N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/TRY · Turkin liira · vuosi 2016 Liiran kurssi 2016

Euro vahvistui liiraa vastaan 16,71 % vuonna 2016

Vuonna 2016 EKP julkaisi liiran viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 3,3433 liiraa. Kurssi oli korkeimmillaan 3,7794 5.12.2016 ja matalimmillaan 3,1292 10.3.2016. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.2016 oli 3,7072.

Keskikurssi 2016
3,3433
Muutos vuoden aikana
▲ +16,71 %
Ylin
3,7794 5.12.2016
Alin
3,1292 10.3.2016

Kurssikehitys

EUR/TRY vuonna 2016

257 julkaisua 4.1.2016–30.12.2016.

Näin monta Turkin liiraa eurolla sai vuonna 2016

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2016

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/TRY: kuukausien keskikurssit 2016
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu3,27123,20093,33073,236520
Helmikuu3,26383,21383,32173,227321
Maaliskuu3,20723,12923,23663,211821
Huhtikuu3,21353,18863,24213,193421
Toukokuu3,32303,20803,38013,292722
Kesäkuu3,27373,20603,30143,206022
Heinäkuu3,27863,20273,38413,352321
Elokuu3,32063,29313,37423,293123
Syyskuu3,32843,28213,36613,357622
Lokakuu3,39123,34073,42683,396521
Marraskuu3,55003,41953,65233,637222
Joulukuu3,69173,64713,77943,707221
Koko vuosi3,34333,12923,77943,7072257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2016

