N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/TRY · Turkin liira · vuosi 2024 Liiran kurssi 2024

Euro vahvistui liiraa vastaan 12,51 % vuonna 2024

Vuonna 2024 EKP julkaisi liiran viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 35,5734 liiraa. Kurssi oli korkeimmillaan 38,2693 30.9.2024 ja matalimmillaan 32,5178 3.1.2024. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2024 oli 36,7372.

Keskikurssi 2024
35,5734
Muutos vuoden aikana
▲ +12,51 %
Ylin
38,2693 30.9.2024
Alin
32,5178 3.1.2024

Kurssikehitys

EUR/TRY vuonna 2024

256 julkaisua 2.1.2024–31.12.2024.

Näin monta Turkin liiraa eurolla sai vuonna 2024

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2024

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/TRY: kuukausien keskikurssit 2024
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu32,816532,517832,989232,898422
Helmikuu33,264432,831333,813233,806721
Maaliskuu34,822933,894435,182534,948720
Huhtikuu34,692634,433435,032934,704521
Toukokuu34,860534,581135,022334,969122
Kesäkuu35,066734,740035,316035,186820
Heinäkuu35,696935,050136,186935,908523
Elokuu37,109835,706137,987637,765122
Syyskuu37,823837,402038,269338,269321
Lokakuu37,347336,925037,918537,268023
Marraskuu36,623735,973737,452836,639021
Joulukuu36,658836,456536,891436,737220
Koko vuosi35,573432,517838,269336,7372256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2024

