N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/TRY · Turkin liira · vuosi 2017 Liiran kurssi 2017

Euro vahvistui liiraa vastaan 22,64 % vuonna 2017

Vuonna 2017 EKP julkaisi liiran viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 4,1206 liiraa. Kurssi oli korkeimmillaan 4,6826 24.11.2017 ja matalimmillaan 3,7084 2.1.2017. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2017 oli 4,5464.

Keskikurssi 2017
4,1206
Muutos vuoden aikana
▲ +22,64 %
Ylin
4,6826 24.11.2017
Alin
3,7084 2.1.2017

Kurssikehitys

EUR/TRY vuonna 2017

255 julkaisua 2.1.2017–29.12.2017.

Näin monta Turkin liiraa eurolla sai vuonna 2017

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2017

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/TRY: kuukausien keskikurssit 2017
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu3,98693,70844,14164,063222
Helmikuu3,90113,77574,05813,839120
Maaliskuu3,92283,84383,99523,889423
Huhtikuu3,91503,87563,97263,875618
Toukokuu3,94633,86034,04613,968422
Kesäkuu3,95543,92254,01434,013422
Heinäkuu4,10214,03224,16474,131421
Elokuu4,14364,10634,19924,106323
Syyskuu4,13764,07794,20134,201321
Lokakuu4,32344,19054,43614,416422
Marraskuu4,57144,43944,68264,663822
Joulukuu4,55114,50404,67184,546419
Koko vuosi4,12063,70844,68264,5464255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2017

