N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/TRY · Turkin liira · vuosi 2020 Liiran kurssi 2020

Euro vahvistui liiraa vastaan 36,34 % vuonna 2020

Vuonna 2020 EKP julkaisi liiran viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 8,0547 liiraa. Kurssi oli korkeimmillaan 10,1489 6.11.2020 ja matalimmillaan 6,5198 10.1.2020. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2020 oli 9,1131.

Keskikurssi 2020
8,0547
Muutos vuoden aikana
▲ +36,34 %
Ylin
10,1489 6.11.2020
Alin
6,5198 10.1.2020

Kurssikehitys

EUR/TRY vuonna 2020

257 julkaisua 2.1.2020–31.12.2020.

Näin monta Turkin liiraa eurolla sai vuonna 2020

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2020

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/TRY: kuukausien keskikurssit 2020
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu6,58086,51986,69006,611722
Helmikuu6,61956,55426,83486,834820
Maaliskuu7,01706,78287,24757,206322
Huhtikuu7,46177,22967,61157,597920
Toukokuu7,55277,40147,77927,610120
Kesäkuu7,68077,56987,76227,676122
Heinäkuu7,88437,67778,25958,259523
Elokuu8,61448,18648,80248,777021
Syyskuu8,90848,75889,16499,099022
Lokakuu9,37019,06069,79409,794022
Marraskuu9,45228,937310,14899,315521
Joulukuu9,38179,01779,57289,113122
Koko vuosi8,05476,519810,14899,1131257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2020

