N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/TRY · Turkin liira · vuosi 2021 Liiran kurssi 2021

Euro vahvistui liiraa vastaan 67,16 % vuonna 2021

Vuonna 2021 EKP julkaisi liiran viitekurssin 258 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 10,5124 liiraa. Kurssi oli korkeimmillaan 20,0434 20.12.2021 ja matalimmillaan 8,3975 18.2.2021. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2021 oli 15,2335.

Keskikurssi 2021
10,5124
Muutos vuoden aikana
▲ +67,16 %
Ylin
20,0434 20.12.2021
Alin
8,3975 18.2.2021

Kurssikehitys

EUR/TRY vuonna 2021

258 julkaisua 4.1.2021–31.12.2021.

Näin monta Turkin liiraa eurolla sai vuonna 2021

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2021

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/TRY: kuukausien keskikurssit 2021
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu9,00598,87729,10508,877220
Helmikuu8,57858,39759,01689,016820
Maaliskuu9,13018,63549,78009,725023
Huhtikuu9,79369,590310,06359,977720
Toukokuu10,185210,001910,439810,372821
Kesäkuu10,382310,138010,565010,321022
Heinäkuu10,15879,998510,33079,998522
Elokuu9,97889,831010,16799,831022
Syyskuu10,06919,794210,368510,298122
Lokakuu10,680910,258311,223211,139321
Marraskuu12,236111,020214,934214,934222
Joulukuu15,404512,652520,043415,233523
Koko vuosi10,51248,397520,043415,2335258

