N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/TRY · Turkin liira · vuosi 2002 Liiran kurssi 2002

Euro vahvistui liiraa vastaan 36,90 % vuonna 2002

Vuonna 2002 EKP julkaisi liiran viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,4397 liiraa. Kurssi oli korkeimmillaan 1,7380 31.12.2002 ja matalimmillaan 1,1330 1.2.2002. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2002 oli 1,7380.

Turkin liira uudistettiin vuoden 2005 alussa (1 uusi liira = 1 000 000 vanhaa liiraa). EKP:n historiasarjassa myös sitä edeltävät kurssit on ilmoitettu uusina liiroina.

Keskikurssi 2002
1,4397
Muutos vuoden aikana
▲ +36,90 %
Ylin
1,7380 31.12.2002
Alin
1,1330 1.2.2002

Kurssikehitys

EUR/TRY vuonna 2002

255 julkaisua 2.1.2002–31.12.2002.

Näin monta Turkin liiraa eurolla sai vuonna 2002

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2002

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/TRY: kuukausien keskikurssit 2002
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,20881,13651,31101,142022
Helmikuu1,18351,13301,21901,205020
Maaliskuu1,19261,16701,21101,172020
Huhtikuu1,17011,13801,22601,209021
Toukokuu1,28621,23601,35701,357022
Kesäkuu1,46891,35001,62501,578020
Heinäkuu1,65061,55901,71801,660023
Elokuu1,60261,58301,64601,602022
Syyskuu1,62021,59401,63701,637021
Lokakuu1,62571,61201,64901,648023
Marraskuu1,60661,52301,68301,523021
Joulukuu1,61911,50501,73801,738020
Koko vuosi1,43971,13301,73801,7380255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2002