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/TRY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2020
Päivä1 EUR = TRY1 TRY = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.6,66990,1499−0,22 %
pe 3.1.6,65870,1502−0,17 %
ma 6.1.6,69000,1495+0,47 %
ti 7.1.6,67600,1498−0,21 %
ke 8.1.6,61580,1512−0,90 %
to 9.1.6,53310,1531−1,25 %
pe 10.1.6,51980,1534−0,20 %
ma 13.1.6,52190,1533+0,03 %
ti 14.1.6,54480,1528+0,35 %
ke 15.1.6,55800,1525+0,20 %
to 16.1.6,53630,1530−0,33 %
pe 17.1.6,53230,1531−0,06 %
ma 20.1.6,56040,1524+0,43 %
ti 21.1.6,59380,1517+0,51 %
ke 22.1.6,56730,1523−0,40 %
to 23.1.6,57710,1520+0,15 %
pe 24.1.6,55390,1526−0,35 %
ma 27.1.6,55660,1525+0,04 %
ti 28.1.6,54750,1527−0,14 %
ke 29.1.6,55590,1525+0,13 %
to 30.1.6,59700,1516+0,63 %
pe 31.1.6,61170,1512+0,22 %
Helmikuu
ma 3.2.6,62210,1510+0,16 %
ti 4.2.6,60730,1513−0,22 %
ke 5.2.6,59750,1516−0,15 %
to 6.2.6,58860,1518−0,13 %
pe 7.2.6,56880,1522−0,30 %
ma 10.2.6,58970,1518+0,32 %
ti 11.2.6,57750,1520−0,19 %
ke 12.2.6,59230,1517+0,23 %
to 13.2.6,58430,1519−0,12 %
pe 14.2.6,57350,1521−0,16 %
ma 17.2.6,55420,1526−0,29 %
ti 18.2.6,56430,1523+0,15 %
ke 19.2.6,56060,1524−0,06 %
to 20.2.6,58060,1520+0,30 %
pe 21.2.6,61310,1512+0,49 %
ma 24.2.6,65990,1502+0,71 %
ti 25.2.6,66880,1500+0,13 %
ke 26.2.6,69810,1493+0,44 %
to 27.2.6,75380,1481+0,83 %
pe 28.2.6,83480,1463+1,20 %
Maaliskuu
ma 2.3.6,92530,1444+1,32 %
ti 3.3.6,86260,1457−0,91 %
ke 4.3.6,78280,1474−1,16 %
to 5.3.6,80380,1470+0,31 %
pe 6.3.6,92090,1445+1,72 %
ma 9.3.7,00020,1429+1,15 %
ti 10.3.6,98840,1431−0,17 %
ke 11.3.7,02360,1424+0,50 %
to 12.3.7,03610,1421+0,18 %
pe 13.3.6,98500,1432−0,73 %
ma 16.3.7,15680,1397+2,46 %
ti 17.3.7,12860,1403−0,39 %
ke 18.3.7,04910,1419−1,12 %
to 19.3.7,06250,1416+0,19 %
pe 20.3.6,98060,1433−1,16 %
ma 23.3.7,10160,1408+1,73 %
ti 24.3.7,01100,1426−1,28 %
ke 25.3.6,96720,1435−0,62 %
to 26.3.7,04070,1420+1,05 %
pe 27.3.7,09350,1410+0,75 %
ma 30.3.7,24750,1380+2,17 %
ti 31.3.7,20630,1388−0,57 %
Huhtikuu
ke 1.4.7,29250,1371+1,20 %
to 2.4.7,26650,1376−0,36 %
pe 3.4.7,22960,1383−0,51 %
ma 6.4.7,31360,1367+1,16 %
ti 7.4.7,35620,1359+0,58 %
ke 8.4.7,37980,1355+0,32 %
to 9.4.7,32330,1366−0,77 %
ti 14.4.7,44720,1343+1,69 %
ke 15.4.7,50930,1332+0,83 %
to 16.4.7,55060,1324+0,55 %
pe 17.4.7,49810,1334−0,70 %
ma 20.4.7,52200,1329+0,32 %
ti 21.4.7,56580,1322+0,58 %
ke 22.4.7,60080,1316+0,46 %
to 23.4.7,47880,1337−1,61 %
pe 24.4.7,53650,1327+0,77 %
ma 27.4.7,57750,1320+0,54 %
ti 28.4.7,61150,1314+0,45 %
ke 29.4.7,57670,1320−0,46 %
to 30.4.7,59790,1316+0,28 %
Toukokuu
ma 4.5.7,69320,1300+1,25 %
ti 5.5.7,68660,1301−0,09 %
ke 6.5.7,71780,1296+0,41 %
to 7.5.7,77920,1285+0,80 %
pe 8.5.7,72520,1294−0,69 %
ma 11.5.7,65960,1306−0,85 %
ti 12.5.7,59790,1316−0,81 %
ke 13.5.7,58610,1318−0,16 %
to 14.5.7,51590,1331−0,93 %
pe 15.5.7,46890,1339−0,63 %
ma 18.5.7,42760,1346−0,55 %
ti 19.5.7,44480,1343+0,23 %
ke 20.5.7,44190,1344−0,04 %
to 21.5.7,47810,1337+0,49 %
pe 22.5.7,42270,1347−0,74 %
ma 25.5.7,43520,1345+0,17 %
ti 26.5.7,40140,1351−0,45 %
ke 27.5.7,45420,1342+0,71 %
to 28.5.7,50720,1332+0,71 %
pe 29.5.7,61010,1314+1,37 %
Kesäkuu
ma 1.6.7,57430,1320−0,47 %
ti 2.6.7,56980,1321−0,06 %
ke 3.6.7,57030,1321+0,01 %
to 4.6.7,58680,1318+0,22 %
pe 5.6.7,67470,1303+1,16 %
ma 8.6.7,65740,1306−0,23 %
ti 9.6.7,68590,1301+0,37 %
ke 10.6.7,71450,1296+0,37 %
to 11.6.7,73910,1292+0,32 %
pe 12.6.7,72240,1295−0,22 %
ma 15.6.7,69670,1299−0,33 %
ti 16.6.7,74420,1291+0,62 %
ke 17.6.7,70120,1298−0,56 %
to 18.6.7,69680,1299−0,06 %
pe 19.6.7,68870,1301−0,11 %
ma 22.6.7,68290,1302−0,08 %
ti 23.6.7,76220,1288+1,03 %
ke 24.6.7,73220,1293−0,39 %
to 25.6.7,67760,1302−0,71 %
pe 26.6.7,68650,1301+0,12 %
ma 29.6.7,73510,1293+0,63 %
ti 30.6.7,67610,1303−0,76 %
Heinäkuu
ke 1.7.7,67770,1302+0,02 %
to 2.7.7,73680,1293+0,77 %