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2021

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 258 päivää
EUR/TRY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2021
Päivä1 EUR = TRY1 TRY = EURMuutos
Tammikuu
ma 4.1.9,05790,1104−0,61 %
ti 5.1.9,06940,1103+0,13 %
ke 6.1.9,05540,1104−0,15 %
to 7.1.8,99870,1111−0,63 %
pe 8.1.9,01460,1109+0,18 %
ma 11.1.9,05500,1104+0,45 %
ti 12.1.9,10500,1098+0,55 %
ke 13.1.9,05310,1105−0,57 %
to 14.1.8,94920,1117−1,15 %
pe 15.1.9,01790,1109+0,77 %
ma 18.1.9,05460,1104+0,41 %
ti 19.1.9,02570,1108−0,32 %
ke 20.1.9,01110,1110−0,16 %
to 21.1.8,95550,1117−0,62 %
pe 22.1.9,01950,1109+0,71 %
ma 25.1.8,98650,1113−0,37 %
ti 26.1.8,92690,1120−0,66 %
ke 27.1.8,95420,1117+0,31 %
to 28.1.8,93130,1120−0,26 %
pe 29.1.8,87720,1126−0,61 %
Helmikuu
ma 1.2.8,69020,1151−2,11 %
ti 2.2.8,66290,1154−0,31 %
ke 3.2.8,61360,1161−0,57 %
to 4.2.8,54900,1170−0,75 %
pe 5.2.8,47530,1180−0,86 %
ma 8.2.8,53080,1172+0,65 %
ti 9.2.8,58830,1164+0,67 %
ke 10.2.8,55030,1170−0,44 %
to 11.2.8,52540,1173−0,29 %
pe 12.2.8,50100,1176−0,29 %
ma 15.2.8,44180,1185−0,70 %
ti 16.2.8,46730,1181+0,30 %
ke 17.2.8,43480,1186−0,38 %
to 18.2.8,39750,1191−0,44 %
pe 19.2.8,44700,1184+0,59 %
ma 22.2.8,56840,1167+1,44 %
ti 23.2.8,56810,1167±0,00 %
ke 24.2.8,70710,1148+1,62 %
to 25.2.8,83440,1132+1,46 %
pe 26.2.9,01680,1109+2,06 %
Maaliskuu
ma 1.3.8,71750,1147−3,32 %
ti 2.3.8,81510,1134+1,12 %
ke 3.3.8,90090,1123+0,97 %
to 4.3.8,96660,1115+0,74 %
pe 5.3.8,95020,1117−0,18 %
ma 8.3.9,10620,1098+1,74 %
ti 9.3.9,10230,1099−0,04 %
ke 10.3.9,02690,1108−0,83 %
to 11.3.8,90280,1123−1,37 %
pe 12.3.9,04520,1106+1,60 %
ma 15.3.8,98520,1113−0,66 %
ti 16.3.8,93500,1119−0,56 %
ke 17.3.8,94980,1117+0,17 %
to 18.3.8,77010,1140−2,01 %
pe 19.3.8,63540,1158−1,54 %
ma 22.3.9,40970,1063+8,97 %
ti 23.3.9,36380,1068−0,49 %
ke 24.3.9,40090,1064+0,40 %
to 25.3.9,43130,1060+0,32 %
pe 26.3.9,45230,1058+0,22 %
ma 29.3.9,62090,1039+1,78 %
ti 30.3.9,78000,1022+1,65 %
ke 31.3.9,72500,1028−0,56 %
Huhtikuu
to 1.4.9,59030,1043−1,39 %
ti 6.4.9,62810,1039+0,39 %
ke 7.4.9,72270,1029+0,98 %
to 8.4.9,67990,1033−0,44 %
pe 9.4.9,69030,1032+0,11 %
ma 12.4.9,70380,1031+0,14 %
ti 13.4.9,68930,1032−0,15 %
ke 14.4.9,67920,1033−0,10 %
to 15.4.9,71110,1030+0,33 %
pe 16.4.9,66920,1034−0,43 %
ma 19.4.9,71980,1029+0,52 %
ti 20.4.9,77640,1023+0,58 %
ke 21.4.9,81560,1019+0,40 %
to 22.4.9,95530,1004+1,42 %
pe 23.4.10,06350,09937+1,09 %
ma 26.4.10,04280,09957−0,21 %
ti 27.4.9,91890,1008−1,23 %
ke 28.4.9,86770,1013−0,52 %
to 29.4.9,96940,1003+1,03 %
pe 30.4.9,97770,1002+0,08 %
Toukokuu
ma 3.5.10,00870,09991+0,31 %
ti 4.5.10,01100,09989+0,02 %
ke 5.5.10,01740,09983+0,06 %
to 6.5.10,04900,09951+0,32 %
pe 7.5.10,00190,09998−0,47 %
ma 10.5.10,04950,09951+0,48 %
ti 11.5.10,08110,09920+0,31 %
ke 12.5.10,11200,09889+0,31 %
to 13.5.10,26530,09742+1,52 %
pe 14.5.10,21740,09787−0,47 %
ma 17.5.10,16600,09837−0,50 %
ti 18.5.10,18850,09815+0,22 %
ke 19.5.10,29100,09717+1,01 %
to 20.5.10,21140,09793−0,77 %
pe 21.5.10,21510,09789+0,04 %
ma 24.5.10,24270,09763+0,27 %
ti 25.5.10,31760,09692+0,73 %
ke 26.5.10,33250,09678+0,14 %
to 27.5.10,29860,09710−0,33 %
pe 28.5.10,43980,09579+1,37 %
ma 31.5.10,37280,09641−0,64 %
Kesäkuu
ti 1.6.10,41620,09600+0,42 %
ke 2.6.10,46410,09556+0,46 %
to 3.6.10,56500,09465+0,96 %
pe 4.6.10,51830,09507−0,44 %
ma 7.6.10,49020,09533−0,27 %
ti 8.6.10,46660,09554−0,22 %
ke 9.6.10,46510,09556−0,01 %
to 10.6.10,32840,09682−1,31 %
pe 11.6.10,19690,09807−1,27 %
ma 14.6.10,13800,09864−0,58 %
ti 15.6.10,35860,09654+2,18 %
ke 16.6.10,36130,09651+0,03 %
to 17.6.10,31030,09699−0,49 %
pe 18.6.10,34590,09666+0,35 %
ma 21.6.10,44830,09571+0,99 %
ti 22.6.10,33950,09672−1,04 %
ke 23.6.10,33340,09677−0,06 %
to 24.6.10,38020,09634+0,45 %
pe 25.6.10,38870,09626+0,08 %
ma 28.6.10,41300,09603+0,23 %
ti 29.6.10,36100,09652−0,50 %
ke 30.6.10,32100,09689−0,39 %
Heinäkuu
to 1.7.10,33070,09680+0,09 %
pe 2.7.10,27800,09730−0,51 %
ma 5.7.10,28890,09719+0,11 %
ti 6.7.10,25140,09755−0,36 %