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/TRY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2024
Päivä1 EUR = TRY1 TRY = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.32,56840,03070−0,26 %
ke 3.1.32,51780,03075−0,16 %
to 4.1.32,60870,03067+0,28 %
pe 5.1.32,58880,03069−0,06 %
ma 8.1.32,72160,03056+0,41 %
ti 9.1.32,75330,03053+0,10 %
ke 10.1.32,80870,03048+0,17 %
to 11.1.32,95770,03034+0,45 %
pe 12.1.32,93050,03037−0,08 %
ma 15.1.32,94450,03035+0,04 %
ti 16.1.32,76240,03052−0,55 %
ke 17.1.32,78030,03051+0,05 %
to 18.1.32,78600,03050+0,02 %
pe 19.1.32,87060,03042+0,26 %
ma 22.1.32,93410,03036+0,19 %
ti 23.1.32,92050,03038−0,04 %
ke 24.1.32,89700,03040−0,07 %
to 25.1.32,98920,03031+0,28 %
pe 26.1.32,94450,03035−0,14 %
ma 29.1.32,85090,03044−0,28 %
ti 30.1.32,92830,03037+0,24 %
ke 31.1.32,89840,03040−0,09 %
Helmikuu
to 1.2.32,83830,03045−0,18 %
pe 2.2.33,14350,03017+0,93 %
ma 5.2.32,83130,03046−0,94 %
ti 6.2.32,83250,03046±0,00 %
ke 7.2.32,97400,03033+0,43 %
to 8.2.32,92430,03037−0,15 %
pe 9.2.33,05170,03026+0,39 %
ma 12.2.33,07700,03023+0,08 %
ti 13.2.33,16040,03016+0,25 %
ke 14.2.32,94170,03036−0,66 %
to 15.2.33,02470,03028+0,25 %
pe 16.2.33,19510,03012+0,52 %
ma 19.2.33,26400,03006+0,21 %
ti 20.2.33,38250,02996+0,36 %
ke 21.2.33,51490,02984+0,40 %
to 22.2.33,60910,02975+0,28 %
pe 23.2.33,68420,02969+0,22 %
ma 26.2.33,77420,02961+0,27 %
ti 27.2.33,81320,02957+0,12 %
ke 28.2.33,70870,02967−0,31 %
to 29.2.33,80670,02958+0,29 %
Maaliskuu
pe 1.3.33,89440,02950+0,26 %
ma 4.3.34,19360,02925+0,88 %
ti 5.3.34,34740,02911+0,45 %
ke 6.3.34,51730,02897+0,49 %
to 7.3.34,69290,02882+0,51 %
pe 8.3.34,94410,02862+0,72 %
ma 11.3.34,96500,02860+0,06 %
ti 12.3.34,98980,02858+0,07 %
ke 13.3.35,11360,02848+0,35 %
to 14.3.35,09460,02849−0,05 %
pe 15.3.35,09170,02850−0,01 %
ma 18.3.35,18250,02842+0,26 %
ti 19.3.35,10560,02849−0,22 %
ke 20.3.35,12410,02847+0,05 %
to 21.3.34,94450,02862−0,51 %
pe 22.3.34,62090,02888−0,93 %
ma 25.3.34,83320,02871+0,61 %
ti 26.3.34,95420,02861+0,35 %
ke 27.3.34,90050,02865−0,15 %
to 28.3.34,94870,02861+0,14 %
Huhtikuu
ti 2.4.34,60330,02890−0,99 %
ke 3.4.34,44180,02903−0,47 %
to 4.4.34,60650,02890+0,48 %
pe 5.4.34,63120,02888+0,07 %
ma 8.4.34,84810,02870+0,63 %
ti 9.4.34,98280,02859+0,39 %
ke 10.4.35,03290,02854+0,14 %
to 11.4.34,63360,02887−1,14 %
pe 12.4.34,43340,02904−0,58 %
ma 15.4.34,52910,02896+0,28 %
ti 16.4.34,57200,02893+0,12 %
ke 17.4.34,60540,02890+0,10 %
to 18.4.34,70350,02882+0,28 %
pe 19.4.34,73040,02879+0,08 %
ma 22.4.34,59430,02891−0,39 %
ti 23.4.34,78070,02875+0,54 %
ke 24.4.34,74970,02878−0,09 %
to 25.4.34,84750,02870+0,28 %
pe 26.4.34,80360,02873−0,13 %
ma 29.4.34,71030,02881−0,27 %
ti 30.4.34,70450,02881−0,02 %
Toukokuu
to 2.5.34,63450,02887−0,20 %
pe 3.5.34,74820,02878+0,33 %
ma 6.5.34,77470,02876+0,08 %
ti 7.5.34,74080,02878−0,10 %
ke 8.5.34,65640,02885−0,24 %
to 9.5.34,58110,02892−0,22 %
pe 10.5.34,74310,02878+0,47 %
ma 13.5.34,77020,02876+0,08 %
ti 14.5.34,81690,02872+0,13 %
ke 15.5.34,97650,02859+0,46 %
to 16.5.34,99010,02858+0,04 %
pe 17.5.34,98520,02858−0,01 %
ma 20.5.34,97250,02859−0,04 %
ti 21.5.34,97520,02859+0,01 %
ke 22.5.34,85530,02869−0,34 %
to 23.5.34,97220,02859+0,34 %
pe 24.5.34,95390,02861−0,05 %
ma 27.5.34,90000,02865−0,15 %
ti 28.5.35,02230,02855+0,35 %
ke 29.5.34,98890,02858−0,10 %
to 30.5.34,90380,02865−0,24 %
pe 31.5.34,96910,02860+0,19 %
Kesäkuu
ma 3.6.34,91040,02864−0,17 %
ti 4.6.35,22170,02839+0,89 %
ke 5.6.35,23160,02838+0,03 %
to 6.6.35,02630,02855−0,58 %
pe 7.6.35,16500,02844+0,40 %
ma 10.6.34,86970,02868−0,84 %
ti 11.6.34,74000,02879−0,37 %
ke 12.6.34,85630,02869+0,33 %
to 13.6.34,83110,02871−0,07 %
pe 14.6.34,88260,02867+0,15 %
ma 17.6.35,19530,02841+0,90 %
ti 18.6.34,97730,02859−0,62 %
ke 19.6.34,97500,02859−0,01 %
to 20.6.35,17250,02843+0,56 %
pe 21.6.35,11290,02848−0,17 %
ma 24.6.35,29530,02833+0,52 %
ti 25.6.35,31600,02832+0,06 %
ke 26.6.35,19620,02841−0,34 %
to 27.6.35,17200,02843−0,07 %
pe 28.6.35,18680,02842+0,04 %
Heinäkuu
ma 1.7.35,11260,02848−0,21 %
ti 2.7.35,07070,02851−0,12 %