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/TRY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2016
Päivä1 EUR = TRY1 TRY = EURMuutos
Tammikuu
ma 4.1.3,21930,3106+1,35 %
ti 5.1.3,20090,3124−0,57 %
ke 6.1.3,23150,3095+0,96 %
to 7.1.3,27910,3050+1,47 %
pe 8.1.3,24910,3078−0,91 %
ma 11.1.3,28720,3042+1,17 %
ti 12.1.3,28420,3045−0,09 %
ke 13.1.3,26260,3065−0,66 %
to 14.1.3,30250,3028+1,22 %
pe 15.1.3,32080,3011+0,55 %
ma 18.1.3,31020,3021−0,32 %
ti 19.1.3,30300,3028−0,22 %
ke 20.1.3,33070,3002+0,84 %
to 21.1.3,30980,3021−0,63 %
pe 22.1.3,25720,3070−1,59 %
ma 25.1.3,26600,3062+0,27 %
ti 26.1.3,26990,3058+0,12 %
ke 27.1.3,25600,3071−0,43 %
to 28.1.3,24850,3078−0,23 %
pe 29.1.3,23650,3090−0,37 %
Helmikuu
ma 1.2.3,22690,3099−0,30 %
ti 2.2.3,22370,3102−0,10 %
ke 3.2.3,21380,3112−0,31 %
to 4.2.3,25000,3077+1,13 %
pe 5.2.3,24980,3077−0,01 %
ma 8.2.3,27210,3056+0,69 %
ti 9.2.3,31540,3016+1,32 %
ke 10.2.3,29450,3035−0,63 %
to 11.2.3,32170,3011+0,83 %
pe 12.2.3,30300,3028−0,56 %
ma 15.2.3,29080,3039−0,37 %
ti 16.2.3,30230,3028+0,35 %
ke 17.2.3,29610,3034−0,19 %
to 18.2.3,28840,3041−0,23 %
pe 19.2.3,29030,3039+0,06 %
ma 22.2.3,25120,3076−1,19 %
ti 23.2.3,22980,3096−0,66 %
ke 24.2.3,23360,3093+0,12 %
to 25.2.3,22480,3101−0,27 %
pe 26.2.3,23470,3091+0,31 %
ma 29.2.3,22730,3099−0,23 %
Maaliskuu
ti 1.3.3,20890,3116−0,57 %
ke 2.3.3,19030,3135−0,58 %
to 3.3.3,19200,3133+0,05 %
pe 4.3.3,20270,3122+0,34 %
ma 7.3.3,20140,3124−0,04 %
ti 8.3.3,21800,3108+0,52 %
ke 9.3.3,19020,3135−0,86 %
to 10.3.3,12920,3196−1,91 %
pe 11.3.3,18880,3136+1,90 %
ma 14.3.3,20490,3120+0,50 %
ti 15.3.3,21280,3113+0,25 %
ke 16.3.3,23620,3090+0,73 %
to 17.3.3,23660,3090+0,01 %
pe 18.3.3,22180,3104−0,46 %
ma 21.3.3,23250,3094+0,33 %
ti 22.3.3,22600,3100−0,20 %
ke 23.3.3,21110,3114−0,46 %
to 24.3.3,21100,3114±0,00 %
ti 29.3.3,21090,3114±0,00 %
ke 30.3.3,21400,3111+0,10 %
to 31.3.3,21180,3114−0,07 %
Huhtikuu
pe 1.4.3,22850,3097+0,52 %
ma 4.4.3,19520,3130−1,03 %
ti 5.4.3,21650,3109+0,67 %
ke 6.4.3,23430,3092+0,55 %
to 7.4.3,24210,3084+0,24 %
pe 8.4.3,24150,3085−0,02 %
ma 11.4.3,22400,3102−0,54 %
ti 12.4.3,22740,3098+0,11 %
ke 13.4.3,22590,3100−0,05 %
to 14.4.3,22030,3105−0,17 %
pe 15.4.3,22120,3104+0,03 %
ma 18.4.3,22510,3101+0,12 %
ti 19.4.3,21360,3112−0,36 %
ke 20.4.3,20110,3124−0,39 %
to 21.4.3,19620,3129−0,15 %
pe 22.4.3,18860,3136−0,24 %
ma 25.4.3,20740,3118+0,59 %
ti 26.4.3,19510,3130−0,38 %
ke 27.4.3,19080,3134−0,13 %
to 28.4.3,19630,3129+0,17 %
pe 29.4.3,19340,3131−0,09 %
Toukokuu
ma 2.5.3,20800,3117+0,46 %
ti 3.5.3,27180,3056+1,99 %
ke 4.5.3,28930,3040+0,53 %
to 5.5.3,31660,3015+0,83 %
pe 6.5.3,33630,2997+0,59 %
ma 9.5.3,34460,2990+0,25 %
ti 10.5.3,34500,2990+0,01 %
ke 11.5.3,38010,2958+1,05 %
to 12.5.3,35690,2979−0,69 %
pe 13.5.3,36390,2973+0,21 %
ma 16.5.3,37600,2962+0,36 %
ti 17.5.3,35750,2978−0,55 %
ke 18.5.3,36590,2971+0,25 %
to 19.5.3,35270,2983−0,39 %
pe 20.5.3,34760,2987−0,15 %
ma 23.5.3,34950,2986+0,06 %
ti 24.5.3,30350,3027−1,37 %
ke 25.5.3,28840,3041−0,46 %
to 26.5.3,27440,3054−0,43 %
pe 27.5.3,29280,3037+0,56 %
ma 30.5.3,29320,3037+0,01 %
ti 31.5.3,29270,3037−0,02 %
Kesäkuu
ke 1.6.3,29380,3036+0,03 %
to 2.6.3,29730,3033+0,11 %
pe 3.6.3,29020,3039−0,22 %
ma 6.6.3,30140,3029+0,34 %
ti 7.6.3,28970,3040−0,35 %
ke 8.6.3,27990,3049−0,30 %
to 9.6.3,28500,3044+0,16 %
pe 10.6.3,29940,3031+0,44 %
ma 13.6.3,29390,3036−0,17 %
ti 14.6.3,28860,3041−0,16 %
ke 15.6.3,29050,3039+0,06 %
to 16.6.3,28040,3048−0,31 %
pe 17.6.3,29880,3031+0,56 %
ma 20.6.3,28210,3047−0,51 %
ti 21.6.3,27910,3050−0,09 %
ke 22.6.3,27500,3053−0,13 %
to 23.6.3,26920,3059−0,18 %
pe 24.6.3,24570,3081−0,72 %
ma 27.6.3,23860,3088−0,22 %
ti 28.6.3,22010,3105−0,57 %
ke 29.6.3,21570,3110−0,14 %
to 30.6.3,20600,3119−0,30 %
Heinäkuu
pe 1.7.3,20770,3117+0,05 %
ma 4.7.3,22840,3098+0,65 %