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/TRY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2002
Päivä1 EUR = TRY1 TRY = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.1,31100,7628+3,27 %
to 3.1.1,29400,7728−1,30 %
pe 4.1.1,27100,7868−1,78 %
ma 7.1.1,24800,8013−1,81 %
ti 8.1.1,24100,8058−0,56 %
ke 9.1.1,24400,8039+0,24 %
to 10.1.1,23600,8091−0,64 %
pe 11.1.1,22800,8143−0,65 %
ma 14.1.1,21900,8203−0,73 %
ti 15.1.1,22000,8197+0,08 %
ke 16.1.1,21300,8244−0,57 %
to 17.1.1,20400,8306−0,74 %
pe 18.1.1,19000,8403−1,16 %
ma 21.1.1,17800,8489−1,01 %
ti 22.1.1,18300,8453+0,42 %
ke 23.1.1,19500,8368+1,01 %
to 24.1.1,18600,8432−0,75 %
pe 25.1.1,15700,8643−2,45 %
ma 28.1.1,14800,8711−0,78 %
ti 29.1.1,13650,8799−1,00 %
ke 30.1.1,14900,8703+1,10 %
to 31.1.1,14200,8757−0,61 %
Helmikuu
pe 1.2.1,13300,8826−0,79 %
ma 4.2.1,13600,8803+0,26 %
ti 5.2.1,13700,8795+0,09 %
ke 6.2.1,15300,8673+1,41 %
to 7.2.1,15500,8658+0,17 %
pe 8.2.1,20000,8333+3,90 %
ma 11.2.1,21700,8217+1,42 %
ti 12.2.1,20200,8319−1,23 %
ke 13.2.1,17800,8489−2,00 %
to 14.2.1,16600,8576−1,02 %
pe 15.2.1,16900,8554+0,26 %
ma 18.2.1,18100,8467+1,03 %
ti 19.2.1,18100,8467±0,00 %
ke 20.2.1,20300,8313+1,86 %
to 21.2.1,20500,8299+0,17 %
pe 22.2.1,21300,8244+0,66 %
ma 25.2.1,20800,8278−0,41 %
ti 26.2.1,20900,8271+0,08 %
ke 27.2.1,21900,8203+0,83 %
to 28.2.1,20500,8299−1,15 %
Maaliskuu
pe 1.3.1,21100,8258+0,50 %
ma 4.3.1,19700,8354−1,16 %
ti 5.3.1,20200,8319+0,42 %
ke 6.3.1,20200,8319±0,00 %
to 7.3.1,20200,8319±0,00 %
pe 8.3.1,20700,8285+0,42 %
ma 11.3.1,19200,8389−1,24 %
ti 12.3.1,19200,8389±0,00 %
ke 13.3.1,19200,8389±0,00 %
to 14.3.1,20600,8292+1,17 %
pe 15.3.1,19700,8354−0,75 %
ma 18.3.1,18500,8439−1,00 %
ti 19.3.1,20500,8299+1,69 %
ke 20.3.1,18900,8410−1,33 %
to 21.3.1,19100,8396+0,17 %
pe 22.3.1,18000,8475−0,92 %
ma 25.3.1,18800,8418+0,68 %
ti 26.3.1,17500,8511−1,09 %
ke 27.3.1,16700,8569−0,68 %
to 28.3.1,17200,8532+0,43 %
Huhtikuu
ti 2.4.1,17200,8532±0,00 %
ke 3.4.1,17300,8525+0,09 %
to 4.4.1,16300,8598−0,85 %
pe 5.4.1,15000,8696−1,12 %
ma 8.4.1,15500,8658+0,43 %
ti 9.4.1,14400,8741−0,95 %
ke 10.4.1,15100,8688+0,61 %
to 11.4.1,13800,8787−1,13 %
pe 12.4.1,15600,8651+1,58 %
ma 15.4.1,14900,8703−0,61 %
ti 16.4.1,14100,8764−0,70 %
ke 17.4.1,16200,8606+1,84 %
to 18.4.1,16300,8598+0,09 %
pe 19.4.1,15900,8628−0,34 %
ma 22.4.1,17300,8525+1,21 %
ti 23.4.1,17900,8482+0,51 %
ke 24.4.1,18700,8425+0,68 %
to 25.4.1,22600,8157+3,29 %
pe 26.4.1,21700,8217−0,73 %
ma 29.4.1,20500,8299−0,99 %
ti 30.4.1,20900,8271+0,33 %
Toukokuu
to 2.5.1,23600,8091+2,23 %
pe 3.5.1,23900,8071+0,24 %
ma 6.5.1,26000,7937+1,69 %
ti 7.5.1,25300,7981−0,56 %
ke 8.5.1,24900,8006−0,32 %
to 9.5.1,25500,7968+0,48 %
pe 10.5.1,25700,7955+0,16 %
ma 13.5.1,26800,7886+0,88 %
ti 14.5.1,27000,7874+0,16 %
ke 15.5.1,25500,7968−1,18 %
to 16.5.1,28900,7758+2,71 %
pe 17.5.1,31900,7582+2,33 %
ma 20.5.1,32000,7576+0,08 %
ti 21.5.1,30700,7651−0,98 %
ke 22.5.1,30600,7657−0,08 %
to 23.5.1,30600,7657±0,00 %
pe 24.5.1,29900,7698−0,54 %
ma 27.5.1,29100,7746−0,62 %
ti 28.5.1,30300,7675+0,93 %
ke 29.5.1,32100,7570+1,38 %
to 30.5.1,33700,7479+1,21 %
pe 31.5.1,35700,7369+1,50 %
Kesäkuu
ma 3.6.1,36200,7342+0,37 %
ti 4.6.1,35800,7364−0,29 %
ke 5.6.1,35000,7407−0,59 %
to 6.6.1,35600,7375+0,44 %
pe 7.6.1,37100,7294+1,11 %
ma 10.6.1,39400,7174+1,68 %
ti 11.6.1,42200,7032+2,01 %
ke 12.6.1,46800,6812+3,23 %
to 13.6.1,46300,6835−0,34 %
pe 14.6.1,47600,6775+0,89 %
ma 17.6.1,50900,6627+2,24 %
ti 18.6.1,50500,6645−0,27 %
ke 19.6.1,48800,6720−1,13 %
to 20.6.1,47800,6766−0,67 %
pe 21.6.1,51800,6588+2,71 %
ma 24.6.1,55800,6418+2,64 %
ti 25.6.1,53200,6527−1,67 %
ke 26.6.1,62500,6154+6,07 %
to 27.6.1,56700,6382−3,57 %
pe 28.6.1,57800,6337+0,70 %
Heinäkuu
ma 1.7.1,56700,6382−0,70 %
ti 2.7.1,58200,6321+0,96 %
