5929+0,01 %
pe 3.11.1,67970,5953−0,42 %
ma 6.11.1,67970,5953±0,00 %
ti 7.11.1,67170,5982−0,48 %
ke 8.11.1,67240,5979+0,04 %
to 9.11.1,67150,5983−0,05 %
pe 10.11.1,67800,5959+0,39 %
ma 13.11.1,68770,5925+0,58 %
ti 14.11.1,70920,5851+1,27 %
ke 15.11.1,71450,5833+0,31 %
to 16.11.1,72040,5813+0,34 %
pe 17.11.1,73720,5756+0,98 %
ma 20.11.1,72430,5799−0,74 %
ti 21.11.1,71810,5820−0,36 %
ke 22.11.1,71830,5820+0,01 %
to 23.11.1,71980,5815+0,09 %
pe 24.11.1,72560,5795+0,34 %
ma 27.11.1,73050,5779+0,28 %
ti 28.11.1,71570,5829−0,86 %
ke 29.11.1,71410,5834−0,09 %
to 30.11.1,73190,5774+1,04 %
Joulukuu
pe 1.12.1,73490,5764+0,17 %
ma 4.12.1,72810,5787−0,39 %
ti 5.12.1,71930,5816−0,51 %
ke 6.12.1,71410,5834−0,30 %
to 7.12.1,72520,5796+0,65 %
pe 8.12.1,71570,5829−0,55 %
ma 11.12.1,70490,5865−0,63 %
ti 12.12.1,69560,5898−0,55 %
ke 13.12.1,68860,5922−0,41 %
to 14.12.1,69340,5905+0,28 %
pe 15.12.1,68030,5951−0,77 %
ma 18.12.1,68360,5940+0,20 %
ti 19.12.1,68660,5929+0,18 %
ke 20.12.1,69700,5893+0,62 %
to 21.12.1,69310,5906−0,23 %
pe 22.12.1,69040,5916−0,16 %
ke 27.12.1,68250,5944−0,47 %
to 28.12.1,68560,5933+0,18 %
pe 29.12.1,68500,5935−0,04 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Uuden-Seelannin dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026