N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/TRY · Turkin liira · vuosi 2000 Liiran kurssi 2000

Euro vahvistui liiraa vastaan 14,62 % vuonna 2000

Vuonna 2000 EKP julkaisi liiran viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 0,5748 liiraa. Kurssi oli korkeimmillaan 0,6250 27.12.2000 ja matalimmillaan 0,544188 1.2.2000. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2000 oli 0,624267.

Turkin liira uudistettiin vuoden 2005 alussa (1 uusi liira = 1 000 000 vanhaa liiraa). EKP:n historiasarjassa myös sitä edeltävät kurssit on ilmoitettu uusina liiroina.

Keskikurssi 2000
0,5748
Muutos vuoden aikana
▲ +14,62 %
Ylin
0,6250 27.12.2000
Alin
0,544188 1.2.2000

Kurssikehitys

EUR/TRY vuonna 2000

255 julkaisua 3.1.2000–29.12.2000.

Näin monta Turkin liiraa eurolla sai vuonna 2000

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2000

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/TRY: kuukausien keskikurssit 2000
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu0,55230,5461310,5558740,54723821
Helmikuu0,55390,5441880,5642050,55601721
Maaliskuu0,55930,5524910,5659670,56179823
Huhtikuu0,56380,5541050,568060,55410518
Toukokuu0,55910,5498520,5744480,57249722
Kesäkuu0,58450,5739730,5910970,59071822
Heinäkuu0,58960,5831560,5928530,58841921
Elokuu0,58370,5799040,5886070,58222423
Syyskuu0,57890,5697880,5877830,58354821
Lokakuu0,57960,570380,5873330,57688722
Marraskuu0,58610,5813670,5942670,59426722
Joulukuu0,60850,5999830,62500,62426719
Koko vuosi0,57480,5441880,62500,624267255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2000