pe 3.7.7,69570,1299−0,53 %
ma 6.7.7,77430,1286+1,02 %
ti 7.7.7,75080,1290−0,30 %
ke 8.7.7,74780,1291−0,04 %
to 9.7.7,78450,1285+0,47 %
pe 10.7.7,74170,1292−0,55 %
ma 13.7.7,78240,1285+0,53 %
ti 14.7.7,81110,1280+0,37 %
ke 15.7.7,85680,1273+0,59 %
to 16.7.7,83200,1277−0,32 %
pe 17.7.7,84130,1275+0,12 %
ma 20.7.7,85080,1274+0,12 %
ti 21.7.7,83690,1276−0,18 %
ke 22.7.7,92990,1261+1,19 %
to 23.7.7,92290,1262−0,09 %
pe 24.7.7,94960,1258+0,34 %
ma 27.7.8,05520,1241+1,33 %
ti 28.7.8,12830,1230+0,91 %
ke 29.7.8,17480,1223+0,57 %
to 30.7.8,19780,1220+0,28 %
pe 31.7.8,25950,1211+0,75 %
Elokuu
ma 3.8.8,18640,1222−0,89 %
ti 4.8.8,19900,1220+0,15 %
ke 5.8.8,33110,1200+1,61 %
to 6.8.8,58530,1165+3,05 %
pe 7.8.8,50190,1176−0,97 %
ma 10.8.8,60550,1162+1,22 %
ti 11.8.8,54100,1171−0,75 %
ke 12.8.8,60740,1162+0,78 %
to 13.8.8,67940,1152+0,84 %
pe 14.8.8,71490,1147+0,41 %
ma 17.8.8,76560,1141+0,58 %
ti 18.8.8,80240,1136+0,42 %
ke 19.8.8,77850,1139−0,27 %
to 20.8.8,71290,1148−0,75 %
pe 21.8.8,59250,1164−1,38 %
ma 24.8.8,73140,1145+1,62 %
ti 25.8.8,73520,1145+0,04 %
ke 26.8.8,67060,1153−0,74 %
to 27.8.8,66650,1154−0,05 %
pe 28.8.8,71760,1147+0,59 %
ma 31.8.8,77700,1139+0,68 %
Syyskuu
ti 1.9.8,81960,1134+0,49 %
ke 2.9.8,75880,1142−0,69 %
to 3.9.8,79070,1138+0,36 %
pe 4.9.8,82150,1134+0,35 %
ma 7.9.8,81680,1134−0,05 %
ti 8.9.8,82020,1134+0,04 %
ke 9.9.8,82400,1133+0,04 %
to 10.9.8,83710,1132+0,15 %
pe 11.9.8,85650,1129+0,22 %
ma 14.9.8,89970,1124+0,49 %
ti 15.9.8,90230,1123+0,03 %
ke 16.9.8,89800,1124−0,05 %
to 17.9.8,90370,1123+0,06 %
pe 18.9.8,96000,1116+0,63 %
ma 21.9.8,97100,1115+0,12 %
ti 22.9.8,98500,1113+0,16 %
ke 23.9.8,99200,1112+0,08 %
to 24.9.8,88510,1125−1,19 %
pe 25.9.8,87090,1127−0,16 %
ma 28.9.9,10730,1098+2,66 %
ti 29.9.9,16490,1091+0,63 %
ke 30.9.9,09900,1099−0,72 %
Lokakuu
to 1.10.9,06060,1104−0,42 %
pe 2.10.9,07870,1101+0,20 %
ma 5.10.9,16140,1092+0,91 %
ti 6.10.9,16250,1091+0,01 %
ke 7.10.9,27220,1078+1,20 %
to 8.10.9,33040,1072+0,63 %
pe 9.10.9,32790,1072−0,03 %
ma 12.10.9,28200,1077−0,49 %
ti 13.10.9,31550,1073+0,36 %
ke 14.10.9,33340,1071+0,19 %
to 15.10.9,28680,1077−0,50 %
pe 16.10.9,33000,1072+0,47 %
ma 19.10.9,30570,1075−0,26 %
ti 20.10.9,33010,1072+0,26 %
ke 21.10.9,30840,1074−0,23 %
to 22.10.9,38150,1066+0,79 %
pe 23.10.9,44180,1059+0,64 %
ma 26.10.9,55930,1046+1,24 %
ti 27.10.9,64660,1037+0,91 %
ke 28.10.9,69060,1032+0,46 %
to 29.10.9,74180,1027+0,53 %
pe 30.10.9,79400,1021+0,54 %
Marraskuu
ma 2.11.9,83320,1017+0,40 %
ti 3.11.9,98400,1002+1,53 %
ke 4.11.9,90370,1010−0,80 %
to 5.11.9,99800,1000+0,95 %
pe 6.11.10,14890,09853+1,51 %
ma 9.11.9,57860,1044−5,62 %
ti 10.11.9,76750,1024+1,97 %
ke 11.11.9,28230,1077−4,97 %
to 12.11.9,12070,1096−1,74 %
pe 13.11.9,13030,1095+0,11 %
ma 16.11.9,17490,1090+0,49 %
ti 17.11.9,20710,1086+0,35 %
ke 18.11.9,15600,1092−0,56 %
to 19.11.8,93730,1119−2,39 %
pe 20.11.9,04700,1105+1,23 %
ma 23.11.9,26360,1079+2,39 %
ti 24.11.9,44520,1059+1,96 %
ke 25.11.9,48500,1054+0,42 %
to 26.11.9,38780,1065−1,02 %
pe 27.11.9,32860,1072−0,63 %
ma 30.11.9,31550,1073−0,14 %
Joulukuu
ti 1.12.9,41220,1062+1,04 %
ke 2.12.9,45700,1057+0,48 %
to 3.12.9,50210,1052+0,48 %
pe 4.12.9,46360,1057−0,41 %
ma 7.12.9,50530,1052+0,44 %
ti 8.12.9,48700,1054−0,19 %
ke 9.12.9,47620,1055−0,11 %
to 10.12.9,52600,1050+0,53 %
pe 11.12.9,56780,1045+0,44 %
ma 14.12.9,57280,1045+0,05 %
ti 15.12.9,52950,1049−0,45 %
ke 16.12.9,52190,1050−0,08 %
to 17.12.9,48280,1055−0,41 %
pe 18.12.9,39880,1064−0,89 %
ma 21.12.9,35190,1069−0,50 %
ti 22.12.9,33250,1072−0,21 %
ke 23.12.9,29460,1076−0,41 %
to 24.12.9,22750,1084−0,72 %
ma 28.12.9,12540,1096−1,11 %
ti 29.12.9,01770,1109−1,18 %
ke 30.12.9,03210,1107+0,16 %
to 31.12.9,11310,1097+0,90 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Liiran kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026