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/TRY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2017
Päivä1 EUR = TRY1 TRY = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.3,70840,2697+0,03 %
ti 3.1.3,72610,2684+0,48 %
ke 4.1.3,73870,2675+0,34 %
to 5.1.3,80200,2630+1,69 %
pe 6.1.3,83050,2611+0,75 %
ma 9.1.3,92100,2550+2,36 %
ti 10.1.3,99120,2506+1,79 %
ke 11.1.4,07470,2454+2,09 %
to 12.1.4,03190,2480−1,05 %
pe 13.1.4,03870,2476+0,17 %
ma 16.1.4,00560,2497−0,82 %
ti 17.1.4,05600,2465+1,26 %
ke 18.1.4,03710,2477−0,47 %
to 19.1.4,07470,2454+0,93 %
pe 20.1.4,06650,2459−0,20 %
ma 23.1.4,05740,2465−0,22 %
ti 24.1.4,04650,2471−0,27 %
ke 25.1.4,10820,2434+1,52 %
to 26.1.4,13610,2418+0,68 %
pe 27.1.4,14160,2415+0,13 %
ma 30.1.4,05610,2465−2,06 %
ti 31.1.4,06320,2461+0,18 %
Helmikuu
ke 1.2.4,05810,2464−0,13 %
to 2.2.4,03870,2476−0,48 %
pe 3.2.4,01180,2493−0,67 %
ma 6.2.3,94040,2538−1,78 %
ti 7.2.3,97850,2514+0,97 %
ke 8.2.3,97090,2518−0,19 %
to 9.2.3,94860,2533−0,56 %
pe 10.2.3,91730,2553−0,79 %
ma 13.2.3,91770,2553+0,01 %
ti 14.2.3,87800,2579−1,01 %
ke 15.2.3,86620,2587−0,30 %
to 16.2.3,90360,2562+0,97 %
pe 17.2.3,91170,2556+0,21 %
ma 20.2.3,84810,2599−1,63 %
ti 21.2.3,82130,2617−0,70 %
ke 22.2.3,78710,2641−0,89 %
to 23.2.3,77570,2649−0,30 %
pe 24.2.3,79910,2632+0,62 %
ma 27.2.3,81000,2625+0,29 %
ti 28.2.3,83910,2605+0,76 %
Maaliskuu
ke 1.3.3,84380,2602+0,12 %
to 2.3.3,89720,2566+1,39 %
pe 3.3.3,93880,2539+1,07 %
ma 6.3.3,93280,2543−0,15 %
ti 7.3.3,88940,2571−1,10 %
ke 8.3.3,94340,2536+1,39 %
to 9.3.3,96030,2525+0,43 %
pe 10.3.3,98010,2512+0,50 %
ma 13.3.3,99520,2503+0,38 %
ti 14.3.3,97760,2514−0,44 %
ke 15.3.3,94970,2532−0,70 %
to 16.3.3,90300,2562−1,18 %
pe 17.3.3,88960,2571−0,34 %
ma 20.3.3,90670,2560+0,44 %
ti 21.3.3,89720,2566−0,24 %
ke 22.3.3,91560,2554+0,47 %
to 23.3.3,90380,2562−0,30 %
pe 24.3.3,91760,2553+0,35 %
ma 27.3.3,92030,2551+0,07 %
ti 28.3.3,93530,2541+0,38 %
ke 29.3.3,92460,2548−0,27 %
to 30.3.3,91190,2556−0,32 %
pe 31.3.3,88940,2571−0,58 %
Huhtikuu
ma 3.4.3,88310,2575−0,16 %
ti 4.4.3,89210,2569+0,23 %
ke 5.4.3,94040,2538+1,24 %
to 6.4.3,95500,2528+0,37 %
pe 7.4.3,97260,2517+0,45 %
ma 10.4.3,94940,2532−0,58 %
ti 11.4.3,93920,2539−0,26 %
ke 12.4.3,89650,2566−1,08 %
to 13.4.3,89910,2565+0,07 %
ti 18.4.3,94230,2537+1,11 %
ke 19.4.3,92920,2545−0,33 %
to 20.4.3,90670,2560−0,57 %
pe 21.4.3,90010,2564−0,17 %
ma 24.4.3,89690,2566−0,08 %
ti 25.4.3,91270,2556+0,41 %
ke 26.4.3,89910,2565−0,35 %
to 27.4.3,87970,2578−0,50 %
pe 28.4.3,87560,2580−0,11 %
Toukokuu
ti 2.5.3,86210,2589−0,35 %
ke 3.5.3,86030,2590−0,05 %
to 4.5.3,89100,2570+0,80 %
pe 5.5.3,90540,2561+0,37 %
ma 8.5.3,89850,2565−0,18 %
ti 9.5.3,91480,2554+0,42 %
ke 10.5.3,90570,2560−0,23 %
to 11.5.3,89210,2569−0,35 %
pe 12.5.3,90380,2562+0,30 %
ma 15.5.3,90200,2563−0,05 %
ti 16.5.3,93300,2543+0,79 %
ke 17.5.3,94720,2533+0,36 %
to 18.5.4,04610,2472+2,51 %
pe 19.5.4,02750,2483−0,46 %
ma 22.5.4,00270,2498−0,62 %
ti 23.5.3,99710,2502−0,14 %
ke 24.5.3,99240,2505−0,12 %
to 25.5.3,99670,2502+0,11 %
pe 26.5.3,99630,2502−0,01 %
ma 29.5.4,00220,2499+0,15 %
ti 30.5.3,97380,2516−0,71 %
ke 31.5.3,96840,2520−0,14 %
Kesäkuu
to 1.6.3,97150,2518+0,08 %
pe 2.6.3,96010,2525−0,29 %
ma 5.6.3,95620,2528−0,10 %
ti 6.6.3,97360,2517+0,44 %
ke 7.6.3,97470,2516+0,03 %
to 8.6.3,98650,2508+0,30 %
pe 9.6.3,94440,2535−1,06 %
ma 12.6.3,94590,2534+0,04 %
ti 13.6.3,95190,2530+0,15 %
ke 14.6.3,93620,2541−0,40 %
to 15.6.3,92660,2547−0,24 %
pe 16.6.3,92250,2549−0,10 %
ma 19.6.3,92970,2545+0,18 %
ti 20.6.3,94500,2535+0,39 %
ke 21.6.3,93110,2544−0,35 %
to 22.6.3,92770,2546−0,09 %
pe 23.6.3,92350,2549−0,11 %
ma 26.6.3,92440,2548+0,02 %
ti 27.6.3,95250,2530+0,72 %
ke 28.6.4,00790,2495+1,40 %
to 29.6.4,01430,2491+0,16 %
pe 30.6.4,01340,2492−0,02 %
Heinäkuu