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/TRY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2000
Päivä1 EUR = TRY1 TRY = EURMuutos
Tammikuu
ma 3.1.0,5461311,8311+0,27 %
ti 4.1.0,5523541,8104+1,14 %
ke 5.1.0,5553291,8007+0,54 %
to 6.1.0,5556741,7996+0,06 %
pe 7.1.0,554981,8019−0,12 %
ma 10.1.0,5524691,8101−0,45 %
ti 11.1.0,5536691,8061+0,22 %
ke 12.1.0,5558741,7990+0,40 %
to 13.1.0,555471,8003−0,07 %
pe 14.1.0,5536381,8062−0,33 %
ma 17.1.0,5523071,8106−0,24 %
ti 18.1.0,5520821,8113−0,04 %
ke 19.1.0,5522511,8108+0,03 %
to 20.1.0,5516151,8129−0,12 %
pe 21.1.0,5527691,8091+0,21 %
ma 24.1.0,5520441,8114−0,13 %
ti 25.1.0,5518591,8121−0,03 %
ke 26.1.0,5523981,8103+0,10 %
to 27.1.0,5510341,8148−0,25 %
pe 28.1.0,5472191,8274−0,69 %
ma 31.1.0,5472381,8274±0,00 %
Helmikuu
ti 1.2.0,5441881,8376−0,56 %
ke 2.2.0,5448611,8353+0,12 %
to 3.2.0,5466421,8294+0,33 %
pe 4.2.0,5504671,8166+0,70 %
ma 7.2.0,5493171,8204−0,21 %
ti 8.2.0,5537191,8060+0,80 %
ke 9.2.0,5547321,8027+0,18 %
to 10.2.0,5533111,8073−0,26 %
pe 11.2.0,5514231,8135−0,34 %
ma 14.2.0,5539771,8051+0,46 %
ti 15.2.0,5519471,8118−0,37 %
ke 16.2.0,5528951,8087+0,17 %
to 17.2.0,5573821,7941+0,81 %
pe 18.2.0,5567671,7961−0,11 %
ma 21.2.0,5578441,7926+0,19 %
ti 22.2.0,5632351,7755+0,97 %
ke 23.2.0,5642051,7724+0,17 %
to 24.2.0,5597891,7864−0,78 %
pe 25.2.0,557781,7928−0,36 %
ma 28.2.0,5524451,8101−0,96 %
ti 29.2.0,5560171,7985+0,65 %
Maaliskuu
ke 1.3.0,5538351,8056−0,39 %
to 2.3.0,5571291,7949+0,59 %
pe 3.3.0,5551471,8013−0,36 %
ma 6.3.0,5558311,7991+0,12 %
ti 7.3.0,5541691,8045−0,30 %
ke 8.3.0,5524911,8100−0,30 %
to 9.3.0,5558681,7990+0,61 %
pe 10.3.0,5555341,8001−0,06 %
ma 13.3.0,5606041,7838+0,91 %
ti 14.3.0,5576041,7934−0,54 %
ke 15.3.0,5580941,7918+0,09 %
to 16.3.0,5602061,7851+0,38 %
pe 17.3.0,5594821,7874−0,13 %
ma 20.3.0,5633111,7752+0,68 %
ti 21.3.0,5631381,7758−0,03 %
ke 22.3.0,5602371,7850−0,52 %
to 23.3.0,5614811,7810+0,22 %
pe 24.3.0,5651891,7693+0,66 %
ma 27.3.0,5659671,7669+0,14 %
ti 28.3.0,564221,7724−0,31 %
ke 29.3.0,5621031,7790−0,38 %
to 30.3.0,5612791,7816−0,15 %
pe 31.3.0,5617981,7800+0,09 %
Huhtikuu
ma 3.4.0,56311,7759+0,23 %
ti 4.4.0,5631071,7759±0,00 %
ke 5.4.0,5671421,7632+0,72 %
to 6.4.0,5661151,7664−0,18 %
pe 7.4.0,5644521,7716−0,29 %
ma 10.4.0,5658591,7672+0,25 %
ti 11.4.0,5667291,7645+0,15 %
ke 12.4.0,5667681,7644+0,01 %
to 13.4.0,5659281,7670−0,15 %
pe 14.4.0,5657661,7675−0,03 %
ma 17.4.0,568061,7604+0,41 %
ti 18.4.0,5662051,7661−0,33 %
ke 19.4.0,5657011,7677−0,09 %
to 20.4.0,562171,7788−0,62 %
ti 25.4.0,5615551,7808−0,11 %
ke 26.4.0,5581161,7917−0,61 %
to 27.4.0,5572481,7945−0,16 %
pe 28.4.0,5541051,8047−0,56 %
Toukokuu