ke 7.7.10,25660,09750+0,05 %
to 8.7.10,29040,09718+0,33 %
pe 9.7.10,27700,09730−0,13 %
ma 12.7.10,23720,09768−0,39 %
ti 13.7.10,17260,09830−0,63 %
ke 14.7.10,14850,09854−0,24 %
to 15.7.10,10610,09895−0,42 %
pe 16.7.10,05210,09948−0,53 %
ma 19.7.10,11420,09887+0,62 %
ti 20.7.10,06640,09934−0,47 %
ke 21.7.10,10630,09895+0,40 %
to 22.7.10,07170,09929−0,34 %
pe 23.7.10,05730,09943−0,14 %
ma 26.7.10,09730,09904+0,40 %
ti 27.7.10,10700,09894+0,10 %
ke 28.7.10,09730,09904−0,10 %
to 29.7.10,08510,09916−0,12 %
pe 30.7.9,99850,1000−0,86 %
Elokuu
ma 2.8.9,91810,1008−0,80 %
ti 3.8.9,95760,1004+0,40 %
ke 4.8.10,01150,09989+0,54 %
to 5.8.10,11550,09886+1,04 %
pe 6.8.10,13850,09863+0,23 %
ma 9.8.10,16790,09835+0,29 %
ti 10.8.10,08130,09919−0,85 %
ke 11.8.10,14670,09855+0,65 %
to 12.8.10,05530,09945−0,90 %
pe 13.8.10,06480,09936+0,09 %
ma 16.8.9,97170,1003−0,93 %
ti 17.8.9,91130,1009−0,61 %
ke 18.8.9,93800,1006+0,27 %
to 19.8.9,97310,1003+0,35 %
pe 20.8.9,95710,1004−0,16 %
ma 23.8.9,91500,1009−0,42 %
ti 24.8.9,88360,1012−0,32 %
ke 25.8.9,87870,1012−0,05 %
to 26.8.9,84500,1016−0,34 %
pe 27.8.9,88090,1012+0,36 %
ma 30.8.9,89090,1011+0,10 %
ti 31.8.9,83100,1017−0,61 %
Syyskuu
ke 1.9.9,79850,1021−0,33 %
to 2.9.9,79420,1021−0,04 %
pe 3.9.9,85740,1014+0,65 %
ma 6.9.9,81990,1018−0,38 %
ti 7.9.9,87350,1013+0,55 %
ke 8.9.9,98910,1001+1,17 %
to 9.9.10,02720,09973+0,38 %
pe 10.9.9,95580,1004−0,71 %
ma 13.9.9,94680,1005−0,09 %
ti 14.9.9,98480,1002+0,38 %
ke 15.9.9,97690,1002−0,08 %
to 16.9.9,96630,1003−0,11 %
pe 17.9.10,13230,09869+1,67 %
ma 20.9.10,15120,09851+0,19 %
ti 21.9.10,15860,09844+0,07 %
ke 22.9.10,15230,09850−0,06 %
to 23.9.10,24600,09760+0,92 %
pe 24.9.10,35900,09653+1,10 %
ma 27.9.10,34710,09665−0,11 %
ti 28.9.10,36850,09645+0,21 %
ke 29.9.10,31680,09693−0,50 %
to 30.9.10,29810,09711−0,18 %
Lokakuu
pe 1.10.10,25830,09748−0,39 %
ma 4.10.10,28160,09726+0,23 %
ti 5.10.10,27070,09736−0,11 %
ke 6.10.10,28020,09727+0,09 %
to 7.10.10,25940,09747−0,20 %
pe 8.10.10,31100,09698+0,50 %
ma 11.10.10,37260,09641+0,60 %
ti 12.10.10,40440,09611+0,31 %
ke 13.10.10,48330,09539+0,76 %
to 14.10.10,61040,09425+1,21 %
pe 15.10.10,71320,09334+0,97 %
ma 18.10.10,77400,09282+0,57 %
ti 19.10.10,84840,09218+0,69 %
ke 20.10.10,78210,09275−0,61 %
to 21.10.10,96810,09117+1,73 %
pe 22.10.11,18300,08942+1,96 %
ma 25.10.11,22320,08910+0,36 %
ti 26.10.10,97440,09112−2,22 %
ke 27.10.11,01730,09077+0,39 %
to 28.10.11,14350,08974+1,15 %
pe 29.10.11,13930,08977−0,04 %
Marraskuu
ma 1.11.11,02020,09074−1,07 %
ti 2.11.11,06560,09037+0,41 %
ke 3.11.11,22190,08911+1,41 %
to 4.11.11,25030,08889+0,25 %
pe 5.11.11,18580,08940−0,57 %
ma 8.11.11,27820,08867+0,83 %
ti 9.11.11,26050,08881−0,16 %
ke 10.11.11,35630,08806+0,85 %
to 11.11.11,36050,08802+0,04 %
pe 12.11.11,39870,08773+0,34 %
ma 15.11.11,46430,08723+0,58 %
ti 16.11.11,60200,08619+1,20 %
ke 17.11.11,86010,08432+2,22 %
to 18.11.12,55220,07967+5,84 %
pe 19.11.12,52470,07984−0,22 %
ma 22.11.12,67140,07892+1,17 %
ti 23.11.14,13060,07077+11,52 %
ke 24.11.13,50220,07406−4,45 %
to 25.11.13,47390,07422−0,21 %
pe 26.11.13,76420,07265+2,15 %
ma 29.11.14,31660,06985+4,01 %
ti 30.11.14,93420,06696+4,31 %
Joulukuu
ke 1.12.15,16640,06594+1,55 %
to 2.12.15,29370,06539+0,84 %
pe 3.12.15,61310,06405+2,09 %
ma 6.12.15,56420,06425−0,31 %
ti 7.12.15,36900,06507−1,25 %
ke 8.12.15,47960,06460+0,72 %
to 9.12.15,61750,06403+0,89 %
pe 10.12.15,69080,06373+0,47 %
ma 13.12.16,05250,06230+2,31 %
ti 14.12.16,20920,06169+0,98 %
ke 15.12.16,56120,06038+2,17 %
to 16.12.17,58240,05688+6,17 %
pe 17.12.19,11550,05231+8,72 %
ma 20.12.20,04340,04989+4,85 %
ti 21.12.14,71320,06797−26,59 %
ke 22.12.14,07190,07106−4,36 %
to 23.12.12,65250,07904−10,09 %
pe 24.12.13,24020,07553+4,64 %
ma 27.12.12,80990,07806−3,25 %
ti 28.12.13,35210,07489+4,23 %
ke 29.12.14,15250,07066+5,99 %
to 30.12.14,71840,06794+4,00 %
pe 31.12.15,23350,06564+3,50 %

Lataa CSV-tiedostona 258 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Liiran kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026