ma 3.7.4,03220,2480+0,47 %
ti 4.7.4,03770,2477+0,14 %
ke 5.7.4,06110,2462+0,58 %
to 6.7.4,13670,2417+1,86 %
pe 7.7.4,14650,2412+0,24 %
ma 10.7.4,11220,2432−0,83 %
ti 11.7.4,14310,2414+0,75 %
ke 12.7.4,11820,2428−0,60 %
to 13.7.4,07630,2453−1,02 %
pe 14.7.4,06630,2459−0,25 %
ma 17.7.4,05110,2468−0,37 %
ti 18.7.4,07500,2454+0,59 %
ke 19.7.4,05760,2465−0,43 %
to 20.7.4,06520,2460+0,19 %
pe 21.7.4,11380,2431+1,20 %
ma 24.7.4,13780,2417+0,58 %
ti 25.7.4,16470,2401+0,65 %
ke 26.7.4,14060,2415−0,58 %
to 27.7.4,13030,2421−0,25 %
pe 28.7.4,14620,2412+0,38 %
ma 31.7.4,13140,2420−0,36 %
Elokuu
ti 1.8.4,16020,2404+0,70 %
ke 2.8.4,17860,2393+0,44 %
to 3.8.4,19920,2381+0,49 %
pe 4.8.4,19030,2386−0,21 %
ma 7.8.4,16620,2400−0,58 %
ti 8.8.4,16860,2399+0,06 %
ke 9.8.4,15180,2409−0,40 %
to 10.8.4,14620,2412−0,13 %
pe 11.8.4,17650,2394+0,73 %
ma 14.8.4,15680,2406−0,47 %
ti 15.8.4,14570,2412−0,27 %
ke 16.8.4,13190,2420−0,33 %
to 17.8.4,11970,2427−0,30 %
pe 18.8.4,13760,2417+0,43 %
ma 21.8.4,12430,2425−0,32 %
ti 22.8.4,11700,2429−0,18 %
ke 23.8.4,13380,2419+0,41 %
to 24.8.4,10810,2434−0,62 %
pe 25.8.4,10800,2434±0,00 %
ma 28.8.4,10630,2435−0,04 %
ti 29.8.4,14700,2411+0,99 %
ke 30.8.4,12350,2425−0,57 %
to 31.8.4,10630,2435−0,42 %
Syyskuu
pe 1.9.4,09810,2440−0,20 %
ma 4.9.4,08260,2449−0,38 %
ti 5.9.4,09540,2442+0,31 %
ke 6.9.4,10450,2436+0,22 %
to 7.9.4,08930,2445−0,37 %
pe 8.9.4,11910,2428+0,73 %
ma 11.9.4,07790,2452−1,00 %
ti 12.9.4,09480,2442+0,41 %
ke 13.9.4,12320,2425+0,69 %
to 14.9.4,11340,2431−0,24 %
pe 15.9.4,11400,2431+0,01 %
ma 18.9.4,13400,2419+0,49 %
ti 19.9.4,17640,2394+1,03 %
ke 20.9.4,16420,2401−0,29 %
to 21.9.4,17760,2394+0,32 %
pe 22.9.4,18040,2392+0,07 %
ma 25.9.4,18030,2392±0,00 %
ti 26.9.4,17390,2396−0,15 %
ke 27.9.4,19020,2387+0,39 %
to 28.9.4,19940,2381+0,22 %
pe 29.9.4,20130,2380+0,05 %
Lokakuu
ma 2.10.4,20670,2377+0,13 %
ti 3.10.4,21170,2374+0,12 %
ke 4.10.4,20160,2380−0,24 %
to 5.10.4,19050,2386−0,26 %
pe 6.10.4,23450,2362+1,05 %
ma 9.10.4,36360,2292+3,05 %
ti 10.10.4,33850,2305−0,58 %
ke 11.10.4,33370,2307−0,11 %
to 12.10.4,34280,2303+0,21 %
pe 13.10.4,32250,2313−0,47 %
ma 16.10.4,29750,2327−0,58 %
ti 17.10.4,30510,2323+0,18 %
ke 18.10.4,32250,2313+0,40 %
to 19.10.4,33240,2308+0,23 %
pe 20.10.4,32890,2310−0,08 %
ma 23.10.4,33860,2305+0,22 %
ti 24.10.4,37510,2286+0,84 %
ke 25.10.4,39700,2274+0,50 %
to 26.10.4,43380,2255+0,84 %
pe 27.10.4,43610,2254+0,05 %
ma 30.10.4,38510,2280−1,15 %
ti 31.10.4,41640,2264+0,71 %
Marraskuu
ke 1.11.4,43940,2253+0,52 %
to 2.11.4,45190,2246+0,28 %
pe 3.11.4,49270,2226+0,92 %
ma 6.11.4,48150,2231−0,25 %
ti 7.11.4,46730,2238−0,32 %
ke 8.11.4,50500,2220+0,84 %
to 9.11.4,49620,2224−0,20 %
pe 10.11.4,50970,2217+0,30 %
ma 13.11.4,53180,2207+0,49 %
ti 14.11.4,54770,2199+0,35 %
ke 15.11.4,59790,2175+1,10 %
to 16.11.4,54650,2199−1,12 %
pe 17.11.4,58460,2181+0,84 %
ma 20.11.4,62110,2164+0,80 %
ti 21.11.4,63040,2160+0,20 %
ke 22.11.4,65570,2148+0,55 %
to 23.11.4,64200,2154−0,29 %
pe 24.11.4,68260,2136+0,87 %
ma 27.11.4,67560,2139−0,15 %
ti 28.11.4,66840,2142−0,15 %
ke 29.11.4,67940,2137+0,24 %
to 30.11.4,66380,2144−0,33 %
Joulukuu
pe 1.12.4,67180,2141+0,17 %
ma 4.12.4,62620,2162−0,98 %
ti 5.12.4,58230,2182−0,95 %
ke 6.12.4,54890,2198−0,73 %
to 7.12.4,55530,2195+0,14 %
pe 8.12.4,51650,2214−0,85 %
ma 11.12.4,50840,2218−0,18 %
ti 12.12.4,50400,2220−0,10 %
ke 13.12.4,52420,2210+0,45 %
to 14.12.4,58550,2181+1,35 %
pe 15.12.4,56030,2193−0,55 %
ma 18.12.4,52530,2210−0,77 %
ti 19.12.4,52940,2208+0,09 %
ke 20.12.4,53660,2204+0,16 %
to 21.12.4,53130,2207−0,12 %
pe 22.12.4,52500,2210−0,14 %
ke 27.12.4,54750,2199+0,50 %
to 28.12.4,54590,2200−0,04 %
pe 29.12.4,54640,2200+0,01 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Liiran kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026