ti 2.5.0,5561961,7979+0,38 %
ke 3.5.0,5498521,8187−1,14 %
to 4.5.0,5514721,8133+0,29 %
pe 5.5.0,5528521,8088+0,25 %
ma 8.5.0,5521221,8112−0,13 %
ti 9.5.0,5529641,8084+0,15 %
ke 10.5.0,5579941,7921+0,91 %
to 11.5.0,5589711,7890+0,18 %
pe 12.5.0,5567221,7962−0,40 %
ma 15.5.0,5621521,7789+0,98 %
ti 16.5.0,5594371,7875−0,48 %
ke 17.5.0,5545641,8032−0,87 %
to 18.5.0,5548571,8023+0,05 %
pe 19.5.0,5527291,8092−0,38 %
ma 22.5.0,5587351,7898+1,09 %
ti 23.5.0,563481,7747+0,85 %
ke 24.5.0,5633171,7752−0,03 %
to 25.5.0,5595971,7870−0,66 %
pe 26.5.0,5646991,7709+0,91 %
ma 29.5.0,5709481,7515+1,11 %
ti 30.5.0,5744481,7408+0,61 %
ke 31.5.0,5724971,7467−0,34 %
Kesäkuu
to 1.6.0,5739731,7422+0,26 %
pe 2.6.0,5751121,7388+0,20 %
ma 5.6.0,5789621,7272+0,67 %
ti 6.6.0,5803511,7231+0,24 %
ke 7.6.0,5842141,7117+0,67 %
to 8.6.0,5884841,6993+0,73 %
pe 9.6.0,5827091,7161−0,98 %
ma 12.6.0,584391,7112+0,29 %
ti 13.6.0,5867571,7043+0,41 %
ke 14.6.0,5888761,6982+0,36 %
to 15.6.0,5848951,7097−0,68 %
pe 16.6.0,5873161,7027+0,41 %
ma 19.6.0,5910971,6918+0,64 %
ti 20.6.0,5875471,7020−0,60 %
ke 21.6.0,5855051,7079−0,35 %
to 22.6.0,5837661,7130−0,30 %
pe 23.6.0,583991,7124+0,04 %
ma 26.6.0,5819051,7185−0,36 %
ti 27.6.0,5846811,7103+0,48 %
ke 28.6.0,5854681,7080+0,13 %
to 29.6.0,5892181,6972+0,64 %
pe 30.6.0,5907181,6929+0,25 %
Heinäkuu
ma 3.7.0,5902131,6943−0,09 %
ti 4.7.0,5902641,6942+0,01 %
ke 5.7.0,5924131,6880+0,36 %
to 6.7.0,5926411,6874+0,04 %
pe 7.7.0,5907931,6926−0,31 %
ma 10.7.0,5921731,6887+0,23 %
ti 11.7.0,5928531,6868+0,11 %
ke 12.7.0,5922871,6884−0,10 %
to 13.7.0,5865261,7050−0,97 %
pe 14.7.0,5876851,7016+0,20 %
ma 17.7.0,5879481,7008+0,04 %
ti 18.7.0,5882761,6999+0,06 %
ke 19.7.0,5831561,7148−0,87 %
to 20.7.0,5836291,7134+0,08 %
pe 21.7.0,5892931,6969+0,97 %
ma 24.7.0,5889151,6980−0,06 %
ti 25.7.0,5923221,6883+0,58 %
ke 26.7.0,5923721,6881+0,01 %
to 27.7.0,5920961,6889−0,05 %
pe 28.7.0,587981,7007−0,70 %
ma 31.7.0,5884191,6995+0,07 %
Elokuu
ti 1.8.0,5886071,6989+0,03 %
ke 2.8.0,5839911,7124−0,78 %
to 3.8.0,5803471,7231−0,62 %
pe 4.8.0,579971,7242−0,06 %
ma 7.8.0,583071,7151+0,53 %
ti 8.8.0,5818651,7186−0,21 %
ke 9.8.0,5799041,7244−0,34 %
to 10.8.0,58241,7170+0,43 %
pe 11.8.0,5856121,7076+0,55 %
ma 14.8.0,5818791,7186−0,64 %
ti 15.8.0,5864091,7053+0,78 %
ke 16.8.0,5851151,7091−0,22 %
to 17.8.0,5874771,7022+0,40 %
pe 18.8.0,587211,7030−0,05 %
ma 21.8.0,5845411,7107−0,45 %
ti 22.8.0,5826981,7162−0,32 %
ke 23.8.0,5809341,7214−0,30 %
to 24.8.0,5843781,7112+0,59 %
pe 25.8.0,5850451,7093+0,11 %
ma 28.8.0,5856561,7075+0,10 %
ti 29.8.0,5837021,7132−0,33 %
ke 30.8.0,5825241,7167−0,20 %
to 31.8.0,5822241,7176−0,05 %
Syyskuu