ti 5.7.3,25500,3072+0,82 %
ke 6.7.3,26280,3065+0,24 %
to 7.7.3,24680,3080−0,49 %
pe 8.7.3,24020,3086−0,20 %
ma 11.7.3,20270,3122−1,16 %
ti 12.7.3,20280,3122±0,00 %
ke 13.7.3,20470,3120+0,06 %
to 14.7.3,22230,3103+0,55 %
pe 15.7.3,21250,3113−0,30 %
ma 18.7.3,26800,3060+1,73 %
ti 19.7.3,28780,3042+0,61 %
ke 20.7.3,34630,2988+1,78 %
to 21.7.3,38410,2955+1,13 %
pe 22.7.3,35600,2980−0,83 %
ma 25.7.3,32770,3005−0,84 %
ti 26.7.3,35080,2984+0,69 %
ke 27.7.3,34220,2992−0,26 %
to 28.7.3,34910,2986+0,21 %
pe 29.7.3,35230,2983+0,10 %
Elokuu
ma 1.8.3,34240,2992−0,30 %
ti 2.8.3,35120,2984+0,26 %
ke 3.8.3,37420,2964+0,69 %
to 4.8.3,36640,2971−0,23 %
pe 5.8.3,34710,2988−0,57 %
ma 8.8.3,30820,3023−1,16 %
ti 9.8.3,30150,3029−0,20 %
ke 10.8.3,30300,3028+0,05 %
to 11.8.3,30500,3026+0,06 %
pe 12.8.3,29980,3030−0,16 %
ma 15.8.3,30070,3030+0,03 %
ti 16.8.3,30450,3026+0,12 %
ke 17.8.3,30860,3022+0,12 %
to 18.8.3,32050,3012+0,36 %
pe 19.8.3,32620,3006+0,17 %
ma 22.8.3,32660,3006+0,01 %
ti 23.8.3,32470,3008−0,06 %
ke 24.8.3,32900,3004+0,13 %
to 25.8.3,32190,3010−0,21 %
pe 26.8.3,31600,3016−0,18 %
ma 29.8.3,30480,3026−0,34 %
ti 30.8.3,29770,3032−0,21 %
ke 31.8.3,29310,3037−0,14 %
Syyskuu
to 1.9.3,30030,3030+0,22 %
pe 2.9.3,31250,3019+0,37 %
ma 5.9.3,28720,3042−0,76 %
ti 6.9.3,28210,3047−0,16 %
ke 7.9.3,29390,3036+0,36 %
to 8.9.3,31790,3014+0,73 %
pe 9.9.3,34400,2990+0,79 %
ma 12.9.3,34730,2987+0,10 %
ti 13.9.3,35050,2985+0,10 %
ke 14.9.3,34700,2988−0,10 %
to 15.9.3,34840,2987+0,04 %
pe 16.9.3,33840,2995−0,30 %
ma 19.9.3,32430,3008−0,42 %
ti 20.9.3,32750,3005+0,10 %
ke 21.9.3,31680,3015−0,32 %
to 22.9.3,31530,3016−0,05 %
pe 23.9.3,30590,3025−0,28 %
ma 26.9.3,35630,2979+1,52 %
ti 27.9.3,34240,2992−0,41 %
ke 28.9.3,34380,2991+0,04 %
to 29.9.3,36610,2971+0,67 %
pe 30.9.3,35760,2978−0,25 %
Lokakuu
ma 3.10.3,38610,2953+0,85 %
ti 4.10.3,38830,2951+0,06 %
ke 5.10.3,42350,2921+1,04 %
to 6.10.3,41410,2929−0,27 %
pe 7.10.3,39850,2942−0,46 %
ma 10.10.3,42680,2918+0,83 %
ti 11.10.3,41390,2929−0,38 %
ke 12.10.3,40390,2938−0,29 %
to 13.10.3,41960,2924+0,46 %
pe 14.10.3,39690,2944−0,66 %
ma 17.10.3,40170,2940+0,14 %
ti 18.10.3,40780,2934+0,18 %
ke 19.10.3,37240,2965−1,04 %
to 20.10.3,36060,2976−0,35 %
pe 21.10.3,35270,2983−0,24 %
ma 24.10.3,35010,2985−0,08 %
ti 25.10.3,34070,2993−0,28 %
ke 26.10.3,37020,2967+0,88 %
to 27.10.3,38450,2955+0,42 %
pe 28.10.3,40580,2936+0,63 %
ma 31.10.3,39650,2944−0,27 %
Marraskuu
ti 1.11.3,41950,2924+0,68 %
ke 2.11.3,45800,2892+1,13 %
to 3.11.3,44310,2904−0,43 %
pe 4.11.3,49300,2863+1,45 %
ma 7.11.3,50680,2852+0,40 %
ti 8.11.3,49930,2858−0,21 %
ke 9.11.3,52150,2840+0,63 %
to 10.11.3,52800,2834+0,18 %
pe 11.11.3,54710,2819+0,54 %
ma 14.11.3,54780,2819+0,02 %
ti 15.11.3,53070,2832−0,48 %
ke 16.11.3,55410,2814+0,66 %
to 17.11.3,57120,2800+0,48 %
pe 18.11.3,57980,2793+0,24 %
ma 21.11.3,57570,2797−0,11 %
ti 22.11.3,57170,2800−0,11 %
ke 23.11.3,59440,2782+0,64 %
to 24.11.3,61360,2767+0,53 %
pe 25.11.3,65230,2738+1,07 %
ma 28.11.3,62820,2756−0,66 %
ti 29.11.3,62670,2757−0,04 %
ke 30.11.3,63720,2749+0,29 %
Joulukuu
to 1.12.3,70320,2700+1,81 %
pe 2.12.3,77470,2649+1,93 %
ma 5.12.3,77940,2646+0,12 %
ti 6.12.3,72020,2688−1,57 %
ke 7.12.3,66830,2726−1,40 %
to 8.12.3,66760,2727−0,02 %
pe 9.12.3,67070,2724+0,08 %
ma 12.12.3,72690,2683+1,53 %
ti 13.12.3,69530,2706−0,85 %
ke 14.12.3,71250,2694+0,47 %
to 15.12.3,68400,2714−0,77 %
pe 16.12.3,66010,2732−0,65 %
ma 19.12.3,65320,2737−0,19 %
ti 20.12.3,64710,2742−0,17 %
ke 21.12.3,66070,2732+0,37 %
to 22.12.3,66820,2726+0,20 %
pe 23.12.3,66740,2727−0,02 %
ti 27.12.3,67770,2719+0,28 %
ke 28.12.3,68820,2711+0,29 %
to 29.12.3,69260,2708+0,12 %
pe 30.12.3,70720,2697+0,40 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Liiran kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026