ke 3.7.1,59900,6254+1,07 %
to 4.7.1,59100,6285−0,50 %
pe 5.7.1,55900,6414−2,01 %
ma 8.7.1,63000,6135+4,55 %
ti 9.7.1,65300,6050+1,41 %
ke 10.7.1,65000,6061−0,18 %
to 11.7.1,64900,6064−0,06 %
pe 12.7.1,63700,6109−0,73 %
ma 15.7.1,69700,5893+3,67 %
ti 16.7.1,71800,5821+1,24 %
ke 17.7.1,67200,5981−2,68 %
to 18.7.1,67700,5963+0,30 %
pe 19.7.1,69400,5903+1,01 %
ma 22.7.1,69100,5914−0,18 %
ti 23.7.1,66500,6006−1,54 %
ke 24.7.1,67700,5963+0,72 %
to 25.7.1,68400,5938+0,42 %
pe 26.7.1,68200,5945−0,12 %
ma 29.7.1,66700,5999−0,89 %
ti 30.7.1,66200,6017−0,30 %
ke 31.7.1,66000,6024−0,12 %
Elokuu
to 1.8.1,64600,6075−0,84 %
pe 2.8.1,62700,6146−1,15 %
ma 5.8.1,60800,6219−1,17 %
ti 6.8.1,59700,6262−0,68 %
ke 7.8.1,58700,6301−0,63 %
to 8.8.1,58300,6317−0,25 %
pe 9.8.1,59500,6270+0,76 %
ma 12.8.1,60600,6227+0,69 %
ti 13.8.1,60200,6242−0,25 %
ke 14.8.1,61100,6207+0,56 %
to 15.8.1,62200,6165+0,68 %
pe 16.8.1,60700,6223−0,92 %
ma 19.8.1,60900,6215+0,12 %
ti 20.8.1,59800,6258−0,68 %
ke 21.8.1,58900,6293−0,56 %
to 22.8.1,59600,6266+0,44 %
pe 23.8.1,58800,6297−0,50 %
ma 26.8.1,58300,6317−0,31 %
ti 27.8.1,59800,6258+0,95 %
ke 28.8.1,60300,6238+0,31 %
to 29.8.1,60100,6246−0,12 %
pe 30.8.1,60200,6242+0,06 %
Syyskuu
ma 2.9.1,59400,6274−0,50 %
ti 3.9.1,60800,6219+0,88 %
ke 4.9.1,61900,6177+0,68 %
to 5.9.1,62200,6165+0,19 %
pe 6.9.1,61000,6211−0,74 %
ma 9.9.1,60800,6219−0,12 %
ti 10.9.1,63400,6120+1,62 %
ke 11.9.1,61200,6203−1,35 %
to 12.9.1,62600,6150+0,87 %
pe 13.9.1,62800,6143+0,12 %
ma 16.9.1,62100,6169−0,43 %
ti 17.9.1,61200,6203−0,56 %
ke 18.9.1,62200,6165+0,62 %
to 19.9.1,63700,6109+0,92 %
pe 20.9.1,62700,6146−0,61 %
ma 23.9.1,62700,6146±0,00 %
ti 24.9.1,62600,6150−0,06 %
ke 25.9.1,61200,6203−0,86 %
to 26.9.1,62400,6158+0,74 %
pe 27.9.1,61900,6177−0,31 %
ma 30.9.1,63700,6109+1,11 %
Lokakuu
ti 1.10.1,64100,6094+0,24 %
ke 2.10.1,61500,6192−1,58 %
to 3.10.1,62100,6169+0,37 %
pe 4.10.1,61300,6200−0,49 %
ma 7.10.1,61200,6203−0,06 %
ti 8.10.1,61400,6196+0,12 %
ke 9.10.1,61900,6177+0,31 %
to 10.10.1,62700,6146+0,49 %
pe 11.10.1,62100,6169−0,37 %
ma 14.10.1,63000,6135+0,56 %
ti 15.10.1,61800,6180−0,74 %
ke 16.10.1,61700,6184−0,06 %
to 17.10.1,61400,6196−0,19 %
pe 18.10.1,61200,6203−0,12 %
ma 21.10.1,62500,6154+0,81 %
ti 22.10.1,61800,6180−0,43 %
ke 23.10.1,62800,6143+0,62 %
to 24.10.1,63000,6135+0,12 %
pe 25.10.1,63700,6109+0,43 %
ma 28.10.1,63700,6109±0,00 %
ti 29.10.1,64500,6079+0,49 %
ke 30.10.1,64900,6064+0,24 %
to 31.10.1,64800,6068−0,06 %
Marraskuu
pe 1.11.1,68300,5942+2,12 %
ma 4.11.1,66400,6010−1,13 %
ti 5.11.1,64500,6079−1,14 %
ke 6.11.1,63600,6112−0,55 %
to 7.11.1,63400,6120−0,12 %
pe 8.11.1,63500,6116+0,06 %
ma 11.11.1,63700,6109+0,12 %
ti 12.11.1,65100,6057+0,86 %
ke 13.11.1,64700,6072−0,24 %
to 14.11.1,63500,6116−0,73 %
pe 15.11.1,60700,6223−1,71 %
ma 18.11.1,59300,6277−0,87 %
ti 19.11.1,60300,6238+0,63 %
ke 20.11.1,59000,6289−0,81 %
to 21.11.1,58600,6305−0,25 %
pe 22.11.1,58400,6313−0,13 %
ma 25.11.1,55100,6447−2,08 %
ti 26.11.1,54300,6481−0,52 %
ke 27.11.1,55100,6447+0,52 %
to 28.11.1,54000,6494−0,71 %
pe 29.11.1,52300,6566−1,10 %
Joulukuu
ma 2.12.1,50500,6645−1,18 %
ti 3.12.1,53000,6536+1,66 %
ke 4.12.1,55300,6439+1,50 %
to 5.12.1,55000,6452−0,19 %
pe 6.12.1,55300,6439+0,19 %
ma 9.12.1,58200,6321+1,87 %
ti 10.12.1,56800,6378−0,88 %
ke 11.12.1,57800,6337+0,64 %
to 12.12.1,58000,6329+0,13 %
pe 13.12.1,58000,6329±0,00 %
ma 16.12.1,58000,6329±0,00 %
ti 17.12.1,62400,6158+2,78 %
ke 18.12.1,63400,6120+0,62 %
to 19.12.1,68200,5945+2,94 %
pe 20.12.1,68100,5949−0,06 %
ma 23.12.1,70000,5882+1,13 %
ti 24.12.1,73100,5777+1,82 %
pe 27.12.1,71900,5817−0,69 %
ma 30.12.1,71300,5838−0,35 %
ti 31.12.1,73800,5754+1,46 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Liiran kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026