pe 1.9.0,5823371,7172+0,02 %
ma 4.9.0,5875211,7021+0,89 %
ti 5.9.0,5829071,7155−0,79 %
ke 6.9.0,5803071,7232−0,45 %
to 7.9.0,5747381,7399−0,96 %
pe 8.9.0,577561,7314+0,49 %
ma 11.9.0,5727051,7461−0,84 %
ti 12.9.0,5740021,7422+0,23 %
ke 13.9.0,5753551,7381+0,24 %
to 14.9.0,578371,7290+0,52 %
pe 15.9.0,5749571,7393−0,59 %
ma 18.9.0,571931,7485−0,53 %
ti 19.9.0,5728141,7458+0,15 %
ke 20.9.0,5697881,7550−0,53 %
to 21.9.0,5716611,7493+0,33 %
pe 22.9.0,5861361,7061+2,53 %
ma 25.9.0,5833841,7141−0,47 %
ti 26.9.0,5828421,7157−0,09 %
ke 27.9.0,5877831,7013+0,85 %
to 28.9.0,5863651,7054−0,24 %
pe 29.9.0,5835481,7137−0,48 %
Lokakuu
ma 2.10.0,5873331,7026+0,65 %
ti 3.10.0,5855331,7078−0,31 %
ke 4.10.0,5849671,7095−0,10 %
to 5.10.0,5866671,7045+0,29 %
pe 6.10.0,58391,7126−0,47 %
ma 9.10.0,5839671,7124+0,01 %
ti 10.10.0,5848671,7098+0,15 %
ke 11.10.0,5850171,7094+0,03 %
to 12.10.0,58251,7167−0,43 %
pe 13.10.0,5822331,7175−0,05 %
ma 16.10.0,57961,7253−0,45 %
ti 17.10.0,5768671,7335−0,47 %
ke 18.10.0,57811,7298+0,21 %
to 19.10.0,57501,7391−0,54 %
pe 20.10.0,577021,7330+0,35 %
ma 23.10.0,573651,7432−0,58 %
ti 24.10.0,5732331,7445−0,07 %
ke 25.10.0,571551,7496−0,29 %
to 26.10.0,570381,7532−0,20 %
pe 27.10.0,57231,7473+0,34 %
ma 30.10.0,5799331,7243+1,33 %
ti 31.10.0,5768871,7334−0,53 %
Marraskuu
ke 1.11.0,582651,7163+1,00 %
to 2.11.0,5860671,7063+0,59 %
pe 3.11.0,59101,6920+0,84 %
ma 6.11.0,5885751,6990−0,41 %
ti 7.11.0,5858071,7070−0,47 %
ke 8.11.0,584111,7120−0,29 %
to 9.11.0,5838961,7126−0,04 %
pe 10.11.0,5883331,6997+0,76 %
ma 13.11.0,5877331,7015−0,10 %
ti 14.11.0,5865271,7050−0,21 %
ke 15.11.0,586691,7045+0,03 %
to 16.11.0,5867671,7043+0,01 %
pe 17.11.0,5853331,7084−0,24 %
ma 20.11.0,5832831,7144−0,35 %
ti 21.11.0,5838131,7129+0,09 %
ke 22.11.0,5831271,7149−0,12 %
to 23.11.0,582951,7154−0,03 %
pe 24.11.0,5836031,7135+0,11 %
ma 27.11.0,5813671,7201−0,38 %
ti 28.11.0,5891571,6973+1,34 %
ke 29.11.0,5902331,6942+0,18 %
to 30.11.0,5942671,6827+0,68 %
Joulukuu
pe 1.12.0,6004331,6655+1,04 %
ma 4.12.0,6003171,6658−0,02 %
ti 5.12.0,5999831,6667−0,06 %
ke 6.12.0,6004671,6654+0,08 %
to 7.12.0,6085971,6431+1,35 %
pe 8.12.0,6055331,6514−0,50 %
ma 11.12.0,60051,6653−0,83 %
ti 12.12.0,60081,6644+0,05 %
ke 13.12.0,6018331,6616+0,17 %
to 14.12.0,6036671,6565+0,30 %
pe 15.12.0,6083431,6438+0,77 %
ma 18.12.0,6017331,6619−1,09 %
ti 19.12.0,60591,6504+0,69 %
ke 20.12.0,6133351,6304+1,23 %
to 21.12.0,614561,6272+0,20 %
pe 22.12.0,62251,6064+1,29 %
ke 27.12.0,62501,6000+0,40 %
to 28.12.0,62401,6026−0,16 %
pe 29.12.0,6242671,6019+0,04 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Liiran kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026