ke 3.7.35,05010,02853−0,06 %
to 4.7.35,17360,02843+0,35 %
pe 5.7.35,40620,02824+0,66 %
ma 8.7.35,46350,02820+0,16 %
ti 9.7.35,59840,02809+0,38 %
ke 10.7.35,57050,02811−0,08 %
to 11.7.35,67930,02803+0,31 %
pe 12.7.35,96570,02780+0,80 %
ma 15.7.36,05540,02774+0,25 %
ti 16.7.36,07850,02772+0,06 %
ke 17.7.36,18690,02763+0,30 %
to 18.7.36,16460,02765−0,06 %
pe 19.7.35,99090,02778−0,48 %
ma 22.7.35,90640,02785−0,23 %
ti 23.7.35,75920,02796−0,41 %
ke 24.7.35,65090,02805−0,30 %
to 25.7.35,90780,02785+0,72 %
pe 26.7.35,79840,02793−0,30 %
ma 29.7.35,70960,02800−0,25 %
ti 30.7.35,81990,02792+0,31 %
ke 31.7.35,90850,02785+0,25 %
Elokuu
to 1.8.35,70610,02801−0,56 %
pe 2.8.35,94190,02782+0,66 %
ma 5.8.36,58480,02733+1,79 %
ti 6.8.36,64720,02729+0,17 %
ke 7.8.36,57860,02734−0,19 %
to 8.8.36,61330,02731+0,09 %
pe 9.8.36,62750,02730+0,04 %
ma 12.8.36,62930,02730+0,00 %
ti 13.8.36,67890,02726+0,14 %
ke 14.8.36,96650,02705+0,78 %
to 15.8.37,01470,02702+0,13 %
pe 16.8.37,04480,02699+0,08 %
ma 19.8.37,24180,02685+0,53 %
ti 20.8.37,49040,02667+0,67 %
ke 21.8.37,68690,02653+0,52 %
to 22.8.37,78550,02647+0,26 %
pe 23.8.37,81810,02644+0,09 %
ma 26.8.37,97370,02633+0,41 %
ti 27.8.37,98760,02632+0,04 %
ke 28.8.37,83890,02643−0,39 %
to 29.8.37,79440,02646−0,12 %
pe 30.8.37,76510,02648−0,08 %
Syyskuu
ma 2.9.37,58140,02661−0,49 %
ti 3.9.37,49470,02667−0,23 %
ke 4.9.37,62300,02658+0,34 %
to 5.9.37,71920,02651+0,26 %
pe 6.9.37,73880,02650+0,05 %
ma 9.9.37,59890,02660−0,37 %
ti 10.9.37,57080,02662−0,07 %
ke 11.9.37,55700,02663−0,04 %
to 12.9.37,40200,02674−0,41 %
pe 13.9.37,61480,02659+0,57 %
ma 16.9.37,80400,02645+0,50 %
ti 17.9.37,91370,02638+0,29 %
ke 18.9.37,94290,02636+0,08 %
to 19.9.37,95840,02634+0,04 %
pe 20.9.38,08570,02626+0,34 %
ma 23.9.37,97450,02633−0,29 %
ti 24.9.38,00640,02631+0,08 %
ke 25.9.38,20900,02617+0,53 %
to 26.9.38,10220,02625−0,28 %
pe 27.9.38,13360,02622+0,08 %
ma 30.9.38,26930,02613+0,36 %
Lokakuu
ti 1.10.37,91850,02637−0,92 %
ke 2.10.37,89270,02639−0,07 %
to 3.10.37,70450,02652−0,50 %
pe 4.10.37,77620,02647+0,19 %
ma 7.10.37,61740,02658−0,42 %
ti 8.10.37,63810,02657+0,06 %
ke 9.10.37,52370,02665−0,30 %
to 10.10.37,40170,02674−0,33 %
pe 11.10.37,49750,02667+0,26 %
ma 14.10.37,41180,02673−0,23 %
ti 15.10.37,35170,02677−0,16 %
ke 16.10.37,27880,02682−0,20 %
to 17.10.37,11700,02694−0,43 %
pe 18.10.37,19700,02688+0,22 %
ma 21.10.37,17630,02690−0,06 %
ti 22.10.37,05990,02698−0,31 %
ke 23.10.36,92500,02708−0,36 %
to 24.10.36,97880,02704+0,15 %
pe 25.10.37,11800,02694+0,38 %
ma 28.10.37,10090,02695−0,05 %
ti 29.10.36,94910,02706−0,41 %
ke 30.10.37,08550,02696+0,37 %
to 31.10.37,26800,02683+0,49 %
Marraskuu
pe 1.11.37,37580,02676+0,29 %
ma 4.11.37,45280,02670+0,21 %
ti 5.11.37,42920,02672−0,06 %
ke 6.11.36,63570,02730−2,12 %
to 7.11.36,93190,02708+0,81 %
pe 8.11.37,01040,02702+0,21 %
ma 11.11.36,56700,02735−1,20 %
ti 12.11.36,50390,02739−0,17 %
ke 13.11.36,52160,02738+0,05 %
to 14.11.36,19690,02763−0,89 %
pe 15.11.36,42940,02745+0,64 %
ma 18.11.36,44670,02744+0,05 %
ti 19.11.36,55580,02736+0,30 %
ke 20.11.36,40250,02747−0,42 %
to 21.11.36,29580,02755−0,29 %
pe 22.11.35,97370,02780−0,89 %
ma 25.11.36,30200,02755+0,91 %
ti 26.11.36,44910,02744+0,41 %
ke 27.11.36,49810,02740+0,13 %
to 28.11.36,48140,02741−0,05 %
pe 29.11.36,63900,02729+0,43 %
Joulukuu
ma 2.12.36,47720,02741−0,44 %
ti 3.12.36,52940,02738+0,14 %
ke 4.12.36,46670,02742−0,17 %
to 5.12.36,59750,02732+0,36 %
pe 6.12.36,81990,02716+0,61 %
ma 9.12.36,79150,02718−0,08 %
ti 10.12.36,68380,02726−0,29 %
ke 11.12.36,63800,02729−0,12 %
to 12.12.36,58950,02733−0,13 %
pe 13.12.36,75840,02720+0,46 %
ma 16.12.36,70340,02725−0,15 %
ti 17.12.36,73020,02723+0,07 %
ke 18.12.36,75560,02721+0,07 %
to 19.12.36,45650,02743−0,81 %
pe 20.12.36,55440,02736+0,27 %
ma 23.12.36,60320,02732+0,13 %
ti 24.12.36,64740,02729+0,12 %
pe 27.12.36,74560,02721+0,27 %
ma 30.12.36,89140,02711+0,40 %
ti 31.12.36,73720,02722−0,42 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Liiran kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026